Єдиний державний реєстр судових рішень
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 листопада 2024 року Чернігів Справа № 620/11467/23
Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді ТкаченкоО.Є., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві, в якому просить:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови в перерахунку пенсії з 03.12.2021 ОСОБА_1 , з урахуванням премії до свята, яка зазначена в довідці № 09-39/3529 від 05.12.2019;
зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві перерахувати пенсію ОСОБА_1 з урахуванням премії до свята, яка зазначена в довідці № 09-39/3529 від 05.12.2019.
Позовні вимоги мотивовані тим, що при переведені позивача на пенсію державного службовця з 03.12.2021 на виконання рішення суду відповідач при розрахунку пенсії не врахував усі виплати, які вказані у довідці про заробітну плату від 05.12.2019 №09-39/3529, а саме премії до свят, у зв`язку з чим пенсія нарахована в меншому розмірі.
Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду Падій В.В. від 12.09.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Ухвалою суду від 09.11.2023 закрито провадження у справі №620/11467/23
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 30.01.2024 апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Чернігівського окружного адміністративного суду від 09.11.2023 задоволено. Ухвалу Чернігівського окружного адміністративного суду від 09.11.2023 скасовано та направлено справу до Чернігівського окружного адміністративного суду для продовження розгляду.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями справа передана для розгляду судді Ткаченко О.Є.
Ухвалою суду від 14.03.2024 прийнято справу до провадження судді Ткаченко О.Є. та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи за наявними у справі матеріалами.
Відповідач подав відзив на позов, у якому просив відмовити у задоволення позовних вимог, зазначивши, що позивачка не перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м.Києві, за принципом екстериторіальності розглянув заяву позивачки про переведення з пенсії за віком на пенсію державного службовця, в подальшому відповідач на виконання рішення суду від 15.09.2022 у справі №620/5549/22 перевів позивачку на пенсію державного службовця з урахуванням довідок про заробітну плату від 08.11.2019 №09-43/1716 та від 05.12.2019 №09-39/3529, вважає, що оскільки позивачка фактично не згодна з виконанням рішення суду від 15.09.2022 у справі №620/5549/22 та оспорює дії відповідача, вчинені саме в процесі виконання цього рішення, то це є підставою для вирішення питання щодо встановлення судового контролю за його виконанням та виключає правові підстави для звернення з новим позовом.
Представник позивачки подав відповідь на відзив, заперечивши проти доводів відповідача, підтримав позовні вимоги з підстав, зазначених у позові.
Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд установив наступне.
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 15.09.2022 №620/5549/22, яке набуло законної сили 06.04.2023, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві перевести з 03.12.2021 ОСОБА_1 на пенсію державного службовця відповідно до п.10 Перехідних положень Закону України від 10.12.2015 №889-VIII «Про державну службу» з урахуванням довідок про заробітну плату від 08.11.2019 №09-43/1716 та від 05.12.2019 №09-39/3529.
Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві вказане рішення суду виконало 07.06.2023, однак при розрахунку пенсії не врахувало премії до свят, що вказані у довідці про заробітну плату позивачки від 05.12.2019 №09-39/3529.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивачка звернулась до суду з відповідним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на таке.
Відповідно до вимог частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
У пункті 6 частини 1 статті 92 Конституції України визначено, що основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Відповідно до пункту 2 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 01.12.2015 №889-VIII «Про державну службу» (далі Закон №889-VIII) з 01.05.2016 втратив чинність Закон України від 16.12.1993 №3723-XII «Про державну службу» (далі Закон №3723-XII), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пункті 10 і 12 цього розділу.
Пунктами 10, 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Відповідно до статті 37 Закону №3723-XII від 16.12.1993 (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачці) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Своєю чергою частиною 1 статті 1 Закону України від 24.03.1995 №108/95-ВР «Про оплату праці» (далі - Закон №108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 Закону № 108/95-ВР визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також інші заохочувальні та компенсаційні виплати. Основна заробітна плата. Це - винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов`язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців.
Додаткова заробітна плата. Це - винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов`язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
Інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Частиною 2 статті 50 Закону України №889-VIII (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачці) передбачено, що заробітна плата державного службовця складається з посадового окладу, надбавки за вислугу років, надбавки за ранг державного службовця, премії (у разі встановлення).
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що премії до державних і професійних свят, на які нараховувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України від 05.11.1991 №1788-XII «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини 1 зазначеної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Наведеним законодавчим приписам кореспондує стаття 41 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», за правилами пунктів 1, 2 частини 1 якої до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: 1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону; 2) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.
Отже, за змістом наведених правових норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічний правозастосовчий підхід до врегулювання схожих правовідносин продемонстровано й у постановах Верховного Суду від 02.04.2018 у справі №306/48/16-а, від 05.06.2018 у справі №275/593/17, від 16.12.2019 у справа №308/2129/17, від 15.08.2019 у справа №405/19/17, від 03.10.2019 у справі №600/42/16-а.
Відповідно до наявної у матеріалах справи довідки про складові заробітної плати ОСОБА_1 для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), виданої за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №13, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 за №180/30048, надбавки, премії та інші виплати за період з 01.05.2016 по 31.07.2017 становили 89643,66 грн, у томі числі в інші виплати врахована премія до свята 18467,00 грн. На всі види оплати праці, включені в довідку, нараховано єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (а.с. 1314).
З відповіді Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві від 07.07.2023 №23731-23617/Ш-02/8-2600/23 вбачається, що при обчисленні заробітної плати позивачки за період з 01.05.2016 по 31.07.2017 (15 місяців) для призначення пенсії враховуються наступні виплати: матеріальна допомога на оздоровлення в розмірі 5084,97 грн за 2016 рік, матеріальна допомога на оздоровлення в розмірі 10727,20 грн за 2017 рік, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань в розмірі 8344,17 грн за 2017 рік, надбавка за виконання особливо важливої роботи в сумі 19391,13 грн, місячні премії в сумі 26239,94 грн, індексація в сумі 1389,25 грн (а.с. 1012). Аналогічні пояснення містяться і у відзиві.
Отже, з огляду на матеріали справи відповідач при розрахунку пенсії позивачці не врахував всі види оплати праці (виплат, доходу), на які нараховано страхові внески на обов`язкове державне пенсійне страхування та які, як вже зазначав суд, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, а саме не врахував премію до свят.
За таких обставин, відповідно до основних засад адміністративного судочинства, вимог законодавства України, що регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо відмови позивачці у здійсненні перерахунку пенсії з урахуванням премії до свята, яка зазначена у довідці від 05.12.2019 №09-39/3529.
Суд зауважує, що згідно з положеннями статті 98 Закону №1788-ХІІ перерахунок пенсії проводиться на підставі документів про вік, стаж, заробіток та інших, наявних на час перерахунку в пенсійній справі, а також додаткових документів, поданих пенсіонером на час перерахунку. Оскільки на момент звернення до пенсійного органу із заявою про переведення з пенсії за віком на пенсію державного службовця довідка із зазначенням премії до свят була в наявності відповідача, який за принципом екстериторіальності розглядав таку заяву, то перерахунок пенсії позивачці з урахуванням цієї премії необхідно провести саме з дня переведення її на пенсію державного службовця, з 03.12.2021.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
З`ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позову повністю.
Згідно із частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Тому, за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві на користь позивачки належить стягнути сплачений нею при поданні позовної заяви судовий збір у розмірі 1073,60 грн.
Керуючись статтями 139, 227, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови в перерахунку пенсії з 03.12.2021 ОСОБА_1 з урахуванням премії до свята, яка зазначена в довідці № 09-39/3529 від 05.12.2019.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві перерахувати пенсію ОСОБА_1 з 03.12.2021 з урахуванням премії до свята, яка зазначена в довідці № 09-39/3529 від 05.12.2019.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1073 (одна тисяча сімдесят три) грн. 60 коп.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції.
Позивач : ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (вул.Бульварно-Кудрявська, 16, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 42098368).
Повний текст рішення суду складено 06 листопада 2024 року.
Суддя Ольга ТКАЧЕНКО