Рішення № 122844861, 06.11.2024, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.11.2024
Номер справи
620/14390/23
Номер документу
122844861
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 листопада 2024 року Чернігів Справа № 620/14390/23

Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Непочатих В.О., розглянувши в спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Чернігівській області про визнання протиправними та скасування рішення та розпорядження,

В С Т А Н О В И В:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління ДПС у Чернігівській області, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Чернігівській області про застосування фінансових санкцій від 02.08.2023 № 7616/Ж10/25-01-09-01-02;

- визнати протиправним та скасувати розпорядження від 08.08.2023 № 274/Р щодо анулювання ліцензії на право Роздрібної торгівлі алкогольними напоями терміном дії від 15.08.2022 до 15.08.2023 за реєстраційним номером 25250308202201009.

В обґрунтування позовних вимог позивач заперечує сам факт продажу алкогольних напоїв неповнолітній особі, оскільки вказані обставини не підтверджено належними доказами. Зазначає, що ФОП ОСОБА_1 не здійснює свою діяльність в магазині « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та не має жодного відношення до нього. Вказує, що позивач не перебуває та не перебував у трудових відносинах з ОСОБА_2 , що здійснила продаж алкогольних напоїв неповнолітній особі. З огляду на відсутність факту продажу неповнолітній особі алкогольних напоїв, позивач вважає, що у контролюючого органу не було підстав для застосування штрафних санкцій та винесення розпорядження про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями.

Відповідач подав відзив на позов, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позову, обґрунтовуючи тим, що Прилуцьким районним відділом поліції ГУНП у Чернігівській області було складено протокол про адміністративне правопорушення від 20.04.2023 № 414122 Серія ВАВ відносно гр. ОСОБА_2 , яка перебуваючи на своєму робочому місці 20.04.2023 року о 15 год. 40 хв. у якості продавця у магазині « ІНФОРМАЦІЯ_1 », розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , здійснила продаж слабоалкогольного напою «Шейк коктейль Бора бора», вартістю 45,00 грн. неповнолітній особі ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . У наданому поясненні гр. ОСОБА_2 визнала свою провину. Зазначає, що враховуючи, що в матеріалах справи не було жодних документів, які б дали змогу ідентифікувати суб`єкта господарювання, який провадив господарську діяльність за даною адресою, та в ході аналізу Єдиного державного реєстру ліцензій, було встановлено, що за адресою: АДРЕСА_1 , здійснює свою господарську діяльність ФОП ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ). Згідно єдиного державного реєстру ліцензій, ФОП ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) мав діючу ліцензію на право «Роздрібної торгівлі алкогольними напоями» терміном дії з 15.08.2022 року по 15.08.2023 року. Інших діючих ліцензій на право «Роздрібної торгівлі алкогольними напоями» за даною адресою не було встановлено. Тому на підставі протоколу про адміністративне правопорушення від 20.04.2023 № 414122 Серія ВАВ, Головним управлінням ДПС у Чернігівській області було винесено податкове повідомлення-рішення № 7616/Ж10/25-01-09-01-02 від 02.08.2023, яким до позивача застосовано штрафні санкції в сумі 6800,00 грн. та винесено розпорядження Головного управління ДПС у Чернігівській області від 08.08.2023 № 274/Р про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями терміном дії від 15.08.2022 до 15.08.2023 за реєстраційним номером 25250308202201009.

Позивачем подано відповідь на відзив, в якій просить задовольнити позовні вимоги, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві. Також додатково зазначив, що відповідно до касових чеків за 20.04.2023 (дата вчинення адміністративного правопорушення) позивач не здійснював розрахункових операцій, щодо продажу алкогольних напоїв, а саме слабоалкогольного напою «Шейк коктель Бора бора», вартістю 45,00 грн.

Процесуальні дії у справі: ухвалою суду від 06.11.2024 відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 зареєстрований в якості фізичної особи-підприємця 10.10.2019 та видом діяльності є: «роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами» (код КВЕД 47.11), що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 25.11.2019 (а.с. 14-15).

Позивачем було отримано ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями реєстраційний номер 25250308202201009, терміном дії від 15.08.2022 до 15.08.2023, адреса місця торгівлі: АДРЕСА_2 . (а.с. 16-17).

Прилуцьким районним відділом поліції ГУНП у Чернігівській області було складено протокол про адміністративне правопорушення від 20.04.2023 № 414122 серії ВАВ відносно ОСОБА_2 , яка 20.04.2023 о 15 год. 40 хв., перебуваючи на своєму робочому місці у якості продавця у магазині « ІНФОРМАЦІЯ_1 », розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , здійснила продаж слабоалкогольного напою «Шейк коктейль Бора бора», вартістю 45,00 грн. неповнолітній особі ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . У наданому поясненні ОСОБА_2 визнала свою провину (а.с. 67, 68).

Адміністративною комісією при виконавчому комітеті Прилуцької міської ради винесено постанову від 03.05.2023 № 44 про накладення адміністративного стягнення, якою ОСОБА_2 , притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено штраф у розмірі 6800,00 грн. (а.с. 32).

01.05.2023 Головним управлінням ДПС у Чернігівській області отримано лист Прилуцького районного відділу поліції ГУ НП у Чернігівській області від 28.04.2023 № 10650/124/47/2023 (вх. №5832/5/25-01-64 від 01.05.2023) про складання адміністративного протоколу за частиною другою статті 156 КУпАП щодо ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , для прийняття рішення згідно Закону України № 481-95-ВР від 09.12.1995 «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» за порушення вимог статті 15-3 цього Закону (а.с. 63).

Як вбачається з листа Головного управління ДПС у Чернігівській області від 15.09.2023 № 11928/6/25-01-09-01-08 при розгляді матеріалів справи про адміністративне правопорушення, а також, враховуючи, що в матеріалах справи не було жодних документів, які б дали змогу ідентифікувати суб`єкта господарювання, який провадив господарську діяльність за даною адресою, та в ході аналізу Єдиного державного реєстру ліцензій, було встановлено, що за адресою: АДРЕСА_1 , здійснює свою господарську діяльність ФОП ОСОБА_1 . Згідно Єдиного державного реєстру ліцензій, ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) мав діючу ліцензію на право «Роздрібної торгівлі алкогольними напоями» терміном дії з 15.08.2022 по 15.08.2023. Інших діючих ліцензій на право «Роздрібної торгівлі алкогольними напоями» за даною адресою не було встановлено.

Отже, враховуючи вищевикладене та на підставі протоколу про адміністративне правопорушення від 20.04.2023 № 414122 серія ВАВ, Головним управлінням ДПС у Чернігівській області було винесено податкове повідомлення-рішення № 7616/Ж10/25-01-09-01-02 від 02.08.2023, яким на ФОП ОСОБА_1 накладено штраф у сумі 6800,00 грн., за порушення статті 15-3 Закону України № 481-95-ВР від 09.12.1995 «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», відповідальність за яке передбачена статтею 17 вказаного Закону (а.с. 28-29).

Також, розпорядженням Головного управлінням ДПС у Чернігівській області від 08.08.2023 № 274/Р анульовано ліцензію за реєстраційним номером 25250308202201009 на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, терміном дії від 15.08.2022 до 15.08.2023. У графі «Підстава видачі/анулювання» вказано: «у зв`язку з порушенням вимог статті 15-3 Закону щодо продажу алкогольних напоїв, тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років або у не визначених для цього місцях» (а.с. 21-22).

Не погоджуючись з вказаним податковим повідомленням-рішенням та розпорядженням позивач звернувся до суду.

Даючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на таке.

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до підпункту 19-1.1.16 пункту 19.1 статті 19 Податкового кодексу України контролюючі органи, зокрема, здійснюють заходи щодо запобігання та виявлення порушень законодавства у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів.

Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначає Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (далі - Закон).

Так, відповідно до частини двадцятої статті 15 Закону роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами, або пальним може здійснюватися суб`єктами господарювання (у тому числі іноземними суб`єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.

Згідно пункту 2 частини першої статті 15-3 Закону забороняється продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів: особам, які не досягли 18 років.

В силу вимог частини четвертої статті 15-3 Закону продавець пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових або тютюнових виробів зобов`язаний отримати у покупця, який купує пиво (крім безалкогольного), алкогольні напої, слабоалкогольні напої, вина столові або тютюнові вироби, паспорт або інші документи, які підтверджують вік такого покупця, якщо у продавця виникли сумніви щодо досягнення покупцем 18-річного віку.

Згідно статті 17 Закону за порушення вказаного Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

Частиною другою статті 17 Закону за порушення вимог статті 15-3 цього ж Закону законодавець передбачив застосування до суб`єкта господарювання фінансових санкцій у вигляді штрафу у розмірі 6800 гривень.

Таким чином, заборона продажу слабоалкогольних напоїв особам, які не досягли 18-ти років та наділення продавця правом отримувати у покупця документи, які підтверджують його вік, спонукає суб`єкта господарювання дотримуватися відповідного рівня обачності, який би унеможливлював порушення чітко визначеної заборони продавати неповнолітній особі зазначену продукцію, а відсутність у продавця сумніву щодо віку покупця та продаж, у зв`язку з цим, забороненого товару неповнолітній особі не може бути підставою звільнення суб`єкта господарювання від відповідальності.

При цьому, Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» не пов`язує відповідальність суб`єкта господарювання з тим, хто саме здійснив продаж алкогольного напою неповнолітній особі (офіціант, бармен, реалізатор чи інший працівник господарської одиниці), а достатнім є встановлення факту продажу забороненого товару неповнолітньому особою, яка перебуває у трудових відносинах із суб`єктом господарювання.

За приписами абзацу 8 частини сорок сьомої статті 15 Закону ліцензія анулюється шляхом прийняття органом, який видав ліцензію, відповідного письмового розпорядження на підставі порушення вимог статті 15-3 цього Закону щодо продажу алкогольних напоїв, тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років або у не визначених для цього місцях.

Порядок застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 № 790 (далі - Порядок № 790).

Пунктом 5 Порядку № 790 визначено, що підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб`єктами підприємницької діяльності вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Отже, матеріали правоохоронних органів щодо недотримання суб`єктами підприємницької діяльності вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів є самостійно підставою для прийняття рішення про застосування штрафних санкцій, передбачених статтею 17 Закону.

У той же час, для прийняття рішення про застосування штрафних санкцій, передбачених статтею 17 Закону та розпорядження про анулювання ліцензії у відповідача мають бути документи, які фіксують об`єктивну та суб`єктивну сторону правопорушення, оскільки застосування вказаних штрафних санкцій можливе лише за умови встановлення та доведення складу правопорушення.

Відповідно до статті 156 КУпАП порушення працівником підприємства (організації) торгівлі або громадського харчування правил торгівлі пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями і тютюновими виробами, а саме: торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями або тютюновими виробами в приміщеннях або на територіях, заборонених законом, або в інших місцях, визначених рішенням відповідного органу місцевого самоврядування, як таких, де роздрібна торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями або тютюновими виробами заборонена, а так само торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями або тютюновими виробами через торгові автомати чи неповнолітніми особами, а також продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв або тютюнових виробів особі, яка не досягла 18 років, або продаж тютюнових виробів в упаковках, що містять менш як 20 сигарет або цигарок, чи поштучно (крім сигар), або торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, винами столовими у заборонений рішенням відповідного органу місцевого самоврядування час доби, - тягне за собою накладення штрафу від ста до чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Як вбачається з листа Головного управління ДПС у Чернігівській області від 15.09.2023 № 11928/6/25-01-09-01-08 в матеріалах справи не було жодних документів, які б дали змогу ідентифікувати суб`єкта господарювання, який провадив господарську діяльність за адресою, де проводилась перевірка. Лише в ході аналізу Єдиного державного реєстру ліцензій, було встановлено, що за адресою: АДРЕСА_1 , здійснює свою господарську діяльність ФОП ОСОБА_1 .

Суд звертає увагу, що відповідно до ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями реєстраційний номер 25250308202201009, терміном дії від 15.08.2022 до 15.08.2023, адресою місця торгівлі зазначено: АДРЕСА_2 . (а.с. 16-17).

Тобто, матеріали перевірки не містять доказів, що позивач здійснює свою діяльність в магазині « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».

Крім того, Головним управлінням ДПС у Чернігівській області в листі від 15.09.2023 № 11928/6/25-01-09-01-08 вказано, що відповідно до даних ІКС «Податковий блок» станом на поточну дату повідомлень про прийняття на роботу ОСОБА_2 до Головного управління ДПС у Чернігівській області від ФОП ОСОБА_1 не надходило (а.с. 20).

З викладеного слідує, що ОСОБА_2 , яка здійснила продаж алкогольних напоїв особі, яка не досягла 18 років не перебуває у трудових відносинах з ФОП ОСОБА_1 .

Дослідивши матеріали справи, суд зазначає, що факт вчинення правопорушення, яке інкриміноване позивачу, жодним чином не зафіксовано та не підтверджено жодним допустимим та належним доказом, що міг бути забезпечений для такого роду порушень Закону.

В даному випадку відповідачем у своїй діяльності порушені принципи всебічного, повного і об`єктивного з`ясування обставин, оскільки при розгляді справи було застосовано спрощений підхід, а саме: обґрунтування вини сформовано лише на одних даних співпадіння адреси, за якою видано ліцензію позивачу та адреси, за якою було проведено перевірку Прилуцьким районним відділом поліції ГУНП у Чернігівській області та зафіксовано продаж алкогольних напоїв особі, яка не досягла 18 років.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що податкове повідомлення-рішення № 7616/Ж10/25-01-09-01-02 від 02.08.2023 та розпорядження Головного управління ДПС у Чернігівській області від 08.08.2023 № 274/Р про анулювання ліцензії за реєстраційним номером 25250308202201009, є протиправними та підлягають скасуванню.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 задоволенню повністю.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Тому, за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Чернігівській області на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 підлягає стягненню сплачений ним при поданні позовної заяви судовий збір в розмірі 3757,60 грн.

Керуючись статтями 72-74, 77, 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Чернігівській області (вул. Реміснича, 11, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ ВП 44094124) про визнання протиправними та скасування рішення та розпорядження - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Чернігівській області від 02.08.2023 № 7616/Ж10/25-01-09-01-02.

Визнати протиправним та скасувати розпорядження Головного управління ДПС у Чернігівській області від 08.08.2023 № 274/Р щодо анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, терміном дії від 15.08.2022 до 15.08.2023, за реєстраційним номером 25250308202201009 .

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Чернігівській області на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 3757,60 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 06.11.2024.

Суддя Василь НЕПОЧАТИХ