Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №6.6.4
ПОСТАНОВА
Іменем України
08 листопада 2010 року Справа № 2а-7406/10/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі: Судді: Матвєєвої В.В.
при секретарі: Сіряцькому А.С.
за участю сторін:
представника позивача Кудима В.О.
представника відповідача не зявився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Краснодонської обєднаної державної податкової інспекції Луганської області до комунальної установи «Краснодонська міська лікарня №2» про примусове стягнення податкового боргу шляхом звернення стягнення на активи ,-
В С Т А Н О В И В:
27 вересня 2010 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Краснодонської обєднаної державної податкової інспекції Луганської області до комунальної установи «Красно донська міська лікарня №2» про примусове стягнення податкового боргу у розмірі 607,16 грн. шляхом звернення стягнення на активи.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що комунальна установа «Краснодонська міська лікарня №2» зареєстрована виконавчим комітетом Краснодонської міської ради 21.05.2002 №1387 120 0000 000535.
У звязку з несвоєчасною сплатою податкових зобовязань станом на 16.08.2010 підприємство має заборгованість перед бюджетом по сплаті податків у розмірі 607,16 грн., яка складається:
- із збору за спец водокористування 385,57 грн.;
- з податку з власників наземних транспортних засобів 219,27 грн.;
- із земельного податку юридичних осіб 02,32 грн.
У звязку з несплатою відповідачем податкового боргу позивач звернувся з позовом до суду.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, надав пояснення аналогічні викладеному у позові, просив задовольнити позов у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не зявився, надав заперечення на позов, у якому позовні вимоги визнав частково та зазначив, що установа знаходиться у комунальній власності територіальної громади м. Краснодона, від імені якої згідно п.5 ст.16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» права субєкта комунальної власності здійснює Красно донська міська рада. Тому установа не може відчужувати або іншим способом розпоряджатися закріпленим за ним майном без дозволу органу, до сфери управління якого воно входить. Просив відмовити у задоволенні позову про стягнення податкового боргу шляхом звернення стягнення на активи відповідача.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, дійшов до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що відповідач комунальна установа «Краснодонська міська лікарня №2» зареєстрована виконавчим комітетом Краснодонської міської ради 21.05.2002 №1387 120 0000 000535 (а.с. 4).
Підприємство знаходиться на податковому обліку у Краснодонській ОДПІ з 23.07.2002 (а.с. 15).
Станом на 16.08.2010 підприємство має заборгованість перед бюджетом по сплаті податків у розмірі 607,16 грн., яка складається:
- із збору за спец водокористування 385,57 грн., що підтверджується податковим розрахунком (а.с. 24);
- з податку з власників наземних транспортних засобів 219,27 грн. згідно з податковим повідомленням-рішенням №0005441742/0 (а.с. 21);
- із земельного податку юридичних осіб 02,32 грн. (а.с. 23);
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки та збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно з п.3 ч.1 ст.9 Закону України „Про систему оподаткування” платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобовязані сплачувати належні суми податків і зборів у встановлені законом терміни.
За змістом п.1.3. ст.1 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” №2181 податковий борг (недоїмка)- це податкове зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійне узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але несплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобовязання.
Згідно з п.3 ч.1 ст.9 Закону України „Про систему оподаткування” платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобовязані сплачувати належні суми податків і зборів у встановлені законом терміни.
Згідно до п.5.1 ст.5 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Відповідно до пп. 7.8.1 п.7.8 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» податковим періодом, за який платник податку зобовязаний проводити розрахунки податку та сплачувати його до бюджету, є один календарний місяць.
Відповідно до п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” визначено, що за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю, податкові декларації подаються протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Згідно пп. 5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 вказаного Закону для подання податкової декларації.
У п. п. 5.4.1 п.5.4 ст.5 зазначеного Закону визначено, що узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно до п.6.2.1 ст.6 Закону №2181 у разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання у встановлені строки, податковий орган надсилає платнику податків податкові вимоги.
Як встановлено в судовому засіданні, податковий борг у розмірі 607,16 грн. є узгодженим, що підтверджується податковими розрахунками земельного податку та збору за спец водокористування, та відповідачем до теперішнього часу не сплачений. Тому суд вважає, що позовні вимоги у частині стягнення з комунальної установи «Краснодонська міська лікарня №2» податкової заборгованості у розмірі 607,16 грн. підлягає задоволенню.
Пунктом 11 ст.10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” зазначено, що органи державної податкової служби мають право стягувати заборгованість перед бюджетом та державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Відповідно до п.п.3.1.1 п.3.1 ст. З Закону № 2181 активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Активами платника податків за змістом п.1.7 ст.1 Закону № 2181 є кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання.
Як вбачається із статуту підприємства, майно підприємства знаходиться у господарському віданні.
Відповідно до пп. б) п.п.7.3.1. п.7.3. ст.7 Закону України №2181-111 до переліку активів, що не можуть бути використані як джерела погашення податкового боргу, належать активи, які належать на правах власності іншим особам та перебувають у розпорядженні або користуванні платника податків
У відповідності з п.11.1. ст.11 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 22.12.2000р. № 2181-ІІІ (зі змінами та доповненнями, за текстом - Закон №2181-ІІІ) - у випадку, якщо платник податків, який знаходиться в комунальній власності, не погашає суму податкового боргу в строки, встановлені дійсним Законом, податковий орган здійснює заходи відносно продажу активів такого платника податків, які не входить до складу цілісного майнового комплексу, який забезпечує здійснення основної діяльності платника податків.
Пунктом 1.17 ст.1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 22.12.2000р. №2181-111 (зі змінами та доповненнями, за текстом - Закон №2181-111) визначено, що податкова застава - спосіб забезпечення податкового зобов'язання платника податків, не погашеного у строк. Податкова застава виникає у силу закону. Зміст та процедуру застосування податкової застави визначено ст.8 Закону №2181-111, згідно з п.п. 8.9.1. якої податкова застава повинна забезпечуватися активами платника податків, звичайна вартість яких більше суми податкового боргу у два чи більше разів.
Відповідно до п.п.8.2.2. ст.8 Закону №2181-111 право податкової застави поширюється на будь-які активи платника податків, які перебували в його власності (повному господарському віданні) у день виникнення такого права, а також на будь-які інші активи, на які платник податків набуде прав власності у майбутньому, до моменту погашення його податкових зобов'язань або податкового боргу.
Судом встановлено, що майно комунальної установи «Краснодонська міська лікарня №2» є спільною власністю територіальної громади м. Краснодона, управління яким здійснює Краснодонська міська рада. Для здійснення діяльності підприємству передано майно на праві господарського відання, що підтверджується статутом підприємства, затвердженим рішенням Красно донської міської ради від 22.03.2002 №26/473.
Відповідно до ч.1 ст. 137 Господарського Кодексу України правом оперативного управління визнається речове право субєкта господарювання, який володіє, користується та розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом) для здійснення некомерційної господарської діяльності, у межах, встановлених Кодексом та іншими законами, а також власником майна(уповноваженим ним органом).
Згідно ч.1 ст.316 Цивільного Кодексу України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Відповідно до ч.2 ст. 327 Цивільного Кодексу України управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.
Аналізуючи наведене, суд приходить до висновку, що стягнення податкової заборгованості позивача не може бути звернуто на активи, оскільки управління майном підприємства здійснює Краснодонська міська рада, а підприємству майно передано на праві господарського відання. Таким чином, в задоволенні позову в частині звернення стягнення на активи слід відмовити.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись ст.ст. 2, 17, 87, 94, 98, 136, 158 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Краснодонської обєднаної державної податкової інспекції Луганської області до комунальної установи «Краснодонська міська лікарня №2» про примусове стягнення податкового боргу шляхом звернення стягнення на активи у розмірі 607,16 грн. задовольнити частково.
Стягнути з комунальної установи «Краснодонська міська лікарня №2» податковий борг за спец водокористування у сумі 385 грн. 57 коп. (на р/р 31118017700028, одержувач Красно донське УДК, код одержувача 24048922, банк ГУДКУ в Луганській області , МФО 804013), податковий борг по податку з власників наземних транспортних засобів у сумі 219 грн. 27 коп. (на р/р 33218807700028, одержувач Красно донське УДК, код одержувача 24048922, банк ГУДКУ в Луганській області, МФО 804013), податковий борг по земельному податку юридичних осіб у сумі 02 грн. 32 коп. (на р/р 33215811700028, одержувач Красно донське УДК, код одержувача 24048922, банк ГУДКУ в Луганській області, МФО 804013).
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Повний текст постанови складено 13 листопада 2010 року.
СуддяВ.В. Матвєєва