ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ
"12" листопада 2010 р.Справа № 10/78-1465
УХВАЛА
Господарський суд Тернопільської області у складі
Розглянув матеріали справи
За позовом: Державного закладу "Тернопільська лінійна санітарно-епідеміологічна станція на львівській залізниці", м. Тернопіль, вул. Руська, 52
до відповідача 1 : Тернопільської міської ради, м. Тернопіль, вул. Листопадова, 5 ;
до Відповідача 2 : виконавчого комітету Тернопільської міської ради м. Тернопіль вул. Листопадова ,5 ;
За участю представників:
Позивача: Дригуш Я.М. –юрисконсульта, доручення, №1142 від 09.09.2010р.;
Відповідача 1: не прибув ;
Відповідача 2 : не прибув ;
Представнику позивача роз'яснено процесуальні права та обов’язки, встановлені статтями 20, 22, 81-1 Господарського процесуального кодексу України .
За відсутності відповідного клопотання сторін технічна фіксація судового процесу не здійснюється.
Суть справи:
Державний заклад "Тернопільська лінійна санітарно-епідеміологічна станція на Львівській залізниці", м. Тернопіль звернувся з позовом до Тернопільської міської ради, м. Тернопіль про визнання права власності за державою в особі Міністерства охорони здоров'я (орган управління майном) на будівлю відділу профілактичної дезінфекції (службово-технічний будинок) –двохповерхова будівля загальною площею 88,7 кв. м. та гаража - одноповерхова будівля загальною площею 27,5 кв. м., що знаходиться в оперативному управлінні ДЗ "Тернопільська лінійна СЕС на Львівській залізниці" та розташовані за адресою м. Тернопіль, вул. Б.Хмельницького, 21.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає , що об’єкти нерухомого майна, а саме вищезазначені приміщення, що розташовані у м. Тернополі, вул. Б.Хмельницького, 21, які знаходяться на праві оперативного управління ДЗ "Тернопільська лінійна СЕС на Львівській залізниці" Міністерства охорони здоров'я України входить до мережі Державної санітарно-епідеміологічної служби на залізничному транспорті України і є закладом санітарно-профілактичного профілю та відноситься до державних санітарно-епідеміологічних закладів та установ Міністерства охорони здоров'я України, а майно СЕС є державною власністю.
Вказує на безспірність належності ДЗ "Тернопільська лінійна СЕС на Львівській залізниці" зазначених об'єктів, зокрема посилається на інвентаризаційну справу Тернопільського міського БТІ, виготовленої на замовлення Тернопільської СЕС, рішення виконкому Тернопільської ради від 27.05.1971р. про надання дозволу на проведення прибудови господарського приміщення санітарно-епідеміологічної станції по вул. Б.Хмельницького, 21, технічний паспорт на будівлю відділу профілактичної дезінфекції від 10.11.1972р. та генеральний договір підряду на капітальне будівництво від 05.10.1971р.
У представленому відзиві на позов від 20.09.2010 року відповідач зазначає, що позивачу запропоновано представити необхідні документи, на підставі яких у відповідності до Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно (наказ Міністерства юстиції України від 07.0.2002р. №7/6) проводиться реєстрація права власності , а тому Тернопільська міська рада немає законних підстав для оформлення права власності ; просить справу слухати без участі представника Тернопільської міської ради.
Також відповідач вважає, що жодним чином не оспорює право власності держави на майно, що є предметом спору, а не проведення Тернопільською міською радою оформлення права власності та пропозиція подати необхідні документи не являються доказом невизнання чи оспорення права власності за позивачем.
Просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Ухвалою господарського суду від 02.11.2010 року згідно клопотання позивача залучено до участі у справі в якості відповідача 2 виконавчий комітет Тернопільської міської ради м. Тернопіль , а розгляд справи відкладено до 12 годин 12 листопада 2010 року .
Виконавчий комітет Тернопільської міської ради м. Тернопіль не надав суду письмових заперечень щодо заявлених вимог , його представник у судове засідання 12.11.2010 року не прибув , хоча про слухання справи був повідомлений в порядку , визначеному чинним законодавством .
Заслухавши обґрунтування представника позивача, письмове заперечення відповідача, оцінивши представлені докази в їх сукупності, господарський суд встановив наступне :
Згідно ст. 1 Господарського процесуального кодексу України право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів мають підприємства, установи, організації, інші юридичні особи ( у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність і в установленому порядку набули статусу суб’єкта підприємницької діяльності. Визначені статтею 1 ГПК юридичні особи та громадяни можуть бути сторонами в господарському судовому процесі.
Пунктом 2 статті 20 Господарського кодексу України визначено, що кожний суб’єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб’єктів захищаються, зокрема, шляхом визнання наявності або відсутності прав.
Позивач по справі –Державний заклад «Тернопільська лінійна санітарно-епідеміологічна на Львівській залізниці», є юридичною особою, яка включена до ЄДРПО України, ідентифікаційний код 21159153, організаційно-правова форма - державний заклад, що підтверджується Довідкою № 169701 Головного управління статистики у Тернопільській області та Свідоцтвом серії А014 №193701 про державну реєстрацію юридичної особи, а тому наділений правом на звернення до суду за захистом свої прав.
Відповідно до ч. 1 ст. 133 Господарського кодексу України основу правового режиму майна суб’єктів господарювання, на якій базується їх господарська діяльність, становлять право власності та інші речові права – право господарського відання, право оперативного управління, а також право оперативного використання майна. Господарська діяльність може здійснюватися також на основі інших речових прав (права володіння, права користування тощо), передбачених Цивільним кодексом України.
Правом оперативного управління згідно із ч. 1 ст. 137 цього Кодексу є речове право суб’єкта господарювання, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом) для здійснення некомерційної господарської діяльності, у межах,встановлених цим кодексом та іншими законами, а також власником майна (уповноваженим ним органом).
Власник майна, закріпленого на праві оперативного управління за суб'єктом господарювання, здійснює контроль за використанням і збереженням переданого в оперативне управління майна безпосередньо або через уповноважений ним орган і має право вилучати у суб'єкта господарювання надлишкове майно, а також майно, що не використовується, та майно, що використовується ним не за призначенням (ч. 2 ст. 137 Кодексу).
У відповідності до п. 1.1. Статуту Державний заклад "Тернопільська лінійна санітарно- епідеміологічна станція на Львівській залізниці" Міністерства охорони здоров'я України входить до мережі державної епідеміологічної служби на залізничному транспорті України –є закладом санітарно-епідеміологічного профілю і і відноситься до державних епідеміологічних закладів та установ Міністерства охорони здоров'я України (надалі ДЗ "Тернопільська лінійна СЕС на Львівській залізниці").
ДЗ "Тернопільська лінійна СЕС на Львівській залізниці" є юридичною особою, має закріплене за нею майно, може від свого імені укладати договори та угоди, набувати майнові права, виконувати обов'язки, бути позивачем і відповідачем у суді (п. 3.1. Статуту).
Пунктами 6.2., 6.3. Статуту ДЗ "Тернопільська лінійна СЕС на Львівській залізниці" передбачено, що майно Тернопільської лінійної СЕС закріплено за нею на праві оперативного управління відповідно до вимог законодавства України; майно Тернопільської лінійної СЕС становить основні фонди (включаючи будинки, споруди, транспортні засоби, обладнання та інше), грошові кошти, вартість яких відображається в її самостійному балансі.
Пунктом 1.1. Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, яке затверджене наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 року № 7/6 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 28.01.2003 року) (далі - Положення), передбачено, що дане Положення визначає порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно в Україні та спрямоване на забезпечення визнання та захисту цих прав.
Речові права на нерухоме майно, що знаходиться на території України, фізичних та юридичних осіб, держави в особі органів, уповноважених управляти державним майном, територіальних громад, іноземців та осіб без громадянства, іноземних юридичних осіб, міжнародних організацій, іноземних держав, відповідно до ч.1 ст.4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" №v7381500-04 від 01 липня 2004 року (далі –Закон №v7381500-04) та п.1.5 Положення, підлягають обов'язковій державній реєстрації.
Як вбачається із матеріалів справи, а саме: 27.05.1971р. прийнято рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради депутатів трудящих №353 "Про дозвіл прибудови санепідстанції ", яким вирішено дозволити Тернопільському відділенню Львівської залізниці провести прибудову господарчого приміщення санепідемстанції до існуючого будинку в подвір'ї санпропускника по вул. Б.Хмельницького, 21; укладено генеральний договір підряду на капітальне будівництво від 05.10.1971р.; Актом від 30.04.1972р. прийнято в експлуатацію прибудову складських приміщень СЕС; виготовлено Технічний паспорт профвідділу по вул. Б.Хмельницького, 21від 10.11.1972р. та Інвентарну справу основної будівлі та гаражу по вул. Б.Хмельницького, 21 в м. Тернополі.
Згідно довідки №Ч-2 від 21.01.2010р. Державного архіву Львівської області у документах відділу капітального будівництва Львівської залізниці за 1970-1975 відомостей про виділення земельної ділянки під будівництво та акту введення в експлуатацію прибудови господарчого приміщення Тернопільської СЕС Львівської залізниці у м. Тернополі по вул. Б.Хмельницького, 21 не виявлено; згідно довідки №784 від 11.01.2010р. Державного архіву Тернопільської області у документах архівних фондів Відділ у справах будівництва та архітектури виконавчого комітету Тернопільської обласної ради депутатів трудящих, Управління капітального будівництва виконавчого комітету Тернопільської облради депутатів трудящих та Виконком Тернопільської міської ради депутатів трудящих за 1971-1975 роки акту здачі в експлуатацію прибудови господарчого приміщення до існуючого будинку на подвір'ї санпропусника по вул. Б. Хмельницького, 21 та рішення про затвердження цього акту немає.
Відповідно до п. 10 статті 30 Закону України “ Про місцеве самоврядування в Україні “ до делегованих повноважень виконкому міської ради віднесено облік та реєстрація відповідно до закону об’єктів нерухомого майна незалежно від форм власності.
Основною формою роботи виконавчого комітету сільської , селищної , міської , районної у місті ради є його засідання . ( стаття 53 Закону України " Про місцеве самоврядування в Україні ".
Згідно п.6 статті 59 Закону виконавчий комітет сільської , селищної , міської ради в межах своїх повноважень приймає рішення .
У відповідності до п. 6.1. Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно оформлення права власності на об’єкти нерухомого майна проводиться з видачею свідоцтва про право власності органами місцевого самоврядування фізичним особам та юридичним особам на новозбудовані , перебудовані або реконструйовані об’єкти нерухомого майна за наявності акта про право власності на землю або рішення про відведення земельної ділянки для цієї мети та за наявності документа , що відповідно до вимог законодавства засвідчує відповідність закінченого будівництвом об'єкта проектній документації , державним будівельним нормам , стандартам і правилам .
25.01.2006 року виконавчий комітет Тернопільської міської ради прийняв рішення № 43 "Про порядок оформлення права власності на об’єкти нерухомого майна", яким встановив, що оформлення права власності на об’єкти нерухомого майна проводиться шляхом прийняття рішення виконавчого комітету ( п. 1 рішення ).
Будівля відділу профілактичної дезінфекції та сарай Тернопільської лінійної санітарно - епідеміологічної станції знаходиться за адресою вул. Б. Хмельницького ,21б в місті Тернополі, а тому в силу приписів ст. 30 Закону України "Про місцеве самоврядування" та рішення міськвиконкому №43 від 25.01.2006 року оформлення права власності на вказане приміщення здійснює виконавчий комітет Тернопільської міської ради.
15 травня 2009 року Державний заклад " Тернопільська лінійна санітарно-епідеміологічна станція на Львівській залізниці " м. Тернопіль звернулася в Тернопільську міську раду з клопотанням № 627/01 оформити за ним право власності на будівлю відділу профілактичної дезінфекції та сарай , що знаходяться за адресою м. Тернопіль вул. Б. Хмельницького ,21б .
Пунктом 2 рішення № 43 від 25.01.2006 року " Про порядок оформлення права власності на об’єкти нерухомого майна " виконавчий комітет Тернопільської міської ради доручив відділу квартирного обліку проводити підготовку матеріалів та проектів рішень виконавчого комітету про оформлення права власності на об’єкти нерухомого майна у відповідності до чинного законодавства .
В силу приписів п. 2 вказаного рішення на відділ квартирного обліку Тернопільської міської ради покладено обов’язок проводити підготовку матеріалів та проектів рішень виконавчого комітету про оформлення права власності . Листом-відповіддю № 982 від 25.05.2009 року Управління квартирного обліку та нерухомого майна Тернопільської міської ради позивачу було запропоновано подати в Тернопільську міську раду ряд документів , на підставі яких буде оформлене право власності на будівлю відділу профілактики дезінфекції та сарай , що знаходяться за адресою вул. Б. Хмельницького ,21б в м. Тернополі .
Однак , позивач не надав суду доказів про надання ним Тернопільській міській раді зазначених у листі № 982 від 25.05.2009 року документів , а звернувся безпосередньо до господарського суду Тернопільської області з позовом про визнання за державою в особі Міністерства охорони здоров'я ( органу управління державним майном ) права власності на будівлю відділу профілактичної дезінфекції –двохповерхової будівлі загальною площею 88,7 кв. м. та гаража –одноповерхової будівлі загальною площею 27.5 кв. м. , що знаходяться в оперативному управлінні ДЗ " Тернопільська лінійна СЕС на Львівській залізниці ", мотивуючи свій позов тим , що в нього відсутні необхідні документи , витребувані Тернопільською міською радою для реєстрації права власності .
У відповідності до ст. 392 Цивільного кодексу України, власник майна може пред’явити позов про визнання права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує право власності.
На момент подання позову позивач у справі не представив суду доказів про його звернення до виконавчого комітету Тернопільської міської ради щодо оформлення права власності на приміщення , як і відмови відповідача 2 у вчиненні вказаної дії.
У відповідності з пунктом 4 частини третьої статті 129 Конституції України та статті 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
У судовому засіданні встановлено , що ні Тернопільська міська рада ні її виконавчий комітет на своїх засіданнях не розглядали клопотання позивача про оформлення за ним права власності на будівлю відділу профілактики дезінфекції та сарай , що знаходяться за адресою вул.. Б. Хмельницького 21б в місті Тернополі і рішень з цього питання не приймали , лист № 982 від 25.05.2009 року Управління квартирного обліку та нерухомого майна Тернопільської міської ради з пропозицією подати необхідні документи для подальшого розгляду клопотання не є належним доказом невизнання чи оспорення права власності та права оперативного управління ДЗ "Тернопільська лінійна СЕС на Львівській залізниці" з сторони вказаних у позовній заяві відповідачів .
У відповідності до статті 80 п. 1-1 ГПК України господарський суд припиняє провадження у справі, якщо відсутній предмет спору.
Оскільки, Тернопільською міською радою , її виконавчим комітетом не було порушено жодних прав та охоронюваних законом інтересів позивача, то провадження у справі підлягає припиненню на підставі п. 1-1 ст. 80 ГПК України.
Керуючись статтею 129 Конституції України, статтями 1, 2, 33, 43, 44, 49, 82, 84 Господарського процесуального кодексу України, статтями 20, 133, 136 Господарського Кодексу України, статтями 326, 392 Цивільного кодексу України господарський суд ,-
У Х В А Л И В:
1.Провадження у справі № 10/78-1465 –припинити.
2.Ухвалу направити сторонам по справі.
3.Повний текст ухвали складено та підписано 16 листопада 2010 року .
Суддя