Постанова № 12291257, 10.11.2010, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.11.2010
Номер справи
2а-4524/10/1270
Номер документу
12291257
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №6.19

ПОСТАНОВА

Іменем України

10 листопада 2010 року Справа № 2а-4524/10/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Солоніченко О.В.,

при секретарі судового засідання Псоміаді С.І.

за участю

представника позивача:Москаленка Д.О. довіреність № 574 від 14.04.2010.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську справу за адміністративним позовом Державного реєстратора виконавчого комітету Первомайської міської ради до Гаражного кооперативу «Крупський» про припинення юридичної особи,

ВСТАНОВИВ:

10 червня 2010 року Луганським окружним адміністративним судом відкрито провадження за адміністративним позовом Державного реєстратора виконавчого комітету Первомайської міської ради до Гаражного кооперативу «Крупський» про визнання недійсною державної реєстрації, скасування запису про державну реєстрацію № 13881020000000548 та припинення юридичної особи.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що 15.10.2009р. відділом державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців виконавчого комітету Первомайської міської ради була проведена державна реєстрація юридичної особи гаражного кооперативу «Крупський». При створені юридичної особи були допущені порушення вимог ст.7 Закону України «Про кооперацію» в частині того, що не відбулися установчі збори, не був оформлений протокол установчих зборів із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові фізичних осіб, їх паспортних даних, засвідчених особистим підписом фізичної особи. Зазначив, що за таких підстав ставиться під сумнів проведення установчих зборів та участь осіб, зазначених у протоколі, у цих зборах, оскільки немає підпису учасників у протоколі. Статут не відповідає вимогам ст.8 Закону України «Про кооперацію». Зазначені порушення не можуть бути усунуті, оскільки кооператив «Крупський» вже зареєстрований як юридична особа, а відповідні дані занесені до Єдиного державного реєстру. Оскільки державна реєстрація відповідача проведена у встановленому законом порядку, а порушення встановлені після державної реєстрації і є такими, що не можуть бути усунуті ніяким чином, це є підставою для припинення юридичної особи - гаражного кооперативу «Крупський» у відповідності до ст.38 ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».

У зв'язку з наведеним позивач просив визнати недійсною державну реєстрацію відповідача через порушення закону, допущені при створені юридичної особи, які не можна усунути, визнати недійсним та скасувати запис про державну реєстрацію відповідача №1 388 102 0000 000548, та припинити діяльність юридичної особи - гаражного кооперативу «Крупський», код ЄДРПОУ 36642685, юридична адреса: 93200, Луганська область, м. Первомайськ, вул. Макушкіна,б. 7, кв. 53.

В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлений позов, просив задовольнити його в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не зявився, про час, дату та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, в матеріалах справи наявна заява представника відповідача про розгляд справи за його відсутності.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 10.11.10. закрито провадження у справі в частині позовних вимог про визнання недійсною державної реєстрації, визнання недійсним та скасування запису про державну реєстрацію відповідача.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.69-72 КАС України, суд прийшов до наступного.

Спеціальним законом, який регулює відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних та фізичних осіб підприємців є Закон України « Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб-підприємців» №755 від 15.05.2003 (далі Закон №755). Дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб - підприємців.

Статтями 2-3 Закону № 755 встановлено, що відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, регулюються конституцією України, цим Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону. Дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб - підприємців.

Державна реєстрація юридичних та фізичних осіб-підприємців засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені законом.

Відповідно до статей 1, 5, 6 Закону України № 755 державний реєстратор є посадовою особою у відповідному міськвиконкомі міста обласного значення чи районній державній адміністрації і здійснює проведення реєстраційних дій згідно із вимогами цього Закону та від імені держави.

Відповідач - гаражний кооператив «Крупський» зареєстрований в якості юридичної особи відділом державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців виконкому Первомайської міської ради 15.10.2009 за №13881020000000548, адреса місцезнаходження: Луганська область, м. Первомайськ, вул. Макушкіна, буд.7, кв. 53, що підтверджується Довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с. 7).

Гаражний кооператив «Крупський» діє на підставі статуту, затвердженого протоколом загальних зборів № 01 від 08.11.2008, головою кооперативу є Кушнір С.Н. (а.с.8-14).

Порядок створення, ліквідації кооперативу врегульований Законом України «Про кооперацію» від 10.07.03 №1087 (далі Закон №1087), ст.2 якого визначено, що кооператив - юридична особа, утворена фізичними та/або юридичними особами, які добровільно об'єдналися на основі членства для ведення спільної господарської та іншої діяльності з метою задоволення своїх економічних, соціальних та інших потреб на засадах самоврядування.

Відповідно до ч.3 ст.7 Закону №1087 рішення про створення кооперативу приймається його установчими зборами.

Рішення установчих зборів оформляється протоколом, який підписують головуючий та секретар зборів. У протоколі зазначаються особи, які брали участь в установчих зборах: для фізичної особи - прізвище, ім'я та по батькові, паспортні дані (для осіб без громадянства, які постійно проживають в Україні, - дані документа, який його замінює); для юридичної особи - прізвище, ім'я та по батькові уповноваженого представника юридичної особи, дані про державну реєстрацію, що підтверджуються свідоцтвом про державну реєстрацію або його нотаріально завіреною копією, документ, що підтверджує його повноваження. Дані про фізичну особу засвідчуються її особистим підписом, а про юридичну особу - підписом її уповноваженого представника (ч.4 ст.7 Закону №1087).

08 листопада 2008 року відповідачем прийнято рішення про створення кооперативу, про що складений протокол загальних зборів №01 (а.с.8-9).

Відповідно до 15 Закону №1087 вищим органом управління кооперативу є загальні збори членів кооперативу. З аналізу ст.15 цього Закону вбачається, що до повноважень загальних зборів членів кооперативу належить прийняття рішень, що стосуються діяльності кооперативу та вирішення інших питань діяльності кооперативу.

Статтею 8 Закону №1087 встановлені вимоги до статуту кооперативу, а саме статут кооперативу повинен містити такі відомості: найменування кооперативу, його тип та місцезнаходження;мета створення кооперативу і вичерпний перелік видів його діяльності;склад його засновників;умови і порядок вступу до кооперативу та виходу чи виключення з нього;права і обов'язки членів та асоційованих членів кооперативу;порядок внесення змін до статуту кооперативу; порядок встановлення розмірів і сплати внесків та паїв членами кооперативу та відповідальність за порушення зобов'язань щодо їх сплати; форми участі членів кооперативу в його діяльності;порядок формування, склад і компетенція органів управління та органів контролю кооперативу, а також порядок прийняття ними рішень, у тому числі з питань, рішення з яких приймається одноголосно чи кваліфікованою більшістю голосів членів кооперативу, які беруть участь у загальних зборах; порядок формування, використання та розпорядження майном кооперативу; порядок розподілу його доходу та покриття збитків; порядок обліку і звітності у кооперативі;порядок реорганізації і ліквідації кооперативу та вирішення пов'язаних з цим майнових питань;порядок скликання загальних зборів;умови і порядок повернення паю.

Статут гаражного кооперативу «Крупський» затверджений протоколом загальних зборів №01 від 08.11.2008 (а.с.10-14).

Вирішуючи цей спір по суті суд враховує наступне.

Відповідно до ч.1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи, або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 18.05.10., яка набрала чинності відповідно до ухвали Донецького апеляційного адміністративного суду від 17.08.10., залишено без задоволення позов виконавчого комітету Первомайської міської ради Луганської області до гаражного кооперативу «Крупський» про визнання недійсними статутних документів, визнання недійсною державної реєстрації через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути, визнання недійсним та скасування запису про державну реєстрацію та припинення юридичної особи.

Тобто, Луганським окружним адміністративним судом за аналогічними вимогами розглянуто позов та прийняте відповідне рішення. Проте, провадження у цій справі не підлягає закриттю за п.4 ст. 157 КАС України, оскільки той самий спір наявний між тим самим відповідачем та іншим позивачем.

Вказаним рішенням Луганського окружного адміністративного суду встановлено, що відповідачем в порушення ст.ст. 7, 15 Закону №1087 складений протокол загальних зборів замість протоколу установчих зборів.

Протокол загальних зборів №01 від 08.11.2008 підписаний головуючим Кушніром Сергієм Миколайовичем та секретарем Виборним Дмитром Євгеновичем. Справжність їх підписів була нотаріально засвідчена.

У протоколі зазначені особи, які брали участь в установчих зборах, однак не зазначені паспортні дані, та не має особистого підпису учасників в протоколі.

В порушення ст.8 Закону №1087 у статуті відповідача не зазначені адреси місцезнаходження; склад його засновників; порядок вступу до кооперативу та виходу чи виключення з нього; порядок внесення змін до статуту кооперативу; форми участі членів кооперативу в його діяльності та відповідальність за порушення зобов'язань щодо їх сплати; порядок формування, використання та розпорядження майном кооперативу; порядок розподілу його доходу та покриття збитків; порядок обліку і звітності у кооперативі; порядок реорганізації і ліквідації кооперативу та вирішення пов'язаних з цим майнових питань.

Таким чином, судом встановлено, що статутні документи складені з порушенням вимог закону та державна реєстрація юридичної особи була здійснена на підставі цих документів.

Відповідно до ст.9 Закону №1087 державна реєстрація кооперативу проводиться в порядку, передбаченому законом.

Згідно із ч.2 ст.4 Закону №755 порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема: перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці; перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації; внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру; оформлення і видачу свідоцтва про державну реєстрацію та виписки з Єдиного державного реєстру.

У разі встановлення невідповідності установчих документів вимогам частини третьої статті 8 цього Закону державний реєстратор відповідно до ст.27 Закону №755 має право відмовити у проведенні державної реєстрації юридичної особи або з інших підстав для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи, встановлених цією статтею, перелік яких є вичерпним.

Невідповідність установчих документів на час реєстрації державним реєстратором не встановлена. Відмови органу реєстрації у проведенні державної реєстрації юридичної особи гаражного кооперативу «Крупський» не було, що підтверджується позивачем.

Відповідно до ст.38 Закону №755 підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є: визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути; провадження нею діяльності, що суперечить установчим документам, або такої, що заборонена законом; невідповідність мінімального розміру статутного фонду юридичної особи вимогам закону; неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону; наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.

Зазначена норма прямо вказує на те, що визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації можливо у разі порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути.

Виходячи з системного аналізу діючого законодавства, суд дійшов висновку, що у разі можливості усунення недоліків будь-яким способом, такі недоліки можна вважати такими, які можна усунути. Крім того, Закон не передбачає будь-яких обмежень в прийнятті державним реєстратором усунення недоліків, допущених при створенні юридичної особи.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 18.05.10. встановлено, що фізичні особи члени гаражного кооперативу «Крупський», нотаріально посвідченими заявами підтвердили проведення загальних зборів та свою участь в них із зазначенням вирішених під час зборів питань та затвердженням статуту.

Тобто, недоліки щодо імя та по-батькові, паспортних даних допущені у протоколі, на які посилається позивач як такі, що не можуть бути усунені, відповідачем фактично усунуті.

З протоколу загальних зборів вбачається, що фактично були проведені установчі збори, однак невірно зазначене найменування протоколу, що також суд вважає недоліком, який можна усунути.

З цих підстав доводи позивача щодо неможливості усунення порушень закону, допущених при створені юридичної особи Гаражного кооперативу «Крупський», суд вважає необґрунтованими.

Інших підстав для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, передбачених ст.38 Закону №755, позивачем не зазначено та судом не встановлено.

Крім того, як установлено судом, гаражний кооператив є організацією громадян, які об»єдналися з метою будівництва гаражів для власного використання на спеціально виділеній для цієї мети земельній ділянці, будь-якою діяльністю, що суперечить законам чи установчим документам, не займаються, заборгованості по обовязковим платежам перед бюджетом не мають.

Відповідно до ст.37 Закону України «Про кооперацію», держава гарантує додержання прав і законних інтересів кооперативних організацій та їх членів, максимально сприяє розвитку і зміцненню їх господарської самостійності.

Відповідно до ст.8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Таким чином, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог позивача та відмови у задоволенні позову у повному обсязі.

На підставі ч.3 ст.160 КАС України у судовому засіданні 10 листопада 2010 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Керуючись ст.ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову Державного реєстратора виконавчого комітету Первомайської міської ради до Гаражного кооперативу «Крупський» про припинення юридичної особи відмовити повністю за необґрунтованістю.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів після її проголошення а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня отримання копії постанови.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанову в повному обсязі складено та підписано 15 листопада 2010 року.

< Резолютивна частина >

< Текст >

Суддя О.В. Солоніченко