Рішення № 12324129, 14.10.2010, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
14.10.2010
Номер справи
6/315
Номер документу
12324129
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА

01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 6/315 14.10.10

За позовом Міністерства транспорту та звязку України

До 1) Головного управління комунальної власності міста Києва виконавчого органу Київської ради (Київської міської державної адміністрації)

2) Київської міської ради

Третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, державне територіально-галузеве обєднання «Південно-Західна залізниця»

Про визнання права власності на майновий комплекс

Суддя Ковтун С.А.

Представники учасників процесу:

від позивача Бортник О.М. за дов.

від відповідача-1 Нечипорчук Н.О. за дов.

від відповідача-2Касьяненко А.М. за дов.

від третьої особи Крисан В.М. за дов.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До господарського суду міста Києва звернулось з позовом Міністерство транспорту та звязку України до Головного управління комунальної власності міста Києва виконавчого органу Київської ради (Київської міської державної адміністрації) про визнання права власності на майновий комплекс по пров. Жмеринському, 2 в м. Києві.

Позовні вимоги мотивовані наступними обставинами. Позивач звернувся до Головного управління комунальної власності виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) з проханням зареєструвати право державної власності на вказане вище майно. У такій реєстрації було відмовлено з посиланням на відсутність у позивача правовстановлюючих документів на обєкт нерухомості.

Ухвалою суду від 29.06.2010 р. було порушено провадження у справі № 6/315, розгляд останньої призначено на 15.07.2010 р. та залучено до участі у справі, як третю особу на стороні позивача державне територіально-галузеве обєднання «Південно-Західна залізниця», яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору.

Відповідач у наданому суду відзиві позовні вимоги відхилив, зазначивши, що ним не оспорюються права позивача, а тому підстави для подання позову відсутні.

Ухвалою суду від 15.07.2010 р. продовжено строк вирішення спору.

У судовому засіданні 15.07.2010 р. оголошено перерву у судовому засіданні до 06.09.2010 р.

Через канцелярію суду від відповідача надійшло клопотання про заміну відповідача на належного, а саме: Головне управління комунальної власності міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) на комунальне підприємство «Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на обєкти нерухомого майна, а також заява про залишення позову без розгляду.

Клопотання судом відхилені. Зокрема, в силу ч.2 ст. 24 ГПК України господарський суд, встановивши до прийняття рішення, що позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, може за згодою позивача, не припиняючи провадження у справі, допустити заміну первісного відповідача належним відповідачем.

Оскільки позивач не надав згоди на заміну відповідача, правові підстави для заміни відсутні.

Заява про залишення позову без розгляду мотивована тим, що заяву підписано особою, яка не має право її підписувати. На думку відповідача, діяти від імені Міністерства транспорту та звязку України має право виключно Міністр, у звязку з чим представник, що діяв на підставі довіреності, виданої першим заступником Міністра не мав належного обсягу повноважень на підписання позову.

У той же час, Положенням про Міністерство транспорту та звязку України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 789 від 06.06.2006 р., передбачено, що у разі відсутності Міністра його обовязки виконує перший заступник Міністра.

Шевченка Василя Васильовича було призначено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 09.01.2008 р. № 59-р. першим заступником Міністра транспорту та звязку України.

23.06.2009 р. постановою Верховної Ради України звільнено Вінського Йосипа Вікентійовича з посади Міністра транспорту та звязку України. Доказів призначення станом на 12.01.2010 р. (дата видачі довіреності) Верховною Ради України Міністра транспорту та звязку України суду не подано.

За таких обставин, позовну заяву підписано повноважною особою.

Розгляд справи відкладено на 23.09.2010 р.

Державне територіально-галузеве обєднання «Південно-Західна залізниця»у наданих суду поясненнях позовні вимоги підтримало, зазначивши, що спірне майно використовується для потреб залізниці та побудовано згідно будівельних норм та правил.

У судовому засіданні відповідачем було заявлено усне клопотання про витребування у позивача даних про присвоєння поштової адреси.

Дослідивши наявні матеріали справи, суд задовольнив клопотання відповідача про витребування у позивача даних про присвоєння поштової адреси.

Ухвалою суду від 23.09.2010 р., на підставі ст. 24 ГПК України, до участі у справі було залучено іншого відповідача Київську міську раду, оскільки у суду відсутні дані щодо інших власників і Київська міська рада в разі відмови у позові, в силу ст. 235 ЦК України може набути право власності на спірне майно.

Розгляд справи, в порядку ст. 77 ГПК України, було відкладено на 14.10.2010 р..

Київська міська рада у наданих суду поясненнях позовні вимоги відхилила, зазначивши, що у позивача відсутні правоустановчі документи на спірне майно.

Позивач подав заяву, в якій деталізував нерухоме майно по пров. Жмеринський, 2 в м. Києві, що знаходиться в господарському віданні державного територіально-галузевого об'єднання «Південно-Західна залізниця», а саме: пост ЕЦ площею 705,1 кв.м, літера «Ж», блок-пост ДСП № 1 площею 70,6 кв.м, літера «Д», релейна будка площею 105,1 кв.м, літера «Г», пасажирська платформа площею 2016,0 кв.м, «№ І», каса №1 площею 36,9 кв.м, літера «В», навіс 1 площею 68,8 кв.м, літера «З», каса №2 площею 18,4 кв.м, літера «Е», навіс 2 площею 139,2 кв.м, літера «И», навіс 3 площею 45,2 кв.м, літера «К».

Розглянувши надані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників учасників процесу, всебічно та повно зясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги і заперечення, обєктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив:

Відповідно до статті 4 Закону України «Про транспорт»державне управління в галузі транспорту здійснюють Міністерство транспорту України, місцеві Ради народних депутатів та інші спеціально уповноважені на те органи відповідно до їх компетенції.

Постановою Кабінету Міністрів України від 06.06.2006 р. № 789 затверджене Положення про Міністерство транспорту та зв'язку України, відповідно до якого міністерство є головним (провідним) органом виконавчої влади з питань реалізації державної політики в галузі залізничного транспорту (п. 1) та здійснює державне управління в галузі транспорту (п.п.1 п. 4).

Підпунктом 29 пункту 4 зазначеного Положення встановлено, що міністерство виконує відповідно до законодавства України функції з управління об'єктами державної власності, що належать до сфери його управління.

Згідно з ч. 2 ст. 73 Господарського кодексу України, орган державної влади, до сфери управління якого входить державне комерційне підприємство, є представником власника (тобто держави) і виконує його функції у межах, визначених цим Кодексом та іншими законодавчими актами.

Статутом державного територіально-галузевого обєднання «Південно- західна залізниця»(далі - Залізниця) визначено, що Залізниця - це створене згідно зі статтями 1, 4 Закону України «Про залізничний транспорт»статутне територіально-галузеве об'єднання, засноване на державній власності, яке належить до сфери управління Міністерства транспорту України та підпорядковане Державній адміністрації залізничного транспорту України.

Майно Залізниці, відповідно до положень її статуту, є державною власністю і належить їй на праві повного господарського відання, здійснюючи право господарського відання, залізниця володіє, користується та розпоряджається зазначеним майном на свій розсуд за погодженням з органом управління майном, вчиняючи щодо нього будь-які дії, які не суперечать чинному законодавству.

Відповідно до п. 4.3 статуту Залізниці джерелами формування майна залізниці є майно, в т.ч. нерухоме, передане Залізниці.

Згідно з п. 4.1 статуту Залізниці майно останньої складається з необоротних та оборотних активів, а також інших цінностей, вартість яких відображається в самостійному балансі залізниці.

Відповідно до статуту Залізниці до її складу входять дирекції залізничних перевезень, галузеві служби, інші відособлені структурні підрозділи.

Згідно з інвентарними картками основних засобів та технічними паспортами, серед інших об'єктів на балансі відокремленого підрозділу - станції Київ-Петрівка в межах міста Києва перебувають наступні об'єкти нерухомості: пост ЕЦ площею 705,1 кв.м, літера «Ж», блок-пост ДСП № 1 площею 70,6 кв.м, літера «Д», релейна будка площею 105,1 кв.м, літера «Г», пасажирська платформа площею 2016,0 кв.м, «№ І», каса №1 площею 36,9 кв.м, літера «В», навіс 1 площею 68,8 кв.м, літера «З», каса №2 площею 18,4 кв.м, літера «Е», навіс 2 площею 139,2 кв.м, літера «И», навіс 3 площею 45,2 кв.м, літера «К» по пров. Жмеринському, 2 в місті Києві (далі - будівлі), вони обліковуються на балансі Київського будівельно-монтажного експлуатаційного управлінню № 1 державного територіально-галузевого обєднання «Південно-Західна залізниця»та знаходяться в господарському віданні державного територіально-галузевого об'єднання «Південно-Західна залізниця». Залишкова балансова вартість даного майна становить 294481,67 грн..

Майно перебуває на балансі відокремленого підрозділу залізниці - Київського будівельно-монтажного експлуатаційного управлінню № 1 державного територіально-галузевого обєднання «Південно-Західна залізниця», що підтверджується технічним паспортом на нежитлові будинки (приміщення) від 20.05.2009 р., виданим Київським міським бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна, довідкою Київського будівельно-монтажного експлуатаційного управлінню № 1 державного територіально-галузевого обєднання «Південно-Західна залізниця»про балансову належність від 15.03.2010 р. № 662

Спірне майно знаходиться за земельній ділянці, яка належить відповідно до витягу з бази даних Державного земельного кадастру від 25.12.2007 р. Київській дистанції цивільних споруд і постачання № 1 (правонаступник Київське будівельно-монтажне експлуатаційне управління № 1 державного територіально-галузевого обєднання «Південно-Західна залізниця»).

Як слідує з матеріалів справи, Київське будівельно-монтажне експлуатаційне управління № 1 державного територіально-галузевого обєднання «Південно-Західна залізниця»за власний рахунок утримує зазначені будівлі, самостійно здійснює її обслуговування та ремонт. Будівлі введені в експлуатацію, але докази введення обєктів в експлуатацію відсутні.

Згідно з ч. 8 ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень», реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обмежень проводиться місцевим органом державної реєстрації прав того реєстраційного (кадастрового) округу, в якому розміщена нерухомість або більша за площею її частина.

Відповідно до пп. 4.1 п. 4 Положення про порядок оформлення права власності на обєкти нерухомого майна, затвердженого розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 31.08.2001 р. № 1820 та зареєстрованого в Київському міському управлінні юстиції 31.08.2001 р. за № 62/364, Головне управління комунальної власності м. Києва Київської міської державної адміністрації здійснює оформлення права власності та видає свідоцтва про право власності фізичним та юридичним особам на об'єкти нежитлового фонду (крім нежитлових приміщень в будинках, реконструкція або будівництво яких фінансується Головним управлінням житлового забезпечення Київської міської державної адміністрації та інших об'єктів нежитлового фонду, право власності на які оформляється Головним управлінням житлового забезпечення Київської міської державної адміністрації).

Державне територіально-галузевого обєднання «Південно-Західна залізниця»звернулось до Головного управління комунальної власності виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) з проханням зареєструвати право державної власності на нерухоме майно - будівлі.

Головне управління комунальної власності виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) листом від 14.12.2009 р. № 042/13/1-10165 відмовило в реєстрації на тій підставі, що у що наданий пакет документів не містить усіх перелічених в Положенні про порядок оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна, затвердженого розпорядженням Київської міської держави адміністрації від 31.08.2001 р. № 1820, зареєстрованого в Київському міському управлінні юстиції 31.08.2001 р. за № 62/364, документів, зокрема: згоду власника на вирішення питань, повязаних з оформленням документів, що підтверджують належність майна, довідки про перебування на балансі, відведення земельної ділянки під будівництво та дозвіл на їх будівництво, акт приймання об'єктів нерухомості в експлуатацію в установленому порядку, докази фінансування.

Судом на підставі наданих доказів встановлено, що право власності на заявлені обєкти підтверджуються наступними документами справи :

матеріалами Київського міського бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна про інвентаризацію комплексу будівель за адресою: вул. Лисенка, 6;

довідкою з Єдиного реєстру обєктів державної власності про нерухоме майно, виданою Фондом державного майна України від 22.09.2010 р. № 15-4/792с, з відомостями про нерухоме майно спірні будівлі;

довідкою Київського будівельно-монтажного експлуатаційного управлінню № 1 державного територіально-галузевого обєднання «Південно-Західна залізниця»про балансову належність від 15.03.2010 р. № 662.

Статтею 170 Цивільного кодексу України встановлено, що держава набуває і здійснює цивільні права та обов'язки через органи державної влади у межах їхньої компетенції, встановленої законом.

Відповідно до статті 329 Цивільного кодексу України юридична особа публічного права набуває право власності на майно, передане їй у власність, та на майно, набуте нею у власність на підставах, не заборонених законом.

Статтею 326 Цивільного кодексу України визначено, що у державній власності є майно, в тому числі грошові кошти, які належать державі Україна. Від імені та в інтересах держави Україна право власності здійснюють відповідно органи державної влади. Управління майном, що є у державній власності, здійснюється державними органами.

Приписами статті 3 Закону України «Про управління об'єктами державної власності»від 21.09.2006 № 185-У встановлено, що об'єктами управління державної власності є, зокрема, майно, що передане державним комерційним підприємствам, установам та організаціям. Статтею 4 Закону встановлено, що суб'єктами управління об'єктами державної власності є, зокрема, міністерства та інші органи виконавчої влади.

Згідно зі ст. 16 Цивільного кодексу України, ч. 2 ст. 20 Господарського кодексу України, кожен субєкт господарювання має право на захист своїх прав та законних інтересів шляхом визнання права.

Згідно зі ст. 321 Цивільного кодексу України, право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Відповідно до ст. 41 Конституції України власність в Україні може існувати у формі приватної, державної або комунальної.

Відповідно до ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема, визнання прав.

Відповідно до ст. 392 Цивільного кодексу України власник майна може предявити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Згідно зі ст. 326 Цивільного кодексу України у державній власності є майно, у тому чисті грошові кошти, яке належить державі Україна. Від імені та в інтересах держави України право власності здійснюють відповідно органи державної влади.

Відповідно до ч. 3 ст. 136 Господарського кодексу України щодо захисту права господарського відання застосовуються положення закону, встановлені для захисту права власності.

Згідно зі ст. 1 Господарського процесуального кодексу України підприємства та організації мають право звернутися до господарського суду за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів.

Судом враховано, що жодна фізична чи юридична особа не заявила про порушення своїх прав чи охоронюваних законом інтересів до Київського будівельно-монтажного експлуатаційного управлінню № 1 державного територіально-галузевого обєднання «Південно-Західна залізниця»щодо здійснення нею права володіння чи користування даними обєктами нерухомого майна.

У звязку з наведеним суд прийшов до висновку, що втрата документів, які засвідчують виникнення права державної власності на створене до 2000 року нерухоме майно, є підставою для визнання цього права судом.

Статтею 32 Господарського процесуального Кодексу України встановлено, що доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги чи заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Приймаючи рішення, суд зобовязаний керуватись наданими сторонами доказами.

Позивачем належним чином доведене порушення його прав зі сторони відповідача.

Відповідачі не надали суду належних та допустимих доказів на спростування обставин, викладених у позовній заяві. Жодного доказу про належність об'єктів, на які просить визнати право власності Міністерство транспорту та зв'язку України, до комунальної власності суду надано не було.

Головне управління комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) здійснює свою діяльність на підставі однойменного Положення, затвердженого рішенням Київської міської ради від 10.07.2003, № 584/744.

Головне управління є структурним підрозділом виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), підзвітним і підконтрольним Київській міській раді та підпорядкованим Київському міському голові.

Одними із основних завдань Головного управління є: здійснення в межах своїх повноважень функцій щодо управління майном комунальної власності територіальної громади м. Києва та державним майном, що передане до сфери управління виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації; захист в межах своєї компетенції майнових прав територіальної громади міста Києва та виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації.

Отже, діючи як уповноважений власником орган щодо управління комунальним майном Головне управління, відмовивши у оформленні права власності, за відсутності даних про наявність заяв інших фізичних чи юридичних осіб на дане мано, фактично оспорює права позивача на обєкт, представляючи при цьому позицію власника комунального майна.

Враховуючи вищенаведені обставини в їх сукупності, а також беручи до уваги те, що визнання права власності у судовому порядку не суперечить засадам цивільного законодавства, суд дійшов висновку про те, що вимоги позивача щодо визнання права власності на нерухоме майно є обґрунтованими, підтверджені належними доказами та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача-1.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 33, 49, 82-85 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати право власності держави Україна в особі Міністерства транспорту та зв'язку України (01135, м. Київ, пр-т. Перемоги, 14, код 00017584) на об'єкти нерухомого майна по пров. Жмеринському, 2 в місті Києві, що знаходяться в господарському віданні державного територіально-галузевого об'єднання «Південно-Західна залізниця»(01601, м. Київ, вул. Лисенка, 6, код 04713033), а саме: пост ЕЦ площею 705,1 кв.м, літера «Ж», блок-пост ДСП № 1 площею 70,6 кв.м, літера «Д», релейна будка площею 105,1 кв.м, літера «Г», пасажирська платформа площею 2016,0 кв.м, «№ І», каса №1 площею 36,9 кв.м, літера «В», навіс 1 площею 68,8 кв.м, літера «З», каса №2 площею 18,4 кв.м, літера «Е», навіс 2 площею 139,2 кв.м, літера «И», навіс 3 площею 45,2 кв.м, літера «К».

Стягнути з Головного управління комунальної власності міста Києва виконавчого органу Київської ради (КМДА) (01001, м. Київ, вул. Хрещатик, 10, код 19020407) на користь Міністерства транспорту та зв'язку України (01135, м. Київ, пр-т. Перемоги, 14, код 00017584) 2944,82 грн. державного мита та 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Суддя С. А. Ковтун

Рішення підписано 18.11.2010 р.