Єдиний державний реєстр судових рішень
Постанова
Іменем України
17 жовтня 2024 року
смт Краснопілля
cправа № 578/1008/24
провадження № 3/578/589/24
Краснопільський районний суд Сумської області у складі головуючого судді Косар А. І. розглянув у приміщенні суду в селищі Краснопілля Сумського району Сумської області справу про адміністративне правопорушення за частиною першою статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення
особа, щодо якої розглядається справа:
ОСОБА_1 , дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_1 ; громадянство України; місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ; паспорт: документ № НОМЕР_2 , військовослужбовець
учасники судового провадження:
ОСОБА_1 у статусі особи, яка притягується до адміністративної відповідальності
та установив:
ОСОБА_1 11 жовтня 2024 року о 23:20 год. за вул. Сумська, 1 в селі Глибне Сумського району Сумської області керував автомобілем «Фольксваген Транспортер TS» номерний знак НОМЕР_3 в стані алкогольного сп`яніння. Огляд водія на стан алкогольного сп`яніння зі згоди водія проведено із застосуванням алкотестеру «Драгер», результат тестування позитивний 2, 22‰, тест №918 від 11.10.2024 чим порушив вимоги п. 2.9 (а) Правил дорожнього руху.
На засіданні суду ОСОБА_1 визнав свою винуватість та пояснив, що вживав спиртне звечора у своїх знайомих, а у подальшому у зв`язку зі службовими потребами мав керувати транспортним засобом та їхати в місто Суми. По дорозі його зупинили працівники поліції, які виявили що він у стані алкогольного сп`яніння. З результатом тесту на алкоголь погодився, а тому їхати на медичний огляд до закладу охорони здоров`я не було потреби.
Національне законодавство (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), мотиви суду
Відповідно до вимог статті 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно із статтею 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до неї ґрунтуються на конституційному принципі: презумпції невинуватості, передбаченого статтею 62 Конституції України, згідно з якою всі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачиться на її користь.
Відповідно до статті 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Порядок дорожнього руху на території України, відповідно до Закону України «Про дорожній рух» від 30 червня 1993 року № 3353, встановлюютьПравила дорожнього руху, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року №1306(із змінами та доповненнями, далі також ПДР).
Відповідно до вимог п. 2.9 (а) ПДР водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного сп`яніння або перебуваючи під впливом наркотичних чи токсичних речовин, а також передавати керування транспортним засобом особам, які перебувають у вказаному стані, у хворобливому стані, у стані стомлення або під впливом лікарських препаратів, що знижують швидкість реакції і увагу.
Водій повинен на вимогу працівника поліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп`яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин, що передбачено п.2.5 Правил дорожнього руху.
Диспозиція частини першої статті 130 КУпАП встановлює адміністративну відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Процедура та порядок огляду на стан сп`яніння регламентуються статтею 266 КУпАП, Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 р. № 1103 та Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров`я України 09 листопада 2015 р. № 1452/735.
У цій справі ОСОБА_1 як особа, що керує транспортним засобом, притягується до адміністративної відповідальності за керування транспортним засобом у стані алкогольного сп`яніння, що є порушенням вимог п. 2.9 (а) Правил дорожнього руху та утворює самостійний склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 КУпАП.
Винуватість ОСОБА_1 у вказаному правопорушенні підтверджується протоколом проадміністративне правопорушення серії ААД №283179 від 11.10.2024, відповідно до якого він в цей день о 23:20 год. за вул. Сумська, 1 в селі Глибне керував автомобілем «Фольксваген Транспортер TS» номерний знак НОМЕР_3 в стані алкогольного сп`яніння. Огляд водія на стан алкогольного сп`яніння зі згоди водія проведено із застосуванням приладу «Драгер» під відеозапис. Проба позитивна, результат тестування 2,29‰, тест №918 від 11.10.2021, чим порушив вимоги п. 2.9 (а) Правил дорожнього руху.
У даному протоколі про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 скористався своїм правом та надав пояснення по суті інкримінуємого правопорушення «випив 100 грамів горілки, керував ТЗ, бажаю пройти огляд на місці, від керування відсторонений, згоден».
Указаний протокол відповідає вимогам статті 256 КУпАП, серед іншого в ньому зазначено суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення.
У відповідності до національного законодавства, протокол про адміністративне правопорушення, в силу положень статті 251 КУпАП, є предметом оцінки суду в якості доказу вчинення такого правопорушення при розгляді судом справи про притягнення особи до адміністративної відповідальності.
З урахуванням правової позиції, викладеній в рішенні ЄСПЛ по справі «Карелін проти російської федерації» протокол про адміністративне правопорушення не може визнаватись автоматично недопустимим доказом, а підлягає оцінці із сукупністю з іншими доказами.
Зазначені у протоколі обставини підтверджуються дослідженими судом матеріалами справи: актом огляду на стан алкогольного сп`яніння з використанням спеціальних технічних засобів від 11.10.2024; Тестом на алкоголь № 918 від 11.10.2024 до протоколу серії ААД №283179 від 11.10.2024;;Свідоцтвом про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки та Декларацією про його відповідність; відеозаписом на компакт-диску, копією електронного паспорта на ім`я ОСОБА_1 , витягом з бази інформаційного порталу Національної поліції України з інформацією про наявність посвідчення водія серії НОМЕР_4 на ім`я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , копією письмового пояснення ОСОБА_1 від 11.10.2024 на окремому аркуші.
Аналіз указаних джерел доказів дає суду підстави стверджувати те, що поліцейський провів огляд ОСОБА_1 на стан алкогольного сп`яніння відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп`яніння, визначеного статтею 266 КУпАП, Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС/МОЗ від 09.11.2015 № 1452/735, Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженогоПостановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2008 № 1103.
Стандарт доведення вини «поза розумним сумнівом» означає, що при доведенні винуватості особи не повинно залишатися жодного «розумного сумніву» в цьому, тоді як наявність такого «розумного сумніву» у винуватості особи є підставою для його виправдання.
Фактичні обставини справи, які встановлюються із матеріалів справи, співпадають із обставинами, які зазначені у вказаному протоколі про адміністративне правопорушення.
Доказів же, що спростовували б винність особи яка притягається до адміністративної відповідальності, впорушенні вимог п. 2.9 (а) ПДР, суду не надано.
Обставин, які виключають провадження у справі та адміністративну відповідальність, немає.
З оглядуна викладене,винуватість ОСОБА_1 доведена позарозумним сумнівомі його дії за частиною першою статті 130 КУпАП поліцейським уповноваженого підрозділу поліції кваліфіковано вірно.
Санкцією частинипершої статті130КУпАП передбаченаадміністративна відповідальність у виді накладення штрафу на водіїв у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік і на інших осіб.
Накладаючи стягнення, враховуються характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь його вини, яка доведена повністю, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність відповідно до частини другої статті 33 КУпАП.
У цій справі, обставин, що пом`якшують або обтяжують відповідальність ОСОБА_1 , суддя не вбачає.
Зважаючи на викладене, у відповідності до вимог статтей 33, 38 КУпАП вважаю за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у межахсанкції статті,за якоювін притягуєтьсядо адміністративноївідповідальності танакласти стягненняу видіштрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк один рік, яке за своїм видом і розміром буде справедливим, відповідатиме характеру вчиненого правопорушення, особі порушника та ступеню його вини, необхідним і достатнім для його виховання та запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так й іншими особами.
На підставі пунктів 12,13 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» ОСОБА_1 звільнений від сплати судового збору.
Керуючись статтями 283, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Постановив:
ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти на нього за цим законом адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 коп. з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Судові витрати пов`язані з розглядом справи віднести на рахунок Держави.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбаченихстаттею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення /стаття 307 КУпАП/.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першоюстатті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується:
подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу;
витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України /стаття 308 КУпАП/.
Реквізити рахунків для зарахування надходжень за кодом класифікації доходів бюджету 21081800 «Адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху»
Отримувач: ГУК у Сумській обл./Сумська обл./21081300,
Код за ЄДРПОУ: 37970404,
Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП)
МФО: 899998
Рахунок: UA628999980313090149000018001
Код класифікації доходів: 21081300
Призначення платежу *;21081800; ___; ___;
(серія протоколу про (номер протоколу про адмінправопорушення) адмінправопорушення)
*___________.
(прізвище, ім`я, по батькові правопорушника)
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з моменту винесення постанови.
Апеляційна скарга подається до Сумського апеляційного суду через Краснопільський районний суд Сумської області.
Постанова пред`являється до виконання протягом трьох місяців.
Суддя А. І. Косар