Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"03" листопада 2010 р. Справа № 1/84-38 За позовом Фірми "Волиньфарм" у формі товариства з обмеженою відповідальністю до Державного лікувально-профілактичного закладу "Волинський обласний онкологічний диспансер"
Головного управління праці, соціальних питань та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Волинської обласної державної адміністрації
Управління з питань надзвичайних ситуацій Волинської обласної державної адміністрації
про стягнення 29 272,04 грн.
Суддя Гончар М.М.
Представники сторін:
від позивача: Смоляр Л.М., довір. від 22.06.2010 року
від відповідачів: Державного лікувально-профілактичного закладу "Волинський обласний онкологічний диспансер" - Безушко Л.Д., довір. №3056/6-7.10 від 22.06.2010 року
Головного управління праці, соціальних питань та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Волинської обласної державної адміністрації - Хамаза С.Т.
Управління з питань надзвичайних ситуацій Волинської обласної державної адміністрації - Щербак С.В., гол. спеціаліст відділу планування заходів цивільної оборони та навчання населення, дор. №685/3.11 від 02.11.2010 року
Відповідно до ст. 20 Господарського процесуального кодексу України роз’яснено право відводу судді. Відводу судді не заявлено. На підставі ст. 22 ГПК України роз’яснено процесуальні права та обов’язки сторін.
Клопотання про здійснення технічної фіксації судового процесу від представників сторін не поступало.
У судовому засіданні 03.11.2010 року відповідно до ст. 85 ГПК України оголошено вступну та резолютивну чистину рішення.
Суть спору: фірма "Волиньфарм" у формі товариства з обмеженою відповідальністю звернулась до господарського суду з позовом до Державного лікувально-профілактичного закладу "Волинський обласний онкологічний диспансер" про стягнення 29 272 грн. 04 коп. заборгованості за поставлені медичні препарати, згідно договору від 13.06.2008 року №15. Крім того, просить стягнути з відповідача на користь позивача судові витрати по справі.
Свої вимоги обґрунтовує наступним :
- договором поставки медпрепаратів від 13.06.2008 року №15, укладеним з відповідачем на виконання державної програми 3201210 "Комплексне медико-санітарне забезпечення та лікування онкологічних захворювань із застосуванням високовартісних медичних технологій громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";
- відповідальним виконавцем програми було визначено Головне управління праці, соціальних питань та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Волинської обласної державної адміністрації; фінансування відповідачу надходило від головного управління, в межах асигнувань, затверджених кошторисом доходів і видатків на 2008 рік за зазначеною програмою;
- постачання товару відповідачу здійснювалось позивачем по накладних;
- товар оплачувався відповідачем по мірі поступлення фінансування від Головного управління;
- проте, по накладних №10594 від 16.02.2009 року на суму 9092,73 грн. та №11484 від 16.02.2009 року на суму 15099,12 грн. відповідачем товар не оплачений, а по накладній №11487 від 16.02.209 року на суму 6510,56 грн. –оплачено частково;
- заборгованість в сумі 29272,04 грн. підтверджується актом звірки взаєморозрахунків від 15.04.2010 року.
Ухвалою господарського суду Волинської області від 23.06.2010 року відповідачем у справі було залучено Головне управління праці, соціальних питань та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Волинської обласної державної адміністрації.
Відповідач - Державний лікувально-профілактичний заклад "Волинський обласний онкологічний диспансер" у відзиві №3059/6-7.10 від 22.06.2010 року позов заперечував, мотивуючи тим, що Державний лікувально-профілактичний заклад "Волинський обласний онкологічний диспансер" не є належним відповідачем у справі:
- 13.06.2008 р. між відповідачем та позивачем було укладено Договір поставки медичних препаратів та виробів медичного призначення №15. Відповідно до п.1.5, 2.4 даного Договору сторони при визначенні загальної суми договору та порядку розрахунків домовилися, що обсяг закупівлі визначається та залежить від поступлення коштів згідно з програмами забезпечення хворих, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС. Таким чином, при укладенні цього договору позивачу по справі було відомо про те, що поставки товарів по цьому договору та їх використання відповідачем має цільовий характер, тобто виключно для лікування громадян, постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС в рамках відповідних існуючих державних бюджетних програм забезпечення, які передбачають особливий механізм здійснення платежів у 2008 році;
- така державна бюджетна програма була передбачена Додатком N 3 до розділу І Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" "Розподіл видатків Державного бюджету України на 2008 рік - КПКВ 3201210 "Комплексне медико-санітарне забезпечення та лікування онкологічних захворювань із застосуванням високовартісних медичних технологій громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Відповідно до ч. 1 ст. 21 Бюджетного кодексу України для здійснення програм та заходів, які проводяться за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування (повноваження відповідно до бюджетного призначення на взяття бюджетного зобов'язання та здійснення платежів) надаються розпорядникам бюджетних коштів;
- відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 27 лютого 2008 р. N 159 "Про порядок використання у 2008 році коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення заходів, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи" використання у 2008 році коштів, передбачених у державному бюджеті Міністерству з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи за програмою КПКВ 3201210 "Комплексне медико-санітарне забезпечення та лікування онкологічних захворювань із застосуванням високовартісних медичних технологій громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" здійснюється відповідно до Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 лютого 2007 р. № 296. Відповідно до п.2 вказаного Порядку ( в редакції, що діяла у 2008 році) розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня є обласні, Київська та Севастопольська міські держадміністрації;
- в даному випадку таким розпорядником бюджетних коштів була Волинська обласна державна адміністрація в особі Головного управління праці, соціальних питань та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, яке зобов'язане здійснювати платежі по укладеному між нами та позивачем Договору, що вбачається зокрема зі змісту їх листа вих.№863/3/2-10 від 06.04.2010 р.,. Договорів про медичне забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи №113 від 18.08.2008 р., №115 від 19.08.2008 р., №161 від 24.10.2008 р. та положень п.5 підпункту 2 Порядку. Зазначена обставина не оспорюється і позивачем, як це вбачається зі змісту позовної заяви;
- стосовно існуючої у позивача дебіторської заборгованості у сумі 29272,4 грн., то остання виникла внаслідок безпідставної відмови Головного управління праці, соціальних питань та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від укладення договорів та оплати наданих нами актів виконаних робіт. Факт наявності та представлення вказаних актів підтверджується зокрема реєстраційним номером вхідної документації управління;
- таким чином, лікувальний заклад відповідача у відповідності до наведених вище обставин та норм чинного законодавства разом з позивачем по справі були лише виконавцями цієї державної програми та одержувачами коштів. Виходячи з цього, обов'язок відповідача як покупця товару по його оплаті ( п. 1.1 та 2.1 Договору) передбачав лише переказ отриманих від Головного управління праці, соціальних питань та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи грошових коштів на користь позивача;
- на підтвердження того, що ЛПЗ "Волинський обласний онкологічний диспансер" не є та не міг бути зобов'язаний здійснювати оплату коштів за програмою КПКВ 3201210 вказує факт відсутності таких видатків у кошторисі нашого лікувального закладу на 2008 рік.
Відповідач - Головне управління праці, соціальних питань та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Волинської обласної державної адміністрації у відзиві №2698/2 від 07.07.2010 року позов заперечував, мотивуючи тим, що:
- постановою Кабінету Міністрів України від 27 лютого 2007 року №296 із змінами, затверджений "Порядок використання у 2007 році коштів державного бюджету для здійснення заходів, пов’язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи", який визначає механізм використання у 2007-2008 роках коштів, передбачених МНС України у державному бюджеті за бюджетною програмою "Комплексне медико-санітарне забезпечення та лікування онкологічних захворювань із застосуванням високовартісних медичних технологій громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";
- відповідно до п. 5 Порядку бюджетні кошти за програмою спрямовуються на надання медичної допомоги громадянам, захворювання яких пов’язано з наслідками Чорнобильської катастрофи та онкологічно хворим у лікувальних закладах України за спеціальним рішенням головного управління та управління охорони здоров’я облдержадміністрації на підставі укладених договорів, розрахунків втрат зазначених закладів та актів про виконані роботи;
- на виконання цього пункту Порядку між головним управлінням та Державним лікувально-профілактичним закладом "Волинський обласний онкологічний диспансер" укладались договори про медичне забезпечення громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи;
- на 2008 рік кошторисом доходів та видатків за зазначеною програмою було затверджено асигнувань на суму 1013,7 тис. грн., проте фінансування від МНС України надійшло лише в сумі 656,4 тис. грн.;
- у 2009 році на виконання розпорядження голови облдержадміністрації від 27.05.2009 року №161 головним управлінням було передано управлінню з надзвичайних ситуацій облдержадміністрації (надалі-управління) 2 штатні одиниці та бюджетні програми, у тому числі "Комплексне медико-санітарне забезпечення та лікування онкологічних захворювань із застосуванням високовартісних медичних технологій громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Відповідно до акту прийому-передачі головним управлінням передано управлінню заборгованість у сумі 24,5 тис. грн. Позивачем представлено договір поставки від 13.06.2008 року №15, який укладений між двома сторонами, а саме позивачем та відповідачем. Головне управління не є стороною даного договору, а тому і не може бути другим відповідачем.
Ухвалою господарського суду Волинської області від 30.09.2010 року відповідачем у справі було залучено Управління з питань надзвичайних ситуацій Волинської облдержадміністрації.
Відповідач - Управління з питань надзвичайних ситуацій Волинської облдержадміністрації письмових пояснень по суті позовних вимог суду не надало.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд, -
В С Т А Н О В И В :
13 червня 2008 року на виконання державної програми за КПКВ 3201210 "Комплексне медико-санітарне забезпечення та лікування онкологічних захворювань із застосуванням високовартісних медичних технологій громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" між Державним лікувально-профілактичним закладом "Волинський обласний онкологічний диспансер", "покупець" та Фірмою "Волиньфарм" у формі товариства з обмеженою відповідальністю, "постачальник", був укладений договір поставки №15, предметом якого є поставка медичних препаратів та виробів медичного призначення.
Відповідальним виконавцем програми було визначено Головне управління праці, соціальних питань та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Волинської обласної державної адміністрації (далі Головне управління). Фінансування державному лікувально-профілактичному закладу "Волинський обласний онкологічний диспансер" надходило від Головного управління, в межах асигнувань затверджених кошторисом доходів і видатків на 2008 рік за зазначеною програмою.
Постачальник зобов'язується передати у встановлений строк у власність покупця товар, а покупець зобов'язується прийняти цей товар та оплатити його (п. 1.1 договору поставки №15 від 13.06.2008 року).
Згідно п. 2.5 договору поставки №15 від 13.06.2008 року розрахунок за даним договором сторони визначають додатковою домовленістю на кожну чергову поставку : строки оплат в разі не передоплати, визначаються відповідно до накладних або:
1.по факту оплати - у 3 денний термін.
2.з відстрочкою платежу - 60 денний термін.
Обсяг закупівлі визначається та залежить від поступлення коштів згідно програми забезпечення хворих, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС його (п. 2.4 договору поставки №15 від 13.06.2008 року).
Статтею 13 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року №796-ХІІ встановлено, що держава бере на себе відповідальність за завдану шкоду громадянам та зобов'язується відшкодувати її зокрема, за пошкодження здоров'я або втрату працездатності громадянами та їх дітьми, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Цією статтею на державу покладаються також зобов'язання щодо своєчасного медичного обстеження, лікування і визначення доз опромінення учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Цим же Законом, ст. 17, також передбачена організація медичного обстеження і оздоровлення осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, яка здійснюється відповідно Кабінетом Міністрів України, спеціально уповноваженими центральними органами виконавчої влади у сфері охорони здоров'я, праці та соціальної політики, освіти і науки, з питань ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування.
Фінансування витрат пов'язаних з реалізацією цього Закону ст. 63 Закону віднесено на кошти державного бюджету.
На виконання ст. 17 цього Закону постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1996 року №1218 "Про затвердження переліку спеціалізованих медичних закладів, що забезпечують лікування осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ", з наступними змінами і доповненнями, затверджений перелік із 37 спеціалізованих науково-клінічних закладів та визначено, що ці спеціалізовані заклади забезпечують медикаментами і медичним обладнанням всю мережу спеціалізованих медичних закладів, де лікуються особи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Додатком №3 до розділу першого Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" розподіл видатків Державного бюджету на 2008 рік була затверджена державна програма - КПКВ 3201210 "Комплексне медико-санітарне забезпечення та лікування онкологічних захворювань із застосуванням високовартісних медичних технологій громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до ч. 1 ст. 21 Бюджетного кодексу України для здійснення програм та заходів, які проводяться за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування (повноваження відповідно до бюджетного призначення на взяття бюджетного зобов'язання та здійснення платежів) надаються розпорядникам бюджетних коштів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27 лютого 2007 року №296 із змінами, затверджений "Порядок використання у 2007 році коштів державного бюджету для здійснення заходів, пов’язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи".
Цей Порядок визначає механізм використання у 2007-2008 роках коштів, передбачених МНС України у державному бюджеті за бюджетною програмою "Комплексне медико-санітарне забезпечення та лікування онкологічних захворювань із застосуванням високовартісних медичних технологій громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Постановами Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2007 року №1275 та від 25 лютого 2009 року №141 внесені зміни і доповнення до постанови Кабінету Міністрів України від 04.10.1996 року№1218. Визначений механізм використання у 2008 році, 2009 та 2010 роках коштів, передбачених у відповідних державних бюджетах Міністерству з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи за програмою "Комплексне медико-санітарне забезпечення та лікування онкологічних захворювань із застосуванням високовартісних медичних технологій громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" відповідно до Порядку.
Пунктом 2 Порядку визначено, що головним розпорядником бюджетних коштів є МНС, розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня є Головне управління з матеріального резерву, оборонно-мобілізаційної роботи і цивільного захисту населення Ради міністрів Автономної Республіки Крим, головні управління (управління) з питань надзвичайних ситуацій, Головне управління з питань надзвичайних ситуацій Київської міської, головні управління (управління) з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи обласних, Севастопольської міської держадміністрацій.
Відповідно до п. 5 Порядку бюджетні кошти за програмою спрямовуються: за програмою "Комплексне медико-санітарне забезпечення та лікування онкологічних захворювань із застосуванням високовартісних медичних технологій громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" - на:
- надання медичної допомоги громадянам, захворювання яких пов'язано з наслідками Чорнобильської катастрофи, та онкологічно хворим у лікувальних закладах України за спільним рішенням управлінь та управлінь охорони здоров'я обласних і міських держадміністрацій на підставі укладених договорів, розрахунків витрат зазначених закладів та актів про виконані роботи.
На виконання зазначеного пункту Порядку між Державним лікувально-профілактичним закладом "Волинський обласний онкологічний диспансер" та головним управлінням праці, соціальних питань та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи укладались договори про медичне забезпечення громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Так, між цими сторонами в 2008 році укладені угоди на загальну суму 169,1тис.грн., з яких оплачено лише 144,6тис.грн. у зв'язку з недостатнім фінансуванням програми з державного бюджету.
У 2009 році на виконання розпорядження голови облдержадміністрації від 27.05.2009 року №161 головним управлінням праці, соціальних питань та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи передано управлінню з надзвичайних ситуацій облдержадміністрації 2 штатні одиниці та бюджетні програми, серед яких і програма "Комплексне медико-санітарне забезпечення та лікування онкологічних захворювань із застосуванням високовартісних медичних технологій громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", відповідно по акту передана заборгованість по цій програмі.
Заборгованість в сумі 29272,04 грн. не була погашена на кінець 2009 року і звітність про це не була зареєстрована в Головному управлінні Держказначейства у Волинській області.
В зв'язку з викладеним необхідно зобов'язати відповідача зареєструвати заборгованість в сумі 29272,04 грн. в Головному управлінні Державного казначейства у Волинській області.
Лікувально-профілактичний закладу "Волинський обласний онкологічний диспансер" договорами, актами виконаних робіт, кошторисом закладу, специфікаціями щодо асортименту та кількості товару, листами призначень з історій хвороб, листами підтвердив факт використання отриманих від позивача документів відповідно до програми КПКВ 3201210 і вжиття всіх можливих заходів по погашенню заборгованості перед позивачем.
Позивач на виконання умов договору поставки №15 від 13.06.2008 року поставив Державному лікувально-профілактичному закладу "Волинський обласний онкологічний диспансер" товар, що підтверджується накладними № 11487 від 16.02.2009 року, №10594 від 16.02.2009 року та №11484 від 16.02.2009 року.
Відповідно до статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права і обов’язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також з дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права і обов’язки.
Відповідно до цього цивільні права і обов’язки виникають з угод, передбачених законом, а також з угод, хоч і не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Отже, з моменту укладення договору між сторонами виникли цивільно-правові відносини, які регулюються як загальними положеннями про зобов'язання так і окремими зобов’язаннями, зокрема, поставка.
За договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов’язаних з особистими, сімейними, домашніми або іншим подібним використанням, а покупець зобов’язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму (ст. 712 Цивільного кодексу України).
Позивач виконав свої зобов’язання відповідно до закону, поставив товар, що підтверджується договором поставки №15 від 13.06.2008 року (а.с.7-8), накладними № 11487 від 16.02.2009 року, №10594 від 16.02.2009 року та №11484 від 16.02.2009 року (а.с.9-11), актом звірки взаємних розрахунків від 15.04.2010 року (а.с.12), відповідачем зобов’язання виконані частково на суму 6510,56 грн.
Заборгованість на день розгляду справи складає 29 272 грн. 04 коп., визнана відповідачем, підставна, підтверджена матеріалами справи, і в цій сумі позов підлягає задоволенню відповідно до статті 193 Господарського кодексу України, оскільки господарські зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а одностороння відмова від виконання зобов'язань не допускається.
Вищевикладеним підтверджується виникнення заборгованості відповідача перед позивачем по причині недофінансування з держбюджету коштів на виконання програми КПКВ 3201210 в зв'язку з цим позов підлягає задоволенню з коштів держбюджету, виділених Міністерством з питань надзвичайних ситуацій.
Керуючись ст. 193 Господарського кодексу України, статтями 11, 712 Цивільного кодексу України, статтями 43, 44, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
в и р і ш и в :
1.Позов задовольнити в сумі 29 272 грн. 04 коп.
2.Стягнути з Державного лікувально-профілактичного закладу "Волинський обласний онкологічний диспансер", м. Луцьк, вул. Тімірязєва, 1, код 01982815 з спеціального рахунку №35421004001424 в ГУДКУ у Волинській області, МФО 803014 з коштів держбюджету, виділених Міністерством з питань надзвичайних ситуацій на виконання державної програми за КПКВ 3201210, 29272 грн. 04 коп. на користь Фірми "Волиньфарм" у формі товариства з обмеженою відповідальністю, м. Луцьк, вул. Крилова, 4, 1, код ЄДРПОУ 21738610 (п/р2600101861388 в філії АТ "Укрексімбанк" у м. Луцьку, МФО 303547).
3.Відповідачу заборгованість в сумі 29272,04 грн. зареєструвати в Головному управлінні Державного казначейства у Волинській області.
Суддя М.М. Гончар
"Повне рішення складено" 15.11.2010р.