Рішення № 122034639, 01.10.2024, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.10.2024
Номер справи
280/6778/24
Номер документу
122034639
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

01 жовтня 2024 року Справа № 280/6778/24 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чернової Ж.М. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:

визнати бездіяльність Департаменту соціального захисту населення (Управління соціальної підтримки населення) Запорізької міської ради у вигляді відмови у встановленні ОСОБА_1 статусу особи з інвалідністю внаслідок війни протиправною;

зобов`язати Департамент соціального захисту населення (Управління соціальної підтримки населення) Запорізької міської ради прийняти рішення про встановлення ОСОБА_1 статусу особи з інвалідністю внаслідок війни на підставі п. 11 ст. 7 Закону України від 22 жовтня 1993 року №3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;

у відповідності до вимог ст. 132, ч. 1 ст. 139 КАС України всі судові витрати, які підлягають оплаті відповідно до положень цього Кодексу та дорівнюють сумі судового збору у розмірі 968,96 грн. та сумі витрат на професійну правничу допомогу в розмірі 5000,00 гривень, стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Відповідача Департаменту соціального захисту населення (Управління соціальної підтримки населення) Запорізької міської ради.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що 04.05.2022 позивача медичною комісією (ВЛК) при ІНФОРМАЦІЯ_1 у відповідності до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом МОУ від 14.08.2008 №402 зі змінами визнано придатним до військової служби (згідно запису у графі 13 військового квитка позивача). 08.05.2022 на підставі Указу Президента №69/2022 від 24.02.2022 позивача призвано у Збройні Сили України (згідно запису у графі 9 військового квитка). Відповідно до довідки про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) від 08.06.2023 №2749/1, яку складено за формою, встановленою додатком №5 до Положення №402: «За обставин: 22 травня 2022 року близько 08 годин 30 хвилин під час проведення заняття зі спеціальної підготовки норматив «Зайняття непідготовленої вогневої позиції», не прибрав ногу від колеса гармати що змінило своє положення та отримав травму правої стопи на території військового містечка « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ( АДРЕСА_1 ) військової частини НОМЕР_1 . Під час виконання ним обов`язків військової служби, не пов`язане з вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення, та не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп`яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження». Згідно витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 19.10.2022 за №277: «Матроса ОСОБА_1 , оператора протитанкового відділення взводу вогневої підтримки роти морської піхоти батальйону морської піхоти військової частини НОМЕР_2 (по особовому складу) від 11 жовтня 2022 року № 193-РС у відставку за підпунктом г (через сімейні обставини) частини четвертої статті 26 Закону України Про військовий обов`язок і військову службу, вважати таким, що 19 жовтня 2022 року справи та посаду здав і направити для зарахування на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_2 ). 19 жовтня 2022 року виключити зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення, а з продовольчого забезпечення через військову частину НОМЕР_2 за морською нормою № 3 з 20 жовтня 2022 року.». 19.06.2024 позивачу видано довідку серія 12ААГ №459729, якою йому встановлено третю групу інвалідності, причина інвалідності - ТРАВМА, ТАК, ПОВ`ЯЗАНА З ВИКОНАННЯМ ОБОВ`ЯЗКІВ ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ. Позивач вважає, що є особою, яка має законні, обґрунтовані й достатні підстави для набуття статусу особи з інвалідністю внаслідок війни. Натомість за результатом розгляду заяви позивача про надання йому статусу особи з інвалідністю внаслідок війни відповідачем, який є органом влади, уповноваженим на вчинення відповідних дій, всупереч наведеним вище приписам законодавчих та інших нормативно-правових актів, надано відповідь з відмовою у встановленні вказаного статусу позивачеві, яку оформлено листом від 27.06.2024 за №04.01-08/4585. Вказаним листом підтверджено факт прийняття та розгляду заяви позивача, після чого наведено зміст пункту 1 статті 7 Закону №3551-XII, в якому зазначено одну з категорій осіб з інвалідністю внаслідок війни, до якої позивач вочевидь не має стосунку, далі зміст пункту 11 цієї ж статті, у якій також зазначено декілька категорій таких осіб, але цей зміст наведено відповідачем вибірково. При цьому позивач дійсно відноситься до однієї з категорії, вказаних у цьому пункті, а саме до категорії військовослужбовців (резервістів, військовозобов`язаних, добровольців Сил територіальної оборони) Збройних Сил України, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України та стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України. Але вказану категорію відповідачем не виокремлено, а наведено інші категорії осіб з цього пункту 11 статті 7, й висновку про наявність у позивача законних, обґрунтованих й достатніх підстав для набуття статусу особи з інвалідністю внаслідок війни, у цьому листі від 27.06.2024 за №04.01-08/4585 не викладено. Після того, відповідачем у цьому листі наведено обґрунтування для відмови позивачеві у задоволенні його клопотання із посиланням на пп. 1 п. 4 Порядку №685 та вказано про відсутність необхідних підтверджуючих документів. При цьому зміст вказаного пп. 1 п. 4 Порядку №685 наведено у «розширеному» форматі. Так у листі від 27.06.2024 за №04.01-08/4585 безпідставно зазначено (мовою оригіналу): «Відповідно до пп. 1 п. 4 Порядку підставою для надання Вам статусу особи з інвалідністю внаслідок війни є наступні документи: - довідка медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності (МСЕК) в якій поранення, контузія, каліцтво або захворювання, повинно бути пов`язане з участю у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України (пов`язано з захистом Батьківщини)». В той же час в абзаці 3 підпункту 1 пункту 4 Порядку №685 зазначено: «довідка медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності». Тобто викладені відповідачем додаткові «умови» та «обтяження» у вигляді безпідставної вимоги про внесення запису у довідці МСЕК «пов`язано з захистом Батьківщини», не є такими, що встановлені чинним законодавством України. У такий спосіб, шляхом невиправданого й протиправного «розширеного» тлумачення приписів затвердженого постановою КМУ Порядку №685, відповідачем безпідставно звужено обсяг прав позивача, чим порушуються приписи частини другої статті 19 Конституції України. Вказує, що не допускається вимагання від заявника документів, не визначених законом або у формі, не встановленій законодавством». При цьому тому факту, що у представленій позивачем довідці від 19.06.2024 серія 12ААГ №459729, якою йому встановлено третю групу інвалідності, вказано причину інвалідності - ТРАВМА, ТАК, ПОВ`ЯЗАНА З ВИКОНАННЯМ ОБОВ`ЯЗКІВ ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ, відповідачем також оцінки не надано. Вказує, що відповідачем не вчинено відповідних дій, які цей орган влади зобов`язаний вчинити сам, не перекладаючи цей обов`язок на заявника. Саме такий алгоритм дій передбачено вказаним пунктом 14 Порядку №685. Просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Ухвалою суду від 29 липня 2024 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення та виклику сторін.

Відповідач у поданому відзиві проти задоволення позовних вимог заперечив. В обґрунтування заперечень послався на те, що 24.06.2024 Департаментом отримано заяву позивача про надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни. Позивач звернувся до Департаменту за отриманням статусу особи з інвалідністю внаслідок війни, при цьому згідно з нормами вищезазначених законодавчих актів надати такий статус можливо тим особам, які отримали інвалідність саме внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, тобто законодавець конкретизував причину настання інвалідності, за наявності якої особі може бути наданий статус особи з інвалідністю внаслідок війни. Вказує, що визначальним є встановлення того, чи пов`язане настання інвалідності позивача внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних з безпосередньою участю у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, а встановлення причини інвалідності належить до компетенції медико-соціальних експертних комісій, але до Департаменту позивач надав копію довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією від 19.06.2024 серії 12 ААГ №459729, що містить інформацію про наявність у позивача третьої групи інвалідності та про причину інвалідності травма, ТАК, пов`язана з виконанням обов`язків військової служби, яка згідно з Положенням №402 не пов`язана з безпосередньою участю у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією проти України в іншому випадку передбачене формулювання «ТАК, пов`язане із захистом Батьківщини». Також, до заяви про надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни позивачем не надано довідку за формою згідно з додатком 6 до Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій, про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України. Замість цього позивачем надано копію довідки про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) від 08.06.2023 №2749/1, яка підписана командиром військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_2 , що містить інформацію про обставини отримання травми позивачем 22.05.2022 під час проведення заняття зі спеціальної підготовки на території військового містечка « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (с.Старичі, Яворський район, Львівська область) під час виконання Позивачем обов`язків військової служби, не пов`язане з вчиненням ним кримінального або адміністративного правопорушення, вчиненням ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп`яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, що відповідно до абзаців 4-7 підпункту «в» пункту 21.5 Положення №402 є умовою для прийняття постанови ВЛК саме у формулюванні «Поранення (контузія, травма, каліцтво), ТАК, пов`язане з виконанням обов`язків військової служби» не пов`язаною з безпосередньою участю у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією проти України. Тому посилання позивача на не витребування Департаментом довідки про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України при наявності довідки від 08.06.2023 №2749/1, яка відповідно до підпункту «в» пункту 21.5 Положення №402 свідчить про не підтвердження такої участі, і при відсутності у позовній заяві свідчень наявності іншої інформації, має бути відкинуте. Таким чином, по причині відсутності необхідних документів, відповідно до пункту 16 Порядку надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни позивачу відмовлено у становленні статусу особи з інвалідністю в наслідок війни. Про результати розгляду Департаментом заяви позивача було повідомлено листом від 27.06.2024 за № 04.01-06/4585 та роз`яснено, що при наданні усіх необхідних підтверджуючих документів, та у разі зміни формулювання причини інвалідності розгляд звернення буде продовжено. Щодо заявленої позивачем компенсації витрат на професійну правничу допомогу зазначено, що характер спору та предмет доказування є типовими і не становлять складності, вважаємо заявлені понесені витрати завищеними, а вимоги щодо їх компенсації такими, що не підлягають задоволенню. Просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

У відповіді на відзив позивач вказує, що 14.08.2024 позивачем одержано Довідку форми 6 про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, яку складено уповноваженою особою (командиром) військовою частини НОМЕР_2 10 серпня 2024 за №41/2/2903 та направлено супровідним листом від 12.08.2024 №182/9484 представнику позивача (у м. Одеса). На цій довідці також позначено: «Ця довідка є підставою для надання особі статусу учасника бойових дій (особи з інвалідністю внаслідок війни)». З огляду на те, що вказана довідка форми 6 від 10 серпня 2024 за №41/2/2903 про безпосередню участь особи (позивача) у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України містить відомості, на підставі яких суд може встановити наявність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги позивача, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, й відтак відповідає встановленим статтею 72-75 КАС України ознакам належного, допустимого й достовірного доказу, зважаючи на те, що об`єктивну можливість надати цей доказ при зверненні до суду із позовної заявою позивач не мав з причин, що не залежали від його волі, вважає, що наявні обґрунтовані й достатні підстави для приєднання вказаної довідки від 10 серпня 2024 за №41/2/2903, а також супровідного листа від 12.08.2024 №182/9484, як доказів до матеріалів справи №280/6778/24. Просить суд: прийняти відповідь на відзив та приєднати її до матеріалів справи №280/6778/24 (із додатками); поновити позивачу строк на подання до суду доказів як такий, що пропущено з поважних причин; приєднати до справи наступні докази: - довідку за формою 6 від 10 серпня 2024 за №41/2/2903 на ім`я ОСОБА_1 , - супровідний лист від 12.08.2024 №182/9484; позовні вимоги задовольнити повністю.

У запереченнях на відповідь на відзив відповідачем зазначено, що що визначальним є встановлення того, чи пов`язане настання інвалідності Позивача внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних з безпосередньою участю у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України. У додатках до позовної заяви, та у додатках до заяви про надання статусу особи з інвалідністю війни позивачем було надано копію довідки про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) від 08.06.2023 №2749/1, яка підписана командиром військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_2 , що містить інформацію про обставини отримання травми позивачем 22.05.2022 під час проведення заняття зі спеціальної підготовки на території військового містечка « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (с.Старичі, Яворський район, Львівська область). Вказана інформація підтверджує що причина інвалідності позивача не пов`язана з безпосередньою участю у заходах, необхідних для забезпечення оборони України і не заперечує інформацію надану довідкою згідно з додатком 6 про подальшу безпосередню участь в таких заходах. Як правильно вказано позивачем у відповіді, отримана 14.08.2004 довідка згідно з додатком 6 є підставою для отримання ним статусу учасника бойових дій, а також дійсно є підставою для надання статусу особи з інвалідністю в наслідок війни, при наявності додаткового документу, а саме довідки медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності. Звертає увагу, що згідно з підпунктом 1 пункту 4 Порядку надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни підставою для надання заявникам статусу особи з інвалідністю внаслідок війни є наступні документи: довідка медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності; документи про безпосередню участь особи… за формою згідно з додатком 6 до Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій… Причина інвалідності, що зазначена у копії довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією від 19.06.2024 серії 12 ААГ №459729, наданої позивачем, містить наступне формулювання про причину інвалідності травма, ТАК, пов`язана з виконанням обов`язків військової служби. Таким чином, навіть при наявності довідки за формою згідно з додатком 6, підстави для надання позивачу статусу особи з інвалідністю в наслідок війни у Департаменту відсутні, по причині відсутності зв`язку настання інвалідності з безпосередньою участю у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, що підтверджує копія довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією від 19.06.2024 серії 12 ААГ №459729.

Від відповідача до суду надійшло клопотання про долучення доказів по справі. У клопотанні представник відповідача зазначив, що після отримання позовної заяви, у зв`язку із запереченнями позивача щодо ненадання йому статусу особи з інвалідністю внаслідок війни, а також з метою недопущення помилкових висновків з боку посадових осіб Департаменту, до Міністерства у справах ветеранів України було направлено запит з проханням надати роз`яснення щодо можливості надати позивачу статус особи з інвалідністю внаслідок війни за наявності саме тих документів, що були надані позивачем до заяви. Листом від 18.09.2024 за № 15988/1.3/5.1-24 Міністерство у справах ветеранів України підтвердило, що за наявних обставин, ОСОБА_1 не може бути визнаний особою з інвалідністю внаслідок війни. З огляду на те, що вказаний лист Мінветеранів містить відомості, на підставі яких суд може встановити наявність обставин (фактів), що обґрунтовують позицію відповідача, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, й відтак відповідає встановленим статтею 72-75 КАС України ознакам належного, допустимого й достовірного доказу, зважаючи на те, що об`єктивну можливість надати раніше цей доказ до суду Департамент не мав, просить долучити лист від 18.09.2024 за № 15988/1.3/5.1-24 Міністерства у справах ветеранів України, як доказ до матеріалів справи №280/6778/24.

Від позивача до суду надійшла заява про відмову у задоволенні клопотання Департаменту соціального захисту населення (Управління соціальної підтримки населення) Запорізької міської ради від 19.09.2024 про долучення доказів. В обґрунтування заяви зазначено, що листі-роз`ясненні зазначено, що його надано у відповідь на запит ДСЗН ЗМР від 08.08.2024 № 01.01-10/765 і від 16.08.2024 № 01.01-10/787 щодо надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни ОСОБА_3 та ОСОБА_1 , тобто запит стосовно ОСОБА_1 направлено відповідачем 16.08.2024. При цьому сам запит відповідача від 16.08.2024 № 01.01-10/787 стосовно ОСОБА_1 до його клопотання від 19.09.2024 ним не долучено. Відтак у суду, так само, як і в учасників справи відсутня можливість з`ясувати, наскільки повно Відповідачем викладено у своєму запиті до Мінветеранів обставини, які мають значення для правильного вирішення справи за позовом ОСОБА_1 , чи долучено до цього запиту підтверджуючі документи, а якщо так, то наскільки повно та ін. Це стосується насамперед до довідки за формою 6 від 10 серпня 2024 за №41/2/2903 на ім`я ОСОБА_1 , про його безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, яку долучено до матеріалів справи за клопотанням представника ОСОБА_1 від 15.08.2024, як додаток до його відповіді на відзив ДСЗН ЗМР (із клопотанням про поновлення процесуального строку як такого, що пропущено з поважних причин). Як доказ цих причин також долучено супровідний лист в/ч НОМЕР_2 від 12.08.2024 №182/9484. Вказана довідка за підписом командира військової частини НОМЕР_2 містить у собі безпосередній доказ того факту, що (мовою оригіналу): « ОСОБА_1 , колишній оператор протитанкового відділення взводу вогневої підтримки роти морської піхоти батальйону морської піхоти військової частини НОМЕР_2 … дійсно в період з 04.10.2022 по 15.10.2022 брав участь у заходах, необхідних для оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в Херсонська область, Бериславський район, Калинівська селищна ТГр н.п. Давидів Брід Підстава: Журнал бойових дій в/ч НОМЕР_2 №9)19т від 01.10.2022 Рапорт командира батальйону морської піхоти ОСОБА_4 від 10.08.2024 вх.№28500. Ця довідка є підставою для надання особі статусу учасника бойових дій (особи з інвалідністю внаслідок війни)». Доказів про долучення ДСЗН ЗМР копії довідки за формою 6 від 10 серпня 2024 за №41/2/2903 на ім`я ОСОБА_1 до свого запиту від 16.08.2024 №01.01-10/787 до Мінветеранів та/або доказів про викладення обставин, які містяться у цій довідці, відповідачем не представлено. Відповідно відсутні достатні підстави вважати, що у Мінветеранів при складанні відповіді на запит відповідача, оформленої листом №15988/1.3/5.1-24 від 18.09.2024 була наявна сукупність необхідних та належних письмових доказів та/або відомостей для складання обґрунтованого висновку у своєму роз`ясненні, що відповідно вказує про нерелевантність такого висновку при розгляді цієї справи. Крім того вказує, що відповідачем не заявлено до суду клопотання про поновлення пропущеного строку, не вказано причини його пропуску, не вказано про неможливість подання доказів у вказаний судом строк. З урахуванням наведених вище приписів законодавства та викладених обставин вважає, що наявні достатні підстави вважати лист Мінветеранів №15988/1.3/5.1-24 від 18.09.2024 доказом, який одержано з порушенням порядку, встановленого законом, й таким, що не відповідають приписам ст. 74 КАС України, тобто неналежним доказом. Просить відмовити Департаменту соціального захисту населення (Управління соціальної підтримки населення) Запорізької міської ради у задоволенні клопотання від 19.09.2024 про долучення до матеріалів справи №280/6778/24 листа Міністерства у справах ветеранів за № 15988/1.3/5.1-24 від 18.09.2024, як доказу.

25 вересня 2024 року до суду надійшло клопотання про долучення доказів по справі (уточнене), в якому відповідач просить суд лист Мінветеранів, який містить відомості, на підставі яких суд може встановити наявність обставин (фактів), що обґрунтовують позицію Департаменту, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, й відтак відповідає встановленим статтею 72-75 КАС України ознакам належного, допустимого й достовірного доказу, зважаючи на те, що об`єктивну можливість надати раніше цей доказ до суду Департамент не мав, долучити лист від 18.09.2024 за № 15988/1.3/5.1-24 Міністерства у справах ветеранів України, а також копії запитів Департаменту від 08.08.2024 №01.01-10/765 і від 16.08.2024 №01.01-10/787 з додатками, які стосуються позивача, як докази до матеріалів справи №280/6778/24.

Ухвалою суду від 01 жовтня 2024 року клопотання представника позивача про поновлення строку долучення доказів до матеріалів справи задоволено. Визнано поважними причини пропуску строку та поновлено позивачу строк на подання доказів. Приєднано до справи №280/6778/24 наступні докази: довідку за формою 6 від 10 серпня 2024 за №41/2/2903 на ім`я ОСОБА_1 , супровідний лист від 12.08.2024 №182/9484. Прийнято відповідь на відзив та долучено відповідь на відзив до матеріалів справи №280/6778/24. Клопотання відповідача про долучення доказів по справі задоволено. Приєднано матеріалів до справи №280/6778/24 наступні докази: лист від 18.09.2024 за №15988/1.3/5.1-24 Міністерства у справах ветеранів України, копії запитів від 08.08.2024 №01.01-10/765, від 16.08.2024 №01.01-10/787 з додатками.

Згідно з частиною 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши матеріали справи, судом установлені наступні обставини.

З матеріалів адміністративної справи судом установлено, що ОСОБА_1 звернувся до Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради із заявою про надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни.

До заяви про надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни позивачем додано:

копію довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією від 19.06.2024 серії 12 ААГ № 459729, що містить інформацію про наявність у позивача третьої групи інвалідності та про причину інвалідності травма, так, пов`язана з виконанням обов`язків військової служби;

копію витягу з протоколу штатної 20 регіональної військово-лікарської комісяї по всановленню причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв від 12.03.2024 протокол №993, про відміну причинного зв`язку травми у довідці ВЛК КНП «Клініка «Сімейний лікар» ШСР від 06.11.2023 №1 та вказанням причини травми травма, так, пов`язана з виконанням обов`язків військової служби;

копію довідки про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) від 08.06.2023 №2749/1, яка підписана командиром військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_2 , що містить інформацію про обставини отримання травми Позивачем 22.05.2022 під час проведення заняття зі спеціальної підготовки на території військового містечка « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (с.Старичі, Яворський район, Львівська область).

На звернення позивача щодо встановлення статусу особи з інвалідністю внаслідок війни, листом від 27.06.2024 відповідач повідомив про те, відповідно до п.1 ст.7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі - Закон) до осіб з інвалідністю внаслідок війни віднесено військовослужбовців, осіб вільнонайманого складу, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час захисту Батьківщини, виконання інших обов`язків військової служби, пов`язаних з перебуванням на фронті в інші періоди, з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, ядерних аварій, ядерних випробувань, з участю у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, іншим ураженням ядерними матеріалами (підтвердження перебування на фронті відсутнє).

Відповідно до п.11 ст.7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі - Закон) до осіб з інвалідністю внаслідок війни віднесено, зокрема, військовослужбовців, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України.

Порядок надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни особам, які отримали інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх проведення, під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 08.09.2015 №685.

Відповідно до пп.1 п.4 Порядку підставою для надання позивачу статусу особи з інвалідністю внаслідок війни є наступні документи:

- довідка медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності (МСЕК) в якій поранення, контузія, каліцтво або захворювання, повинно бути пов`язане з участю у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України (пов`язано з захистом Батьківщини);

- документи про безпосередню участь особи, яка захищала незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та брала безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, здійсненні заходів 13 забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, довідка за формою згідно з додатком 6 до Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413.

У зв`язку з відсутністю необхідних підтверджуючих документів позивачу відмовлено у встановленні статусу особи з інвалідністю внаслідок війни. При надані усіх необхідних документів, та у разі зміни формулювання причини інвалідності, управління продовжить розгляд звернення позивача.

Відповідно до витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 19.10.2022 №277, матроса ОСОБА_1 , оператора протитанкового відділення взводу вогневої підтримки роти морської піхоти батальйону морської піхоти військової частини НОМЕР_2 (по особовому складу) від 11 жовтня 2022 року № 193-РС у відставку за підпунктом г (через сімейні обставини) частини четвертої статті 26 Закону України Про військовий обов`язок і військову службу, вважати таким, що 19 жовтня 2022 року справи та посаду здав і направити для зарахування на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_2 ). 19 жовтня 2022 року виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення, а з продовольчого забезпечення через військову частину НОМЕР_2 за морською нормою № 3 з 20 жовтня 2022 року.

Згідно з довідкою про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) від 08.06.2023 №2749/1, виданою військовою частиною НОМЕР_1 , військовослужбовець служби за мобілізацією солдат ОСОБА_1 1983 року народження, за обставин: 22 травня 2022 року близько 08 годин 30 хвилин під час проведення заняття зі спеціальної підготовки норматив «Зайняття непідготовленої вогневої позиції», не прибрав ногу від колеса гармати що змінило своє положення та отримав травму правої стопи на території військового містечка « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ( АДРЕСА_1 ) військової частини НОМЕР_1 . Під час виконання ним обов`язків військової служби, не пов`язане з вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення, та не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп`яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження.

Відповідно до довідки військово-лікарської комісії від 06.11.2023 №1, проведено медичний огляд ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_4 протокол №1 від 06.11.2023. Діагноз та постанова ВЛК про причинний зв`язок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва) діагноз: консолідовані переломи човноподібної та п`яткової кісток правої стопи. Остеоартроз правого гомілко-стопового суглоба. Змішана контрактура правого гомілко-стопового суглоба. На підставі статті 61б графи II Розкладу хвороб, графи ТДВ Б дод.3 до Наказу МО України № 402 від 14.08.2008 (зі змінами). Обмежено придатний до військової служби. Непридатний до служби у Десантно-штурмових військах, плавскладі, морській піхоті. спецспорудах (за винятком підрозділів забезпечення). Військовослужбовці, визнані обмежено придатним до військової служби, придатні до служби у частинах (підрозділах) забезпечення, територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, установах, організаціях у навчальних закладах.

Відповідно до довідки військово-лікарської комісії від 16.02.2024 №657, проведено медичний огляд ВЛК КНП «Клініка» Сімейний лікар» ШСР ЗР ЗО протокол №35 від 16.02.2024. Діагноз та постанова ВЛК про причинний зв`язок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва) діагноз: післятравматичний деформуючий остеопароз правового гомілково стонного суглобу ІІІ ступеню та суглобів правої стопи зі значним порушенням функції. На підставі статті 61А графи II Розкладу хвороб, графи ТДВ дод.3 до Наказу МО України № 402 від 14.08.2008 (зі змінами). Не придатний до військової служби з виключенням з військового обліку.

Згідно з витягом з протоколу протоколу засідання штатної 20 регіональної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв Протокол №993 від 12 березня 2024 року:

«Травму, яку отримав матрос ОСОБА_5 , 1983 року народження, яка підтверджена довідкою ВЛК КНП «Клініка «Сімейний лікар» ШСР від 06.11.2023 №1, згідно якої він на підставі ст. 61-б, графи II Розкладу хвороб, (Наказ МОУ №402 від 14 серпня 2008 року) був визнаний «Обмежено придатний до військової служби. Непридатний до служби у десантно-штурмових військах, плавскладі, морській піхоті, спецспорудах (за винятком підрозділів забезпечення). Придатний до служби у частинах (підрозділах) забезпечення, територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, установах, організаціях, навчальних закладах», довідкою про обставини травми (додаток 5) №2749/1 від 08.06.2023 виданою командиром в/ч НОМЕР_1 , військово медичними документами та документами лікувальних закладів МОЗ України». Травма: «Консолідовані переломи човноподібної та п`яткової кісток правої стопи. Остеоартроз правого гомілково-ступневого суглоба. Змішана контрактура правого гомілково-ступневого суглобу», - ТРАВМА, ТАК, ПОВ`ЯЗАНА З ВИКОНАННЯМ ОБОВ`ЯЗКІВ ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ. Постанову про причинний зв`язок травми у довідці ВЛК КНП «Клініка «Сімейний лікар» ШСР від 06.11.2023 №1, - ВІДМІНИТИ».

Відповідно до довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААГ №459729 від 19.06.2024, позивачу встановлено третю групу інвалідності, причина інвалідності Травма, ТАК, пов`язана з виконанням обов`язків військової служби, інвалідність встановлена на строк до 01 липня 2026 року.

На заяву позивача від 01.08.2024 щодо надання довідки про безспосередню участь у бойових діях, військовою частиною НОМЕР_2 листом від 12.08.2024 надано довідку про безпосередню участь у бойових діях від 10.08.2024 №41/2/2903.

Згідно з довідкою від 10.08.2024 №41/2/2903 про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, виданою військовою частиною НОМЕР_2 , позивач дійсно в період з 04.10.2022 по 15.10.2022 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в Херсонська область, Бериславський район, Калинівська селищна ТГр н.п. Давидів Брід. Підстава: Журнал бойових дій в/ч НОМЕР_2 №9)19т від 01.10.2022. Рапорт командира батальйону морської піхоти ОСОБА_4 від 10.08.2024 вх.№28500. Ця довідка є підставою для надання особі статусу учасника бойових дій (особи з інвалідністю внаслідок війни).

Департаментом соціального захисту населення Запорізької міської ради направлено запит від 08.08.2024 №01.01-10/765 до Міністерства у справах ветеранів України щодо отримання роз`яснень стосовно статусу особи з інвалідністю внаслідок війни, в якому просило розглянути правомірність прийнятого рішення Департаменту та надати роз`яснення щодо застосування п.1 ст.7 Закону (які саме документи необхідно надати заявнику для підтвердження перебування на фронті в інші періоди), чи повинні розглядатися документи відповідно до п.1 ст.7 Закону, якщо обставини травми-захворювання відбулися під час військової агресії російської федерації. До запиту додано: копію довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААГ №459729 від 19.06.2024, копію витягу з протоколу протоколу засідання штатної 20 регіональної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв Протокол №993 від 12 березня 2024 року, копію довідки про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) від 08.06.2023 №2749/1.

Департаментом соціального захисту населення Запорізької міської ради направлено запит від 16.08.2024 №01.01-10/787 до Міністерства у справах ветеранів України щодо отримання роз`яснень стосовно статусу особи з інвалідністю внаслідок війни, в якому просило розглянути лист від 08.08.2024 №01.01-10/765 та надати роз`яснення шодо встановлення статусу особи з інваліднстю внаслідок війни ОСОБА_1 з урахуванням додатково отриманої довідки про безспосередню участь.

До запиту додано копію листа військової частини НОМЕР_2 від 12.08.2024 про надання довідки про безпосередню участь у бойових діях від 10.08.2024 №41/2/2903, копію довідки про безпосередню участь у бойових діях від 10.08.2024 №41/2/2903

Міністерство у справах ветеранів України розлянуло лист Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради від 08.08.2024 №01.01-10/765 та від 16.08.2024 №01.01-10/787 щодо надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни, та листом від 18.09.2024 №15988/1.3/5.1-24 повідомлено про наступне.

Згідно з пунктом 1 частини другої статті 7 Закону до осіб з інвалідністю віднесено військовослужбовців, осіб вільнонайманого складу, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час захисту Батьківщини, виконання інших обов`язків військової служби, пов`язаних з перебуванням на фронті в інші періоди, з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, ядерних аварій, ядерних випробувань, з участю у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, іншим ураженням ядерними матеріалами.

Згідно з Положенням про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 № 302, підставою для видачі посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни є довідка медико-соціальної експертної комісії (далі - МСЕК) про групу і причину інвалідності.

Варто зауважити, що довідка МСЕК повинна містити інформацію, що відповідає нормі Закону.

Згідно з Положенням про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затвердженим постановою Кабінету. Міністрів України від 03.12.2009 № 1317 (зі змінами) (далі - Положення № 1317), рішення про визначення причини інвалідності щодо військовослужбовців приймається МСЕК на підставі постанови військово-лікарської комісії, оформленої як довідка військово-лікарської комісії, свідоцтво про хворобу або витяг з протоколу засідання штатної військово-лікарської комісії за формою, затвердженою Міноборони, що підтверджують факт отримання поранення (захворювання).

Особі, що визнана особою з інвалідністю, залежно від ступеня розладу функцій органів і систем організму та обмеження її життєдіяльності встановлюється І, ІІ чи III група інвалідності, а також встановлюється причина інвалідності, перелік яких наведено у пункті 26 Положення № 1317, зокрема - поранення, контузії, каліцтва, захворювання, одержані під час захисту Батьківщини, виконання інших обов`язків військової служби, пов`язаних з перебуванням на фронті в інші періоди.

Особи, яким встановлено інвалідність внаслідок ушкодження здоров`я, одержаного під час виконання обов`язків військової служби, Законом не віднесені до осіб з інвалідністю внаслідок війни.

Що стосується надання статусу ОСОБА_1 , то згідно з наданими документами він також визнаний особою з інвалідністю внаслідок травми, пов`язаної з проходженням військової служби, і не має права на надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни, в тому числі за наявності довідки про безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України (далі - заходи).

Пункт 11 частини другої статті 7 Закону містить вимогу не лише підтвердження факту участі у заходах, а й факту настання інвалідності внаслідок ушкодження здоров`я, отриманого під час участі у заходах.

Травму ОСОБА_1 отримав не під час безпосередньої участі у заходах, тому відповідною ВЛК прийнято рішення про причинний зв`язок ушкодження здоров`я з виконанням обов`язків військової служби, і, відповідно, МСЕК встановлено групу інвалідності у формулюванні, визначеному ВЛК (пункт 12 Положення №1317).

З урахуванням викладеного ОСОБА_1 не може бути визнаний особою з інвалідністю внаслідок війни. Він має право на пільги, передбачені статтею 12 Закону (за наявності посвідчення учасника бойових дій).

Питання соціального захисту осіб, яким встановлено інвалідність внаслідок ушкодження здоров`я, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби, врегульовано законами України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" і "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні".

Додатково інформуємо, що згідно з Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402, зареєстрованим Міністерством юстиції 17.11.2008 за № 1109/15800 (далі - Положення), постанови ВЛК про причинний зв`язок захворювання, поранення (травми, контузії, каліцтва), приймаються, зокрема, у формулюванні: "Поранення (контузія, травма, каліцтво), ТАК, пов`язане із захистом Батьківщини" (підпункт "а" пункту 21.5 розділу І Положення) - якщо поранення (травма, контузія, каліцтво) одержане під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, безпосередньої участі, зокрема, у заходах.

Якщо поранення (травма, контузія, каліцтво) одержане, у разі фактичного виконання службових обов`язків під час проходження військової служби, крім поранень (контузій, травм, каліцтв), одержаних за обставин фактичного виконання службових обов`язків, передбачених у підпункті "а" цього пункту, ВЛК приймають постанову: "Поранення (контузія, травма, каліцтво), ТАК, пов`язане з виконанням обов`язків військової служби" (підпункт "в" пункту 21.5 розділу ІІ Положення).

Позивач, не погодившись з бездіяльністю відповідача у вигляді відмови у встановленні статусу особи з інвалідністю внаслідок війни, звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відносини з приводу соціального захисту ветеранів війни як особливої окремої категорії громадян врегульовані, насамперед, приписами Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року №3551-XII.

Відповідно до статті 1 наведеного вище Закону цей Закон спрямований на захист ветеранів війни шляхом: створення належних умов для підтримання здоров`я та активного довголіття; організації соціального та інших видів обслуговування, зміцнення матеріально-технічної бази створених для цієї мети закладів і служб та підготовки відповідних спеціалістів; виконання цільових програм соціального і правового захисту ветеранів війни; надання пільг, переваг та соціальних гарантій у процесі трудової діяльності відповідно до професійної підготовки і з урахуванням стану здоров`я.

За приписами статті 4 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав.

До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни.

Статтею 7 цього Закону встановлено перелік, які належать до осіб з інвалідністю внаслідок війни та з приводу тлумачення якої між сторонами виник даний спір.

Відповідно до п.11 частини другої статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до осіб з інвалідністю внаслідок війни належать також особи з інвалідністю з числа:

військовослужбовців (резервістів, військовозобов`язаних, добровольців Сил територіальної оборони) Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовців військових прокуратур, осіб рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейських, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, особи, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України та стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, а також працівників підприємств, установ, організацій, які залучалися до забезпечення проведення антитерористичної операції, до забезпечення здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, до участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресію російської федерації проти України і стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час забезпечення проведення антитерористичної операції безпосередньо в районах та у період її проведення, під час забезпечення здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпечення здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Тобто, обов`язковими умовами набуттястатусу «особи з інвалідністю внаслідок війни»відповідно до п.11 ч.2 ст.7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» є набуття інвалідності внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України.

Відповідно до частин 3, 9 статті 1 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII) військовий обов`язок включає, зокрема, проходження військової служби.

Щодо військового обов`язку громадяни України поділяються на категорії, серед яких є: військовослужбовці - особи, які проходять військову службу.

Положеннями частини 2 статті 2 Закону № 2232-XII встановлено, що проходження військової служби здійснюється, у тому числі громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом.

Статтею 24 Закону № 2232-XII визначено початок, призупинення і закінчення проходження військової служби, а також час та місце виконання обов`язків військової служби (у редакції, чинній на час проходження позивачем військової служби).

Відповідно до частин 1, 2 вказаної статті початком проходження військової служби вважається: 1) день відправлення у військову частину з обласного збірного пункту - для громадян, призваних на строкову військову службу; 2) день зарахування до списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо) - для громадян, прийнятих на військову службу за контрактом, у тому числі військовозобов`язаних, які проходять збори, та резервістів під час мобілізації; 3) день призначення на посаду курсанта вищого військового навчального закладу, військового навчального підрозділу вищого навчального закладу - для громадян, які не проходили військову службу, та військовозобов`язаних; 4) день відправлення у військову частину з районного (міського) військового комісаріату - для громадян, призваних на військову службу під час мобілізації, на особливий період, та на військову службу за призовом осіб офіцерського складу.

Закінченням проходження військової служби вважається день виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо) у порядку, встановленому положеннями про проходження військової служби громадянами України.

Водночас, згідно із частиною 3 статті 24 Закону № 2232-XII військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов`язки військової служби:

1) на території військової частини або в іншому місці роботи (занять) протягом робочого (навчального) часу, включаючи перерви, встановлені розпорядком (розкладом занять);

2) на шляху прямування на службу або зі служби, під час службових поїздок, повернення до місця служби;

3) поза військовою частиною, якщо перебування там відповідає обов`язкам військовослужбовця або його було направлено туди за наказом відповідного командира (начальника);

4) під час виконання державних обов`язків, у тому числі у випадках, якщо ці обов`язки не були пов`язані з військовою службою;

5) під час виконання обов`язку з урятування людського життя, охорони державної власності, підтримання військової дисципліни та охорони правопорядку.

Аналіз наведених норм дає підстави стверджувати, що поняття «проходження військової служби» включає весь період перебування військовослужбовця на військовій службі з дня зарахування до списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо) по день виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини, тобто є ширшим за поняття «виконання обов`язків військової служби (службових обов`язків)», яке, в свою чергу, включає лише проміжок часу безпосереднього несення військової служби та виконання відповідних обов`язків.

Відповідно до пункту 2 Порядку видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранам війни визначається Положенням про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранам війни, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 № 302 (далі також Положення № 302) передбачено, що посвідчення є документом, що підтверджує статус ветеранів війни та інших осіб, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», на основі котрого надаються відповідні пільги і компенсації.

Згідно з п.7 Положення № 302 «Посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни», «Посвідчення учасника війни» і відповідні нагрудні знаки, «Посвідчення члена сім`ї загиблого» видаються органами праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації громадянина.

Відповідно до п.10 Положення № 302 «Посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни» видається на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності. Особам з інвалідністю внаслідок війни, у яких групу інвалідності встановлено без терміну перегляду, видаються безтермінові посвідчення, іншим - на період встановлення групи інвалідності. У разі продовження медико-соціальною експертною комісією терміну чи зміни групи інвалідності в посвідчення (на правій внутрішній стороні) вклеюється новий бланк, до якого вносяться відповідні записи. Записи в бланку завіряються відповідно до пункту 8 цього Положення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 № 1317 «Питання медико-соціальної експертизи» визначено порядок, умови та критерії встановлення інвалідності медико-соціальними експертними комісіями.

Причинний зв`язок інвалідності колишніх військовослужбовців з перебуванням на фронті або з виконанням ними інших обов`язків військової служби встановлюється на підставі документів, виданих військово-лікувальними закладами, а також інших документів, що підтверджують факт отримання поранення (захворювання).

Відповідно до п.26 Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затвердженого вказаною постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 № 1317, особі, що визнана особою з інвалідністю, залежно від ступеня розладу функцій органів і систем організму та обмеження її життєдіяльності встановлюється I, II чи III група інвалідності. I група інвалідності поділяється на підгрупи А і Б залежно від ступеня втрати здоров`я особи з інвалідністю та обсягу потреби в постійному сторонньому догляді, допомозі або нагляді.

Причинами інвалідності є:

- загальне захворювання;

- інвалідність з дитинства;

- нещасний випадок на виробництві (трудове каліцтво чи інше ушкодження здоров`я);

- професійне захворювання; поранення, контузії, каліцтва, захворювання:

- одержані під час захисту Батьківщини, виконання обов`язків військової служби (службових обов`язків) чи пов`язані з перебуванням на фронті, у партизанських загонах і з`єднаннях, підпільних організаціях і групах та інших формуваннях, що визнані такими згідно із законодавством, в районі воєнних дій на прифронтових дільницях залізниць, на спорудженні оборонних рубежів, військово-морських баз та аеродромів у період громадянської та Другої світової воєн або з участю у бойових діях у мирний час;

- одержані під час захисту Батьківщини, виконання інших обов`язків військової служби, пов`язаних з перебуванням на фронті в інші періоди;

- одержані в районах бойових дій у період Другої світової війни та від вибухових речовин, боєприпасів і військового озброєння у повоєнний період; від вибухових речовин, боєприпасів і військового озброєння на території проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської федерації у Донецькій та Луганській областях до 1 грудня 2014 р., а з 1 грудня 2014 р. - на території проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської федерації у Донецькій та Луганській областях, де органи державної влади здійснюють свої повноваження, та в населених пунктах, розташованих на лінії зіткнення, під час проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської федерації у Донецькій та Луганській областях; під час виконання робіт, пов`язаних з розмінуванням боєприпасів, незалежно від часу їх виконання;

- одержані у неповнолітньому віці внаслідок воєнних дій громадянських і Другої світової воєн та в повоєнний період;

- пов`язані з участю у бойових діях та перебуванням на території інших держав;

- пов`язані з виконанням службових обов`язків, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, ядерних аварій, ядерних випробувань, з участю у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, іншим ураженням ядерними матеріалами;

- одержані внаслідок політичних репресій;

- пов`язані з виконанням обов`язків військової служби або службових обов`язків з охорони громадського порядку, боротьби із злочинністю та ліквідацією наслідків надзвичайних ситуацій;

- одержані під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 р. по 21 лютого 2014 р. за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (у Революції Гідності);

поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержані під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх проведення;

захворювання:

- отримані під час проходження військової служби чи служби в органах внутрішніх справ, державної безпеки, інших військових формуваннях;

- пов`язані з впливом радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи;

- одержані в період проходження військової служби і служби в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, органах і підрозділах цивільного захисту, Держспецзв`язку.

При цьому, відповідно до п.21.5 п.21 розділу ІІ Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженим наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року № 402, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2008 року за № 1109/15800 (далі - Положення № 402) постанови ВЛК про причинний зв`язок захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв приймаються в таких формулюваннях:

а) «Поранення (контузія, травма, каліцтво), ТАК, пов`язане із захистом Батьківщини» - якщо поранення (травма, контузія, каліцтво) одержане під час захисту Батьківщини або виконання обов`язків військової служби під час служби у складі діючої армії і флоту у роки Громадянської війни, Великої Вітчизняної війни та війни з Японією (Другої світової війни), участі у бойових діях з розмінування боєприпасів часів Великої Вітчизняної війни (Другої світової війни), при безпосередній охороні державного кордону чи суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні у складі прикордонного наряду, екіпажу корабля (катера), екіпажу літака (вертольота) або під час проведення оперативно-розшукових заходів, або здійснення самостійно чи в складі підрозділу відбиття збройного нападу чи вторгнення на територію України військових груп і злочинних угруповань, а також під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

б) «Поранення (контузія, травма, каліцтво), ТАК, пов`язане з виконанням обов`язків військової служби» - якщо поранення (травма, контузія, каліцтво) одержане (крім випадків протиправного діяння), у разі фактичного виконання службових обов`язків під час проходження військової служби в частинах, які не входили до складу діючої армії.

в) «Поранення (травма, контузія, каліцтво), одержане в результаті нещасного випадку, ТАК, пов`язане з проходженням військової служби» - якщо воно одержане за обставин, не пов`язаних з виконанням обов`язків, або одержане внаслідок правопорушення.

г) «Захворювання, поранення (травма, контузія, каліцтво), ТАК, пов`язане з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії» - якщо захворювання виникло, поранення (контузія, травма, каліцтво) одержане в період перебування в країнах, де велись бойові дії (Перелік країн затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.94 № 63 «Про організаційні заходи щодо застосування Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (із змінами), далі - Перелік країн), і військовослужбовець визнаний учасником бойових дій.

ґ) «Захворювання, ТАК, пов`язане із захистом Батьківщини», якщо воно виникло в період служби у військових частинах та установах, що входять до складу діючої армії, або коли захворювання, яке виникло до цього, у період служби у військових частинах і установах, які входять до складу діючої армії, досягло такого розвитку, що обмежує придатність або призводить до непридатності (у тому числі й тимчасової) до військової служби.

д) «Захворювання (поранення, контузія, каліцтво, травма), ТАК, пов`язане з проходженням військової служби» - якщо воно виникло в період служби у військових частинах та установах, які не входять до складу діючої армії, або коли захворювання, що виникло до військової служби, у період служби досягло такого розвитку, який обмежує придатність або призводить до непридатності (у тому числі тимчасової) до військової служби, служби з військової спеціальності.

У такому самому формулюванні приймаються постанови при медичному огляді військовослужбовців за результатами поранень (травм, контузій, каліцтв), одержаних ними в період проходження військової служби, коли документи про обставини їх одержання на момент медичного огляду відсутні.

Із системного аналізу наведених положень слідує, що причинний зв`язок встановлення інвалідності з формулюванням «захворювання під час виконання обов`язків військової служби (службових обов`язків)», «захворювання, ТАК, пов`язане із захистом Батьківщини», «Поранення (контузія, травма, каліцтво), ТАК, пов`язане із захистом Батьківщини» та причинний зв`язок встановлення інвалідності з формулюванням «ТРАВМА, ТАК, ПОВ`ЯЗАНА З ВИКОНАННЯМ ОБОВ`ЯЗКІВ ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ» є відмінними підставами для встановлення відповідної групи інвалідності та не підлягають ототожненню між собою.

Як вбачається з доданих до матеріалів справи доказів, відповідно до довідки від 10.08.2024 №41/2/2903 про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, виданою військовою частиною НОМЕР_2 , позивач в період з 04.10.2022 по 15.10.2022 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в Херсонська область, Бериславський район, Калинівська селищна ТГр н.п. Давидів Брід. Підстава: Журнал бойових дій в/ч НОМЕР_2 №9)19т від 01.10.2022. Рапорт командира батальйону морської піхоти ОСОБА_4 від 10.08.2024 вх.№28500. Ця довідка є підставою для надання особі статусу учасника бойових дій (особи з інвалідністю внаслідок війни).

Згідно з довідкою про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) від 08.06.2023 №2749/1, виданою військовою частиною НОМЕР_1 , військовослужбовець служби за мобілізацією солдат ОСОБА_1 1983 року народження, за обставин: 22 травня 2022 року близько 08 годин 30 хвилин під час проведення заняття зі спеціальної підготовки норматив «Зайняття непідготовленої вогневої позиції», не прибрав ногу від колеса гармати що змінило своє положення та отримав травму правої стопи на території військового містечка « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ( АДРЕСА_1 ) військової частини НОМЕР_1 . Під час виконання ним обов`язків військової служби, не пов`язане з вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення, та не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп`яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження.

Згідно з витягом з протоколу протоколу засідання штатної 20 регіональної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв Протокол №993 від 12 березня 2024 року:

«Травму, яку отримав матрос ОСОБА_5 , 1983 року народження, яка підтверджена довідкою ВЛК КНП «Клініка «Сімейний лікар» ШСР від 06.11.2023 №1, згідно якої він на підставі ст. 61-б, графи II Розкладу хвороб, (Наказ МОУ №402 від 14 серпня 2008 року) був визнаний «Обмежено придатний до військової служби. Непридатний до служби у десантно-штурмових військах, плавскладі, морській піхоті, спецспорудах (за винятком підрозділів забезпечення). Придатний до служби у частинах (підрозділах) забезпечення, територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, установах, організаціях, навчальних закладах», довідкою про обставини травми (додаток 5) №2749/1 від 08.06.2023 виданою командиром в/ч НОМЕР_1 , військово медичними документами та документами лікувальних закладів МОЗ України». Травма: «Консолідовані переломи човноподібної та п`яткової кісток правої стопи. Остеоартроз правого гомілково-ступневого суглоба. Змішана контрактура правого гомілково-ступневого суглобу», - ТРАВМА, ТАК, ПОВ`ЯЗАНА З ВИКОНАННЯМ ОБОВ`ЯЗКІВ ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ. Постанову про причинний зв`язок травми у довідці ВЛК КНП «Клініка «Сімейний лікар» ШСР від 06.11.2023 №1, - ВІДМІНИТИ».

Відповідно до довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААГ №459729 від 19.06.2024, позивачу встановлено третю групу інвалідності, причина інвалідності Травма, ТАК, пов`язана з виконанням обов`язків військової служби, інвалідність встановлена на строк до 01 липня 2026 року.

Суд враховує, що інвалідність позивача не встановлена внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов`язків військової служби (службових обов`язків), або внаслідок захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов`язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації.

Подані позивачем документи підтверджують його статус учасника бойових дій та настання інвалідності у зв`язку з тим, що він проходив військову службу, проте не містять відповідного формулювання, яке підтверджувало б причинний зв`язок захворювання, поранення, контузії, травми чи каліцтва, пов`язаних із захистом Батьківщини або під час безпосереднього виконання інших обов`язків військової служби (службових обов`язків) в районах проведення відповідних операцій чи заходів, та надавало б право для встановленнястатусу «особи з інвалідністю внаслідок війни».

Таким чином, позивач не належить до осіб з інвалідністю внаслідок війни відповідно до положень статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», оскільки ІІІ група інвалідності йому встановлена внаслідок травми, так, пов`язаної з виконанням обов`язків військової служби, що має вирішальне значення при розгляду даної справи.

З огляду на установлені фактичні обставини справи, суд зазначає, що решта доводів та тверджень учасників справи, у контексті наведених правових вимог,не впливають на висновки судуза наслідком розгляду даної справи.

Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Згідно зі статтею 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи установлені обставини у справі, системно проаналізувавши норми законодавства, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд дійшов висновку про необґрунтованість позову та відсутність підстав для його задоволення.

Відповідно до вимог статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України підстави для відшкодування або стягнення судових витрат по даній справі відсутні.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , ІПН НОМЕР_3 ) до Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради (69035, м.Запоріжжя,пр.Маяковського, буд.3, код ЄДРПОУ 37573438) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанцій.

Суддя Ж.М. Чернова