Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 303/6884/24
2а/303/69/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 жовтня 2024 року м. Мукачево
Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області
у складі головуючої судді Курах Л.В.
секретар судового засідання Гейруш Л.М.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Мукачівської міської ради про скасування постанови адміністративної комісії,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернулася до суду з позовом до Виконавчого комітету Мукачівської міської ради, в якому просить скасувати постанову адміністративної комісії при виконавчому комітеті Мукачівської міської ради №64/0/161-24/04-06 від 23.07.2024 року, рішення виконавчого комітету Мукачівської міської ради №248/37-24 від 08.08.2024 року та протокол про адміністративне правопорушення №91/24 від 30.05.2024.
Свої вимоги мотивує тим, що постановою адміністративної комісії при виконавчому комітеті Мукачівської міської ради від 23.07.2024 року на неї було накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 20 неоподатковуваних мінімумів доходів, що становить 340 гривень за адміністративне правопорушення, передбачене ст. 152 КУпАП.
Дана постанова була нею оскаржена у виконавчому комітеті Мукачівської міської ради. Однак скарга була розглянути без її участі та не взято до уваги вказані нею невідповідності в протоколі. По-перше, матеріали, які використовували для благоустрою двору не є відходами чи смттям. По-друге, у графі протоколу про адміністративне правопорушення прізвище вказано ОСОБА_2 .. По-третє, постанова про адміністративне правопорушення складена на підставі заяви від громадянки ОСОБА_3 , яка мешкає в іншому двору, а наведені нею у заяві факти не відповідають дійсності. Також зазначила, що вона не складує побутові відходи, так як користується послугами фірми АВЕ по прибиранню сміття. Відтак, інспектором безпідставно складено протокол про порушення нею санітарних норм, оскільки роботи по благоустрою проводились її чоловіком, відтак, протокол помилково складено на неї.
Ухвалою суду від 21.08.2024 року відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
26.08.2024 року позивачем подано заяву про приєднання фотоматеріалів.
09.09.2024 року від представника відповідача виконавчого комітету Мукачівської міської ради надійшов відзив в якому він просить у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі. Посилається на те, що вимоги позивача є безпідставними.
16.09.2024 року від позивача надійшла відповідь на відзив, у якій вона зазначає, що інспектор прийшла з перевіркою заяви про встановлення кондиціонерів, однак не виявивши порушення з установкою кондиціонерів, склала протокол про наявність будівельних відходів. Копію протоколу їй не було вручено, тільки через дві неділі передано через салон краси, залишивши його працівникам. Також адміністративною комісією не виправлено помилку, що інспектор помилково врахувала альпійські горки, де висаджуються квіти і трава, як горки мусора, про що нею було надано фотографії у кольоровому виді, де чітко видно, що це не будівельні відходи. Повторно зазначила, що у протоколі два різних прізвища та наявні дописи і виправлення, відсутні поняті або свідки, які були присутні під час перевірки. Долучила: договір про надання послуг з поводження з побутовими відходами №1413 від 08.12.2021 року укладеним між ФОП ОСОБА_4 та ТОВ «АВЕ Мукачево» та рахунки на оплату.
Подала доповнення до відповіді на відзив, у якому долучила договір позички від 01.01.2021 року укладений між ОСОБА_1 та ФОП ОСОБА_4 ..
Позивач та відповідач заперечень проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження не подали.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
З урахуванням положень ч. 8 ст. 262 КАС України, судовий розгляд справи проведено на підставі наявних у ній доказів.
Ст.ст. 55, 124 Конституції України закріплено право кожного на судовий захист та передбачено, що юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі, а ст. 18 ЗУ "Про судоустрій і статус суддів" визначено, що суди загальної юрисдикції спеціалізуються на розгляді цивільних, кримінальних, господарських, адміністративних справ, а також справ про адміністративні правопорушення.
Згідно п. 1 ст. 6 Конвенції 1960 року кожен при вирішенні спору щодо його прав та обов`язків має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства України є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що 30 травня 2024 року головним спеціалістом, інспектором групи швидкого реагування відділу контролю за станом благоустрою міста Управління муніципальної інспекції Мукачівської міської ради Кіміріною О.В. складено протокол №91/24 про адміністративне правопорушення, відповідно до якого 30.05.2024 р. о 11 год. 45 хв. в АДРЕСА_1 , у дворі загального користування, біля квартири АДРЕСА_2 , виявлено складування побутових відходів громадянкою ОСОБА_1 , чим порушено вимоги пп. 13.1.2 п.13.1 р.13 Правила благоустрою, забезпечення чистоти, порядку утримання і прибирання вуличних, дворових територій, парків, скверів м. Мукачево.
В подальшому адміністративною комісією при виконавчому комітеті Мукачівської міської ради Закарпатської області за результатами розгляду вказаного протоколу була прийнята постанова від 23.07.2024 року відповідно до якої ОСОБА_5 було визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.152 Кодексу України про адміністративні правопорушення «Порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів», та застосовано адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 340 гривень.
Також встановлено, що згідно рішення виконавчого комітету Мукачівської міської ради Закарпатської області від 08.08.2024 року за №248/37-24 "Про розгляд скарги на постанову адміністративної комісії при виконавчому комітеті Мукачівської міської ради" постанову адміністративної комісії при виконавчому комітеті Мукачівської міської ради від 23.07.2024 року, про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за порушення ст. 152 КУпАП залишено без змін, а скаргу без задоволення.
Статтею 16 Закону України «Про управління відходами» визначені права та встановлені обов`язки утворювачів побутових відходів. Так, згідно ч. 2 зазначеної статті утворювачі відходів, зобов`язані: укладати договори з виконавцем послуги з управління побутовими відходами та вносити у встановленому порядку плату за послугу з управління побутовими відходами; забезпечувати передачу побутових відходів до системи управління побутовими відходами, а побутові відходи, на які поширюється розширена відповідальність виробника, - до системи приймання або роздільного збирання, створеної організаціями розширеної відповідальності виробників.
Рішенням 24 сесії Мукачівської міської ради 7-го скликання від 16.03.2017 р. №554 затверджено Правила благоустрою, забезпечення чистоти, порядку утримання і прибирання вуличних, дворових територій, парків, скверів м. Мукачево в новій редакції.
Згідно п. 6.5. Розділу 6 Правил благоустрою, забезпечення чистоти, порядку утримання і прибирання вуличних, дворових територій, парків, скверів м. Мукачево Суб`єкти у сфері благоустрою зобов`язані утримувати у належному стані прилеглу та закріплену територію здійснювати санітарне очищення, прибирання, організовувати весь комплекс робіт по благоустрою, спрямований на наведення та постійне підтримання чистоти і порядку, збереження зелених насаджень, зокрема: регулярне прибирання від побутових відходів, снігу, льоду, здійснення протиожеледних заходів, що забезпечує утримання об`єктів благоустрою та прилеглих територій у належному санітарному стані; при цьому тротуари прибираються вздовж всієї ділянки будинку, домоволодіння (в межах належності) - до бордюрного каменю; забезпечення переміщення сміття, бруду, побутових відходів, опалого листя до контейнерів, контейнерних майданчиків або спеціально відведених для цього ділянок; вивезення сміття, побутових відходів здійснюється шляхом укладення відповідних договорів із підприємством, яке уповноважене Мукачівською міською радою надавати послуги з вивезення ТПВ на підставі затверджених норм надання послуг з вивезення побутових відходів.
Згідно ст. 23 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», відповідно до якої земельні ділянки в межах населених пунктів, на яких розміщені об`єкти житлової забудови, громадські будівлі та споруди, інші об`єкти загального користування належать до об`єктів благоустрою території житлової та громадської забудови.
Підпунктом 13.1.2 пункту 13.1. Розділу 13 Правил благоустрою, забезпечення чистоти, порядку утримання і прибирання вуличних, дворових територій, парків, скверів м. Мукачево визначено, що суб`єктам благоустрою забороняється складати на вулицях, тротуарах, зелених зонах, насадженнях на схилах озер, річок та інших водойм, а також в місцях масового відпочинку.
За правилами ст. 152 КУпАП порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів - тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, громадян - суб`єктів підприємницької діяльності - від п`ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 268 КУпАП, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Статтею 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 протокол підписала, примірник протоколу отримала, відповідно у графі бланку протоколу про адміністративне правопорушення №91/24 «Примірник протоколу отримав» проставлено підпис ОСОБА_1 . Щодо твердження позивача про те, що у графі протоколу про адміністративне правопорушення «вчинив(ла) адміністративне правопорушення» вказана громадянка « ОСОБА_2 », суд не бере до увагу тому, що це технічна описка. Також додані фотокопії знімків не містять даних щодо дати та часу їх створення, а тому не є належним та достатнім доказом таких тверджень. У матеріалах справи про адміністративне правопорушення інспектором долучено до протоколу фотокопії, на яких підтверджено вчинення адміністративного правопорушення.
Крім того, у судовому засіданні адміністративної комісії ОСОБА_1 підтвердила, що дійсно відбулося складування будівельних відходів у дворі у зв`язку із встановленням бруківки.
Отже, під час розгляду даного спору, відповідачем доведено правомірність притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ст. 152 КУпАП, тоді як позивач не надала належних, достатніх та допустимих доказів на підтвердження відсутності в її діях складу адміністративного правопорушення.
За таких обставин суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позову в повному обсязі.
Враховуючи положення ст. 139 КАС України, судові витрати, у разі прийняття судом рішення про залишення позову без задоволення, розподілу не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись 73-77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Мукачівської міської ради про скасування постанови адміністративної комісії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня його проголошення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Позивач: ОСОБА_6 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_3 ).
Відповідач: Виконавчий комітет Мукачівської міської ради (пл.Духновича Олександра, 2, м.Мукачево, Закарпатська область, код ЄДРПОУ - 04053743).
Головуюча Л.В.Курах