Рішення № 12293169, 15.11.2010, Господарський суд Луганської області

Дата ухвалення
15.11.2010
Номер справи
12/84пн
Номер документу
12293169
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32

______ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15.11.10 Справа № 12/84пн

Суддя Палей О.С., розглянувши матеріали за позовом

Товариства з обмеженою відповідальністю "Кріпенське", с. Карпове-Кріпенське Луганської області

до Свердловської міської ради, м. Свердловськ Луганської області

про зобов'язання вчинити певні дії

Представники сторін:

від позивача - Леоненко Ю.В., головний спеціаліст юридичного відділу, довіреність № 93-636 від 26.08.2010, представник ліквідатора ТОВ "Кріпенське";

від відповідача - Іванова Н.В., головний спеціаліст юридичного відділу, довіреність № 172 від 03.08.2010, представник Свердловської міської ради;

Обставини справи: позивачем подано позов про зобовязання прийняти у комунальну власність територіальної громади м. Свердловська майно ТОВ "Кріпенське".

Розглянувши матеріали справи та додатково надані докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд

в с т а н о в и в :

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Кріпенське" в особі ліквідатора звернувся до суду з вимогою про зобовязання відповідача Свердловську міську раду - прийняти у комунальну власність територіальної громади м. Свердловська наступне майно ТОВ "Кріпенське" зрошення ділянки № 1, рік випуску 1968, зрошення ділянки № 2, рік випуску 1988, трубопровід рік випуску 1979, ставок нижній (дамба) рік випуску1968, під'їзна дорога до свинотоварної ферми (СТФ), рік випуску 1968, асфальтова площадка (МТМ) рік випуску 1972.

На обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що Постановою господарського суду Луганської області від 11.06.2009 №12/104б суд визнав боржника Товариство з обмеженою відповідальністю "Кріпенське", ідентифікаційний код 03739533, Луганська область, Свердловський район, село Карпове-Кріпенське, вулиця Ювілейна, будинок 1, банкрутом, відкрив ліквідаційну процедуру строком на 3 місяця, тобто до 11.09.2009 року, та призначив ліквідатором арбітражного керуючого ОСОБА_1 (ліцензія серії НОМЕР_1 від 21.02.2006р.), що мешкає за адресою: АДРЕСА_1, на яку поклав повноваження та обовязки, передбачені ст. ст. 31, 16, 23-34 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Протягом проведення ліквідпроцедури ліквідатором встановлено, що 14 одиниць об'єктів, які знаходилися на балансі Товариства з обмеженою відповідальністю "Кріпенське" передані до комунальної власності Дар'їно-Єрмаківської сільської ради м. Свердловська Луганської області, що підтверджується Рішенням двадцять дев'ятої сесії Дар'їно-Єрмаківської сільської ради п'ятого скликання м. Свердловська Луганської області від 18.11.2009 № 174, Протоколом №1 засідання комісії про прийняття об'єктів соціальної сфери від 16.11.2009 актом приймання-передачі від 18.11.2009р., 1 об'єкт - споруда спортзалу Карпово-Кріпенської ООШ передано до комунальної власності територіальної громади м. Свердловська, що підтверджується Рішенням тридцять дев'ятої сесії Свердловської міської ради Луганської області п'ятого скликання від 23.12.2009р. № 788, актом прийняття - передачі основних засобів від 25.01.2010р.

Станом на 26.08.2010р. на балансі Товариства з обмеженою відповідальністю "Кріпенське" залишилося 6 одиниць об'єктів, які, відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону про банкрутство, не можуть бути включені до ліквідаційної маси та, на думку ліквідатора, підлягають передачі до комунальної власності територіальної громади м. Свердловська, а саме: зрошення ділянки № 1, рік випуску 1968, зрошення ділянки № 2, рік випуску 1988, трубопровід рік випуску 1979, ставок нижній (дамба) рік випуску 1968, під'їзна дорога до свинотоварної ферми (СТФ), рік випуску 1968, асфальтова площадка (МТМ) рік випуску 1972.

Відповідач відзивом б/н від 10.09.2010 заперечує проти позову та просить відмовити у задоволенні позовних вимог ТОВ "Кріпенське" у повному обсязі за необґрунтованістю, посилаючись на те, що:

- Законом України "Про автомобільні дороги" передбачена класифікація доріг. Виходячи з аналізу норм зазначеного Закону № 2862-ІУ можливо дійти висновку, що об'єкт під назвою "під'їзна дорога то свино-товарної ферми (СТФ)" за класифікацією, зазначеною в Законі України "Про автомобільні дороги" (ст. 22) є відомчою (технологічною) автомобільною дорогою, а не сільською дорогою, як вважає позивач, так як використовувалася саме впродовж виробничого процесу;

- об'єкт під назвою "асфальтова площадка (МТМ)" взагалі не може бути визнаний сільською дорогою, так як в Законі № 2862-ІУ чітко визначено поняття автомобільної дороги (ст.1); асфальтова площадка під таке поняття не підпадає.

Стосовно об'єкта під назвою став нижній (дамба) відповідач зауважує, що по-перше, посилання позивача на договір оренди земельної ділянки від 16.10.2002р. укладеного між Свердловської міської радою та ФОП Пуц В.С. є некоректним, так як не має відношення до справи та заявлених позовних вимог. ФОП Пуц В.С. дійсно була надана земельна ділянка під водоймище за рахунок земель державної власності водного фонду у відповідності з діючим законодавством України. По-друге, зазначена земельна ділянка під водоймищем не має до ТОВ Кріпенське ніякого відношення, про що свідчить інформація Управління Держкомзему у м. Свердловську Луганської області від 9.09.2010р. № 6-04/5240.

За ствердженням відповідача, земельних ділянок водного фонду ТОВ Кріпенське не надавалося взагалі, саме тому позивач не може бути власником або балансоутримувачем об'єкта під назвою "ставок ніжній".

Заперечень за іншими заявленими за позовом об'єктами відповідач не надав.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши у сукупності доводи сторін, на які вони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню в частині передачі зрошення ділянки № 1, рік випуску 1968, зрошення ділянки № 2, рік випуску 1988, трубопровід рік випуску 1979, ставок нижній (дамба) рік випуску 1968, з огляду на наступне.

Постановою господарського суду Луганської області по справі №12/104б від 11.06.2009 року ТОВ "Кріпенське" визнано банкрутом у зв'язку з неплатоспроможністю. Судом відкрито ліквідаційну процедуру; ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого ОСОБА_1

Ліквідація підприємства, як судова процедура банкрутства, здійснюється за рішенням суду, а відтак, порядок ліквідації банкрута має визначатися нормами Закону України від 14 травня 1992 р. № 2343-XII "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", в редакції Закону від 30 червня 1999 р. № 784-X-IV (далі за текстом Закон про банкрутство). При цьому, Закон про банкрутство слід розглядати як законодавчий акт, що містить спеціальні норми, які мають пріоритет по відношенню до норм загальних щодо регулювання порядку, зокрема, ліквідації збанкрутілих суб'єктів господарювання.

Згідно з приписами ч. 1 ст. 26 Закону про банкрутство, усі види майнових активів банкрута, які належать йому на праві власності або повного господарського відання на дату відкриття ліквідаційної процедури і виявлені в ході ліквідаційної процедури, включаються до складу ліквідаційної маси, за винятком об'єктів житлового фонду, в тому числі, гуртожитків, дитячих дошкільних установ і об'єктів комунальної інфраструктури, які в разі банкрутства підприємства передаються в порядку, встановленому законодавством, до комунальної власності відповідних територіальних громад без додаткових умов і фінансуються в установленому порядку.

Відповідно до ч. 8 ст. 31 Закону України "Про колективне сільськогосподарське підприємство" від 14 лютого 1992 року N 2114-ХІІ, об'єкти соціальної сфери, житлового фонду, тому числі незавершеного будівництва, а також внутрішньогосподарські меліоративні системи підприємств, що не підлягали паюванню в процесі реорганізації цих підприємств та передані на баланс підприємств-правонаступників, підлягають безоплатній передачі до комунальної власності в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 серпня 2003 р. N 1253 затверджено Порядок безоплатної передачі у комунальну власність об'єктів соціальної сфери, житлового фонду, у тому числі незавершеного будівництва, а також внутрішньогосподарських меліоративних систем колективних сільськогосподарських підприємств, що не підлягали паюванню в процесі реорганізації цих підприємств та передані на баланс підприємств-правонаступників (далі за текстом Порядок 1253).

Відповідно до п. 2 Порядку N 1253, об'єктами передачі згідно з цим Порядком є зовнішні мережі електро-, тепло-, газо-, водопостачання та водовідведення, а також інженерні будівлі та споруди, призначені для обслуговування об'єктів соціальної сфери, житлового фонду (бойлерні, котельні, каналізаційні та водопровідні споруди, обладнання тощо); сільські дороги; внутрішньогосподарські меліоративні системи - внутрішньогосподарська меліоративна мережа з об'єктами інженерної інфраструктури, що не підлягали паюванню процесі реформування колективних сільськогосподарських підприємств.

На виконання вимог вищезазначених положень, 11 серпня 2009 року, ліквідатором ОСОБА_1, був направлений лист до Голови Дар'їно-Єрмаківської сільської ради міста Свердловська Луганської області про прийняття до комунальної власності майна ТОВ «Кріпенське».

05 листопада 2009 року Дарїно-Єрмаківська сільська рада м. Свердловська Луганської області листом вих.№344 відмовилася прийняти майно банкрута: зрошення ділянки № 1, рік випуску1968, зрошення ділянки № 2, рік випуску1988, трубопровід рік випуску 1979, ставок нижній (дамба) рік випуску 1968, обґрунтовуючи тим, що сільська рада не має права прийняти до комунальної власності об'єкти внутрішньогосподарських меліоративних мереж, в зв'язку з тим, що ці об'єкти входять до одного комплексу зрошення, під'їзна дорога до свино -товарної ферми (СТФ), рік випуску 1968, асфальтова площадка (МТМ) рік випуску 1972 знаходиться за межами населеного пункту. Також Протоколом №1 засідання комісії про прийняття об'єктів соціальної сфери від 16.11.2009р. Дар'їно-Єрмаківської сільської ради виключені з переліку майна ТОВ "Кріпенське", яке підлягає передачі, наступні об'єкти: зрошення ділянки № 1, рік випуску 1968, зрошення ділянки № 2, рік випуску 1988, трубопровід рік випуску 1979, ставок нижній (дамба) рік випуску1968, під'їзна дорога до свино-товарної ферми (СТФ), рік випуску 1968, асфальтова площадка (МТМ) рік випуску 1972.

19 листопада 2009 р. ліквідатором був направлений лист за вих. № 45-468 до Міського голови м. Свердловська Шмальца О.І. про прийняття до комунальної власності майна ТОВ "Кріпенське". 15 червня 2010р. ліквідатором ОСОБА_1, повторно був направлений лист за вих. № 81-601 до Міського голови м. Свердловська Шмальца О.І. про прийняття до комунальної власності майна банкрута.

Рішенням сорок сьомої сесії Свердловської міської ради Луганської області п'ятого скликання від 24.06.2010р. №917 відмовлено в прийнятті до комунальної власності Свердловської міської ради об'єктів ТОВ "Кріпенське", щодо яких заявлено позов.

Суд не погоджується з доводами відповідача стосовно того, що заявлений позов слід розглядати за правилами КАС України, оскільки предметом даного спору є не оскарження рішення Свердловської міської ради, а зобов'язання відповідача вчинити певні дії, що відповідає встановленим ст. 16 Цивільного Кодексу України матеріально правовим способам захисту порушених прав та встановленій ст.12 ГПК України підвідомчості справ господарським судам.

Дослідженими судом документами підтверджується, що зрошення ділянки № 1, рік випуску 1968, зрошення ділянки № 2, рік випуску 1988, трубопровід рік випуску 1979, які перебувають на балансі позивача (розшифровка витягу "основні засоби" за 2 квартал 2010 р.) становлять єдиний комплекс зрошення - внутрішньогосподарську меліоративну систему, а відтак, з огляду на норму п. 2 Порядку N 1253, підлягають безоплатній передачі до комунальної власності відповідної територіальної громади.

Суд погоджується з доводами відповідача, що дамба та водоймище - два зовсім різних об'єкти а дамба є окремим самостійним об'єктом.

Незважаючи на те, що за документами бухгалтерського обліку боржника спірний об'єкт обліковується як ставок нижній (дамба), фактично спір виник з приводу передачі дамби, як гідротехнічної споруди - насипу у вигляді вала із землі, каміння та ін., яка будується у водоймищ для проведення полотна дороги, для запобігання затопленню берегів та інших гідротехнічних потреб.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про меліорацію земель" від 14 січня 2000 року N1389-XIV, меліоративна система - технологічно цілісна інженерна інфраструктура, що включав в себе такі окремі об'єкти, як меліоративна мережа каналів, трубопроводів (зрошувальних, осушувальних, осушувально-зволожувальних, колекторно-дренажних) з гідротехнічними спорудами і насосними станціями, захисні дамби, спостережна мережа, дороги і споруди на них, взаємодію яких забезпечує управління водним, тепловим, повітряним і поживним режимом ґрунтів на меліорованих землях. Цією ж статтею встановлено, що внутрішньогосподарська меліоративна система - меліоративна система, що знаходиться в межах земель одного власника (користувача) і забезпечує подачу, розподіл та відведення води на цих землях.

Згідно п. п. 1.1. п.1 "Загальні положення" витягу "Меліоративні системи та споруди: ДБНВ.2.4-1-99", затвердженого наказом Держбуду України від 25 червня 1999 р. N 153, введено в дію з 01.01.2000 р., зрошувальна система повинна включати комплекс взаємопов'язаних споруд і пристроїв, який забезпечує підтримання в кореневмісному шарі ґрунту зрошуваного масиву оптимального водно-сольового режиму для одержання високих і сталих врожаїв сільськогосподарських культур. До складу зрошувальної системи входять: цільові водосховища, водозабірні споруди на природних або штучних водних джерелах з рибозахистом, відстійники, насосні станції, зрошувальна, водозабірно-скидна і дренажна мережі, нагірні канали, споруди на мережі, поливні та дощувальні машини, установки і пристрої, засоби керування і автоматизації контролю за меліоративним станом земель, об'єкти електропостачання і зв'язку, протиерозійні споруди, виробничі будівлі та житлові будинки експлуатаційної служби, дороги, лісозахисні насадження, дамби.

Стосовно порушення по даному спору інтересів позивача.

Відповідно до ст. 25 Закону про банкрутство, ліквідатор, з дня свого призначення: приймає до свого відання майно боржника, вживає заходів до його збереження; виконує функції з управління та розпорядженням майном банкрута; виконує повноваження керівника (органів управління майном банкрута); здійснює заходи по проведенню ліквідаційної процедури у передбачений Законом про банкрутство спосіб та строки.

За змістом ст. 22 Закону про банкрутство, строк ліквідаційної процедури не може перевищувати дванадцяти місяців; господарський суд може продовжити цей строк на шість місяців у виняткових випадках.

Тобто загальний строк ліквідації банкрута не може перевищувати півтора роки.

Процедура ліквідації ТОВ "Кріпенське триває з 11.06.2009 року, строк лікквідпроцедури неодноразово продовжувався судом, при цьому з листопада 2009 року здійснюється листування з відповідачем з приводу спірного питання.

З огляду на викладене, ліквідатор підставно звернувся з цим позовом до суду, оскільки не вирішення до даного часу питання щодо прийняття об'єктів комунальної інфраструктури до комунальної власності територіальної громади гальмує завершення процедури ліквідації банкрута та унеможливлює виконання ліквідатором покладених на нього Законом про банкрутство та Ліцензійними умовами провадження господарської діяльності арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), затверджених Наказом Держкомпідприємництва та Мінекономіки України від 04.05.01 №72/49, функцій та повноважень.

Стосовно інших заявлених позивачем об'єктів суд дійшов висновку щодо відсутності правових підстав для задоволення позовних вимог в цій частині.

У зв'язку з викладеним, суд задовольняє позовні вимоги частково та зобов'язує Свердловську міську раду прийняти до комунальної власності територіальної громади м. Свердловська наступне майно ТОВ "Кріпенське" зрошення ділянки № 1, рік випуску 1968, зрошення ділянки № 2, рік випуску 1988, трубопровід рік випуску 1979, ставок нижній (дамба) рік випуску 1968.

При цьому, у спірних відносинах слід керуватися ст. 26 Закону, яка містить норму прямої дії та обумовлює обов'язок ліквідатора передати, а органу місцевого самоврядування прийняти до комунальної власності відповідної територіальної громади об'єкти комунальної інфраструктури, без будь яких умов, що за змістом вищезазначеної норми є тотожнім поняттю "без додаткових умов".

Відповідно до ст. ст. 44, 49 ГПК України витрати на державне мито в сумі 85 грн. та на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236 грн. 00 коп. покладаються на сторін порівну.

В судовому засіданні відповідно до ст. 85 ГПК України оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 44, 49, 82, 84, 85 ГПК України, суд

вирішив:

1.Позов задовольнити частково.

2.Зобов'язати Свердловську міську раду Луганської області прийняти до комунальної власності територіальної громади м. Свердловська наступне майно ТОВ "Кріпенське" зрошення ділянки № 1, рік випуску 1968, зрошення ділянки № 2, рік випуску 1988, трубопровід рік випуску 1979, ставок нижній (дамба) рік випуску 1968.

3.Витрати із сплати державного мита в сумі 42 грн. 50 коп. та витрати на інформаційно технічне забезпечення судового процесу в сумі 118 грн. 00 коп. покласти на позивача.

4.Стягнути із Свердловської міської ради Луганської області, Луганська обл., вул. Енгельса, 42, на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Кріпенське", ідентифікаційний код 03739533, Луганська обл., Свердловський район, с. Карпово, вул. Ювілейна, буд. 1, витрати із сплати державного мита в сумі 42 грн. 50 коп. та витрати на інформаційно технічне забезпечення судового процесу в сумі 118 грн. 00 коп. Видати відповідний наказ після набрання рішенням законної сили.

5.У задоволенні решти позову відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Дата підписання повного рішення - 18.11.2010.

Суддя О.С. Палей