Рішення № 122844849, 06.11.2024, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.11.2024
Номер справи
620/6778/24
Номер документу
122844849
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 листопада 2024 року Чернігів Справа № 620/6778/24

Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Ткаченко О.Є., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області, Новозаводського відділу у місті Чернігові Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинити певні дії,

У С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області, Новозаводського відділу у місті Чернігові Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області, в якому просить:

визнати протиправною відмову Управління ДМС України в Чернігівській області у видачі громадянці ОСОБА_2 паспорта у формі книжечки зразка 1994 року відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ, у зв`язку з втратою паспорта громадянина України;

визнати протиправною відмову та зобов`язати оформити та видати Новозаводський відділ Управління Державної міграційної служби України у Чернігівській області громадянці ОСОБА_1 паспорт у формі книжечки зразка 1994 року відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ, у зв`язку з втратою паспорта громадянина України.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачка двічі зверталась до відповідачів із заявою про отримання паспорта громадянина України у формі книжечки у зв`язку з релігійними переконаннями замість втраченого, до заяви буди долучені всі необхідні документи, проте відповіді по суті звернення станом на дату складання позовної заяви не надано.

Суд ухвалою від 20.05.2024 відкрив провадження та призначив розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.

Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області подало відзив на позов, у якому позовні вимоги не визнало, просило відмовити у їх задоволенні, зазначивши, що позивачка зверталась до Новозаводського відділу у м.Чернігові УДМС у Чернігівській області та до УДМС у Чернігівській області із заявою від 30.03.2024 довільної форми без жодних наданих документів, у якій просила видати їй паспорт громадянина України у формі книжечки замість втраченого, їй було надано відповідь та роз`яснено порядок оформлення та видачі паспорта громадянина України у формі книжечки замість втраченого з посиланням на відповідні норми законодавства, 23.04.2024 позивачка особисто звернулась до Новозаводського відділу у м.Чернігові УДМС у Чернігівській області із заявою щодо оформлення та видачі паспорта громадянина України у формі книжечки, за результатами розгляду заяви листом від 02.05.2024 №Л-6/6/7411-24/7411/7-24 позивачці відмовлено та повторно роз`яснено порядок оформлення та видачі паспорта громадянина України замість втраченого. Відмова в оформленні і видачі паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки прийнята на підставі та у межах повноважень, у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття такого рішення. Також зазначив, що для оформлення паспорта громадянина України у формі книжечки замість втраченого, позивачці слід подати заяву встановленого зразка та весь пакет документів відповідно до Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.06.2019 №456.

Позивачка подала відповідь на відзив, заперечила проти доводів відповідача, підтримала позовні вимоги з підстав зазначених у позові, наголосила, що має право на отримання паспорта громадянина України у формі книжечки зразка 1994 року, а відмова територіального підрозділу ДМС у видачі такого паспорта є протиправною.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд установив таке.

ОСОБА_1 звернувся із заявами від 30.03.2024 до Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області(далі УДМС у Чернігівській області) та до Новозаводського відділу у м.Чернігові УДМС у Чернігівській області з заявами щодо оформлення та видачі паспорта у формі книжечки замість втраченого (а.с. 1618, 1921, 7577, 8485).

За результатами розгляду заяви УДМС у Чернігівській області листом від 04.04.2024 №Л-27/6/7401-24/7401.3.2/36-24 надало позивачці роз`яснення щодо встановленого законодавствам порядку оформлення та видачі паспорта громадянина України у формі книжечки замість втраченого (а.с. 2427, 8687).

За результатами розгляду заяви Новозаводський відділ у м.Чернігові УДМС у Чернігівській області на адресу заявника надіслав лист від 13.04.2024 №Л-4/6/7411-24/7411/4-24, у якому зазначено про відсутність законних підстав для оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року у зв`язку з відсутністю рішення суду, що набрало законної сили. про зобов`язання територіального підрозділу ДМС України оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року (а.с. 7881).

23.04.2024 ОСОБА_1 звернулась до Новозаводського відділу у м.Чернігові УДМС у Чернігівській області із заявою щодо оформлення та видачі паспорта громадянина України у формі книжечки, до якої додані копія свідоцтва про народження, витяг з реєстру територіальної громади, 2 фотокартки, заява про видачу паспорта, заповнена за формою, що передбачена Порядком оформлення і видачі паспорта громадянина України (а.с.8894).

Листом від 02.05.2024 №Л-6/6/7411-24/7411/7-24 Новозаводський відділ у м.Чернігові УДМС у Чернігівській області відмовив у задоволенні вимог заяви позивачки від 23.04.2024, оскільки відсутнє рішення суду, що набрало законної сили, про зобов`язання територіального підрозділу ДМС України оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року (а.с. 9597).

Вважаючи таку відмову відповідача протиправною, позивачка звернулась до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на таке.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Згідно із частинами 1, 2 статті 24 Конституції Українигромадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Відповідно до частини 2 статті 32 Конституції України не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.

Згідно із частинами 1, 2статті 35 Конституції Україникожен має право на свободу світогляду і віросповідання. Це право включає свободу сповідувати будь-яку релігію або не сповідувати ніякої, безперешкодно відправляти одноособово чи колективно релігійні культи і ритуальні обряди, вести релігійну діяльність. Здійснення цього права може бути обмежене законом лише в інтересах охорони громадського порядку, здоров`я і моральності населення або захисту прав і свобод інших людей. За змістом частини четвертої цієї ж статті, ніхто не може бути увільнений від своїх обов`язків перед державою або відмовитися від виконання законів за мотивами релігійних переконань.

Відповідно достатті 5 Закону України «Про громадянство України» від 18.01.2001 №2235-IIдокументом, що підтверджують громадянство України, зокрема, є паспорт громадянина України.

Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-XII затверджено Положення про паспорт громадянина України та Положення про паспорт громадянина України для виїзду за кордон.

Згідно з пунктами 1, 3, 5, 8, 9-11 Положення про паспорт громадянина України паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України. Паспорт дійсний для укладання цивільно-правових угод, здійснення банківських операцій, оформлення доручень іншим особам для представництва перед третьою особою лише на території України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України. Бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Терміни впровадження паспортної картки визначаються Кабінетом Міністрів України у міру створення державної автоматизованої системи обліку населення. Паспортна книжечка являє собою зшиту внакидку нитками обрізну книжечку розміром 88 х 125 мм, що складається з обкладинки та 16 сторінок. Усі сторінки книжечки пронумеровані і на кожній з них зображено Державний герб України і перфоровано серію та номер паспорта. Термін дії паспорта, виготовленого у вигляді паспортної книжечки, не обмежується. Паспорт, виготовлений у вигляді паспортної картки (інформаційного листка), має розмір 80 х 60 мм. У інформаційний листок вклеюється фотокартка і вносяться відомості про його власника: прізвище, ім`я та по батькові, дата народження і особистий номер, а також дата видачі і код органу, що його видав. Інформаційний листок заклеюється плівкою з обох боків. Термін дії паспорта, виготовленого у вигляді паспортної картки, визначається Кабінетом Міністрів України. Бланки паспортів виготовляються на замовлення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, з високоякісного паперу з використанням спеціального захисту.

Отже, чинним Положенням про паспорт громадянина України передбачено дві форми паспорта громадянина України: книжечка і картка.

Водночас 20.11.2012 прийнято Закон України №5492-VI «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» (далі - Закон №5492-VI), який визначає правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов`язки осіб, на ім`я яких видані такі документи.

Як визначено частиною 1 статті 4 Закону №5492-VI Єдиний державний демографічний реєстр ведеться з метою ідентифікації особи для оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсними та знищення передбачених цим Законом документів.

Відповідно до частини 1статті 13 Закону №5492-VI документи, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру, відповідно до їх функціонального призначення поділяються, зокрема, на: документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, серед яких: паспорт громадянина України.

Частинами 1, 2, 4, 5статті 14 Закону № 5492-VIпередбачено, що форма кожного документа встановлюється цим Законом. Документи залежно від змісту та обсягу інформації, яка вноситься до них, виготовляються у формі книжечки або картки, крім посвідчення на повернення в Україну, що виготовляється у формі буклета. Документи у формі книжечки на всіх паперових сторінках та на верхній частині обкладинки повинні мати серію та номер документа, виконані за технологією лазерної перфорації. Персоналізація документів у формі книжечки здійснюється за технологією лазерного гравіювання та лазерної перфорації. Персоналізація документів у формі картки виконується за технологією термодруку або лазерного гравіювання. Персоналізація документів здійснюється централізовано у Державному центрі персоналізації документів.

Паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України (частина 1статті 21 Закону №5492-VI).

Отже, у разі відсутності у особи паспорта, така особа не має підтвердження громадянства України, що в свою чергу є порушенням її громадянських прав у зв`язку з неможливістю їх реалізації.

Згідно із частиною 3статті 13 Закону №5492-VIпаспорт громадянина України містить безконтактний електронний носій.

Отже, вказаним Законом також передбачена можливість видачі документа як у формі книжечки, так і у вигляді картки.

Для одержання паспорта громадянин подає: заяву за формою, встановленою Міністерством внутрішніх справ України; свідоцтво про народження; дві фотокартки розміром 35 х 45 мм; у необхідних випадках - документи, що підтверджують громадянство України (пункт 13 Положення №2503-XII).

Тобто, заявник, звернувшись до уповноваженого суб`єкта з відповідними документами, передбаченими вказаним Законом, має право на отримання, в тому числі і на обмін, документа у формі книжечки, зокрема, паспорта громадянина України.

Водночас пунктом 1постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 №302 «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України» (далі - Постанова №302) затверджено зразок та технічний опис бланка паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм згідно з додатками 1 і 2; Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України, що додається.

За змістом пункту 2 Постанови №302 із застосуванням засобів Єдиного державного демографічного реєстру запроваджено:

- з 01.01.2016оформлення і видачу паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм та паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразки бланків яких затверджено цієюпостановою, громадянам України, яким паспорт громадянина України оформляється вперше, з урахуванням вимог пункту 2 Положення про паспорт громадянина України, затвердженогоПостановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-XII;

- з 01.11.2016оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм, зразок бланка якого затверджено цієюпостановою, громадянам України відповідно до Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого цієюпостановою.

Разом з тим, пунктом 3 Постанови №302 установлено, зокрема, що Державна міграційна служба до законодавчого врегулювання питання завершення оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснює оформлення та видачу таких паспортів у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ, громадянам України, щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов`язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року.

Згідно з підпунктом 1 пункту 7 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України, затвердженого Постановою №302 оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін та видача паспорта здійснюються особі, яка досягла 14-річного віку, - на підставі заяви-анкети, поданої нею особисто.

Пунктом 131 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого Постановою № 302 передбачено, що до безконтактного електронного носія, що міститься у паспорті, вноситься, зокрема, така інформація: біометричні дані, параметри особи (відцифрований образ обличчя особи, відцифрований підпис особи, відцифровані відбитки пальців рук (за згодою особи).

Тобто, безконтактний електронний носій паспорта громадянина України нового зразку містить відцифровані персональні дані особи.

Частинами 2, 9 статті 16 Закону №5492-VI передбачено, що про втрату або викрадення документа на території України заявник зобов`язаний у порядку і строки, визначені законодавством, повідомити уповноваженому суб`єкту, який здійснив видачу документа, та органам Національної поліції, якщо інше не передбачено цим Законом. Замість втраченого або викраденого документа уповноважений суб`єкт, якщо інше не передбачено цимЗаконом, після встановлення факту видачі раніше такого документа особі, яка заявила про його втрату або викрадення, оформляє та видає новий документ.

Так, відповідно до наявної у матеріалах справи довідки від 02.02.2024 №1458 на звернення від ОСОБА_1 , яке зареєстроване в ЖЄО №3108 від 19.01.2024, ДОП ВП ЧРУП ГУНП в Чернігівській області ОСОБА_3 проведено перевірку за фактом втрати паспорта громадянки України (а.с. 15). У подальшому ОСОБА_1 звернулась до Управління Державної міграційної служби в Чернігівській та Новозаводського відділу у м.Чернігові Управління Державної міграційної служби в Чернігівській області із заявами від 30.03.2024 та від 23.04.2024 про видачу паспорта громадянина України у формі книжечки у зв`язку із втратою попереднього паспорта, долучивши відповідний пакет документів.

Постановою Кабінету Міністрів України від 03.04.2019 №398 внесено зміни до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 №302 (далі - Постанова №398), згідно з якими Державна міграційна служба до законодавчого врегулювання питання завершення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснює оформлення та видачу таких паспортів у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ, громадянам України, щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов`язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року.

Порядок видачі та оформлення паспорта громадянина України у формі книжечки зразка 1994 року здійснюється відповідно до Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженогонаказом МВС України від 06.06.2019 №456, зареєстрованого Міністерством юстиції України 14.06.2019 за №620/33591 (далі - Тимчасовий порядок №456).

Розділом VI Тимчасового порядку №456 регламентована процедура видачі паспортів замість утрачених або викрадених.

Відповідно до пункту 1 Розділу VI Тимчасового порядку №456 для оформлення паспорта замість втраченого або викраденого заявник подає: 1) заяву про втрату/викрадення паспорта (далі - заява про втрату паспорта) за зразком, наведеним у додатку 5 до цього Тимчасового порядку; 2) рішення суду; 3) заяву; 4) дві (три - у разі одержання втраченого паспорта в іншому територіальному підрозділі ДМС) фотокартки розміром 3,5 х 4,5 см; 5) платіжний документ з відміткою банку про сплату державного мита або оригінал документа про звільнення від його сплати (у разі втрати паспорта); 6) витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань (у разі викрадення паспорта на території України); 7) довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (для внутрішньо переміщених осіб); 8) посвідчення про взяття на облік бездомної особи, видане відповідним центром обліку бездомних осіб (для бездомних осіб). У разі оформлення паспорта замість втраченого/викраденого, оформленого територіальним підрозділом ДМС, який припинив свою діяльність або тимчасово не здійснює свої повноваження, заявник додатково подає всі наявні документи, у тому числі документи, що містять фотозображення особи. Для оформлення паспорта замість втраченого/викраденого рішення суду не подається, якщо паспорт, який було втрачено/викрадено, оформлювався на підставі рішення суду.

Згідно з пунктом 2 розділу VІ Тимчасового порядку №456 заява про втрату паспорта реєструється в журналі реєстрації заяв про втрату/викрадення паспорта за формою згідно з додатком 6 до цього Тимчасового порядку, після чого посадова особа територіального підрозділу ДМС заводить справу про втрату або викрадення паспорта (далі - справа про втрату паспорта), до якої долучаються подані документи та матеріали перевірки. До видачі паспорта територіальний підрозділ ДМС на підставі заяви про видачу тимчасового посвідчення за формою згідно з додатком 7 до цього Тимчасового порядку видає особі тимчасове посвідчення за формою згідно з додатком 8 до цього Тимчасового порядку відповідно до розділу VII цього Тимчасового порядку. Строк розгляду заяви про втрату паспорта становить 30 календарних днів з дня подання заяви. За потреби проведення додаткової перевірки за матеріалами справи про втрату паспорта або у разі несвоєчасного надходження відповіді на направлені запити строк розгляду продовжується не більше ніж на 30 календарних днів.

Згідно з пунктом 8 розділу VI Тимчасового порядку №456 після проведення необхідних перевірок за заявою про втрату паспорта працівник територіального підрозділу ДМС складає висновок за заявою про втрату паспорта за формою згідно з додатком 11 до цього Тимчасового порядку, який затверджується керівником цього підрозділу. У висновку зазначаються результати перевірки і прийняте рішення про видачу паспорта.

Відтак, з аналізу норм права висновується, що підставою для вчинення дій, спрямованих на видачу паспорта замість утраченого або викраденого, є відповідна заява згідно додатку 5 до Тимчасового порядку №456 та додані до неї необхідні документи, подані до територіального підрозділу ДМС в установленому порядку.

З огляду на предмет спірних правовідносин, суд зазначає, що питання щодо права особи на отримання паспорта України у формі книжечки відповідно до Положення №2503-ХІІ, у зв`язку з ненаданням нею згоди на обробку персональних даних було предметом розгляду Великої Палати Верховного Суду у зразковій справі, за результатами розгляду якої 19.09.2018 ВП ВС прийнято постанову у справі №806/3265/17 (Пз/9901/2/18).

Надаючи оцінку рішенням судів попередніх інстанції та спірним обставинам у вказаній вище справі №806/3265/17, у своїй постанові від 19.09.2018 Верховний Суд зробив висновок, що норми Закону №5492-VI, на відміну від норм Положення №2503-XII (також діючого на момент виникнення правовідносин), не тільки звужують, але й фактично скасовують право громадянина на отримання паспорту у вигляді паспортної книжечки без безконтактного електронного носія персональних даних, який містить кодування його прізвища, ім`я та по-батькові, та залишають тільки право на отримання паспорта громадянина України, який містить безконтактний електронний носій, що є безумовним порушенням вимог статті 22 Конституції України, яка забороняє при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, не відповідає вимогам якості закону (тобто втручання не було встановлене законом) не було необхідним у демократичному суспільстві у тому сенсі, що воно було непропорційним цілям, які мали бути досягнуті, не покладаючи на особу особистий надмірний тягар. Зазначене допускає свавільне втручання у право на приватне життя, у контексті неможливості реалізації права на власне ім`я, що становить порушення ст.8 Конвенції.

Так, відповідачами не оспорюється право позивачки на отримання паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженогопостановою Верховної Ради України від 26.06.1992 року №2503-ХІІ, оскільки як вбачається з листа УДМС у Чернігівській області від 13.04.2024 та листів Новозаводського відділу у м.Чернігові УДМС у Чернігівській від 04.04.2024 та від 02.05.2024 області фактично відмовлено ОСОБА_1 в оформленні паспорта громадянина України зразка 1994 року у зв`язку з ненаданням документів, перелік яких визначено в пункті 1 розділу VІ Тимчасового порядку № 456, зокрема рішення суду, що набрало законної сили, про зобов`язання територіального підрозділу ДМС України оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року.

З огляду на матеріали справи до заяви про видачу паспорта громадянина України від 23.04.2024 додані копія свідоцтва про народження, 2 фото на паспорт, копія витягу з реєстру територіальної громади (а.с. 8894).

Суд критично оцінює посилання відповідачів на Тимчасовий порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.06.2019 №456, згідно з яким оформлення паспорта громадянина України відбувається на підставі рішення суду, як на правомірність своєї відмови, оскільки рішенню суду передує порушення прав особи, яка до нього звертається, та прийняття такого судового рішення є наслідком розгляду саме даної справи, а тому позивачка не могла його надати разом із заявами від 30.03.2024 та від 23.04.2024.

За вказаних обставин, суд не вбачає відсутності у відповідачів можливості видачі позивачці паспорта громадянина України у формі книжечки.

Наведене свідчить, що відмова у видачі позивачу паспорта громадянина України у формі книжечки замість втраченого на підставі заяв є протиправною.

З урахуванням встановлених обставин та викладених вище правових норм, а також висновків Великої Палати Верховного Суду, викладених в постанові від 19.09.2018 у згаданій вище зразковій справі, враховуючи при цьому, що до заяви позивачки про отримання паспорта зразка 1994 року було додано всі необхідні для реалізації відповідного права документи, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позову.

Згідно із частинами 1 та 2статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, дійшов висновку, що позов належить задовольнити повністю.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Тому за рахунок бюджетних асигнувань Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області на користь позивачки належить стягнути сплачений нею при поданні позовної заяви судовий збір у розмірі 1211,20 грн.

Керуючись статтями139,241-246,250,262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області, Новозаводського відділу у місті Чернігові Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати протиправною відмову Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області у видачі ОСОБА_1 паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ.

Визнати протиправною відмову Новозаводського відділу у місті Чернігові Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області у видачі ОСОБА_1 паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ.

Зобов`язати Новозаводський відділ у місті Чернігові Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області оформити та видати ОСОБА_1 паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ).

Відповідач: Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області (вул.Шевченка, буд.51-А, м.Чернігів, 14013, код ЄДРПОУ 37804450).

Відповідач: Новозаводский відділ у місті Чернігові Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області (вул.Старобілоуська, 4А, м.Чернігів, Чернігівський р-н, Чернігівська обл., 14017)

Повний текст рішення суду складено 06 листопада 2024 року.

Суддя Ольга ТКАЧЕНКО