Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 298/1950/24
Номер провадження 3/298/1328/24
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 листопада 2024 року смт. Великий Березний
Суддя Великоберезнянського районного суду Закарпатської області Зизич В.В., розглянувши матеріали справи, які надійшли з відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ІНФОРМАЦІЯ_2 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , українця, громадянина України, уродженця с.Довпотів Калуського району Івано-Франківської області, проживаючого за адресою АДРЕСА_1 , військовослужбовця, інспектора прикордонної служби 3-ї категорії - майстра, військове звання солдат, за вчинення правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП,-
ВСТАНОВИВ:
Згідно протоколу ЗхРУ №144735 від 12 жовтня 2024 року про адміністративне правопорушення, в період з 00 год. 10 хв. по 01 год. 00 хв 12.10.2024 року, заступником начальника відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » по роботі з персоналом капітаном ОСОБА_2 було здійснено перевірку організації несення служби прикордонного наряду «Прикордонний патруль» на напрямку 73 прикордонного знаку Республіки Польща. В ході перевірки о 00 год. 40 хв. було виявлено старшого прикордонного наряду «Прикордонний патруль» солдата ОСОБА_3 спільно з молодший прикордонного наряду солдатом ОСОБА_1 в стані можливого алкогольного або наркотичного сп`яніння (характерний запах з ротової порожнини та значне порушення координації рухів) під час виконання наказу на охорону державного кордону в прикордонному наряді «Прикордонний патруль».
Факт вживання спиртних напоїв підтверджено «Висновком щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції» від 12.10.2024 року, тим самим вчинив військове адміністративне правопорушення, в умовах воєнного стану.
Враховуючи те, що солдат ОСОБА_1 перебував в стані алкогольного сп`яніння під час виконання наказу на охорону державного кордону, своїми діями порушив cm. 13,49 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст.4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, отже здійснив вказані дії в умовах воєнного стану, тобто вчинив військове адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.3 ст.172-20 КУпАП.
ОСОБА_1 у судове засідання не з`явився, про час, місце та дату розгляду справи був повідомлений належним чином шляхом надіслання йому SMS-повідомлення згідно поданої ним письмової заяви. Про причину неявки суд не повідомив, клопотань про відкладення розгляду справи не надходило.
Крім цього, в матеріалах справи наявна заява ОСОБА_1 , в якій він зазначив, що повідомлений про те, що розгляд справи про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП відбудеться в приміщенні Великоберезнянського районного суду Закарпатської області за адресою: с-ще Великий Березний, вул. Шевченка, 22, та просить розглянути матеріали справи про адміністративне правопорушення без його участі у звязку із неможливістю прибути до суду, у звязку із сімейними обставинами.
Згідно із ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23 лютого 2006 року, суди застосовують рішення Європейського суду з прав людини як джерело права. Рішенням Європейського суду з прав людини від 3 квітня 2008 року у справі «Пономарьов проти України» (п.14) наголошено, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
При цьому, суддею зауважується, що ОСОБА_1 , в тому числі, мав об`єктивну можливість особисто або через представника в повній мірі реалізувати свої права, передбачені ст. 268 КУпАП, та не був позбавлений можливості надати письмові клопотання, заяви, звернення чи пояснення з приводу обставин правопорушення, однак такими своїми правами останній не скористався, тому справу може бути розглянуто.
Відповідно до ч.1 ст.268 КУпАП справа про адміністративне правопорушення може бути розглянута під час відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
За змістом ст.268КУпАП України присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, при розгляді справи про адміністративні правопорушення передбачені ст. 172-20 КУпАП, не є обов`язковою.
За таких обставин, суд вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази по справі, суд приходить до наступних висновків.
Положеннями ч.3 ст.172-20 КУпАПвстановлено відповідальність за дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Частиною 1 статті 172-20 КУпАПпередбачено відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов`язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об`єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп`яніння, або виконання ними обов`язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп`яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння.
Відповідно дост. 1 Закону України «Про оборону України»таст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»особливий період це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 року «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного станув Україні» №2102-ІХ від 24.02.2022року, постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який відповідно до Указів Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» №133/2022 від 14.03.2022, №259/2022 від 18.04.2022, №341/2022 від 17.05.2022, №573/2022 від 12.08.2022, №757/2022 від 07.11.2022 неодноразово продовжувався, зокрема, востаннє Указом Президента України №4024-ІХ від 29.10.2024 року «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 год. 30 хв. 10.11.2024 року строком на 90 діб.
У порядку вимог ст.4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24 березня 1999 року № 551-XIV, військова дисципліназобов`язує кожноговійськовослужбовця поводитисяз гідністюй честю,не допускатисамому істримувати іншихвід негіднихвчинків; не вживати під час проходження військової служби (крім медичного призначення) наркотичні засоби, психотропні речовини чи їх аналоги, а також не вживати спиртні напої під час виконання обов`язків військової служби.
З витягу з книги прикордонної служби відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (тип В) в період з 20.00 11.10.2024 року по 20.00 12.10.2024 року, з розділу «список особового складу» вбачається, що ОСОБА_1 є інспектором прикордонної служби 3-ї категорії майстер, військове звання солдат, особистий номер 64.
У судовому засіданні достовірно встановлено, що військовослужбовець ОСОБА_1 12 жовтня 2024 року о 00 годині 40 хвилин, під час дії особливого періоду воєнного стану, під час несення служби в прикордонному наряді «Прикордонний патруль», перебував в стані алкогольного сп`яніння.
Винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, повністю підтверджується сукупністю зібраних по справі та досліджених у судовому засіданні доказів,а саме:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ №144735 від 12 жовтня 2024 року, в якому зафіксовано обставини вчинення правопорушення, вказаний протокол відповідає вимогам ст. 256 КУпАП, як щодо змісту так і щодо форми, містить підпис ОСОБА_1 про ознайомлення зі змістом протоколу, отримання примірнику протоколу;
- копією висновку щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції №461 від 12.10.2024 року щодо ОСОБА_1 , згідно якого огляд ОСОБА_1 проведений 12.10.2024 року о 02 год. 30 хв., останній перебуває в стані алкогольного сп`яніння;
- письмовими поясненнями помічника начальника відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » з адміністративно-юрисдикційної діяльності ОСОБА_4 від 12 жовтня 2024 року, в яких він повідомляє, що виконував наказ на охорону державного кордону у прикордонному наряді «Старший зміни прикордонних нарядів» в період з 08:00 11.10.2024 року по 08:00 12.10.2024 року. В період з 00 год. 10 хв. по 01 год. 00 хв. 12.10.2024 року, заступником начальника відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » по роботі з персоналом капітаном ОСОБА_2 було здійснено перевірку організації несення служби прикордонного наряду «Прикордонний патруль» на напрямку 73 прикордонного знаку Республіки Польща. В ході перевірки о 00 год. 40 хв. було виявлено старшого прикордонного наряду «Прикордонний патруль» солдата ОСОБА_3 спільно з молодший прикордонного наряду солдатом ОСОБА_1 в стані можливого алкогольного або наркотичного сп`яніння (характерний запах з ротової порожнини та значне порушення координації рухів) під час виконання наказу на охорону державного кордону в прикордонному наряді «Прикордонний патруль». Факт вживання спиртних напоїв підтверджено «Висновком щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції» від 12.10.2024 року, тим самим вчинив військове адміністративне правопорушення, в умовах воєнного стану;
- письмовими поясненнями заступника начальника відділу прикордонної служби з персоналу ВПС « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ОСОБА_5 від 12 жовтня 2024 року, в яких він повідомляє, що в період з 00 год. 10 хв. по 01 год. 00 хв. 12.10.2024 року, ним було здійснено перевірку організації несення служби прикордонного наряду «Прикордонний патруль» на напрямку 73 прикордонного знаку Республіки Польща. В ході перевірки о 00 год. 40 хв. було виявлено старшого прикордонного наряду «Прикордонний патруль» солдата ОСОБА_3 спільно з молодший прикордонного наряду солдатом ОСОБА_1 в стані можливого алкогольного або наркотичного сп`яніння (характерний запах з ротової порожнини та значне порушення координації рухів) під час виконання наказу на охорону державного кордону в прикордонному наряді «Прикордонний патруль». Факт вживання спиртних напоїв підтверджено «Висновком щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції» від 12.10.2024 року, тим самим вчинив військове адміністративне правопорушення, в умовах воєнного стану;
- службовою характеристикою на військовослужбовця ОСОБА_1 виданою начальником відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » тип В, майором ОСОБА_6 ;
- витягом з книги прикордонної служби відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (тип В) в період з 20.00 11.10.2024 року по 20.00 12.10.2024 року, з розділу «список особового складу» з якого вбачається, що ОСОБА_1 є інспектором прикордонної служби 3-ї категорії майстер, військове звання солдат, особистий номер 64;
- копією службового посвідчення НОМЕР_1 виданого на ім`я ОСОБА_1 .
Таким чином, суддя приходить до висновку про доведеність винуватості ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП, дії останнього за вказаною статтеюКУпАПкваліфіковані вірно.
Обставин, що виключають адміністративну відповідальність, визначених ст.17 КУпАП, у даній справі не встановлено, передбачені ст.38КУпАП строки накладення адміністративного стягнення на момент розгляду справи не закінчились.
Відповідно до ст.23 КУпАПадміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
У порядку вимог ст.ст.33-35 КУпАПпри накладенні на ОСОБА_1 стягнення за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3ст.172-20 КУпАП, суд враховує встановлені судом обставини вчинення ОСОБА_1 правопорушення, характер скоєного проступку, умови та ситуацію, в яких правопорушення вчинене, те, що дане правопорушення скоєно в умовах дії воєнного стану, особу ОСОБА_1 , беручи до уваги ступінь вини винної особи та її майновий стан, суд приходить до висновку про можливість застосування стягнення в межах санкції ч.3ст.172-20 КУпАПу вигляді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
На переконання суду, таке стягнення буде достатнім для виправлення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, і відповідатиме визначенійст.23 цього Кодексуметі адміністративного стягнення.
Суд враховуєст. 5 Закону України «Про судовий збір», за змістом якої від сплати судового збору під час розгляду справи у всіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці, військовозобов`язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов`язаних з виконанням військового обов`язку, а також під час виконання службових обов`язків, а отже, підстави для стягнення судового збору в даній справі відсутні.
Керуючись ст. ст.33, 34,172-20, 283,284,285,287 КУпАП, суддя, -
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП, і накласти на нього стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень, на рахунок №UА208999980313040106000007393, отримувач коштів ГУК у Закарпатській області/ВеликоберезнянськаТГ/21081100, код за ЄДРПОУ 37975895, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), за кодомкласифікації доходів бюджету21081100.
Згідно з ч.1 ст.307КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до ст.308КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у зазначений строк, у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення, з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу - 34000 (тридцять чотири тисячі) гривень 00 копійок.
На постанову протягом десяти днів з дня її винесення може бути подано апеляційну скаргу до Закарпатського апеляційного суду через Великоберезнянський районний суд Закарпатської області.
Суддя Зизич В.В.