Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 жовтня 2024 рокусправа № 380/17308/24
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брильовського Р.М. розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (14005, м. Чернігів, вул. П`ятницька, 83А, ЄДРПОУ 21390940), Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, ЄДРПОУ 13814885) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії, -
встановив:
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, у якій просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області від 08.08.2024 про відмову у перерахунку позивачу пенсії за віком відповідно до Закону України Про державну службу;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перерахувати ОСОБА_1 пенсію за віком, призначену відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723 Про державну службу, п. п 10, 12 Закону України від 10.12.2015 № 889 Про державну службу з урахуванням довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) за № 13-70-05/38-44 від 12.07.2022, з часу звернення за перерахунком такої пенсії, тобто з 01.08.2024.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 1 серпня 2024 року позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про перерахунок пенсії державного службовця з урахуванням заробітної плати, за період до призначення пенсії державного службовця. До заяви про перерахунок пенсії відповідно до Закону № 3723 позивачка долучила довідку про складові заробітної плати державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи перед зверненням за пенсією) за № 13-70-05/38-44 від 12.07.2022 за період роботи з 01.07.2017 по 31.12.2019. Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області від 08.08.2024 позивачу відмовлено у перерахунку зазначеної вище пенсії у зв`язку з тим, що судом не розглядалося питання зарахування періоду роботи у Львівській митниці з 02.05.2016 по 09.12.2019 до стажу державної служби та врахування довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) від 12.07.2022 № 13-70- 05/38-44, яка видана Львівською митницею ДФС. Із зазначеним рішенням відповідача позивач не погоджується та вважає його безпідставним та таким, що суперечить нормам чинного законодавства. Таким чином, звернувся із позовною заявою до суду.
Ухвалою судді від 13 серпня 2024 року відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін.
Від Головного управління Пенсійного Фонду України у Львівській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому проти задоволення позову заперечує. Відзив обґрунтований тим, що 1.08.2024 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про перерахунок пенсії відповідно до довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії держаного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед звернення за пенсією) від 12.07.2022 № 13-70-05/38-44, яка видана Львівською митницею ДФС відповідно до Закону України «Про державну службу». Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області прийнято рішення про відмову в проведенні перерахунку пенсії від 08.08.2024. Зазначає, що за даними трудової книжки позивача з 30.10.2014 по 09.12.2019 працювала у Львівській митниці ДФС на посаді головного держаного інспектора. Період роботи з 01.05.2016 по 09.12.2019 у Львівській митниці, не може бути враховано до стажу державної служби зважаючи на те, що відповідно до частини 2 статті 573 Митного кодексу України (дала МК України) присвоювалися спеціальні звання, а в разі присвоєння спеціального звання відповідно до статті 573 МК України надбавка за ранг державного службовця не виплачується і відповідно ці посади не належить на посад, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону № 3723. Позивачу, як посадовій особі контролюючого органу згідно статтею 573 МК України, було присвоєне спеціальне звання: радник податкової та митної служби ІІ рангу. А в разі присвоєння спеціального звання відповідно до цією статтею надбавка за ранг державного службовця не виплачується. Відповідно, зазначені посади не належить до посад, віднесених до категорії посад державної служби, визначених статтею 25 Закону № 3723, тому права на перерахунок пенсії з врахуванням довідки № 13-70-05/38-44 від 12.07.2022 відповідно до Закону № 889 ОСОБА_1 не має.
Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області правом подання відзиву на позовну заяву не скористався, у зв`язку з чим судом вирішено проводити розгляд справи в силу вимог ч.6 ст. 162 КАС України.
Відповідно до вимог ч.4 ст. 159 КАС України передбачено, що подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Всебічно дослідивши та об`єктивно оцінивши наявні в матеріалах справи докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області як одержувач пенсії за віком.
6 вересня 2022 року позивачка звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про призначення мені пенсії за віком відповідно до п. п. 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10.12.2015 № 889 Про державну службу (далі - Закон № 889), як державному службовцю, який має стаж державної служби понад 20 років.
До заяви про призначення пенсії відповідно до Закону № 3723 позивач долучила довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за № 122/7.4-22/37 від 01.09.2022 та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) за № 40/7.4-22/38 від 04.07.2022 та № 15ПА.-22/31 від 13.07.2022.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області № 134950005914 від 06.09.2022 позивачу відмовлено у призначенні зазначеної вище пенсії у зв`язку з тим, що «посадовим особам митних органів присвоюються спеціальні звання і, відповідно ці посади не належать до посад, віднесених до категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України від 16.12.1993 № 3723 Про державну службу».
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 30.11.2022 у справі № 380/13651/22 визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 06.09.2022 № 134950005914 про відмову у перерахунку пенсії - переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України від 10.12.2015 № 889 Про державну службу ОСОБА_1 ; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати ОСОБА_1 період її роботи з 27.03.1996 по 31.03.1997, з 01.04.1997 по 28.02.2001 у Мостиській митниці Львівської області, з 01.03.2001 по 16.05.2005 у Галицькій митниці Львівської області, з 17.06.2005 по 12.02.2007 у Мостиській митниці, з 13.02.2007 по 30.04.2008 у Західній регіональній митниці, з 01.05.2008 по 04.06.2013, з 01.01.2014 по 01.05.2016 у Львівській митниці до стажу державної служби; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 06.09.2022 про переведення на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723 Про державну службу.
На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30.11.2022 року відповідач розпорядженням від 02.05.2023 № 134950005914 зарахував періоди роботи позивача з 27.03.1996 по 31.03.1997, 01.04.1997 по 28.02.2001 у Мостиській митниці Львівської області, з 01.03.2001 по 16.06.2005 у Галицькій митниці Львівській області, з 17.06.2005 по 12.02.2007 у Мостиській митниці, з 13.02.2007 по 30.04.2008 в Західній регіональній митниці, з 01.05.2008 по 04.06.2013, з 01.01.2014 по 01.05.2016 у Львівській митниці до стажу державної служби. Проте, довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за № 122/7.4-22/37 від 01.09.2022 та про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) за № 40/7.4-22/38 від 04.07.2022 та № 75/7.4.-22/37 від 13.07.2022 під час обчислення розміру пенсії не врахував.
Не погодившись із рішенням відповідача, позивачка звернулась до Львівського окружного адміністративного суду з позовом та рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 30.11.2023 у справі № 380/13121/23 визнано протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 05.05.2023 року № 134950005914 в частині обчислення ОСОБА_1 розміру пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723 Про державну службу, пунктів 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10 грудня 2015 року № 889 Про державну службу без урахування довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця № 122/7.4-22/37 від 01.09.2022 року та довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) № 40/7.4-22/38 від 04.07.2022 року, № 15ПА-22І31 від 13.07.2022 року та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області обчислити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723 Про державну службу, пунктів 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10 грудня 2015 року № 889 Про державну службу з урахуванням довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця № 122/7.4-22/37 від 01.09.2022 та довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) № 40/7.4-22/38 від 04.07.2022, № 75/7.4-22/37 від 13.07.2022, починаючи з 06.09.2022.
На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30.11.2023 у справі № 380/13121/23 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області переведено позивача з пенсії за віком відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування на пенсію відповідно до статті 37 Закону України Про державну службу від 16.12.1993 № 3723 та пункту 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України Про державну службу від 10.12.2015 № 889, врахувавши при обчисленні розміру пенсії відомості про заробітну плату на підставі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця № 122/7.4-22/37 від 01.09.2022 та довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) № 40/7.4-22/38 від 04.07.2022, № 75/7.4-22/37 від 13.07.2022.
1 серпня 2024 року позивачка звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про перерахунок пенсії державного службовця з урахуванням заробітної плати, за період до призначення пенсії державного службовця.
До заяви про перерахунок пенсії відповідно до Закону № 3723 позивачка долучила довідку про складові заробітної плати державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи перед зверненням за пенсією) за № 13-70-05/38-44 від 12.07.2022 за період роботи з 01.07.2017 по 31.12.2019.
Відповідно до пункту 4.2. розділу IV Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України /Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846, за принципом екстериторіальності було визначено структурний підрозділ органу, що призначає пенсію - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області від 08.08.2024 позивачці відмовлено у перерахунку зазначеної вище пенсії у зв`язку з тим, що «судом не розглядалося питання зарахування періоду роботи у Львівській митниці з 02.05.2016 по 09.12.2019 до стажу державної служби та врахування довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) від 12.07.2022 № 13-70- 05/38-44, яка видана Львівською митницею ДФС».
Не погоджуючись із таким рішенням про відмову у перерахунку пенсії, позивач звернулась до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Тобто, суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців визначається Законом України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII «Про державну службу», який набрав чинності з 01 травня 2016 року.
Згідно із статтею 90 указаного Закону пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Пунктом 2 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889 визнано таким, що втратили чинність, зокрема Закон України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу» (далі Закон № 3723), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Положення пунктів 10 та 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889 закріплюють, що:
- державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців (пункт 10);
- для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців (пункт 12).
Відповідно до частини першої статті 37 Закону № 3723 на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Отже, при наявності у особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Така правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 15 грудня 2020 року у справі № 560/2398/19.
Суд зазначає, що відповідно до записів трудової книжки позивача серії НОМЕР_2 від 07.12.1979 ОСОБА_1 працювала з 01.05.2016 по 09.12.2019 у Львівській митниці ДФС на посаді головного державного інспектора.
Зважаючи на викладене, суд відхиляє доводи відповідача про те, що на працівників державних органів, яким присвоюються спеціальні звання, дія Закону № 889 не поширюється, підстави для призначення пенсії позивачу за нормами вказаного закону відсутні.
Суд підкреслює, що з огляду на підстави та предмет заявленого позову спірним у цій справі є питання, суть якого полягає у тому, чи має позивач право на обчислення розміру пенсії державного службовця з урахуванням довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) за № 13-70-05/38-44 від 12.07.2022.
Суд зазначає, що питання переведення (переходу) з одного виду пенсії на інший та питання призначення пенсії проаналізовано у постановах Верховного Суду України від 31 березня 2015 року в справі № 21-612а14, Верховного Суду від 23 жовтня 2018 року в справі № 317/4184/16-а (2а/317/2/2017), в яких Суд дійшов висновку, що, якщо особа отримувала пенсію на підставі одного закону та виявила бажання перейти на пенсію за іншим законом, це буде нове призначення пенсії. А якщо такий перехід відбувся в рамках одного закону Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», то це не є призначенням пенсії, а є переведенням на пенсію в рамках одного закону.
Постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року № 622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб (далі Порядок № 622).
Пунктом 2 Порядку № 622 передбачено, що згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII «Про державну службу» на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. № 3723-XII «Про державну службу» мають право особи, які на день набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII «Про державну службу»: мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України; займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.
Згідно з пунктом 4 Порядку № 622 пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. При цьому:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);
розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;
у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць; матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п`ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
У всіх випадках заробітна плата для призначення пенсії державного службовця враховується в межах установленої законом на день призначення пенсії максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (пункт 7 Порядку № 622).
Відповідно до пункту 5 Порядку № 622 форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 17 січня 2017 року № 1-3 (далі Постанова № 1-3) затверджені форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 року №889-VIII «Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII «Про державну службу».
Такими довідками є:
- про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);
- про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією);
- про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
Суд встановив, що до заяви від 01.08.2024 про перерахунок пенсії за Законом України «Про державну службу» позивач долучила довідку про заробітну плату.
Указані вище довідка про складові заробітної плати позивача виготовлена відповідно до Постанови № 1-3 та відповідають затвердженим нею формам.
На всі види оплати праці, включені в довідки, нараховано єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Довідка видана на підставі особових рахунків, платіжних відомостей про нараховану та виплачену заробітну плату позивача.
Жодних заперечень, що форми, підстав видачі, періодів, за який вказана заробітна плата для призначення пенсії тощо, відповідачем не наведено.
Отже, суд констатує, що згадана довідка має бути врахована відповідачем при визначенні розміру пенсії державного службовця позивача.
Ураховуючи те, що відповідно до вимог Порядку № 622 та Постанови № 3-1 зазначені довідки повинні бути враховані при обчисленні розміру пенсії державного службовця, дії відповідача у цій частині не можна вважати такими, що відповідають критеріям правомірності, добросовісності та розсудливості відповідно до вимог частини другої статті 2 КАС України.
За таких обставин з метою ефективного захисту порушеного права позивача, за захистом якого він звернувся до суду, заявлені позовні вимоги належить задовольнити частково.
При цьому, суд враховує, що згідно з п.4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1, після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
У цій справі для прийняття рішення за результатами поданої позивачем заяви за принципом екстериторіальності структурним підрозділом визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, рішенням якого відмовлено позивачці в перерахунку пенсії державного службовця.
Тож, дії зобов`язального характеру щодо перерахунку пенсії має вчинити територіальний орган Пенсійного фонду України, визначений за принципом екстериторіальності, що вирішував питання про перерахунок позивачу пенсії за її заявою від 1.08.2024, яким у цьому випадку є Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, а не Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, до якого позивачка заявила вимогу.
До аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у складі у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постановах від 08.02.2024 у справі №500/1216/23 та від 09.07.2024 у справі №240/16372/23, який в силу приписів ч.5 ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України та ч.6 ст.13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» враховуються судом під час вирішення цього спору.
Відповідно до ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач як суб`єкт владних повноважень не довів правомірності своїх дій та рішення. Натомість, позивачем доведено та підтверджено належними доказами обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача понесені позивачем судові витрати.
Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд,-
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (14005, м. Чернігів, вул. П`ятницька, 83А, ЄДРПОУ 21390940), Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, ЄДРПОУ 13814885) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області від 08.08.2024 про відмову у перерахунку пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області перерахувати ОСОБА_1 пенсію за віком, призначену відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723 «Про державну службу», п. п 10, 12 Закону України від 10.12.2015 № 889 «Про державну службу» з урахуванням довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) № 13-70-05/38-44 від 12.07.2022, з часу звернення за перерахунком пенсії, тобто з 01.08.2024.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (14005, м. Чернігів, вул. П`ятницька, 83А, ЄДРПОУ 21390940) 1211 грн 20 коп сплаченого судового збору.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СуддяБрильовський Роман Михайлович