Єдиний державний реєстр судових рішень ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ № 2а-4804/10/2370 03.11.2010 р. м. Черкаси
11 год. 20 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Кульчицького С.О.,
при секретарі Руденко Ю.В.,
за участю:
представника позивача Фіялко Р.Т. (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Уманської обєднаної державної податкової інспекції Черкаської області до приватного підприємства «СКС»про стягнення податкового боргу,
ВСТАНОВИВ:
Уманська обєднана державна податкова інспекція Черкаської області звернулась до суду з адміністративним позовом до приватного підприємства «СКС»про стягнення податкового боргу по податку на додану вартість в розмірі 442305 грн. 25 коп.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що відповідач, в порушення Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ, невчасно та не в повному обсязі сплачує податки та збори, внаслідок чого виник податковий борг.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі, позов просив задовольнити.
Відповідач до зали судового засідання не з'явився, заперечення на позов не надавав, явку своїх представників на судовий розгляд справи не забезпечив, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений за адресою, яка зазначена у довідці з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців.
Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців»якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.
Виходячи з положень ч.2 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає, що неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або третьої особи, неповідомлення ними про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи.
Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив.
Приватне підприємство «СКС»зареєстроване як юридична особа 19.08.2003 року, ідентифікаційний код 21359780.
Позивач в обґрунтування своєї позиції посилається на ст. 11 Закону України «Про систему оподаткування», відповідно до якої відповідальність за правильність обчислення, своєчасність сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) і додержання законів про оподаткування несуть платники податків і зборів (обов'язкових платежів) відповідно до законів України.
Крім того, представник позивача в судовому засіданні пояснив, що на момент розгляду адміністративної справи у відповідача існує податковий борг перед бюджетом по податку на додану вартість в сумі 442305 грн. 25 коп., у тому числі 293046 грн. основна сума боргу та 149259 грн. 25 коп. штрафних санкцій.
Відповідно до акту від 28.11.2007 року №1177/23/21359780 виїзною плановою перевіркою відповідача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2005 року по 30.06.2007 року проведеною співробітниками позивача з 30.10.2007 року по 23.11.2007 року було встановлено порушення відповідачем п.4.5 ст.4 та п. п. 7.4.5 п.7.4 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість», в результаті чого ПП «СКС»занижено податок на додану вартість на суму 289498 грн.
За результатами перевірки позивачем визначено суми податкових зобовязань по податку на додану вартість, про що 05.03.2008 року Уманською ОДПІ прийнято податкові повідомлення рішення №0000282310/0 в сумі 5322 грн. та №0001742310/0 в сумі 434247 грн.
Зазначені податкові повідомлення рішення були узгоджені в судовому порядку, у звязку з набранням законної сили ухвали Господарського суду Черкаської області від 20.07.2010 року у справі №09/3098а за позовом приватного підприємства «СКС»до Уманської обєднаної державної податкової інспекції Черкаської області про скасування податкових повідомлень рішень та рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Згідно акта від 12.01.2010 року №9/1520-21359780 про результати проведення документальної невиїзної перевірки своєчасності сплати узгодженого податкового зобовязання з податку на додану вартість за червень, липень та серпень 2009 року встановлено порушення відповідачем п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», внаслідок чого 16.02.2010 року позивачем прийнято податкові повідомлення рішення №0000711500/0 в сумі 47 грн. 24 коп. та №0000721500/0 в сумі 5 грн. 41 коп., які були розміщені на дошці податкових оголошень (повідомлень) 18.03.2010 року.
Документальною невиїзною (камеральною) перевіркою з питання неподання декларації з податку на додану вартість за листопад 2009 року ПП «СКС»встановлено порушення відповідачем п. п. 4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», про що складено акт від 15.01.2010 року №33/1520-21359780, на підставі якого позивачем згідно податкового повідомлення рішення від 23.02.2010 року №0000871500/0 застосовано до відповідача штрафні санкції в розмірі 170 грн.
Зазначене рішення розміщене на дошці податкових оголошень (повідомлень) 01.03.2010 року.
Відповідно до акту про результати проведення документальної невиїзної перевірки з питання подання декларацій по податку на додану вартість за грудень 2009 року та січень 2010 року від 01.03.2010 року №268/1520-21359780 встановлено порушення відповідачем п. п. 4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», у звязку з чим позивачем було прийнято податкове повідомлення рішення від 01.03.2010 року №0000951500/0, яким визначено суму податкового зобовязання з податку на додану вартість в розмірі 340 грн. 12.04.2010 рішення було року розміщене на дошці податкових оголошень (повідомлень).
Документальною невиїзною перевіркою своєчасності сплати узгодженого податкового зобовязання з податку на додану вартість за серпень, вересень та жовтень 2009 року ПП «СКС»встановлено порушення відповідачем п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», про що складено акт від 22.04.2010 року №533/1520-21359780.
На підставі зазначеного акту 29.04.2010 року позивачем прийнято податкові повідомлення рішення про застосування штрафних санкцій по податку на додану вартість №0000081520/0 в сумі 1208 грн. 80 коп. та №0000091520/0 в сумі 114 грн. 80 коп. 05.05.2010 року рішення були розміщені на дошці податкових оголошень (повідомлень).
Згідно акту від 02.08.2010 року №982/1520-21359780 про результати проведення документальної невиїзної (камеральної) перевірки з питання неподання декларацій з податку на додану вартість за лютий червень 2010 року позивачем встановлено порушення підприємством п. п. 4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», внаслідок чого Уманською ОДПІ нараховані штрафні санкції з податку на додану вартість в розмірі 850 грн., про що 02.08.2010 року винесено податкове повідомлення рішення №0000381520/0, яке 04.08.2010 року було розміщено на дошці податкових оголошень (повідомлень).
Крім того, суд зазначає, що відомостей щодо оскарження та наступного скасування вказаних податкових повідомлень рішень суду надано не було.
Таким чином, загальна сума податкового боргу відповідача з податку на додану вартість, узгоджена, проте не сплачена та складає 442305 грн. 25 коп. (434247 грн. + 5322 грн. + 170 грн. + 47 грн. 24 коп. + 5 грн. 41 коп. + 340 грн. + 1208 грн. 80 коп. + 114 грн. 80 коп. + 850 грн.).
Відповідно до ст.6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» відповідачу було направлено першу податкову вимогу № 1/13 від 17.03.2010 року та другу податкову вимогу № 2/63 від 16.04.2010 року, які були розміщені на дошці податкових оголошень (повідомлень).
В звязку з несплатою у встановлені строки зазначеного податкового боргу відповідачем, в державному реєстрі обтяжень рухомого майна була зареєстрована податкова застава від 27.04.2010 року за № 9774777. Проте зазначені дії не призвели до сплати відповідачем податкового боргу, тому 29 червня 2010 року в. о. начальника Уманської ОДПІ було винесено рішення відносно відповідача про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу № 16037.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України (п. 1.2 ст. 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами").
Пунктом 1.3 ст. 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Статтею 5 Закону «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку для подання податкової декларації. У разі коли відповідно до закону контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків за причинами, не пов'язаними із порушенням податкового законодавства, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені у законі з відповідного податку, а за їх відсутності - протягом тридцяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення про таке нарахування.
Відповідно до п. 5.2 ст. 5 вказаного вище Закону, податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту, а саме у разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд цього рішення, яка подається у письмовій формі та може супроводжуватися документами, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати.
Згідно з пп. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені статтею 5 вказаного Закону, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Підпунктом 1 пункту 3 статті 5 Закону №2181 встановлено десятиденний строк сплати податкового зобовязання, самостійно визначеного в поданій відповідачем до територіального податкового органу декларації.
Оскільки податкове зобов'язання відповідача не було сплачене в установлені строки, таке зобов'язання визнається судом податковим боргом.
Відповідно до п.8.1 ст. 8 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»активи платника податків, що має податковий борг, передаються в податкову заставу. Пунктом 8.2.2. ст. 8 зазначеного Закону передбачено, що право податкової застави поширюється на будь-які види активів платника податків, які перебували в його власності (повному господарському віданні) у день виникнення такого права, а також на будь-які інші активи, на які платник податків набуде прав власності у майбутньому, до моменту погашення його податкових зобов'язань або податкового боргу.
Виходячи з п. п. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№ 2181 від 21.12.2000 року активи платника податків можуть бути стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
В свою чергу, п. 11 ст.10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990р. № 509-ХІІ передбачено право податкових органів подавати до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами, за рахунок їх майна.
Згідно даних Уманської ОДПІ податковий борг у сумі 442305 грн. 25 коп. відповідачем на момент розгляду справи в суді не сплачено, а отже, позивач правомірно звернувся до суду про стягнення його з відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього кодексу.
Таким чином, з врахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог.
Інших доказів сторони суду не назвали та не надали.
Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) згідно ч. 4 ст. 94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 9, 69-71, 86, 94, 97, ст.128, ст.ст. 158-163 КАС України, Черкаський окружний адміністративний суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з приватного підприємства «СКС»(20300, Черкаська область, м. Умань, вул. Тищика, 3, ідентифікаційний код 21359780) до бюджету через Уманську обєднану державну податкову інспекцію Черкаської області (20300, Черкаська область, м. Умань, пл. Леніна, 1а, ідентифікаційний код 21367259) податковий борг у сумі 442305 (чотириста сорок дві тисячі триста пять) грн. 25 коп.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку передбаченому ст. ст. 185 187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий С.О. Кульчицький