Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 листопада 2024 року Справа№200/6071/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Череповського Є.В., розглянувши в письмовому порядку за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3 ЄДРПОУ 13486010) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
02.09.2024 року ОСОБА_1 (далі - Позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - Відповідач), в якій просить:
визнати дії ГУ ПФУ в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010), щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) починаючи з 01.10.2022р., протиправними;
зобов`язати ГУ ПФУ в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010) відновити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) виплату пенсії починаючи з 01.10.2022р.
В обґрунтування позовних вимог у позові зазначено наступне.
Позивач перебуває на обліку у Відповідача та отримує пенсію за віком. З 01.10.2022 р. Відповідач безпідставно припинив Позивачу виплату пенсії не повідомивши про причини припинення та не надавши відповідного рішення. 25.07.2024 р. Позивач звернувся через особистий кабінет на порталі ПФУ з заявою до Відповідача, щодо роз`яснення з вищевказанного питання та 13.08.2024 р. отримав відповідь, в якій зазначено, що згідно з заявою від 13.07.2024 №8140, сформованою автоматично після проходження ідентифікації, Позивачу відмовлено у поновленні виплати пенсiї. Рішення про припинення виплати Вашої пенсії управлінням не приймалось.
З урахуванням вищевикладеного вважає, що Відповідачем в незаконний спосіб припинена виплата пенсії.
Ухвалою суду від 09.09.2024 року позовну заяву було залишено без руху.
11.09.2024 року Позивачем було надано заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду.
Ухвалою суду від 16 вересня 2024 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання. Визнано поважними причини пропуску строку звернення до адміністративного суду та поновлено ОСОБА_2 пропущений строк. Відстрочено ОСОБА_2 сплату судового збору до ухвалення рішення в адміністративній справі №200/6071/24.
Представником відповідача було надано відзив, в якому представник заперечував проти задоволення позовних вимог, з наступних підстав.
З 01.10.2022 виплата пенсії ОСОБА_1 автоматично призупинена на підставі обміну інформацією з органами соціального захисту населення щодо дійсності довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (форма рішення територіального органу Пенсійного фонду про припинення пенсії чинним законодавством не затверджена). Відповідно до частини другої статті 49 Закону № 1058 поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду України протягом 10 днів після з`ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати. Виплата пенсії оновлюється в порядку, передбаченому статтею 46 цього Закону. Заява про поновлення пенсії подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (абзац 1 пункту 1.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №1058, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22- 1). Отже, 13.06.2024 ОСОБА_1 звернувся через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України з заявою на ідентифікацію особи за допомогою відеоконференцзв`язку. За результатами проведеного відеоконференцзв`язку Головним управлінням Пенсійного фонду у Чернівецькій області винесено рішення № 283008 від 12.07.2024 про встановлення особи. У поновленні пенсії відмовлено у зв`язку з відсутністю особистого звернення ОСОБА_1 із заявою про поновлення пенсії до територіального органу Пенсійного фонду України відповідно до вимог абзацу 1 пункту 1.1 Порядку № 22-1 (відмова додається). Станом на 23.09.2024 ОСОБА_1 особисто до органів Пенсійного фонду України за поновленням пенсії не звертався, тому нарахування пенсії з 01.10.2022 не проводилось.
Відповідностатті 258 Кодексу адміністративного судочинства України(далі -КАС України) суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
За приписами частини 5статті 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Розглянувши наявні заяви по суті справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги, дослідивши докази, які наявні в матеріалах справи, суд встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), є громадяниномУкраїни згідно паспорта серії НОМЕР_2 .
Перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отриму є пенсію за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Згідно довідки ВПО від 07 липня 2017 року № 0000256095 має статус внутрішньо переміщеної особи, місце фактичного проживання/перебування: АДРЕСА_2 .
Згідно рішення про встановлення особи №283008 від 12.07.2024 року, за заявою від 13.06.2024. За результатами проведеного відеоконференцзв`язку 01.07.2024 11:30:00 (дата, час) та опрацювання наданих одержувачем документів, відповідей на поставлені запитання в ході відеоконференції особу ОСОБА_1 , дата народження ІНФОРМАЦІЯ_2 ( НОМЕР_1 № пенсійної справи 914250832217) встановлено.
13.07.2024 року Позивач звернувся до Відповідача із заявою №8134 про поновлення виплати пенсії.
Рішенням Відповідача про відмову в перерахунку пенсії № 914250832217 від 19.07.2024 року Позивачу було відмовлено в поновленні виплати пенсії, у зв`язку з відсутністю законних підстав.
В рішенні зокрема зазначено, що оскільки виплату пенсії ВПО призупинено з причиною «9 до з`ясування» виплата пенсії буде поновлена за умови особистого звернення до будь-якого територіального органу Пенсійного фонду України із заявою про поновлення виплати пенсії та надання документу, що посвідчує особу та фактичне місце проживання.
Листом Головного управління ПФУ в Донецькій області від 13.08.2024 року вих. №21451-19503/Ш-02/8-0500/24 Позивачу було повідомлено згідно з заявою від 13.07.2024 №8140, сформованою автоматично після проходження ідентифікації, Вам відмовлено у поновленні виплати пенсiї.
Виплата пенсії внутрішньо переміщеним особам проводиться за результатами рекомендацій Міністерства фінансів України щодо зупинення або припинення державних виплат щодо деяких громадян, одержаних відповідно до Порядку здійснення верифікації та моніторингу достовірності інформації, поданої фізичними особами для нарахування та отримання соціальних виплат, пільг, субсидій, пенсій, заробітної плати, інших виплат, що здійснюються за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, коштів Пенсійного фонду України, фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2016 року №136.
Інформацією, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулась до покинутого місця проживання є дані, отримані з відповідних державних реєстрів та результатів обміну інформацією з органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.
На підставі списків, отриманих в порядку обміну інформацією із зазначеними службами, Вам було призупинено виплату пенсії з 01.10.2022 до з`ясування місця фактичного проживання. Рішення про припинення виплати Вашої пенсії управлінням не приймалось.
Оскільки виплату пенсії з 01.10.2022 призупинено причиною «до з`ясування», для відновлення пенсійних виплат Вам необхідно особисто звернутись до органів Пенсійного фонду України з заявою про поновлення виплати пенсії. Пiд час прийому заяви про поновлення виплати пенсiї спецiалiстом територiального органу Пенсiйного фонду Украiни проводиться iдентифiкацiя особи пенсiонера.
Додатково повідомляємо, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №788 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету міністрів України» поновлення виплати пенсії здійснюється на підставі відомостей, що містяться в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб.
Таким чином, виплату пенсiї Вам буде поновлено за умови особистого звернення до будь-якого територiального органу Пенсiйного фонду України iз заявою про поновлення виплати пенсiї та надання документу, що посвiдчує особу і фактичне мiсце проживання.
Згідно наданої Відповідачем довідки про нараховані та фактично виплачені суми пенсії від 25.09.2024 вих. №630/04-16, з 01.10.2022 року Позивачу припинено нарахування та виплата пенсії.
Надаючи правову оцінку спірному рішенню, суд виходить із наступного.
Відповідно до рішення № 914250832217 від 19.07.2024 року, відмова Позивачу у поновленні виплати пенсії мала місце у зв`язку із тим, що Позивач звернувся із заявою про поновлення виплати не особисто, а через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України.
Згідно з ч. 2ст. 19 Конституції Україниоргани державної влади, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Частиною 2ст. 2 Закону України від 11 грудня 2003 року № 1382-ІV «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні»встановлено, що реєстрація міста проживання чи міста перебування особи або її відсутність не може бути умовою реалізації прав і свобод, передбаченихКонституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Відповідно дост. 24 Конституції Українине може бути привілеїв чи обмежень за ознаками […] місця проживання, […].
Статтею 1 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", Закон № 1058-IV) визначено, що пенсія - це щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом.
Таким чином, кожен громадянин України, включаючи пенсіонерів, має право на вибір свого місця проживання, зі збереженням усіх конституційних прав.
Як встановлено судом на підставі наданих суду доказів, позивач відповідно до довідки ВПО від 07 липня 2017 року № 0000256095 має статус внутрішньо переміщеної особи.
Матеріали справи не містять доказів на підтвердження прийняття відповідним суб`єктом владних повноваженьрішенняпро скасування довідки ВПО від 07 липня 2017 року № 0000256095.
Згідно із ч.ч. 1, 2ст. 77 КАС Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи наведене вище, суд приходить до висновку, що позивач станом на час розгляду даної справи має статус внутрішньо переміщеної особи (належні та достовірні докази на підтвердження зворотного суду не надані).
Частиною 3 статті 4 Закону № 1058-ІV визначено, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Відповідно до положень статті 5 Закону № 1058-IV цей Закон регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного та соціального страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом та Законом України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування». Виключно цим Законом визначаються, зокрема, види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов`язковим державним пенсійним страхуванням.
Пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом (стаття 1 Закону № 1058-IV).
Частиною першою статті 47 Закону № 1058-IV визначено, щопенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України незалежно від задекларованого або зареєстрованого місця проживання пенсіонера організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.
Припинення та поновлення виплати пенсії передбачене статтею 49 Закону № 1058-IV.
Відповідно до частини першої статті 49 Закону № 1058-IV (в редакції, чинній станом на час припинення виплати пенсії) виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється:
1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості;
2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України;
3) у разі смерті пенсіонера;
4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд;
5) в інших випадках, передбачених законом.
Наведений перелік підстав для припинення виплати пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду України є вичерпним та передбачає можливість припинення виплати пенсії з інших підстав лише у випадках, прямо передбачених законом.
Отже, з аналізу вищенаведених норм чинного законодавства вбачається, що пенсійний орган має право припинити виплату пенсії особі виключно з підстав, передбачених законом, про що приймає вмотивоване рішення.
Як встановлено судом виплату Відповідачем Позивачу пенсії призупинено з 01.10.2022 до з`ясування місця фактичного проживання.
Водночас, статтею 49 Закону № 1058-IV такої підстави для припинення виплати пенсії не встановлено.
Зазначені обставини вказують на допущення відповідачем порушення вимог статті 49 Закону № 1058, яка визначає вичерпний перелік підстав для припинення виплати пенсії.
Так, відповідачем під час розгляду справи не подано належних доказів, що б свідчили про наявність підстав передбачених статтею 49 Закону № 1058-IV для припинення пенсії позивачу, отже й не доведено правомірності припинення виплати пенсії позивачу.
Водночас, як свідчить аналіз положень Закону № 1058-IV, припинення виплати пенсії можливе виключно на підставі рішення територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду (постанова Верховного Суду від 20 квітня 2022 року у справі № 236/2495/17).
Як було встановлено судом, Головним управлінням припинено виплату пенсії позивачу без прийняття окремого рішення, а отже, відповідач діяв не у спосіб,встановлений Законом № 1058-IV.
З огляду на викладене в сукупності, відповідачем не доведено правомірність дій щодо припинення позивачу виплати пенсії з 01.10.2022 року, в порядку встановленому Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
При цьому суд зазначає, що в матеріалах справи наявне рішення про відмову в перерахунку пенсії № 914250832217 від 19.07.2024 року, яким Позивачу було відмовлено в поновленні виплати пенсії, у зв`язку з відсутністю законних підстав.
В рішенні зокрема зазначено, що оскільки виплату пенсії ВПО призупинено з причиною «9 до з`ясування» виплата пенсії буде поновлена за умови особистого звернення до будь-якого територіального органу Пенсійного фонду України із заявою про поновлення виплати пенсії та надання документу, що посвідчує особу та фактичне місце проживання.
З цього приводу суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 1.1 розділу І Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України"Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженогопостановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року№ 22-1(у редакціїпостанови правління Пенсійного фонду України від 7 липня 2014 року № 13-1) (даліПорядок № 22-1) заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії- додаток 1); […] подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (орган, що призначає пенсію).
Заява про призначення, перерахунок пенсії, […] може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно доПоложення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.
У разі подання заяви засобами Порталу Дія та за умови реалізації технічної можливості щодо її формування та подання, формування заяви здійснюється засобами Порталу Дія відповідно до відомостей, зазначених в додатках до цього Порядку. Відомості, необхідні для формування заяви, можуть бути отримані шляхом електронної інформаційної взаємодії з інформаційно-комунікаційними системами та публічними реєстрами органів державної влади.
[…] У період дії воєнного стану в Україні […] заява про призначення (поновлення) пенсії та документи, необхідні для призначення (поновлення) пенсії, особами, які у зв`язку з агресією Російської Федерації тимчасово проживають за кордоном (крім осіб, які проживають на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором)таотрималитимчасовийзахист або статус біженця (далі - особи, якітимчасовопроживають за кордоном), можуть надсилатисьпоштою.
Згідно із абз. 2 п. 1.5 Порядку № 22-1 внутрішньо переміщені особи […] подають заяви з урахуванням вимогпостанови Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 року№ 637«Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам»(даліПостанова № 637).
Відповідно до п. 1 Постанови № 637 призначення та продовження виплати довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги […] та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг за рахунок коштів державного бюджету, Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування на випадок безробіття та Пенсійного фонду України внутрішньо переміщеним особам, […] здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з зазначеним Порядком.
[…] Під час звернення внутрішньо переміщеної особи із заявою про призначення, відновлення чи продовження виплати пенсії та документом, що посвідчує особу, територіальні органи Пенсійного фонду України ідентифікують особу заявника, фіксують місце і час її звернення, порівнюють отримані дані з даними, що обробляються в базах даних Пенсійного фонду України, з урахуванням даних Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб у порядку, який затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики.
Територіальні органи Пенсійного фонду України можуть провести ідентифікацію особи за допомогою відеоконференцзв`язку із дотриманням законодавства у сфері електронних довірчих послуг. Під час сеансу такого відеоконференцзв`язку пред`являються документи, що посвідчують особу, відповідно до порядку, визначеного правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики та Мінцифри.
[…] Для осіб, які взяті на облік як внутрішньо переміщені особи до введенняУказом Президента України від 24 лютого 2022 року№ 64 «Про введення воєнного стану в Україні»воєнного стану в Україні та які не проходили фізичну ідентифікацію протягом дії карантину або обмежувальних заходів, пов`язаних з поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, для продовження нарахування пенсій необхідно пройти фізичну ідентифікацію до 31 березня 2024 року.
Способами фізичної ідентифікації внутрішньо переміщених осіб, які одержують пенсію через поточний рахунок в установах акціонерного товариства «Державний ощадний банк України», є:
- особисте звернення до територіальних органів Пенсійного фонду України;
- авторизація в особистому електронному кабінеті на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України за допомогою віддаленого кваліфікованого електронного підпису «Дія.Підпис» («Дія ID»), створеного за допомогою мобільного додатка Єдиного державного вебпорталу електронних послуг;
- ідентифікація особи за допомогою відеоконференцзв`язку, проведеного територіальними органами Пенсійного фонду України із дотриманням законодавства у сфері електронних довірчих послуг;
- ідентифікація одержувачів пенсій в установах акціонерного товариства «Державний ощадний банк України»;
- посвідчення в установленому порядку за зверненням одержувача, який тимчасовопроживає за кордоном, відповідною закордонною дипломатичною установою України факту, що фізична особа є живою, шляхом видачі відповідного документа. Документ про посвідчення факту, що фізична особа є живою, разом із письмовою заявою особи про продовження виплати пенсії, складеною в довільній формі, надсилається рекомендованими поштовими відправленнями або поштовими відправленнями з оголошеною цінністю територіальному органу Пенсійного фонду України за місцем її перебування на обліку. Заява про продовження виплати пенсії разом із сканованою копією документа про посвідчення факту, що фізична особа є живою, яка відповідає оригіналу документа та придатна для сприйняття її змісту (повинна містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), може бути подана через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України із використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису;
- одержання Пенсійним фондом України інформації про зміну місця проживання внутрішньо переміщеної особи протягом останніх шести місяців шляхом інформаційного обміну між Пенсійним фондом України та державним підприємством «Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики».
[…] Територіальні органи Пенсійного фонду України опрацьовують наявну інформацію про результати проходження фізичної ідентифікації внутрішньо переміщеними особами, які одержують пенсію, та продовжують виплату пенсії у разі проходження фізичної ідентифікації особою; а для осіб, які взяті на облік як внутрішньо переміщені особи до введенняУказом Президента України від 24 лютого 2022 року№ 64 «Про введення воєнного стану в Україні»воєнного стану в Україні та які не проходили фізичну ідентифікацію протягом дії карантину або обмежувальних заходів, пов`язаних з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), продовжують виплату пенсії - до 31 березня 2024 року, а після цієї дати - у разі проходження особою фізичної ідентифікації.
[…] Починаючи з 1 січня 2024 року виплата (продовження виплати) пенсій внутрішньо переміщеним особам, які пройшли фізичну ідентифікацію особисто у територіальних органах Пенсійного фонду України або установах акціонерного товариства «Державний ощадний банк України»,абошляхом отримання документа про посвідчення факту, що фізична особа є живою, за зверненням одержувача, який тимчасово проживає за кордоном, відповідною закордонною дипломатичною установою України факту, що фізична особа є живою, та які проживають на територіях, де органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі (підконтрольна Україні територія), або тимчасово проживають за межами України, крім держави-агресора (Російської Федерації) або Республіки Білорусь, здійснюється на загальних умовах, визначенихпостановою Кабінету Міністрів України від 26 лютого 2022 року№ 162 «Про особливості виплати та доставки пенсій, грошових допомог на період введення воєнного стану», Порядком виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках,затвердженимпостановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 року № 1596, Порядком виплати і доставки пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України організаціями, що здійснюють їх виплату і доставку, затвердженимпостановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020 року № 1279 «Деякі питання організації виплати пенсій та грошової допомоги».
[…] У разі коли строк (період) виплати соціальної виплати не закінчився на дату припинення її нарахування, після відновлення виплати внутрішньо переміщеній особі нараховується розмір соціальної виплати за той період, за який особа мала право на цю виплату.
Як встановлено судом, рішенням №283008 від 12.07.2024 року, за заявою від 13.06.2024. За результатами проведеного відеоконференцзв`язку 01.07.2024 11:30:00 (дата, час) та опрацювання наданих одержувачем документів, відповідей на поставлені запитання в ході відеоконференції особу ОСОБА_1 , дата народження ІНФОРМАЦІЯ_2 ( НОМЕР_1 № пенсійної справи 914250832217) встановлено.
Пунктом 2.8 Порядку № 22-1 встановлено, що поновлення виплати пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюються за документами, що є в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на дату призначення пенсії.
Згідно із п. 2.9 Порядку № 22-1 під час подання заяв, передбаченихп. 1.1 розділу І, п. 3.1розділу III тап. 5.1 розділу V цього Порядку, особою пред`являється паспорт громадянина України або тимчасове посвідчення громадянина України […]. Особи, які тимчасово проживають за кордоном (крім осіб, які проживають на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором), надсилають копії вищезазначених документів, засвідчені в порядку, визначеному п. 2.23 цього розділу, та документ про посвідчення факту, що фізична особа є живою.
Пунктом 2.23 Порядку № 22-1 встановлено, що при поданні особою заяви в паперовій формі документи можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію. […] До заяви, поданої в електронній формі через вебпортал або засобами Порталу Дія, додаються скановані копії оригіналів документів. На створені електронні копії заявник накладає електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.
Проаналізувавши наведені вище нормативно-правові приписи та встановлені судом обставинами, суд висновує, що позивач звернувся із заявою від 13 серпня 2024 року про поновлення виплати пенсії із дотриманням Порядку № 22-1 та Постанови № 637, подавши заяву через вебпортал електронних послуг та пройшовши попередньо (у липні 2024 року) процедуру ідентифікації.
Прицьому суд критично ставиться до тверджень Відповідача про необхідність особистого звернення Позивача до органів ПФУ із заявою про поновлення виплати пенсії, оскільки, ані Порядку № 22-1, ані Закон № 1058-IV не пістять такої вимоги, як особисте звернення.
Суд зазначає, що пенсія відповідає ознакам такої правової категорії як власність; протиправне позбавлення особи її власності є порушенням гарантій, передбачених ч. 4ст. 41 Конституції України, відповідно до якої ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності; право приватної власності є непорушним.
За приписами ст. 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
Керуючись ч. 2 ст. 6 КАС України та ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23 лютого 2006 року № 3477-IV, суд застосовує Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Стаття 1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод визначає, що Високі Договірні Сторони гарантують кожному, хто перебуває під їхньою юрисдикцією, права і свободи, визначені в розділі I цієї Конвенції.
Як зазначено у рішенні Європейського Суду з прав людини «Пічкур проти України» виплата соціальних платежів сама по собі не може ставити осіб, які проживають у різних країнах, у відносно схоже становище, оскільки будь-яка система соціального забезпечення, включаючи пенсійне забезпечення, у першу чергу створена для забезпечення певних мінімальних стандартів рівня життя осіб, що проживають у відповідній країні, та обслуговування їхніх потреб. Більше того, важко зробити якесь правильне порівняння між пенсіонерами, що проживають у відповідній країні, та тими, які проживають в іншому місці, через низку економічних та соціальних відмінностей, що застосовуються залежно від країни.
У рішенніСуханов та Ільченко проти УкраїниЄвропейський суд з прав людини зазначив, що ст. 1 Першого протоколу включає в себе три окремих норми:перша норма, викладена у першому реченні першого абзацу, має загальний характер і проголошує принцип мирного володіння майном; друга норма, що міститься в другому реченні першого абзацу, стосується позбавлення власності і підпорядковує його певним умовам; третя норма, закріплена в другому абзаці, передбачає право Договірних держав, зокрема, контролювати користування власністю відповідно до загальних інтересів. Проте ці норми не є абсолютно непов`язаними між собою. Друга і третя норми стосуються конкретних випадків втручання у право на мирне володіння майном, а тому повинні тлумачитися у світлі загального принципу, закріпленого першою нормою(параграф 30).
Щодо соціальних виплат, стаття 1 Першого протоколу не встановлює жодних обмежень свободи Договірних держав вирішувати, мати чи ні будь-яку форму системи соціального забезпечення та обирати вид або розмір виплат за такою системою. Проте якщо Договірна держава має чинне законодавство, яке передбачає виплату як право на отримання соціальної допомоги (обумовлене попередньою сплатою внесків чи ні), таке законодавство має вважатися таким, що передбачає майнове право, що підпадає під дію статті 1 Першого протоколу щодо осіб, які відповідають її вимогам (параграф 31).
Суд зауважив, що першим і найголовнішим правилом статті 1 Першого протоколу є те, що будь-яке втручання державних органів у право на мирне володіння майном має бути законним і повинно переслідувати легітимну метув інтересах суспільства. Будь-яке втручання також повинно бути пропорційним по відношенню до переслідуваної мети. Іншими словами, має бути забезпеченосправедливий балансміж загальними інтересами суспільства та обов`язком захисту основоположних прав конкретної особи. Необхідного балансу не буде досягнуто, якщо на відповідну особу або осіб буде покладено особистий та надмірний тягар (параграф 53).
Враховуючи наведене вище, суд дійшов висновку, що рішення № 914250832217 від 19.07.2024 року про відмову Позивачув проведенні перерахунку пенсії є таким, що порушує право позивача на отримання належних йому пенсійних виплат.
Водночас ч. 2ст. 9 КАС Українивстановлено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цьогоКодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Вихід суду за межі позовних вимог процесуальнийзакондопускає як виняток у разі, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, і таких відхід обґрунтований судом у судовому рішенні.
Верховний Суд у постанові від 13 квітня 2023 року у справі № 757/30991/18-а зазначив, що вихід суду за межі позовних вимог можливий у тому разі, якщо позивач, вказавши у заяві одну конкретну вимогу, не зазначив іншу, яка має послідовний зв`язок із попередньою та випливає із фактичної спірної ситуації, викладеної у позовній заяві.
Отже, суд вправі за своєю ініціативою з метою необхідності захисту прав і охоронюванихзакономінтересів фізичних і юридичних осіб вийти за межі заявлених позивачем вимог, однак відповідно до імперативних вимог процесуального законодавства.
Згідно з п.10 ч.2 та абз.2 ч.4ст.245 КАС Україниу разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів. У разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Статею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої УкраїноюЗаконом № 475/97-ВР від 17 липня 1997 року, встановлено, що кожен, чиї права і свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зоруст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі Чахал проти Об`єднаного Королівства (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.
З огляду на викладене, суд зазначає, що передумовою для зобов`язання відповідача відновити Позивачу виплату пенсії починаючи з 01.10.2022 р., є скасування рішення № 914250832217 від 19.07.2024 року, яким Позивачу відмовлено у поновленні виплати пенсії
Таким чином, з метою повного та ефективного захисту і відновлення порушених прав позивача, суд дійшов висновку про необхідність вийти за межі позовних вимог та із застосуванням положень ч.2 ст. 9і ст. 245 КАС України задовільнити заявлені позовні вимоги шляхом:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01.10.2022 р.;
визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про відмову в перерахунку пенсії № 914250832217 від 19.07.2024 року, яким ОСОБА_1 було відмовлено в поновленні пенсійних виплат;
зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області відновити ОСОБА_1 нарахування та виплату пенсії починаючи з 01.10.2022 р.
Таким чином, адміністративний позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Визначаючись щодо розподілу судових витрат, суд виходить з такого.
Згідно ч. 1ст. 139 КАС Українипри задоволені позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цьогоКодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Ухвалою суду від 16 вересня 2024 року Позивачу було відстрочено сплату судового збору до ухвалення рішення в адміністративній справі №200/6071/24.
Враховуючи наведене, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь Державного бюджету судовий збір в розмірі 968,96 грн.
Керуючись ст.ст. 2-4, 6, 9, 12, 72-78, 90, 94, 139, 255, 262,295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3 ЄДРПОУ 13486010) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01.10.2022 р.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про відмову в перерахунку пенсії № 914250832217 від 19.07.2024 року, яким ОСОБА_1 було відмовлено в поновленні пенсійних виплат.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3 ЄДРПОУ 13486010) відновити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) нарахування та виплату пенсії починаючи з 01.10.2022 р.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнуваньГоловного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3 ЄДРПОУ 13486010) на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 968 (дев`ятсот шістдесят вісім) грн 96 коп.
Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Є.В. Череповський