Рішення № 122002347, 30.09.2024, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.09.2024
Номер справи
340/5589/24
Номер документу
122002347
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 вересня 2024 року м. Кропивницький Справа № 340/5589/24

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7-А, код ЄДРПОУ 20632802)

про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії.

Позов ОСОБА_1 мотивовано тим, що він перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Кіровоградській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". При проведенні перерахунку пенсії з метою її індексації з 01.03.2023 року та з 01.03.2024 року відповідач обмежував розмір його пенсії та виплачує йому лише 37398, 68 грн. Позивач стверджує, що на нього не поширюються приписи статті 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" щодо обмеження максимального розміру пенсій, а рішенням Конституційного Суду України від 13.09.2023 року № 7-р(I)/2023 визнано неконституційним положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України у частині, за якою норми і положення статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування. Тож позивач просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо обмеження його пенсії максимальним розміром при проведенні її перерахунку та виплати;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області перерахувати та виплачувати йому пенсію з 01.03.2023 року з урахуванням надбавок, доплат та індексації, встановленої постановою Кабінету Міністрів України №168 від 24.02.2023 року "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" та з 01.03.2024 року з урахуванням надбавок, доплат та індексації, встановленої постановою Кабінету Міністрів України №185 від 23.02.2024 року "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році", без обмеження виплати пенсії максимальним розміром, та з урахуванням вже виплачених сум.

Ухвалою судді від 28.08.2024 року відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Від відповідача до суду надійшов відзив із запереченнями проти позову, які мотивовані тим, що обмеження пенсійних виплат позивача здійснене на підставі частини 3 статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та статті 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи". Окремо відповідач наголошував, що позивач пропустив строк звернення до суду, установлений статтею 122 КАС України.

Розглянувши справу в порядку спрощеного позовного провадження, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.

ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, як особа з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, щодо яких встановлено причинний зв`язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою.

Позивач безпосередньо брав участь у роботах, пов`язаних з усуненням аварії на ЧАЕС та її наслідків, у зоні відчуження з 21 по 27 липня 1986 року, куди він був тимчасово відряджений на підставі наказу міського об`єднання "Промтовари" Кіровоградського обласного управління торгівлі.

Відповідно до довідки МСЕК ОСОБА_1 з 27.08.2010 року встановлена ІІІ група інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, та ступінь втрати професійної працездатності у розмірі 50 %, а з 30.07.2012 року - ІІ група інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, та ступінь втрати професійної працездатності у розмірі 75 %.

Органами Пенсійного фонду позивачу з вересня 2008 року призначена пенсія за віком із зменшенням пенсійного віку на умовах статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з вересня 2009 року встановлена пенсія за особливі заслуги перед Україною відповідно до статті 5 Закону України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною" як надбавка до пенсії у розмірі 25% прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність.

З 27.08.2010 року позивачу призначена державна пенсія по інвалідності (шифр пенсії 335) та додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, відповідно до статей 49, 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

З 07.11.2011 року позивач переведений на пенсію за віком, а з 01.01.2012 року - на пенсію по інвалідності за Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (шифр пенсії 335).

У листопаді 2014 року позивач звернувся до УПФУ в м. Кіровограді із заявою про перерахунок пенсії по інвалідності на підставі Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 році, підтвердженого довідкою ТОВ "Підприємство Турбота" №4/24 від 28.08.2014 року, яке є правонаступником міського об`єднання "Промтовари".

У зв`язку з відмовою пенсійного органу у такому перерахунку, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.

Постановою Кіровського районного суду м. Кіровограда від 24.06.2015 року у справі №404/1909/15-а позов ОСОБА_1 задоволено та зобов`язано УПФУ в м. Кіровограді провести перерахунок та виплачувати йому пенсію з урахуванням довідки №4/24 від 28.08.2014 року, наданої ТОВ "Підприємство Турбота", про заробітну плату працівника за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, починаючи з 24.11.2014 року з урахуванням вже виплачених сум.

На виконання цього рішення суду УПФУ в м. Кіровограді у вересні 2015 році здійснило перерахунок пенсії позивача із заробітку, підтвердженого довідкою ТОВ "Підприємство Турбота" №4/24 від 28.08.2014 року.

Після того правове регулювання правовідносин щодо обчислення і призначення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" неодноразово змінювалося, а пенсійні органи неодноразово переглядали розмір пенсії позивача.

У грудні 2022 року ГУ ПФУ в Кіровоградській області провело перерахунок пенсії позивача з 01.12.2022 року у зв`язку з набранням чинності 01.12.2022 року змін до постанови Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011 року "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в частині визначення середньомісячного заробітку (зміни показника середньої заробітної плати) учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС при обчисленні пенсій по інвалідності.

Згідно з рішенням №93525084624 від 06.12.2022 року середньомісячний заробіток склав 48661, 10 грн., а основний розмір пенсії - 36495, 83 грн. (48661, 10 грн. х 75%). Щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, як особі з інвалідністю ІI групи з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії - згідно з пп.1 п.13 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011 року, склала 379, 60 грн. Пенсія за особливі заслуги перед Україною склала 523, 25 грн. (2093 грн. х 25 %). Загалом щомісячний розмір пенсійних виплат позивача з 01.12.2022 року склав 37398, 68 грн., але був обмежений максимальною сумою 20930 грн.

Позивач не погодився з таким обмеженням його пенсії та у березні 2023 року звернувся до суду з позовом.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 19.04.2023 року у справі №340/1087/23, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 22.02.2024 року, позов ОСОБА_2 задоволено та зобов`язано ГУ ПФУ в Кіровоградській області провести з 01.12.2022 року перерахунок та виплату йому пенсії без обмеження її максимальним розміром та з урахуванням вже проведених виплат.

Між тим, у лютому 2023 року відповідач здійснив з 01.03.2023 року перерахунок пенсії позивача по інвалідності з метою її індексації з урахуванням коефіцієнта збільшення, установленого пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №168 від 24.02.2023 року "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році".

Згідно з рішенням №93525084624 від 26.02.2023 року середньомісячний заробіток склав 58247, 37 грн. (48661, 10 грн. х 1,197), а основний розмір пенсії - 43 685, 53 грн. (58247, 37 грн. х 75%). Щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, як особі з інвалідністю ІI групи з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії - згідно з пп.1 п.13 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011 року, склала 379, 60 грн. Пенсія за особливі заслуги перед Україною склала 523, 25 грн. (2093 грн. х 25%). До пенсії застосовані обмеження в індексації в розмірі 5689,70 грн., внаслідок чого загалом щомісячний розмір пенсійних виплат позивача з 01.03.2023 року склав 38898, 68 грн., але був обмежений максимальною сумою 20930 грн.

У лютому 2024 року відповідач здійснив з 01.03.2024 року перерахунок пенсії позивача по інвалідності з метою її індексації з урахуванням коефіцієнта збільшення, установленого пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 року №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році".

Згідно з рішенням №93525084624 від 28.02.2024 року середньомісячний заробіток склав 62883, 86 грн. (48661, 10 грн. х 1,197 х 1,0796), а основний розмір пенсії - 47162, 90 грн. (62883, 86 грн. х 75 %). Щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, як особі з інвалідністю ІI групи з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії - згідно з пп.1 п.13 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011 року, склала 379, 60 грн. Пенсія за особливі заслуги перед Україною склала 590, 25 грн. (2361 грн. х 25%). До пенсії застосовані обмеження в індексації в розмірі 5689,70 грн. та в розмірі 1977, 37 грн., внаслідок чого загалом щомісячний розмір пенсійних виплат позивача з 01.03.2024 року сягнув 40465, 68 грн., але був обмежений максимальною сумою 23610 грн.

У квітні 2024 року ГУ ПФУ в Кіровоградській області, виконуючи рішення суду у справі №340/1087/23, прийняло рішення №93525084624 від 26.04.2024 року про перерахунок пенсії, яким з 01.12.2022 року нарахувало позивачу щомісяця пенсію в сумі 37398, 86 грн., а також склало розрахунок, у якому розрахувало заборгованість з виплати пенсії за минулий час, як різницю між сумами пенсії, перерахованої на виконання судового рішення, та вже виплаченої пенсії, за період з грудня 2022 року по квітень 2024 року.

Законність таких рішень, розрахунків та здійснених відповідачем обчислень пенсії за вказаний період не є предметом цього спору та може бути перевірена в порядку судового контролю у справі №340/1087/23.

З травня 2024 року пенсія позивачу виплачується у розмірі 37398, 68 грн. щомісяця.

У червні 2024 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Кіровоградській області із заявою, у якій просив виплатити йому пенсію без обмеження її максимального розміру.

Відповідач надав відповідь від 03.07.2024 року про те, що пенсія позивачу виплачуватиметься у розмірі 37398, 68 грн., перерахованому на виконання рішення суду у справі №340/1087/23.

Позивач не погодившись із такою відповіддю, звернувся до суду з цим позовом.

Вирішуючи спір, суд дійшов до таких висновків.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я визначає Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року №796-XII (надалі - Закон №796-XII), який створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.

Згідно зі статтею 9 Закону №796-XII особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, є зокрема: 1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків.

Відповідно до статті 10 Закону №796-XII учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов`язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно з частиною 1 статті 14 Закону №796-XII для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: 1) особи з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (статті 10, 11 і частина третя статті 12), щодо яких встановлено причинний зв`язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, - категорія 1.

Відповідно до частини 1 статті 49 Закону №796-XII пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді:

а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Згідно зі статтею 50 Закону №796-XII особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Статтею 54 Закону №796-XII регулюється порядок виплати державної пенсії особам, віднесеним до категорії 1 та у зв`язку з втратою годувальника.

Відповідно до цієї статті Закону №796-XII (в редакції Закону України від 29.06.2021 року №1584-IX, яка діє з 01.07.2021 року) пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.

В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986 - 1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців.

В усіх випадках розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, не можуть бути нижчими:

- для I групи інвалідності - 6000 гривень;

- для II групи інвалідності - 4800 гривень;

- для III групи інвалідності - 3700 гривень;

- для дітей з інвалідністю - 3700 гривень.

Розміри пенсії, передбачені частиною третьою цієї статті, починаючи з 2022 року щороку з 1 березня індексуються у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, з урахуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Порядок призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.

У статті 57 Закону №796-XII (в редакції Закону України від 29.06.2021 року № 1584-IX, яка діє з 01.01.2022 року) наведені пільги щодо визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії та передбачено, що визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

У разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" за бажанням особи, яка звернулася за пенсією, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.

Якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення:

- менше 12 місяців, - заробітна плата (дохід) визначається шляхом поділу загальної суми заробітної плати (доходу) за календарні місяці роботи на кількість зазначених місяців;

- не менше 30 календарних днів у двох місяцях, - заробітна плата (дохід) визначається за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи;

- менше місяця, - заробітна плата (дохід) визначається за відповідний календарний місяць з додаванням до заробітної плати (доходу) на основній роботі.

Для обчислення пенсії по інвалідності відповідно до статті 54 цього Закону особам із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, визначених статтею 10 цього Закону, стосовно яких встановлено причинний зв`язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, особам, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, внаслідок чого стали особами з інвалідністю, а також пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за осіб з їх числа за бажанням особи, яка звернулася за пенсією, заробітна плата (дохід) визначається виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Порядок визначення заробітної плати (доходу), у тому числі заробітної плати (доходу), передбаченої частиною четвертою цієї статті, для обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначеної відповідно до статті 54 цього Закону, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно зі статтями 60-1, 60-2 Закону №796-XII призначення та виплата пенсій, передбачених цим Законом, і щомісячної компенсації сім`ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи провадяться територіальними органами Пенсійного фонду України.

Призначення пенсій провадиться відповідно до законодавства, чинного на час звернення особи за призначенням пенсії. Перерахунок пенсій проводиться відповідно до законодавства, чинного на час проведення перерахунку пенсії.

Частиною 1 статті 67 Закону №796-XII передбачено, що конкретні розміри всіх доплат, пенсій і компенсацій підвищуються Кабінетом Міністрів України відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати.

Згідно з частиною 2 статті 67 Закону №796-XII (в редакції Закону України від 15.02.2022 року №2040-IX, яка діє з 30.04.2022 року) пенсії, передбачені цим Законом, підвищуються відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Частиною 3 статті 67 Закону №796-XII передбачено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Кабінет Міністрів України прийняв постанову №1210 від 23.11.2011 року "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", якою зокрема року затвердив Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (надалі - Порядок №1210).

У грудні 2021 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №1307 від 09.12.2011 року "Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. № 1210 і від 26 вересня 2012 р. № 886", якою постановив:

1. Внести до постанов Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" і від 26.09.2012 року № 886 "Про комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках" зміни, що додаються.

3. Пенсійному фонду України забезпечити здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цією постановою, за документами, що містяться в матеріалах пенсійних справ, з 1 січня 2022 р., з 1 березня 2022 р. і з 1 грудня 2022 р. на найбільш вигідних умовах.

4. Ця постанова набирає чинності з 1 січня 2022 р., крім підпунктів 6 та 8 пункту 1 змін, затверджених цією постановою, які набирають чинності з 1 грудня 2022 року.

Тож з 01.12.2022 року Порядок №1210 (у редакції змін, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2021 року №1307) передбачав таке:

1. Цей Порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - пенсії), а також визначення заробітної плати (доходу) для їх обчислення. Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати (доходу), одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

2. Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсій враховується за будь-які 12 місяців підряд такої роботи.

3. У разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження:

1) з дня аварії не менш як 12 місяців підряд, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати (доходу) за будь-який повний календарний місяць роботи в зазначеній зоні;

2) на промисловому майданчику Чорнобильської АЕС не менш як 12 місяців у період з 26 квітня 1986 р. до 1 серпня 1987 р., за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати (доходу) за будь-який повний календарний місяць роботи в зоні відчуження. Якщо така особа виводилася із зони Чорнобильської АЕС за медичними показниками у зв`язку з переопроміненням, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати (доходу) за будь-який повний календарний місяць роботи на промисловому майданчику Чорнобильської АЕС;

3) менш як 12 місяців підряд, пенсія обчислюється виходячи із заробітної плати (доходу) за повні календарні місяці підряд у зоні відчуження;

4) менше календарного місяця у 1986-1990 роках (в тому числі особа, яка захворіла на променеву хворобу), за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати (доходу), одержаної (одержаного) за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати (доходу) за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата (дохід) за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати (доходу) проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати (доходу).

4. Якщо робота проводилася вахтовим методом, визначення тривалості роботи у зоні відчуження і заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії здійснюється виходячи з того, що одна повна вахта (не менш як 14 робочих днів підряд) вважається повним місяцем.

5. У разі коли кількість відпрацьованих днів у неповному календарному місяці роботи більш як 25,4, пенсія обчислюється виходячи із заробітної плати (доходу) за фактично відпрацьований час.

6. В усіх випадках премія, передбачена підпунктом 3 пункту 1 постанови Ради Міністрів УРСР, Укрпрофради від 10 червня 1986 р. № 207-7 (не більш як 400 карбованців на місяць), що була визначена умовами оплати праці для осіб, які безпосередньо брали участь у роботах, пов`язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи і запобіганням забрудненню навколишнього природного середовища, після проведеного розрахунку додається до суми обчисленої заробітної плати (обчисленого доходу).

8. В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії за роботу в зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3 тис. карбованців.

9. Пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, для осіб з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і пенсії у зв`язку з втратою годувальника з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС визначаються за формулою: П=Зс х Кзс х Кв /100 %,

де П - розмір пенсії;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої (якого) сплачено страхові внески за 2014-й, 2015-й та 2016 роки, збільшена (збільшений) на відповідні коефіцієнти збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої (якого) сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, визначені починаючи з 2019 року згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. №124;

Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати (доходу), який враховується під час обчислення пенсії;

Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках).

Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати (доходу), який враховується під час обчислення пенсії (Кзс), визначається за формулою: Кзс=Ск/К,

де Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) (Кз1 + Кз2 + Кз3 + … + Кзn) за кожний місяць роботи в зоні відчуження у 1986 - 1990 роках;

К - кількість місяців, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу).

Коефіцієнт заробітної плати (доходу) (Кз1, Кз2, Кз3, …, Кзn) за кожний місяць роботи в зоні відчуження, який враховується під час обчислення пенсії, визначається за формулою: Кз=Зв/Зсм,

де Кз - коефіцієнт заробітної плати (доходу);

Зв - сума заробітної плати (доходу) за роботу в зоні відчуження за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), за період 1986 - 1990 років;

Зсм - показник середньомісячної заробітної плати (доходу) робітників та службовців, зайнятих у галузях національної економіки, згідно з додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 20 листопада 2003 р. №1783 "Про заходи щодо поліпшення пенсійного забезпечення громадян" за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати, за період 1986 - 1990 років.

У разі коли особа з інвалідністю із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, визначених статтею 10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", стосовно яких установлено причинний зв`язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, осіб, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, внаслідок чого стали особами з інвалідністю, а також особи, які мають право на пенсію у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за осіб з їх числа, виявили бажання обчислювати пенсію із заробітної плати (доходу), визначеної (визначеного) з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, такі пенсії обчислюються у порядку, передбаченому цим пунктом, з урахуванням середньомісячного коефіцієнта заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії, (Кзс), що визначається за формулою: Кзс = Зп(мін) х 5/Зс1,

де Зп (мін) - розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року;

Зс1 - середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в Україні в цілому, з якої (якого) сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року. Якщо на день призначення/ перерахунку пенсії відсутні дані про середню заробітну плату (дохід) у середньому на одну застраховану особу в Україні в цілому, з якої (якого) сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року, для обчислення пенсії за формулою, зазначеною в абзаці тринадцятому цього пункту, враховується середньомісячний коефіцієнт заробітної плати (доходу), який використовувався під час призначення/перерахунку пенсії в році, що передує відповідному року, з наступним перерахунком пенсії після отримання даних про середню заробітну плату (дохід) у середньому на одну застраховану особу в Україні в цілому, з якої (якого) сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року. Якщо при цьому середньомісячний коефіцієнт заробітної плати (доходу), який враховується під час призначення/перерахунку пенсії у відповідному році, є меншим від середньомісячного коефіцієнта заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення/перерахунку пенсії в році, що передує відповідному року, пенсія обчислюється з урахуванням середньомісячного коефіцієнта заробітної плати (доходу), який використовувався під час призначення/перерахунку пенсії в році, що передує відповідному року.

Пенсії, що обчислені із заробітної плати (доходу), яка визначалася виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати відповідно до абзаців тринадцятого - п`ятнадцятого цього пункту, перераховуються у разі зміни розміру мінімальної заробітної плати виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

У разі коли особа звернулася за призначенням пенсії з урахуванням заробітної плати (доходу), одержаної (одержаного) за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, органи Пенсійного фонду України визначають два показники середньомісячного коефіцієнта заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії, (Кзс): обчислений відповідно до абзаців шостого - дванадцятого цього пункту, а також відповідно до абзаців тринадцятого - шістнадцятого цього пункту, і призначають пенсію з урахуванням вищого середньомісячного коефіцієнта заробітної плати.

Розмір відшкодування фактичних збитків (Кв) визначається:

- для пенсій по інвалідності - як відсоток втрати працездатності, визначений органами медико-соціальної експертизи;

- для пенсій по втраті годувальника - як співвідношення кількості непрацездатних членів сім`ї до кількості таких членів сім`ї з урахуванням потерпілого (у відсотках) Кв = Ку/Ку + 1 х 100%, де Ку - кількість непрацездатних членів сім`ї.

Під час визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) у випадках, передбачених цим пунктом, середня заробітна плата (дохід) за рік у відповідному періоді вважається середньомісячною платою робітників та службовців, зайнятих у галузях національної економіки, відповідного року.

11. Розмір пенсії, призначеної відповідно до цього Порядку, не може бути меншим за розміри, визначені частиною третьою статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

13. Щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виплачується у таких розмірах:

1) особам, що належать до категорії 1: з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС: особам з інвалідністю II групи - 379,6 гривні.

Згідно з частиною 5 статті 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Частиною 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 року № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (надалі - Порядок №124), який містить такі норми:

1. Цим Порядком відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон) визначено механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

2. Перерахунку підлягають пенсії, обчислені:

- відповідно до Закону;

- відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі відшкодування фактичних збитків;

- з урахуванням заробітку (грошового забезпечення), який визначено відповідно до частини першої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

3. Перерахунку підлягають пенсії, призначені за зверненнями, які надійшли:

- по 31 грудня включно року, що передує року, в якому проводиться перерахунок, крім тих, які на дату проведення перерахунку переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на умовах, визначених абзацом третім частини третьої статті 45 Закону (за зверненнями, які надійшли з 1 січня року, в якому проводиться перерахунок);

- в період з 1 січня року, в якому проводиться перерахунок, до дати, з якої проводиться перерахунок, обчислені відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі відшкодування фактичних збитків.

4. Коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається за такою формулою:...

Розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України. При цьому в разі відсутності даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, для визначення розміру коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком зазначеного коефіцієнта для підвищення пенсії відповідно до цього Порядку.

Перерахунок пенсій відповідно до цього Порядку проводиться щороку з 1 березня.

6. Під час перерахунку пенсій у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, призначених відповідно до Закону, застосовується величина оцінки одного року страхового стажу, визначена статтею 25 Закону на дату проведення перерахунку.

Під час перерахунку пенсій відповідно до цього Порядку враховуються суми доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законодавством). Якщо внаслідок перерахунку розмір пенсії зменшується, пенсія перераховується під час наступного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

7. Збільшений відповідно до цього Порядку показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, застосовується:

- під час проведення наступних перерахунків пенсій, переведення з одного виду пенсії на інший (крім умов, визначених абзацом третім частини третьої статті 45 Закону);

- під час обчислення пенсії відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Пунктами 3, 8 розділу "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" зупинено на 2023 рік дію Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та водночас встановлено, що у 2023 році частина 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", частина 4 статті 54, частина 2 статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовується у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 8 розділу "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" Кабінет Міністрів України прийняв постанову №168 від 24.02.2023 року "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", яка набрала чинності 01.03.2023 року (надалі - постанова КМУ №168), якою зокрема постановив:

1. Установити, що з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.

4. Установити, що з 1 березня 2023 р. розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, передбачені частиною третьою статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови.

10. Установити, що:

- у разі коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;

- розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

15. Пенсійному фонду України забезпечити перерахунок пенсій і щомісячних страхових виплат, передбачений пунктами 1-9 цієї постанови, за матеріалами справ.

Пунктом 6 розділу "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" установлено, що у 2024 році частина 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", частина 4 статті 54, частина 2 статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 6 розділу "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" Кабінет Міністрів України прийняв постанову №185 від 23.02.2024 року "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році", яка набрала чинності 01.03.2024 року (надалі - постанова КМУ №185), якою зокрема постановив:

1. Установити, що з 1 березня 2024 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.

2. Установити, що з 1 березня 2024 р.:

3) розміри пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, передбачені частиною третьою статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови;

3. Установити, що:

- у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;

- розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

8. Пенсійному фонду України забезпечити перерахунок пенсій і щомісячних страхових виплат, передбачений пунктами 1-3 цієї постанови, за матеріалами справ.

З матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 вбачається, що йому з 2010 року призначено пенсію по інвалідності, як особі з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, щодо яких встановлено причинний зв`язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою (категорія 1), відповідно до частини 1 статті 54 Закону №796-XII у розмірі відшкодування фактичних збитків. Розмір відшкодування фактичних збитків визначений як відсоток втрати працездатності, установлений органами медико-соціальної експертизи, та з 2012 року для позивача складає 75 %. Пенсія позивача обчислена із заробітної плати за період роботи в зоні відчуження у липні 1986 року, підтвердженої довідкою №4/24 від 28.08.2014 року.

З 01.12.2022 року відповідач на виконання пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2011 року №1307 здійснив перерахунок пенсії позивача по інвалідності, призначеної у розмірі відшкодування фактичних збитків - 75 відсотків заробітку за роботу в зоні відчуження, керуючись пунктом 9 Порядку №1210 (у редакції змін, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2021 року №1307, які набрали чинності 01.12.2022 року). При розрахунку середньомісячного заробітку (Зс) застосовано показник середньої заробітної плати за 2014 - 2016 роки, збільшений на коефіцієнти індексації за 2019 - 2022 роки (3764, 40 грн. х 1, 17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 = 6186, 32 грн.), а також враховано вищий показник середньомісячного коефіцієнта заробітної плати (Кзс), обчислений за правилами, наведеними в абзацах 6 - 12, 17 пункту 9 Порядку №1210, із врахуванням заробітку за роботу в зоні відчуження.

За розрахунками відповідача, заробітна плата (дохід) за роботу в зоні відчуження (Зв) за липень 1986 року, обчислена відповідно до пп. 4 п. 3 Порядку №1210, склала 0,014080 грн. (0,00388 грн. : 7 х 25,4). Коефіцієнт заробітної плати (Ск) за липень 1986 року, обчислений із застосуванням показника середньомісячної заробітної плати робітників та службовців, зайнятих у галузях економіки України, за 1986 рік (Зсм), склав 7,86592 (0,014080 : 0,00179). Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати (Кзс), склав 7,86592 (7,86592 : 1). Тож основний розмір пенсії (П) з 01.12.2022 року склав 36495, 83 грн. (6186,32 грн. х 7,86592 х 75 % /100 %).

Згідно з частиною 2 статті 67 Закону №796-XII пенсія позивача з метою її індексації підлягає щорічному підвищенню/перерахунку з 1 березня відповідно до частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" у порядку, установленому Порядком №124. Перерахунок пенсії проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом 1 пункту 4 Порядку №124 (з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії).

Відповідно до пункту 1 постанови КМУ №168 з 1 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком №124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення у розмірі 1,197. За правилами пункту 10 постанови КМУ №168 розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

Відповідно до пункту 1 постанови КМУ №185 з 1 березня 2024 року перерахунок пенсій згідно з Порядком №124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення у розмірі 1,0796. За правилами пункту 3 постанови КМУ №185 розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

Тобто положеннями постанов КМУ №168 та №185 визначено верхню межу розміру індексації пенсії у граничному розмірі 1500 грн., яку не може перевищувати сума індексації (підвищення) у разі здійснення перерахунку пенсій, передбаченого пунктами 1 цих постанов. Обмеження верхньої межі індексації у 2023 - 2024 роках здійснюється для того, щоб збалансувати потреби та захистити якомога більшу кількість громадян через інструмент індексації, передусім тих громадян, пенсії яких є дуже низькими, і з іншого боку, щоб збалансувати фінансовий ресурс для проведення індексації для широких категорій осіб та утримати зростання нерівності між розміром пенсії громадян, а також з урахуванням того, що в умовах дії воєнного стану видатки в першу чергу спрямовуються на національну безпеку і оборону та на здійснення заходів правового режиму воєнного стану.

Відповідач за матеріалами пенсійної справи позивача здійснював перерахунки його пенсії з метою її індексації з 01.03.2023 року та з 01.03.2024 року у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначеного пунктом 1 постанови КМУ №168 та пунктом 1 постанови КМУ №185, застосовуючи до суми індексації пенсії обмеження у межах граничного розміру 1500 грн. Також відповідач з 01.03.2024 року переглянув розмір пенсії за особливі заслуги перед Україною з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2024 року.

При цих перерахунках, пов`язаних з індексацією пенсії, відповідач обмежував розмір пенсії, належної до виплати, десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, що з 01.12.2022 року складало 20930 грн., з 01.01.2024 року - 23610 грн.

Позивач не оспорює правомірність розрахунку/обчислення підвищення (індексації) його пенсії та встановлення граничної межі індексації, а суд не надає правову оцінку таким розрахункам.

Позивач у справі №340/1087/23 оскаржував дії відповідача щодо обмеження максимального розміру його пенсії, перерахованої з 01.12.2022 року, десятьма прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність. Суди у цій справі спонукали відповідача провести з 01.12.2022 року перерахунок та виплату йому пенсії без обмеження її максимальним розміром. На виконання рішення суду відповідач у квітні 2024 року переглянув розмір пенсії позивача та вирішив виплачувати її у фіксованій сумі 37398, 68 грн.

Позивач у цій справі оспорює обмеження його пенсії з 01.03.2023 року та з 01.03.2024 році максимальним розміром.

Відповідач відстоює позицію, що щомісячний розмір нарахованої пенсійної виплати має бути обмежений максимальним розміром, а саме десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, що станом на 01.03.2023 року становило 20930 грн., станом на 01.03.2024 року - 23610 грн. Саме у таких розмірах виплачувалася позивачу пенсія після її щорічної індексації. Оскільки внаслідок виконання у квітні 2024 року рішення суду у справі №340/1087/23 загальний розмір пенсії позивача склав 37398, 68 грн. і перевищив десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, то пенсія позивачу, належна до виплати з 01.04.2024 року, не підвищувалася і була збережена у розмірі 37398, 68 грн. Після цього пенсія позивачу не переглядалася.

Така позиція відповідача обґрунтована посиланням на частину 3 статті 67 Закону №796-XI та на статтю 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" №3668-VІ від 08.07.2011 року, якими передбачено, що максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Втім, Рішенням Конституційного Суду України від 20.03.2024 року №2-р(II)/2024 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), припис статті 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" №3668-VІ, що поширює свою дію на Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-XII, припис першого речення частини 3 статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-XII. Приписи, визнані неконституційними, утрачають чинність із дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Відповідно до частини 2 статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Верховний Суд розглядав справу №580/7744/23 у подібних правовідносинах та у постанові від 04.07.2024 року вказав, що в Україні презюмується конституційність та обов`язковість виконання для всіх, у тому числі і для судів, усіх без винятку законів, що прийняті Верховною Радою України та підписані Президентом України, і це повною мірою відповідає принципам розподілу державної влади.

Визнана КСУ неконституційною норма закону втрачає чинність з дня ухвалення відповідного рішення або пізніше (про що зазначається у рішенні Конституційного Суду України), зберігаючи при цьому свою дію до 24 години дня набрання чинності відповідним рішенням КСУ, а "нова норма" (яка змінює законодавче врегулювання за наслідками відповідного рішення КСУ) розпочинає діяти з 0 годин наступного дня, що повною мірою узгоджується з порядком оприлюднення рішень КСУ, який передбаченим Регламентом.

Вказане свідчить про те, що рішення КСУ мають лише пряму (перспективну) дію в часі (змінюючи замість законодавця закон (законодавче регулювання)) і поширюються на суспільні відносини, що виникли після набрання ним чинності, гарантуючи, при цьому, конституційний принцип розподілу державної влади, а також стабільність суспільно-управлінських відносин в Україні. При цьому визначені темпоральні межі чинності положень нормативно-правового акта, що визнаний неконституційним, забезпечує неможливість настання непередбачуваних наслідків, зокрема, для правової та бюджетної системи, а також суб`єкта (позивач або відповідач), на користь якого винесено судове рішення.

Отже правова позиція Конституційного Суду України щодо неконституційності приписів статті 2 Закону №3668-VІ, що поширює свою дію на Закон №796-XII, та першого речення частини 3 статті 67 Закону №796-XII має пряму дію у часі і може бути застосована до правовідносин, що виникли або принаймні тривали після ухвалення Конституційного Суду України відповідного рішення, тобто з 21 березня 2024 року.

Тож у період з 01.03.2023 року по 20.03.2024 року положення статті 2 Закону №3668-VI, що поширює свою дію на Закон №796-XII, та припис першого речення частини 3 статті 67 Закону №796-XII, які встановлювали обмеження пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, були чинними, а тому підлягали обов`язковому застосуванню відповідачем.

Відповідач, керуючись положеннями вказаних законів і обмежуючи розмір пенсійної виплати позивача десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, у період з 01.03.2023 року по 20.03.2024 року діяв правомірно.

Водночас, враховуючи висновки Конституційного Суду України, викладені у рішенні від 20.03.2024 року №2-р(II)/2024, суд наголошує, що з 21.03.2024 року правові підстави обмежувати пенсію позивача максимальним розміром (десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність) у відповідача відсутні.

Суд прийшов до висновку, що відповідач при виплаті позивачу пенсії з 21.03.2024 року незаконно обмежив максимальний розмір щомісячної пенсії позивача сумою 23610 грн., а з 01.05.2024 року - сумою 37398,68 грн. (обчисленою станом на 01.12.2022 року на виконання рішення суду у справі №340/1087/23), фактично позбавивши позивача права на отримання нарахованих йому відтоді доплат та підвищення (індексації) пенсії та на перегляд розміру встановленої йому пенсії за особливі заслуги перед Україною.

На час звернення позивача до суду з цим позовом пенсія, яка нарахована в загальній сумі 40465, 68 грн., виплачується йому у такому ж заниженому розмірі (37398, 68 грн.).

Отже відповідач діяв всупереч вимогам верховенства права, що призвело до недоотримання позивачем нарахованих йому щомісячних пенсійних виплат та до порушення його права на отримання пенсії у розмірі, встановленому законом.

Тож дії відповідача щодо обмеження максимального розміру пенсії позивача з 21.03.2024 року та невиплати йому пенсії у повному розмірі слід визнати протиправними, а позов слід задовольнити частково - зобов`язавши відповідача виплатити позивачу пенсію без обмеження її максимального розміру та з урахуванням встановлених йому додаткової пенсії за шкоду здоров`ю та пенсії за особливі заслуги перед Україною, а також підвищень (індексації) пенсії, починаючи з 21.03.2024 року.

У задоволенні позовної вимоги про зобов`язання відповідача перерахувати та виплачувати пенсію з 01.03.2023 року та з 01.03.2024 року без обмеження виплати пенсії максимальним розміром слід відмовити.

Суд відхиляє доводи відповідача про пропущення позивачем строку звернення до суду, установленого частиною 2 статті 122 КАС України, та зазначає, що відповідно до частини 2 статті 46 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.

Оскільки цей спір стосується виплати вже нарахованих сум пенсії, які не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, то відповідно до частини 2 статті 46 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" такі вимоги не обмежуються будь-яким строком, а положення статей 122, 123 КАС України до них не застосовуються.

Судові витрати сторони не понесли.

Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо обмеження з 21.03.2024 року максимального розміру пенсії ОСОБА_1 та невиплати йому пенсії у повному розмірі.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області виплатити нараховану з 21.03.2024 року ОСОБА_1 пенсію без обмеження її максимального розміру та з урахуванням підвищень (індексації) пенсії, додаткової пенсії за шкоду здоров`ю та пенсії за особливі заслуги перед Україною.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О.А. ЧЕРНИШ