Єдиний державний реєстр судових рішень
ЄУН 193/1865/24
Провадження 2-а/193/16/24
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
14 листопада 2024 року сел.Софіївка
Софіївський районний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді: Кравченко Н.О..
при секретарі: Ратушної В.В.
за участю позивача: ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення,-
В С Т А Н О В И В:
З позову вбачається, що позивач ОСОБА_1 оскаржує постанову, складену інспектором 1взводу 2 батальону ППП в місті Кривий Ріг УПП в Дніпропетровській області ст. лейтенантом Дороховим Д.О., серії ЕНА № 3165154 від 30.09.2024р., якою притягнуто його до адміністративної відповідальності за ч. 1ст. 122 КУпАП, за порушення п. 12.9бПДРУкраїни. Позивач не погоджується з постановою, вважає її протиправною, а притягнення його до адміністративної відповідальності незаконним. Пояснює, що під час його руху по трасі Н-11 прилад TruCam LTI20/20 ТС 008352 під час вимірювання швидкості автомобіля під його керуванням не був закріплений/ змонтований/ розміщений згідно з вимогамист. 40 Закону України «Про Національну поліцію»та не працював у автоматичному режимі. Натомість, інспектор поліції здійснював вимірювання швидкості, тримаючи прилад у руках. До того ж, оскаржувана постанова не містить жодної інформації стосовно доказів, якими б підтверджувалось використання (закріплення/монтування/розміщення) приладу TruCam LTI20/20 ТС 008352 згідно з вимогамист. 40 вказаного Закону, а також перебування автомобіля під його керуванням під час проведення вимірювання швидкості в межах дії дорожнього знаку 3.29 «Обмеження максимальної швидкості», що йому було продемонстровано прилад TruCam LTI20/20 ТС 008352. Висловив сумнів у своєчасності перевірки приладу метрологічною службою. Враховуючи викладене, просить задовольнити позов. Просить скасувати незаконну постанову та закрити адміністративну справу на підставі п.1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
Згідно відзиву на позов від 05.11.2024 відповідач заперечує проти задоволення позову, вважаючи вимоги позивача безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню. Щодо принципу роботи лазерного вимірювача швидкості TruCam LTI 20/20 пояснює, що він здійснює вимірювання процесу порушення швидкісного режиму, що дозволяє ідентифікувати транспортний засіб, номерний знак та особу водія. Прилад автоматично визначає координати кожного вимірювання швидкості, розрізняє режими обмеження швидкості, встановлені для вантажних, легкових транспортних засобів, а також мотоциклів.
Для фіксації допустимих швидкісних режимів руху транспортних засобів на приладі встановлюється поріг допустимої швидкості руху. При цьому враховується похибка приладу ±2 км/год. Прилад дозволяє вимірювати швидкість на дистанціях від 15 м до 1200 м. З відстані у 350-450 м поліцейським виконується наведення позначки оптичного прицілу на цільовий автомобіль і натискається спусковий гачок приладу. Прилад починає вимірювання швидкості і включає запис відео, при цьому чути характерний звук низького тону.Після стабільного утримання позначки на цільовому транспортному засобі прилад здійснює вимірювання швидкості. Про фіксацію перевищення швидкості руху свідчить характерний звук високого тону і в самому оптичному прицілі та на екрані монітору приладу фіксується числовий показник швидкості. При фіксації перевищення встановленої швидкості руху прилад здійснює фотографування транспортного засобу порушника, про що свідчить повторний звук високого тону. Після цього поліцейський відпускає спусковий гачок та вживає заходи до зупинки порушника. Тому, достовірність інформації про порушенняправил дорожнього рухуможе бути перевірена в будь-який момент після її фіксації приладом TruCam, у тому числі під час її пред`явлення в якості речового доказу в адміністративному судовому процесі. Як вбачається із сертифікату перевірки типу вимірювача швидкості транспортних засобів LTI 20/20 TruCam II, прилад відповідає типу засобів вимірювальної техніки застосовним вимогам Технічного регламенту. Даний сертифікат діючий до 27.11.2024 року. Максимально допустима похибка приладу становить +2км/год. Тобто, покази приладу TruCam LTI 20/20 оцінюються інспектором як доказ в розумінніст. 251 КУпАПпри розгляді справи про адміністративне правопорушення. Позивач не заперечує факту керування ним транспортним засобом 30.09.2024р. о 12.00 год на автомобільній дорозі Н11 46км. Вважає, оскільки постанова винесена уповноваженою особою, яка мала право розглядати справу про адміністративне правопорушення з дотриманням правил чинного законодавства, тому немає підстав для її скасування, оскільки доказів, які мали спростувати факт наявності адміністративного правопорушення та обставин, що виключають адміністративну відповідальність, позивачем в межах розгляду даної справи надано не було. Факт порушення , зафіксований на БК 475226 та 475357, відео долучено до відзиву.
Заперечень на відповідь на відзив у встановлений судом строк не надійшло.
В судовому засіданні позивач пояснив, що позов складений адвокатом, перевищення було незначне, перехрестя там не бачив, але вважає адміністративне правопорушення незначним, оскільки вважає за можливе додаткове збільшення швидкості руху на 20 км на год.
Представник відповідача у судове засідання не з`явився.
Відповідно до ч. 1ст. 269 КАС Україниу справах, визначених статтями263-277,280-283,285-289цьогоКодексу, заявами по суті справи є позовна заява та відзив на позовну заяву (відзив).
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши надані докази, суд приходить до наступного.
30.09.2024р. поліцейським інспектором 1взводу 2 батальону ППП в місті Кривий Ріг УПП в Дніпропетровській області ст. лейтенантом ОСОБА_2 було складено постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕНА № 3165154 від 30.09.2024р., якою притягнуто ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1ст. 122 КУпАП, за порушення п. 12.9бПДРУкраїни у виді штрафу в розмірі 340 грн., за порушення п. 12.9бПДРУкраїни.(а.с.19)
Згідно з п.п. 3, 8, 11 ч. 1ст. 23 Закону України «Про національну поліцію»поліція відповідно до покладених на неї завдань вживає заходів з метою виявлення адміністративних правопорушень та припиняє їх; у випадках, визначених законом, здійснює провадження у справах про адміністративні правопорушення, приймає рішення про застосування адміністративних стягнень та забезпечує їх виконання; регулює дорожній рух та здійснює контроль за дотриманнямПДРУкраїни його учасниками та за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі.
Відповідно до ч. 5ст. 14 Закону України «Про дорожній рух»учасники дорожнього руху зобов`язані знати і неухильно дотримувати вимог цьогоЗакону, Правил дорожнього руху та інших нормативно-правових актів з питань безпеки дорожнього руху.
Зі змісту постанови вбачається, що водій в населеному пункті рухався зі швидкістю 73 км/год, перевищивши встановлене обмеження швидкості руху на 23 км.
Так, згідноп. 12.4 ПДРУкраїни у населених пунктах рух транспортних засобів дозволяється із швидкістю не більше 50 км/год.
Пунктом п. 1.9 встановлено, що особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Частиною 1ст. 122 КУпАПвстановлена адміністративна відповідальність, за перевищення встановлених обмежень швидкості руху транспортних засобів більш як на двадцять кілометрів на годину.
З аналізу положенняст. 247 КУпАПвипливає, що обов`язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події адміністративного правопорушення, яка доводиться шляхом надання доказів.
Статтею 72 КАС Українивстановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами, висновками експертів, показаннями свідків.
Позивач заперечує свою вину щодо порушенняправил дорожнього руху, а оскаржувану постанову вважає протиправною та такою, що підлягає скасуванню.
Відповідно до ч. 1ст. 77 КАС Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 цієї статті визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ч. 3ст. 79 КАС Українивідповідач, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, повинні подати суду докази разом із поданням відзиву або письмових пояснень третьої особи.
Стороною відповідача до поданого відзиву подано суду докази, зокрема, диск DVD-R, на якому міститься відеозапис складання оскаржуваної постанови з нагрудної камери поліцейського.
На цьому записі зафіксований автомобіль позивача, сам позивач, поліцейські, патрульні машини тощо, роз`яснення щодо приладу, зафіксована швидкість відсутність перехрестя.
До відзиву також свідоцтво про повірку лазерного вимірювача швидкості транспортних засобів LTI 20/20 TruCam II як належного (а.с.40).
Надані документи в своїй сукупності підтверджують правомірність використання приладу TruCam LTI 20/20 ТС 008352, а також достовірність результатів, отриманих з його допомогою.
Посилання позивача, що використання приладу TruCam в ручному режимі суперечить вимогам законодавства, є безпідставним, оскільки лазерний вимірювач відноситься саме до ручних вимірювачів, конструктивно створений для утримання в руках під час вимірювань, а, відтак, відсутні порушення вимог законодавства з боку інспектора щодо застосування приладу.
Окрім зазначеного,суд звертає увагу на надану відповідачем до матеріалів справи роздруківку файлу (а.с.39) з пристрою TruCAMLTI20/20ТС008352, на якому зокрема, вказана відмітка у вигляді хрестика «+», позначає, який саме, конкретний об`єкт відмірюється та з якого вбачається чітка фіксація в потоці автомашин саме Scoda Octavia, державний номерний знак НОМЕР_1 , з відображенням швидкості та зазначенням широти і довготи місця, де проводилося вимірювання.
Отже, зазначений пристрій відповідає всім вимогам законодавства, пройшов відповідну повірку та його покази являються належними, допустимими, достовірними доказами.
Кодекс адміністративного судочинства Українипередбачає не лише обов`язок суб`єкта владних повноважень доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності (ч. 2 ст. 77), але й обов`язок кожної сторони довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення (ч. 1 ст. 77).
Разом з тим, позивачем не надано жодних доказів на підтвердження обставин, які викладені ним у позовній заяві, а також доказів на спростування факту вчинення саме ним інкримінованого адміністративного правопорушення.
У постанові вказано дані позивача, вірність яких не оспорюються, зокрема і відомості про посвідчення водія, на спростування яких жодних заперечень та доказів не надано.
Як зазначено у рішенні Європейського суду з прав людини в справі «O'Halloran and Francis v. the United Kingdom», будь-хто, хто вирішив володіти чи керувати автомобілем, знав, що таким чином він піддає себе режиму регулювання, котрий застосовується, оскільки визнавалося, що володіння і користування автомобілем може потенційно завдати серйозної шкоди. Можна вважати, що ті, хто вирішив володіти та керувати автомобілями, погодилися на певну відповідальність та обов`язки.
Отже, водій при керуванні автомобілем зобов`язаний, в першу чергу, дотримуватись вимогПДРУкраїни.
Європейський суд справ людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (Серявін та інші проти України, № 4909/04, § 58, ЄСПЛ, від 10 лютого 2010 року).
Таким чином, суд вважає, що вина позивача у вчиненні адміністративного правопорушення доведена та у інспектора були наявні правомірні підстави для притягнення позивача до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ч. 3ст. 286 КАС Україниза наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: 1) залишити рішення суб`єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; 2) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); 3) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; 4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
З огляду на наведене, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову та залишення рішення суб`єкта владних повноважень без змін.
Також відповідно до ч.1ст.143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі. Згідно зі ст.132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Зважаючи на те, що у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено, відповідно до ст.139 КАС України, судові витрати, а саме судовий збір йому не відшкодовується.
Керуючись ст.ст.9,10,19,20,72,77,90,139,241-245,250 КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 доДепартаменту патрульноїполіції проскасування постановипо справіпро адміністративнеправопорушення серії ЕНА №3165154 від 30.09.2024.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Повний текст рішення виготовлено 18 листопада 2024 року .
Суддя Н.О.Кравченко