Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
14 вересня 2010 року <Час проголошення >№ 2а-4297/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді ПащенкаК.С. при секретарі судового засідання Шмігелю Т.В., розглянувши адміністративну справу
за позовомУкраїнського державного підприємства поштового звязку «Укрпошта»
доСпеціалізованої державної податкової інспекції у місті Києві по роботі з великими платниками податків
проскасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просив визнати недійсними рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000144210, №0000024210, №0000034210 від 16.03.2009, прийняті СДПІ у місті Києві по роботі з ВПП.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив задовольнити позов у повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав та просив відмовити у задоволенні позову.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 14.09.2010 проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 20.09.2010, про що повідомлено сторонам після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч. 4 ст. 167 КАС України.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
06.02.2010 за результатами перевірки за дотриманням порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій відділення звязку №28, що належить УДППЗ «Укрпошта», посадовими особами ДПІ у Центральному районі міста Миколаєва було складено Акт №0107/14/00/23/25382899, у якому зафіксовано порушення УДППЗ «Укрпошта»п.п. 9, 13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»внаслідок невідповідності суми готівкових коштів на місці проведенні розрахунків сумі готівкових коштів, зазначеній в денному звіті РРО, а також незабезпечення щоденного друкування фіскальних звітних чеків.
07.02.2010 за результатами перевірки за дотриманням порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій відділення звязку №17, що належить УДППЗ «Укрпошта», посадовими особами ДПІ у Центральному районі міста Миколаєва було складено Акт №0097/14/00/23/25382899, у якому зафіксовано порушення п.2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від №637 від 15.12.2004, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 за №40/10320 (далі Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні) внаслідок не здійснення обліку готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень в книзі обліку розрахункових операцій.
13.02.2010 за результатами перевірки за дотриманням порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій відділення звязку №38, що належить УДППЗ «Укрпошта», посадовими особами ДПІ у Центральному районі міста Миколаєва було складено Акт №0178/14/00/23/25382899, у якому зафіксовано порушення п.2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні внаслідок не здійснення обліку готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень в книзі обліку розрахункових операцій.
16.03.2009 на підставі Акту перевірки №0107/14/00/23/25382899 від 06.02.2009 було винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000144210, яким до позивача відповідно до п. 4 ст.17, ст. 22 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” було застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 40127,90 грн.; на підставі Акту перевірки №0097/14/00/23/25382899 від 07.02.2009 було винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000024210, яким до позивача відповідно до п. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»було застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 24504,10грн.; на підставі Акту перевірки №0178/14/00/23/25382899 від 13.02.2009 було винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000034210, яким до позивача відповідно до п. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»було застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 28682,55грн.
Як видно з Акту перевірки №0107/14/00/23/25382899 від 06.02.2009 підставою для висновку органів податкової служби про порушення позивачем п.п. 9, 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»стало незабезпечення щоденного друкування фіскальних звітних чеків на РРО з фіскальним номером 1403003546 у період з 17.09.2008 по 05.02.2009, а також невідповідність суми готівкових коштів на місці проведенні розрахунків сумі готівкових коштів (642,74 грн.) сумі, зазначеній в денному звіті РРО (641,16 грн.), у розмірі 1,58 грн.
Відповідно до п.п. 9, 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій; забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Судом не береться до уваги посилання позивача на відсутність обовязку щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій фіскальні звітні чеки внаслідок переміщення наказом структурного підрозділу Миколаївської дирекції УДППЗ «Укрпошта»Поштамту-Центру поштового звязку №1 №1138 від 15.09.2008 вищевказаного РРО з фіскальним номером 1403003546 з робочого місця оператора на робоче місце начальника відділення для здійснення технологічних операцій з 17.09.2008, оскільки положеннями Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»не передбачено випадків звільнення від обовязку щоденно друкувати фіскальні звітні чеки внаслідок нездійснення на РРО розрахункових операцій.
Зважаючи на викладене, суд вважає обґрунтованим висновок ДПІ у Центральному районі міста Миколаєва про порушення відділенням звязку №28, що належить УДППЗ «Укрпошта», п.п. 9, 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Як видно з Актів перевірки №0107/14/00/23/25382899 від 06.02.2009 та №0178/14/00/23/25382899 від 13.02.2009 підставами для висновків ДПІ у Центральному районі міста Миколаєва про порушення п.2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні відділеннями звязку № 17 та 28 стало не здійснення ними обліку готівкових коштів у розмірі 4900,82 грн. та 5736,51 грн. відповідно в книзі обліку розрахункових операцій.
Відповідно до змісту п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК). Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.
За таких умов, судом не приймається посилання позивача на оприбуткування вказаних сум у касовій довідці та касових звітах, оскільки вказані відділення використовували РРО, а відтак відповідно до п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні зобовязані були оприбутковувати готівку не у касовій книзі, а у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО.
З огляду на викладене, суд вважає обґрунтованим висновок ДПІ у Центральному районі міста Миколаєва про порушення відділеннями звязку № 17 та 28, що належать УДППЗ «Укрпошта», п.2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні.
Згідно з ст. 238 ГК України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків. Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.
Відповідно до змісту ч. 1 ст. 239 ГК України органи державної влади та органи місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень та у порядку, встановленому законом, можуть застосовувати до суб'єктів господарювання таку адміністративно-господарську санкції як адміністративно-господарський штраф.
Пунктом 4 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»встановлено, що у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій за рішенням відповідних органів державної податкової служби України, застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно з ст. 22 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
Відповідно до п. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»№436/95 від 12.06.1995, у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.
З аналізу викладених норм вбачається, що фінансові санкції за порушення вимог п.п.9, 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», передбачені ч. 4 ст. 17, ст. 22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а також за порушення вимог п.2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, передбачені п. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки», підпадають під законодавче визначення адміністративно-господарської санкції та є такими санкціями за своєю юридичною сутністю.
Відповідно до ст. 250 ГК України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Як встановлено судом, СДПІ у місті Києві по роботі з ВПП при прийнятті рішень №0000144210, №0000024210, №0000034210 від 16.03.2009 про застосування штрафних (фінансових) санкцій до позивача було дотримано вимог ст.250 ГК України щодо строків застосування адміністративно-господарських санкцій.
Зважаючи на викладене, а також враховуючи, що відповідач прийняв спірні рішення №0000144210, №0000024210, №0000034210 від 16.03.2009 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в межах повноважень та з дотриманням вимог чинного законодавства, суд приходить до висновку про відсутність належних правових підстав для скасування вказаних рішень СДПІ у місті Києві по роботі з ВПП.
Судом не приймається посилання позивача на порушення процедури проведення перевірок посадовими особами ДПІ у Центральному районі міста Миколаєва, оскільки такого роду порушення є підставою для не допуску перевіряючих та не можуть бути підставою для звільнення від відповідальності за вчинені правопорушення.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Позивач достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його позовні вимоги, суду не надав.
Натомість відповідач довів суду відсутність протиправних дій зі свого боку.
За таких обставин позовні вимоги визнаються судом необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 9, 69-71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позову Українського державного підприємства поштового звязку «Укрпошта»відмовити повністю.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
СуддяК.С. Пащенко