Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 жовтня 2024 рокусправа № 380/17306/24
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брильовського Р.М. розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (21028, м. Вінниця, вул. Зодчих, 22, ЄДРПОУ 13322403) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії, -
встановив:
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, у якій просить суд:
- визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 06 серпня 2024 року № 134650019081 щодо обчислення ОСОБА_1 розміру пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723 Про державну службу з урахуванням пунктів 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10.12.2015 № 889 Про державну службу без урахування довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за № 220/7.4-22/51 від 09.11.2023 та про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) № 13-70-05/38-50 від 09.11.2023, № 14/7.4-22/38 від 09.11.2023 та №221/7.4-22/51 від 09.11.2023;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723 Про державну службу, п. п 10, 12 Закону України від 10.12.2015 № 889 Про державну службу на підставі довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за № 220/7.4-22/51 від 09.11.2023 та довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) № 13-70-05/38-50 від 09.11.2023, № 14/7.4- 22/38 від 09.11.2023 та № 221/7.4-22/51 від 09.11.2023, з часу звернення за призначенням такої пенсії, тобто з 09.11.2023.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на виконання рішення суду у справі № 380/27949/23 призначено позивачу з 09.11.2023 з пенсії за віком на пенсію державного службовця відповідно до Закону України Про державну службу від 10.12.2015 № 889-VIII, п.10, 12 Закону України від 10.12.2015 №889 Про державну службу. Разом з тим, відповідач відмовився врахувати інформацію щодо заробітної плати державного службовця, відображеної в довідках про складові заробітної плати державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби. На звернення позивача щодо проведення перерахунку пенсії з урахуванням вказаних довідок, відповідач відмовив листом. Відтак звернувся до суду із цим позовом.
Ухвалою судді від 14 серпня 2024 року відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін.
Від Головного управління Пенсійного Фонду України у Вінницькій області надійшов відзив на позовну заяву, в якому проти задоволення позову заперечує. Відзив обґрунтований тим, що у позивач перебуває на обліку як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Розмір пенсії становить 15505,60 грн. З метою виконання рішення суду, здійснено переведення позивача з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» № 889 з 09.11.2023. Оскільки у рішенні суду відсутні зобов`язання щодо врахування наданих позивачем довідок від 09.11.2023 № 220/7.4-22/51, від 09.11.2023 № 221/7.4-22/51 виданих Львівською митницею та довідок від 09.11.2023 № 13-70-05/38-50, від 09.11.2023 № 14/7.4-22/35 виданих Галицькою митницею, відтак розмір пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» розраховано на підставі матеріалів пенсійної справи. За наслідками перерахунку на виконання рішення суду розмір пенсії позивача з 09.11.2023 становитиме 2093,00 грн., з 01.03.2024 2361,00 грн., що призведе до зменшення розміру пенсійної виплати, що є неприпустимим.
Всебічно дослідивши та об`єктивно оцінивши наявні в матеріалах справи докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058 Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
09 листопада 2023 року позивачка звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про призначення пенсії за віком (перехід на пенсію за іншим Законом) відповідно до п. п. 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII Про державну службу (далі - Закон № 889), як державному службовцю, який має стаж державної служби понад 20 років.
Відповідно до пункту 4.2. розділу IV Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846, за принципом екстериторіальності було визначено структурний підрозділ органу, що призначає пенсію - Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.
Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області рішенням № 134650019081 від 14 листопада 2023 року відмовило позивачці у призначенні пенсії у зв`язку з тим, що «періоди роботи посадових осіб митних органів на посадах, в період перебування на яких були присвоєні персональні чи спеціальні звання - не зараховуються до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців».
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 01 лютого 2024 року у справі № 380/27949/23 визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області №134650019081 від 14.11.2023 про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 ; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перевести ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723 «Про державну службу», п.п. 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10.12.2015 № 889 «Про державну службу» з часу звернення за призначенням такої пенсії, тобто з 09.11.2023.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22 липня 2024 року у справі №380/27949/23 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області задоволено частково. Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 01 лютого 2024 року в адміністративній справі №380/27949/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії змінено, а саме, в абзаці третьому резолютивної частини цього рішення формулювання «Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, ЄДРПОУ: 13814885)» замінено на «Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (місцезнаходження: 21028, м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 7; ЄДРПОУ: 13322403)». У решта частині рішення Львівського окружного адміністративного суду від 01 лютого 2024 року в адміністративній справі №380/27949/23 залишено без змін.
Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повідомило позивача листом від 08.08.2024 №1300-5307-8/140436, що з метою виконання рішення суду, спеціалістом Управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області було здійснено переведення з пенсії за віком відповідно до Закону 1058 на пенсію за віком відповідно до Закону 889 з 09.11.2023. Оскільки в рішенні суду відсутні зобов`язання щодо врахування наданих довідок від 09.11.2023 № 220/7.4-22/51, від 09.11.2023 № 221/7.4-22/51 виданих Львівською митницею, та довідок від 09.11.2023 № 13-70-05/38-50, від 09.11.2023 № 14/7.4-22/35 виданих Галицькою митницею, відтак, розмір пенсії відповідно до Закону України Про державну службу розраховано на підставі матеріалів пенсійної справи. За наслідками перерахунку на виконання ррішення суду розмір пенсії з 09.11.2023 становитиме 2093,00 грн, з 01.03.2024 і по вказаний час - 2361,00 грн, що призведе до зменшення розміру пенсійної виплати.
Не погоджуючись із перерахунком пенсії, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписом пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
З 1 травня 2016 року набув чинності Закон України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу» (далі - Закон № 889-VIII), підпунктом 1 пункту 2 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» якого визнано таким, що втратив чинність, Закон України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Відповідно до статті 90 Закону № 889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Як вже вище зазначено, рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 01 лютого 2024 року у справі № 380/27949/23, в тому числі, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перевести ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723 «Про державну службу», п.п. 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10.12.2015 № 889 «Про державну службу» з часу звернення за призначенням такої пенсії, тобто з 09.11.2023. Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22 липня 2024 року у справі №380/27949/23 рішення Львівського окружного адміністративного суду від 01 лютого 2024 року в адміністративній справі №380/27949/23 змінено, а саме, в абзаці третьому резолютивної частини цього рішення формулювання «Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області замінено на «Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області».
Тобто, судовими рішеннями встановлено, що позивач має право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ.
На виконання цього рішення органом Пенсійного фонду України здійснено позивачу перерахунок пенсії за віком, обчисленої відповідно до Закону України «Про державну службу» (згідно з рішенням № 134650019081).
Суд встановив, що позивач разом із заявою про призначення/перерахунок пенсії надав органу Пенсійного фонду України довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за № 220/7.4-22/51 від 09.11.2023 та довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) № 13-70-05/38-50 від 09.11.2023, № 14/7.4- 22/38 від 09.11.2023 та № 221/7.4-22/51 від 09.11.2023.
Вищезазначені довідки складені за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 17 січня 2017 року №1-3 Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям, та містять відображення складових заробітної плати: посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років, на які нараховано єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а також дані про розмір місячної премії та інші виплати (матеріальна допомога, премії, нараховані за період, що перевищує календарний місяць) в частині, що відповідає календарному місяцю, які визначені в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії.
Таким чином, на переконання суду, всі відображені в довідках види оплати праці є складовими частинами заробітної плати позивача, з якої сплачені внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, внаслідок чого, вони мають братися до уваги при розрахунку розміру пенсії позивача.
Такий висновок суду узгоджується з положеннями пункту 1 частини першої статті 41 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 09.07.2003 року №1058-ІV.
Відповідно до цієї норми до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
Більше того, пенсійним органом не наведено жодного аргументу на підтвердження невідповідності поданих довідок вимогам встановленого зразка, зокрема формі, яка затверджена Постановою правління Пенсійного фонду України від 17 січня 2017 року №1-3 та не зазначено в чому саме полягає така невідповідність.
Таким чином, оскільки рішенням суду у справі №380/27949/23, яке набрало законної сили, зобов`язано відповідача перевести позивача на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу», пунктів 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII «Про державну службу», а також те, що позивач звертався до відповідача із заявою разом з довідками, встановленого зразка, суд дійшов висновку про визнання протиправними дій Головного Управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо неврахування під час перерахунку пенсії позивачу довідок № 220/7.4-22/51 від 09.11.2023, № 13-70-05/38-50 від 09.11.2023, № 14/7.4- 22/38 від 09.11.2023 та № 221/7.4-22/51 від 09.11.2023, і як наслідок прийнятого ним спірного рішення щодо обчислення розміру пенсії державного службовця відповідно до ст.37 Закону № 3723-XII без урахування таких довідок.
Підсумовуючи вищенаведене, суд акцентує увагу на тому, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення (постанова Верховного Суду України від 16.09.2015 у справі 826/4418/14).
Відповідно до вимог частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем не подано належних доказів правомірності обчислення позивачу розміру пенсії державного службовця відповідно до ст.37 Закону України від 16.12.1993 №3723-XII.
Наведене вказує на те, що відповідачем при прийнятті спірного рішення не було дотримано п.1 і п.3 ч.2 ст.2 КАС України, критеріїв правомірності.
З огляду на викладене, спірне рішення є протиправним та підлягає скасуванню.
Позовні вимоги в частині зобов`язати відповідача призначити позивачу пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723 Про державну службу з урахуванням пунктів 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10.12.2015 № 889 Про державну службу на підставі довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за № 220/7.4-22/51 від 09.11.2023 та довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) № 13-70-05/38-50 від 09.11.2023, № 14/7.4- 22/38 від 09.11.2023 та № 221/7.4-22/51 від 09.11.2023, з часу звернення за призначенням такої пенсії, тобто з 09.11.2023 є похідними від першої позовної вимоги, а тому також підлягають до задоволення.
При цьому, суд враховує, що згідно з п.4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1, після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
У цій справі для прийняття рішення за результатами поданої позивачем заяви за принципом екстериторіальності структурним підрозділом визначено Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, рішенням якого відмовлено позивачці в призначенні пенсії державного службовця.
Суд встановив, що спеціалістом Управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 1 лютого 2024 року у справі №380/27949/23, було здійснено переведення з пенсії за віком відповідно до Закону 1058 на пенсію за віком відповідно до Закону 889 з 09.11.2023.
Тож, дії зобов`язального характеру щодо призначення позивачу вказаного виду пенсії має вчинити територіальний орган Пенсійного фонду України, визначений за принципом екстериторіальності, що вирішував питання про призначення позивачу пенсії за її заявою, яким у цьому випадку є Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, а не Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, до якого позивач заявив вимогу.
До аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у складі у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постановах від 08.02.2024 у справі №500/1216/23 та від 09.07.2024 у справі №240/16372/23, який в силу приписів ч.5 ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України та ч.6 ст.13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» враховуються судом під час вирішення цього спору.
Відповідно до ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач як суб`єкт владних повноважень не довів правомірності своїх дій та рішення. Натомість, позивачем доведено та підтверджено належними доказами обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача понесені позивачем судові витрати.
Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд,-
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (21028, м. Вінниця, вул. Зодчих, 22, ЄДРПОУ 13322403) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 06 серпня 2024 року № 134650019081 щодо обчислення ОСОБА_1 розміру пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723 «Про державну службу» з урахуванням пунктів 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10.12.2015 № 889 «Про державну службу» без урахування довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за № 220/7.4-22/51 від 09.11.2023 та про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) № 13-70-05/38-50 від 09.11.2023, № 14/7.4-22/38 від 09.11.2023 та №221/7.4-22/51 від 09.11.2023.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723 «Про державну службу», п. п 10, 12 Закону України від 10.12.2015 № 889 «Про державну службу» на підставі довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за № 220/7.4-22/51 від 09.11.2023 та довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) № 13-70-05/38-50 від 09.11.2023, № 14/7.4- 22/38 від 09.11.2023 та № 221/7.4-22/51 від 09.11.2023, з часу звернення за призначенням пенсії, тобто з 09.11.2023.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (21028, м. Вінниця, вул. Зодчих, 22, ЄДРПОУ 13322403) 1211 грн 20 коп сплаченого судового збору.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СуддяБрильовський Роман Михайлович