Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 45/21720.10.10 За позовом: Державної екологічної інспекції в місті Києві
до відповідача: Державного комунального підприємства «Лавра»
про: відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок пошкодження зелених насаджень в сумі 53.550,00 грн.
Cуддя Балац С.В.
Представники:
позивача: Ящук Р.М.
відповідача: не з’явилися
Суть спору: стягнення 53.550,00 грн. збитків заподіяних державі внаслідок незаконного пошкодження зелених насаджень.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач на земельній ділянці площею 0,315 га пошкоджено зелені насадження до ступеня припинення росту. Документи на проведення підготовки до будівельних робіт та на знесення зелених насаджень, передбачених законодавством у відповідача відсутні.
Ухвалою від 30.08.2010 порушено провадження у справі та призначено її до розгляду на 04.10.2010.
Ухвалою від 04.10.2010 відкладено розгляд справи на 20.10.2010.
Відповідач відзив на позов не надав, в судові засідання не з’являвся, про розгляд справи був повідомлений належним чином.
Відповідно до положень статті 75 ГПК України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
В судовому засіданні 20.10.2010 оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши наявні у матеріалах справи докази, суд –
ВСТАНОВИВ:
За результатами позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, проведеної позивачем, складено Акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 17.12.2009 (далі - Акт).
В названому Акті зафіксовано факт порушення природоохоронного законодавства відповідачем при використанні земельної ділянки, на перетині вул. Милославської, та Закревського у Деснянському районі м. Києва.
Зокрема, в Акті встановлено, що на земельній ділянці орієнтовною площею 0,315 га, на перетині вул. Милославської, та Закревського у Деснянському районі м. Києва, в результаті засипання будівельним сміттям, самовільно зайнято та пошкоджено будівельною технікою зелені насадження до ступеня припинення росту. При цьому відповідачем не надано документів на проведення підготовки до будівельних робіт, на знесення зелених насаджень та документів, що посвідчують право власності та право тимчасосовго користування земельною ділянкою.
Позивач звернувся до відповідача з претензією про сплату збитків, заподіяних державі, в сумі 53.550,00 грн.
Згідно ст. 16 Закону України “Про благоустрій населених пунктів” на об'єктах благоустрою забороняється, зокрема, самовільно пошкоджувати або знищувати газони, самовільно висаджувати та знищувати дерева, кущі тощо.
Нормою ч. 3 ст. 28 Закону України “Про благоустрій населених пунктів” видалення дерев, кущів, газонів і квітників здійснюється в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 3, 4 Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2006 № 1045 Видалення зелених насаджень на території населеного пункту здійснюється за рішенням виконавчого органу міської, селищної, сільської ради (далі - компетентний орган) на підставі ордера. Підставою для прийняття рішення компетентним органом є заява юридичної чи фізичної особи (далі - заявник) про видалення зелених насаджень. Компетентний орган протягом трьох днів після надходження заяви затверджує склад відповідної комісії. До складу комісії включаються представники заявника, власника земельної ділянки (користувача), компетентного органу, а також інших заінтересованих організацій. Комісія у п'ятиденний строк після її затвердження визначає стан зелених насаджень, розташованих на земельній ділянці, і складає акт обстеження тих насаджень, що підлягають видаленню, за зразком, затвердженим Мінбудом. Акт складається у чотирьох примірниках і подається на погодження з територіальним органом Мінприроди у триденний строк. Три примірники погодженого акта повертається комісії, по одному з яких передається власнику (користувачу) земельної ділянки і заявнику. Голова комісії готує в триденний строк проект рішення компетентного органу про видалення зелених насаджень, в якому зазначаються дані про кількість зелених насаджень, що підлягають видаленню і що залишаються на земельній ділянці. Компетентний орган у місячний строк після надходження зазначеного проекту приймає рішення про видалення зелених насаджень і наступного дня видає заявнику його копію для оплати відновної вартості зелених насаджень, що підлягають видаленню.
Отже, порядок видалення дерев передбачає юридичний склад (комплекс юридичних фактів), останнім з яких має бути ордер на видалення зелених насаджень.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач вказаного ордеру не отримав, проте зелені насадження пошкодив. Отже, відповідач порушив норми законодавства України.
Нормою п. 1 ч. 1 ст. 42 Закону України “Про благоустрій населених пунктів” до відповідальності за порушення законодавства у сфері благоустрою населених пунктів притягаються особи, винні у порушенні встановлених державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів.
Згідно ст. 5 Закону України «Про рослинний світ»під час здійснення діяльності, яка впливає на стан охорони, використання та відтворення рослинного світу, необхідно дотримуватися таких основних вимог: збереження природної просторової, видової, популяційної та ценотичної різноманітності об'єктів рослинного світу; збереження умов місцезростання дикорослих рослин і природних рослинних угруповань; науково обгрунтованого, невиснажливого використання природних рослинних ресурсів; здійснення заходів щодо запобігання негативного впливу господарської діяльності на рослинний світ; охорони об'єктів рослинного світу від пожеж, захист від шкідників і хвороб;здійснення заходів щодо відтворення об'єктів рослинного світу; регулювання поширення та чисельності дикорослих рослин і використання їх запасів з врахуванням інтересів охорони здоров'я населення. Вказані вимоги враховуються під час розробки проектів законодавчих актів, загальнодержавних, міждержавних, регіональних програм та здійснення заходів з охорони, використання та відтворення рослинного світу.
Відповідно до ст. 40 Закону України «Про рослинний світ»порушення законодавства про рослинний світ тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законами України. Відповідальність за порушення законодавства про рослинний світ несуть особи, винні у: самовільному спеціальному використанні природних рослинних ресурсів; порушенні правил загального використання природних рослинних ресурсів; протиправному знищенні або пошкодженні об'єктів рослинного світу; порушенні вимог охорони умов місцезростання об'єктів рослинного світу; порушенні вимог щодо охорони, використання та відтворення рослинного світу під час проектування, розміщення, будівництва, реконструкції, введення в дію, експлуатації споруд та об'єктів, застосування технологій, які негативно впливають на стан об'єктів рослинного світу; перевищенні лімітів використання природних рослинних ресурсів; самовільному проведенні інтродукції та акліматизації дикорослих видів рослин; реалізації лікарської та технічної сировини дикорослих рослин, зібраної без дозволу на спеціальне використання природних рослинних ресурсів; закупівлі лікарської та технічної сировини дикорослих рослин у юридичних або фізичних осіб, які не мають дозволу на їх спеціальне використання; порушенні правил вивезення за межі України і ввезення на її територію об'єктів рослинного світу; невнесенні збору за використання природних рослинних ресурсів у встановлені строки. Законами України може бути встановлено відповідальність і за інші види порушень у сфері охорони, використання та відтворення рослинного світу.
Відповідно до ст. 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Вирішуючи спір про відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, господарському суду слід виходити з презумпції вини правопорушника (статті 1166 та 1172 Цивільного кодексу). Отже позивач не повинен доводити наявність вини відповідача у заподіянні шкоди навколишньому природному середовищу, навпаки, відповідач повинен довести, що у діях його працівників відсутня вина у заподіянні шкоди, такої ж позиція висловлена Вищим арбітражним судом України в п. 1.6. Роз’яснення від 27.06.2001 № 02-5/744 «Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із застосуванням законодавства про охорону навколишнього природного середовища».
Відповідачем не спростовано своєї вини.
Позивачем правомірно розраховано суму збитків в сумі 53.550,00 грн. заподіяних державі за знищення вказаних дерев відповідно до такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної внаслідок знищення або пошкодження дерев і чагарників, додаток 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.1999 №559.
Відповідно до п. 49 ст. 6 Закону України «Про державний бюджет України на 2010 рік»установлено, що джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2010 рік у частині доходів є: 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.
Нормою п. 7 ст. 47 Закону України «Про державний бюджет України на 2010 рік»установлено, що джерелами формування спеціального фонду місцевих бюджетів у 2010 році є 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, що зараховуються до місцевих бюджетів згідно із статтею 46 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища".
Враховуючи викладене, вимоги позивача про стягнення 53.550,00 грн. шкоди заподіяної державі внаслідок незаконного пошкодження зелених насаджень є обґрунтованими, підтверджуються матеріалами справи та підлягають задоволенню відповідно до норм розподілу вказаних сум між бюджетами відповідно до норм Закону України «Про державний бюджет України на 2010 рік».
Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 33, 49, 78, 82-85, 116-118 Господарського процесуального кодексу України, суд –
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Державного комунального підприємства «Лавра»(01015, м. Київ, вул. Січневого повстання, буд. 17, код 19015978, з будь якого її рахунку, виявленого державним виконавцем під час виконання рішення суду) до спеціального фонду місцевого бюджету –Деснянського району міста Києва (рах. 33113331700004 в ГУ ДКУ у м. Києві, МФО 820019, Одержувач: УДК У Деснянському районі м. Києва, код 26077891, код платежу 24062100) –34.485 (тридцять чотири тисячі чотириста вісімдесят п’ять) грн. 00 коп. –70% збитків.
3. Стягнути з Державного комунального підприємства «Лавра»(01015, м. Київ, вул. Січневого повстання, буд. 17, код 19015978, з будь якого її рахунку, виявленого державним виконавцем під час виконання рішення суду) до спеціального фонду Державного бюджету України (ГУДКУ в м. Києві, банк ГУДКУ рах. 31517921700001, МФО 820019, код ЄДРПОУ 24262621, код бюджетної класифікації 24062100) –16065 (шістнадцять тисяч шістдесят п’ять) грн. 00 коп. - 30% збитків.
4. Стягнути з Державного комунального підприємства «Лавра»(01015, м. Київ, вул. Січневого повстання, буд. 17, код 19015978, з будь якого її рахунку, виявленого державним виконавцем під час виконання рішення суду) до Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 22090200; символом звітності 095; № рахунку: 31110095700011; банк: ГУ УДК у м. Києві; отримувач: УДК у Шевченківському районі м. Києва; МФО: 820019; код ЄДРПОУ 26077968) –535 (п’ятсот тридцять п’ять) грн. 50 коп. - державного мита
5. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства “Камет” (03062, м. Київ, пр.-т Перемоги, 65, код 00241206, з будь якого її рахунку, виявленого державним виконавцем під час виконання рішення суду) до Державного бюджету України (рахунок: № 31218264700001; Одержувач: ГУ УДК у м. Києві; код 24262621; банк одержувача: ГУ ДКУ у м. Києві МФО 820019; код платежу: 22050003) –236 (двісті тридцять шість) грн. 00 коп. –витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
6. Видати накази.
7. Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення оформленого відповідно до ст. 84 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя С. В. Балац
Дата підписання 01.11.2010