Єдиний державний реєстр судових рішень ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ № 2а-4414/10/2370 03.11.2010 р. м. Черкаси
15 год. 05 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Кульчицького С.О.,
при секретарі Руденко Ю.В.,
за участю:
представника позивача Білоглазенко Г.П. (за довіреністю),
представника відповідача Білоуса В.Ю. (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом приватного сервісного підприємства «Ньютон»до державної податкової інспекції у м. Черкаси про визнання протиправними та скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 22.07.2010 року №0000612303 та №62,
ВСТАНОВИВ:
Приватне сервісне підприємство "Ньютон" звернулось до Черкаського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить скасувати рішення державної податкової інспекції у м. Черкаси про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 22.07.2010 року №0000612303 на суму 4246331 грн. 40 коп. та №62 на суму 101409 грн. 58 коп.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що оскаржувані рішення прийняті відповідачем всупереч вимог Законів України «Про державну податкову службу України», «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних та тютюнових виробів»та Положення про форму та зміст розрахункового документа.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, позов просив задовольнити з підстав викладених в позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні позовних вимог не визнав, просив в задоволенні позову відмовити з підстав викладених у запереченні на адміністративний позов.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний звязок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають до задоволення з огляду на наступне.
Співробітниками державної податкової інспекції в м. Черкаси було проведено планову виїзну перевірку ПСП «Ньютон»з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2009 року по 31.03.2010 року відповідно до затвердженого плану перевірки на ІІ квартал 2010 року, за результатами якої складено акт від 13.07.2010 року №1553/23-2/24354040.
Згідно зазначеного акту та пояснень представника відповідача в судовому засіданні судом встановлено, що перевірка проводилась з 25.05.2010 року по 06.07.2010 року, термін проведення перевірки продовжувався з 22.06.2010 року по 06.07.2010 року на підставі наказу ДПІ у м. Черкаси від 21.06.2010 року №328, тому суд приходить до висновку про відсутність порушення строків проведення перевірки, на яке посилається позивач.
Перевіркою дотримання вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»встановлено, що департаментом економічної політики та розвитку виконавчого комітету Черкаської міської ради на підставі рішення міськвиконкому від 21.10.2003 року №1131 видано позивачу дозвіл №1772 від 13.10.2009 року на право розміщення обєкта торгівлі, а саме: склад-магазин, що розташований за адресою вул. Смілянська, 131 м. Черкаси. На підставі заяви ПСП «Ньютон»від 15.10.2009 року №284 ДПІ у м. Черкаси згідно реєстраційного посвідчення №2301010612 від 15.10.2009 року здійснено реєстрацію РРО DATECS FP 3530 Т, заводський номер DО 06012010, фіскальний номер 2301010612 за адресою вул. Смілянська, 131 м. Черкаси. Згідно фіскальних звітних чеків з №00536 від 15.10.2009 року по №00540 від 21.10.2009 року та контрольних стрічок за вказаний період ПСП «Ньютон»проводило розрахункові операції через РРО DATECS FP 3530 Т (заводський номер DО 06012010, фіскальний номер 2301010612) на загальну суму 848858 грн. 28 коп. з роздрукуванням документу, що не є розрахунковим, а саме на документі був відсутній такий обовязковий реквізит як адреса господарської одиниці, чим порушено п.1 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
За результатами проведеної перевірки та на підставі встановленого порушення 22 липня 2010 року ДПІ в м. Черкаси прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000612303 на суму 4246331 грн. 40 коп.
В судовому засіданні представник позивача пояснив, що зазначені в акті перевірки роздруковані документи є розрахунковими, оскільки на них було зазначено склад-магазин за адресою вул. Хоменко, 15, м. Черкаси ПСП «Ньютон». Тому на думку позивача назва господарської одиниці на фіскальних чеках присутня.
Пунктом 1 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995р. № 265/95-ВР передбачено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Разом з тим, суд зазначає, що форма і зміст розрахункових документів, які повинні видаватися при здійсненні розрахунків суб'єктами підприємницької діяльності для підтвердження факту продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, крім розрахунків при здійсненні операцій з купівлі-продажу іноземної валюти визначені в Положенні про форму та зміст розрахункових документів, затвердженому наказом Державної податкової адміністрації України від 1 грудня 2000 р. N 614 та зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 5 лютого 2001 р. за N 105/5296.
Пунктом 2 вказаного Положення передбачено, що установлені в даному Положенні вимоги до змісту розрахункових документів визначають обов'язкові реквізити розрахункових документів. У разі відсутності хоча б одного з обов'язкових реквізитів, а також недотримання сфери призначення, документ не є розрахунковим.
Відповідно до п.3 Положення про форму та зміст розрахункових документів фіскальний касовий чек на товари (послуги) - це розрахунковий документ, надрукований реєстратором розрахункових операцій при проведенні розрахунків за продані товари (надані послуги) і повинен містити такі обов'язкові реквізити:
ѕназву господарської одиниці;
ѕадресу господарської одиниці;
ѕдля СПД, що зареєстровані як платники ПДВ, - індивідуальний податковий номер платника ПДВ, який надається згідно з Законом України "Про податок на додану вартість"; перед номером друкуються великі літери "ПН";
ѕдля СПД, що не є платниками ПДВ, - ідентифікаційний код за ЄДРПОУ або ідентифікаційний номер за ДРФО, перед яким друкуються великі літери "ІД";
ѕякщо кількість придбаного товару (отриманої послуги) не дорівнює одиниці виміру, - то кількість, вартість придбаного товару (отриманої послуги);
ѕвартість одиниці виміру товару (послуги);
ѕнайменування товару (послуги);
ѕлітерне позначення ставки ПДВ праворуч від надрукованої вартості товару (послуги);
ѕпозначення форми оплати (готівкою, карткою, у кредит, чеками тощо) та суму коштів за даною формою оплати;
ѕзагальну вартість придбаних товарів (отриманих послуг) у межах чека, перед якою друкується слово "СУМА" або "УСЬОГО";
ѕдля СПД, що зареєстровані як платники ПДВ, окремим рядком - літерне позначення ставки ПДВ, розмір ставки ПДВ у відсотках, загальну суму ПДВ за всіма зазначеними в чеку товарами (послугами), на початку рядка - великі літери "ПДВ";
ѕпорядковий номер касового чека, дату (день, місяць, рік) та час (година, хвилина) проведення розрахункової операції;
ѕфіскальний номер реєстратора розрахункових операцій, перед яким друкуються великі літери "ФН";
ѕнапис "ФІСКАЛЬНИЙ ЧЕК" та логотип виробника.
В п. 1 Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 1 грудня 2000 року № 614 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 5 лютого 2001 року за № 105/5296 визначено, що адресою господарської одиниці є адреса, зазначена в дозволі на розміщення господарської одиниці (договорі оренди, іншому документі на право власності або користування господарською одиницею).
Судом встановлено, що в наданій позивачем копії дозволу на розміщення обєкту торгівлі №1772 від 13.10.2010 року місцем здійснення торгівлі зазначено склад-магазин, вул. Смілянська, 131.
Згідно наданих суду копій документів роздрукованих позивачем у період з 15.10.2009 року по 21.10.2009 року на господарській одиниці за адресою м. Черкаси, вул. Смілянська, 131 судом встановлено, що у вказаних документах зазначена інша адреса м. Черкаси, вул. Хоменко, 15. Дана обставина також визнається сторонами.
Таким чином, у звязку із невірним зазначенням в касових чеках реєстратора розрахункових операцій адреси господарської одиниці, за якою здійснювалися позивачем розрахункові операції, суд приходить до висновку, що касові чеки з №00536 від 15.10.2009 року по №00540 від 21.10.2009 року не є розрахунковими документами, а тому працівниками податкової служби правомірно зафіксовані порушення вимог п.1 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995р. № 265/95-ВР.
Відповідальність за порушення вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995р. № 265/95-ВР встановлена ст. 17 цього Закону, зокрема, п. 1 зазначеної статті визначено, що за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.
Враховуючи наведене, суд вважає, що рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій ДПІ у м. Черкаси від 22.07.2010 року №0000612303 є правомірним, а тому не знаходить підстав для його скасування.
Також згідно акту перевірки про результати планової виїзної перевірки ПСП «Ньютон»з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2009 року по 31.03.2010 року від 13.07.2010 року №1553/23-2/24354040 перевіркою дотримання вимог Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних та тютюнових виробів»відповідачем було встановлено порушення позивачем ст.15 вказаного Закону, а саме здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями через електронний контрольно-касовий апарат DATECS FP 3530 Т, заводський номер DO 06018801, фіскальний номер 2301010793, версія програмного забезпечення 1.10 UA, дата виготовлення 18.04.2008 року не зазначений у ліцензії; згідно додатку до ліцензії №102304-64-1438 на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями терміном дії з 24.03.2010 року по 23.03.2011 року зазначено РРО DATECS FP 3530 Т, заводський номер DO 06018802, фіскальний номер 2301010793; згідно контрольних стрічок з №0009441 від 24.03.2010 року по №0010571 від 31.03.2010 року вартість реалізованих алкогольних напоїв через такий РРО становить 50704 грн. 79 коп.
За результатами проведеної перевірки та на підставі встановленого порушення 22 липня 2010 року ДПІ в м. Черкаси прийнято рішення про застосування фінансових санкцій №62 в сумі 101409 грн. 58 коп.
Порядок та механізм видачі ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами визначається Законом України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»із змінами та доповненнями (далі - Закон № 481) та іншими нормативно-правовими актами.
Статтею 15 Закону № 481 визначено, що роздрібна торгівля алкогольними напоями та тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами підприємницької діяльності всіх форм власності, в тому числі її виробниками, за наявності у них ліцензій.
Ліцензія видається за заявою суб'єкта підприємницької діяльності, до якої додається копія свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності, засвідчена нотаріально або органом, який видав оригінал документа, довідка податкової служби про реєстрацію електронних контрольно-касових апаратів (книг обліку розрахункових операцій), що знаходяться у місці торгівлі.
Крім цього, до ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями передбачений додаток, у якому зазначається адреса місця торгівлі і вказується перелік електронних контрольно-касових апаратів та інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери книг обліку розрахункових операцій, що знаходяться у місці торгівлі.
Відповідно до статті 1 Закону № 481 місце торгівлі місце реалізації товарів, у тому числі на розлив, в одному торговому приміщенні (будівлі) за місцем його фактичного розташування, для тютюнових виробів - без обмеження площі, для алкогольних напоїв - торговельною площею не менше 20 кв. м, обладнане електронними контрольно-касовими апаратами (незалежно від їх кількості) або де є товарно-касові книги (незалежно від їх кількості), в яких фіксується виручка від продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів незалежно від того, чи оформляється через них продаж інших товарів.
Таким чином, кожний суб'єкт підприємницької діяльності, який здійснює роздрібну торгівлю алкогольними напоями, повинен у порядку, визначеному чинним законодавством, та на підставі необхідних документів отримати додаток до ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, у якому зазначаються всі діючі електронні контрольно-касові апарати, через які здійснюється реалізація алкогольної продукції.
У випадку встановлення додаткових чи заміни попередньо встановлених електронних контрольно-касових апаратів (книг обліку розрахункових операцій) суб'єкту підприємницької діяльності необхідно до введення в експлуатацію нових електронних контрольно-касових апаратів подати до органу, що видав ліцензію, заяву, довідку податкової служби про реєстрацію нових електронних контрольно-касових апаратів (книг обліку розрахункових операцій) та додаток до діючої ліцензії, в який потрібно внести зміни. На підставі поданих документів орган, який видав ліцензію, вносить зміни у додаток до відповідної ліцензії.
Представники позивача під час судового розгляду справи пояснили, що в додаток до ліцензії №102304-64-1438 на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями терміном дії з 24.03.2010 року по 23.03.2011 року за адресою м. Звенигородка, вул. Карла Маркса, 28 на підставі виданої ДПІ у м. Черкаси довідки про реєстрацію реєстраторів розрахункових операцій (книги обліку розрахункових операцій) було помилково зазначено невірний заводський номер DO 06018802, замість DO 06018801.
Тому, на думку позивача, в його діях відсутній факт порушення вимог Закону № 481, оскільки в додатку до ліцензії невірно зазначено заводський номер електронного контрольно-касового апарата DATECS FP 3530 Т саме з вини відповідача.
Разом з тим, згідно наданої представником відповідача в судовому засіданні копії заяви позивача про внесення до виданих ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями переліку реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій) вх.№4556/10-2 від 13.03.2010 року (а. с. 139) судом встановлено, що позивач звернувся до органів державної податкової служби з проханням внести у додаток до ліцензії інформацію про електронний контрольно-касовий апарат DATECS FP 3530 Т, заводський номер DO 06018802, реєстраційне посвідчення № 2301010793 від 15.05.2008 року.
Таким чином суд зазначає, що позивачем самостійно помилково зазначено невірний заводський номер електронного контрольно-касового апарату в заяві, на підставі якої державними податковими органами були видані відповідні документи, тому суд приходить до висновку, що працівниками податкової служби правомірно зафіксовані порушення вимог ст.15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995року № 265/95-ВР.
За факт реалізації алкогольних напоїв через електронний контрольно-касовий апарат (книгу обліку розрахункових операцій), не зазначений у додатку до ліцензії, суб'єкт підприємницької діяльності несе відповідальність згідно з частиною 2 статті 17 Закону України № 481, якою передбачено, що до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі роздрібної торгівлі алкогольними напоями через електронний контрольно-касовий апарат (книгу обліку розрахункових операцій), не зазначений у ліцензії - 200 відсотків вартості реалізованої через такий контрольно-касовий апарат (книгу обліку розрахункових операцій) продукції, але не менше 1000 гривень.
Враховуючи наведене, суд вважає оскаржувані рішення відповідача про застосування стосовно позивача штрафних (фінансових) санкцій правомірними, а тому не знаходить підстав для задоволення позову.
Інших доказів сторони суду не назвали та не надали.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Судові витрати розподіляються згідно ст. 94 КАС України.
Керуючись ст.ст. 9, 69-71, 94, 97, ст.ст. 158-159, 161-163 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку передбаченому ст. ст. 185 187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складено 5 листопада 2010 року.
Головуючий С.О. Кульчицький