ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2а-6844/09/1770
25 червня 2010 року 17год. 00хв. м. Рівне Рівненський окружний адміністративний суд у колегіальному складі:
головуючий суддя Дудар О.М.,
судді: Боймиструк С.В., Жуковська Л.А.,
за участю секретаря судового засідання Кривчук К.І., сторін та інших осіб, які беруть участь у справі:
прокурор: не прибув,
представник позивача: Петрійчук Т.П.,
представники відповідача Сарненської МДПІ: Прищепа О.С., Янок Т.М.,
представник відповідача Державного казначейства України: не прибув,
представник відповідача Головного управління Державного казначейства України в Рівненській області: не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Селищанський гранітний кар'єр"
доСарненської міжрайонної державної податкової інспекції, Державного
казначейства України, Головного управління Державного казначейства
України в Рівненській області
простягнення бюджетного відшкодування,
ВСТАНОВИВ :
Товариство з обмеженою відповідальністю “Селищанський гранітний карєр” звернулося з позовом до Сарненської міжрайонної державної податкової інспекції, Державного казначейства України про зобовязання Сарненської МДПІ надати Державному казначейству України висновок із зазначенням сум, що підлягають відшкодуванню з бюджету ТОВ “Селищанський гранітний карєр” у розмірі 307857грн. та стягнення з Державного бюджету України через Державне казначейство України бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в сумі 307857грн.
В обґрунтування заявленого позову зазначає, що висновки Сарненської МДПІ щодо непідтвердження сум бюджетного відшкодування за жовтень 2008р. в сумі 134167грн., листопад 2008р. в сумі 53084грн., грудень 2008р. в сумі 47262грн., січень 2009р. в сумі 40011грн., травень 2009р. в сумі 33333грн., які ґрунтуються на неотриманні результатів зустрічних перевірок контрагентів позивача, не відповідають приписам пп.7.4.1, пп.7.4.5 п.7.4 ст.7 Закону України “Про податок на додану вартість” від 03.04.1997р. №168/97-ВР (далі Закон №168/97-ВР).
У судовому засіданні представник позивача позов підтримала та додала, що під час вирішення питання щодо правомірності декларування сум податку на додану вартість до бюджетного відшкодування Сарненською МДПІ було порушено строки, встановлені пп.7.7.5 п.7.7 ст.7 Закону №168/97-ВР.
Зауважила, що податковий кредит, на підставі якого сформовано бюджетне відшкодування позивача, підтверджується належним чином оформленими податковими накладними та відповідними платіжними документами, що підтверджують перерахування коштів (з урахуванням ПДВ) ТОВ “Селищанський гранітний карєр” для постачальників товарів, робіт, послуг. Вказані документи є вичерпними для отримання права на формування податкового кредиту, а в наступному, як наслідок, формування бюджетного відшкодування з податку на додану вартість.
Під час розгляду справи представником позивача змінювалися позовні вимоги. В кінцевому результаті представник позивача повернулася до первісних позовних вимог та підтримала їх у повному обсязі.
Представники відповідача Сарненської міжрайонної державної податкової інспекції позов не визнали та пояснили суду наступне. Під час проведення документальних перевірок не було підтверджено ряд заявлених сум до бюджетного відшкодування, що повязано з неотриманням результатів по направлених запитах по основних постачальниках. Зокрема, за листопад 2008р. не підтверджено суму бюджетного відшкодування в розмірі 134167грн. у звязку з відсутністю інформації по направлених запитах по ТОВ “Локомотив дизель” у сумі 80000грн. та по ТОВ “Ремшляхбуд” у сумі 54167грн.; за грудень 2008р. відсутня інформація по направлених запитах по ТОВ “Захід-Трейд” у сумі 53084грн.; за січень 2009р. відсутня інформація по направлених запитах по ТОВ “Мобільні ремонтні технології” в сумі 22634грн. та ТОВ “Захід-Трейд” в сумі 24628грн.; за червень 2009р. відсутня інформація по направлених запитах по ПП ОСОБА_1. на суму 33333грн. Крім того, за наслідками проведеної документальної перевірки декларації за січень 2009р. посадовими особами Сарненської МДПІ було зменшено задекларований податковий кредит за січень 2009р. на суму 40011 грн.
Зазначили, що зобовязання Сарненської МДПІ надати Державному казначейству України висновок із зазначенням сум, що підлягають відшкодуванню з бюджету ТОВ “Селищанський гранітний карєр” в розмірі 307857грн. не є способом захисту порушеного права, передбаченого Кодексом адміністративного судочинства України
Просили суд відмовити в задоволені позовних вимог повністю.
Відповідач Державне казначейство України у судове засідання не прибув, у поданій суду заяві просив розглядати справу за його відсутності. Судом не визнавалася обовязковою участь сторін у судовому засіданні. За таких обставин, суд вважає за можливе вирішити спір без участі Державного казначейства України.
Ухвалою суду від 27.04.2010р. до участі у справі залучено, як другого відповідача, Головне управління Державного казначейства в Рівненській області.
У судовому засіданні представник відповідача Головного управління Державного казначейства в Рівненській області позов не визнав повністю та пояснив, що органи казначейства України проводять виплати бюджетного відшкодування з Державного бюджету України на підставі висновків, що надаються органами державної податкової служби. Такий висновок Сарненською МДПІ щодо відшкодування ТОВ “Селищанський гранітний карєр” податку на додану вартість у сумі 307857грн. не надходив, як наслідок підстави для бюджетного відшкодування відсутні.
У ході судового розгляду у справу в порядку ст.60 КАС України вступив прокурор з метою захисту інтересів держави в особі Сарненської МДПІ. В судовому засіданні 10.06.2010р. прокурор підтримала позицію податкового органу та просила в задоволенні позову відмовити повністю.
Ухвалою суду від 25.06.2010р. було закрито провадження у справі в частині позовних вимог про зобовязання Сарненської МДПІ надати Державному казначейству України висновок із зазначенням сум, що підлягають відшкодуванню з бюджету ТОВ “Селищанський гранітний карєр” у розмірі 307857грн.
Заслухавши пояснення представників сторін, позицію прокурора, повно і всебічно зясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов підлягає до часткового задоволення з огляду на наступне.
Судом встановлено, що в декларації з податку на додану вартість за листопад 2008р. ТОВ “Селищанський гранітний карєр” було задекларовано до бюджетного відшкодування суму 347915грн. (а.а.с.43-44).
За результатами проведеної перевірки (довідка №35/23/14338719 від 30.01.2009р.) Сарненська МДПІ не підтвердила суму 134167грн., що повязано з неотриманням матеріалів по направленому запиту. До вказаної суми входить непідтверджена сума 80000грн., що повязано з неотриманням матеріалів зустрічних перевірок по ТОВ “Локомотив дизель” та сума 54167грн., що повязано з неотриманням матеріалів зустрічних перевірок по ТОВ “Ремшляхбуд” (а.а.с.32-39).
У декларації з податку на додану вартість за січень 2009р. ТОВ “Селищанський гранітний карєр” було задекларовано до бюджетного відшкодування суму 190647грн. (а.а.с.47-48).
За результатами проведеної виїзної позапланової перевірки (акт №185/23/14338719 від 17.04.2009р.) Сарненською МДПІ не було підтверджено суму 47262грн., що повязано з неотриманням матеріалів по направленому запиту. До вказаної суми входить непідтверджена сума 22634грн., що повязано з неотриманням матеріалів зустрічних перевірок по ТОВ “Мобільні ремонтні технології” та сума 24624грн., що повязано з неотриманням матеріалів зустрічних перевірок по ТОВ “Захід-Трейд” (а.а.с.9-17).
У декларації з податку на додану вартість за червень 2009р. ТОВ “Селищанський гранітний карєр” було задекларовано до бюджетного відшкодування суму 128585грн. (а.а.с.175-176).
За результатами проведеної виїзної позапланової перевірки (довідка №362/23/14338719 від 18.08.2009р.) Сарненською МДПІ не було підтверджено суму 33333грн., що повязано з неотриманням матеріалів по направленому запиту по ПП ОСОБА_1. (а.а.с.18-31).
Згідно з п.1.8 ст.1 Закону №168/97-ВР бюджетне відшкодування - це сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у звязку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим Законом.
При цьому слід враховувати, що відповідно до пп.7.7.1 п.7.7 ст.7 Закону №168/97-ВР сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобовязання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.
При відємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Відповідно до абз. а пп.7.7.2 п.7.7 ст.7 Закону №168/97-ВР якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має відємне значення, то бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого відємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг).
При цьому слід враховувати, що відповідно до пп.7.4.1 п.7.4 ст.7 Закону №168/97-ВР податковий кредит звітного періоду визначається виходячи із договірної (контрактної) вартості товарів (послуг), але не вище рівня звичайних цін, у разі якщо договірна ціна на такі товари (послуги) відрізняється більше ніж на 20 відсотків від звичайної ціни на такі товари (послуги), та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 6.1 статті 6 та статтею 81 цього Закону, протягом такого звітного періоду у звязку з придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку;
Пп.7.4.5 п.7.4 ст.7 Закону №168/97-ВР визначено, що не підлягають включенню до складу податкового кредиту суми сплаченого (нарахованого) податку у звязку з придбанням товарів (послуг), не підтверджені податковими накладними чи митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з підпунктом 7.2.6 цього пункту).
Як вбачається з матеріалів справи, податковий кредит сформований ТОВ “Селищанський гранітний карєр” по господарських операціях з ТОВ “Локомотив дизель” на суму 80000грн., ТОВ “Ремшляхбуд” на суму 54167грн., ТОВ “Мобільні ремонтні технології” на суму 22634грн., ТОВ “Захід-Трейд” на суму 24624грн., ПП ОСОБА_1. на суму 33333грн. підтверджується оформленими відповідно до пп.7.2.1 п.7.2 ст.7 Закону №168/97-ВР податковими накладними.
У матеріалах справи містяться копії платіжних документів, що підтверджують сплату ТОВ “Селищанський гранітний карєр” податку на додану вартість в ціні товарів, робіт та послуг вищезазначеним постачальникам (а.а.с.79-104, 134-153).
Таким чином, позивачем було дотримано передбачену Законом №168/97-ВР процедуру отримання бюджетного відшкодування.
Приписи вказаного Закону не передбачають перевірку органами державної податкової служби фактичного надходження до бюджету сплачених ТОВ “Селищанський гранітний карєр” сум податку на додану вартість постачальникам товарів.
За таких обставин, позовні вимоги про стягнення з Державного бюджету України через Головне управління державного казначейства в Рівненській області на користь ТОВ “Селищанський гранітний карєр” бюджетного відшкодування податку на додану вартість в сумі 214762грн. підлягають до задоволення.
Як вбачається з акту перевірки №185/23/14338719 від 17.04.2009р., посадовими особами Сарненської МДПІ у звязку з виявленими порушеннями ТОВ “Селищанський гранітний карєр” абз. 2 пп.7.4.1 п.7.4 ст.7 Закону №168/97-ВР було зменшено суму податкового кредиту за січень 2009р. на суму 40011грн.
Вказана сума була відображена позивачем в рядку 10.1 розділу 2 (податковий кредит) декларації з податку на додану вартість за січень 2009р. і не вплинула на показники бюджетного відшкодування, задекларованого ТОВ “Селищанський гранітний карєр” (рядок 25.1 декларації з податку на додану вартість за січень 2009 р.)
З 190647грн., задекларованих ТОВ “Селищанський гранітний карєр” до бюджетного відшкодування, Сарненською МДПІ було підтверджено суму 143385грн. та не підтверджено 47262грн., що повязано з неотриманням матеріалів по направлених запитах.
Таким чином, суд прийшов до висновку, що позовна вимога щодо стягнення з бюджету суми 40011грн. є необґрунтованою та передчасною, оскільки вказана сума не була задекларована позивачем до бюджетного відшкодування у січні 2009р.
Обґрунтовуючи необхідність стягнення з бюджету суми заборгованості по бюджетному відшкодуванню за листопад 2008р. у розмірі 53084грн., представник ТОВ “Селищанський гранітний карєр” зазначає, що вказана сума не була підтверджена довідкою №35/23/14338719 від 30.01.2009 р.
З дослідженої довідки Сарненської МДПІ №35/23/14338719 від 30.01.2009р. суд вбачає, що вказаним документом позивачу не було підтверджено бюджетне відшкодування в розмірі 134167грн. (80000 грн. по ТОВ “Локомотив Дизель” та 54167грн. по ТОВ “Ремшляхбуд”). Висновки щодо непідтвердження ТОВ “Селищанський гранітний карєр” суми бюджетного відшкодування в розмірі 53084грн. Сарненською МДПІ у вказаній довідці не зазначалися.
Таким чином, матеріали справи не містять документального підтвердження порушення податковим органом права ТОВ “Селищанський гранітний карєр” на отримання бюджетного відшкодування в розмірі 53084грн., як наслідок підстави для задоволення адміністративного позову в цій частині відсутні.
Враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги про стягнення з бюджету на користь ТОВ “Селищанський гранітний карєр” бюджетного відшкодування в розмірі 93095 грн. є необґрунтованими та не підлягають до задоволення.
Відповідно до ч. 3 ст. 94 КАС України, якщо позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог.
Керуючись ст.ст. 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Селищанський гранітний кар'єр" задовольнити частково.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Селищанський гранітний кар'єр" з Державного бюджету України бюджетне відшкодування податку на додану вартість у сумі 214762 грн.
В задоволенні решти позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Селищанський гранітний кар'єр" відмовити.
Присудити на користь позивача Товариства з обмеженою відповідальністю "Селищанський гранітний кар'єр" із Державного бюджету України судовий збір у розмірі 1186,6 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10-ти днів з дня складання постанови в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий суддя Дудар О.М.
Судді Боймиструк С.В.
Жуковська Л.А.
Постанова складена в повному обсязі 02.08.2010 року.