Постанова № 12197754, 16.08.2010, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.08.2010
Номер справи
2а-4870/10/1270
Номер документу
12197754
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №6.6.4

ПОСТАНОВА

Іменем України

16 серпня 2010 року Справа № 2а-4870/10/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі: головуючий-суддя: Твердохліба Р.С.,

при секретарі судового засідання: Чукіній А.Ю.,

розглянувши в відкритому судовому засіданні в місті Луганську справу за адміністративним позовом Антрацитівської обєднаної державної податкової інспекції Луганської області до Державного підприємства «Антрацит» про стягнення податкового боргу по сплаті податку на додану вартість в сумі 5606730,00 грн., боргу по збору за геологорозвідувальні роботи в сумі 294067,52 грн., боргу по збору за користування надрами в сумі 783129,60 грн., а всього 6683 927,12 грн. шляхом звернення стягнення на активи, -

В С Т А Н О В И В:

17 червня 2010 року позивач Антрацитівська ОДПІ Луганської області звернувся до Луганського окружного адміністративного суду із позовом, в якому просив стягнути з Державного підприємства «Антрацит» податковий борг по сплаті податку на додану вартість в сумі 5606730,00 грн., боргу по збору за геологорозвідувальні роботи в сумі 294067,52 грн., боргу по збору за користування надрами в сумі 783129,60 грн. В обґрунтування своїх позовних вимог зазначив, що Державне підприємство «Антрацит» (код ЄДРПОУ 32226065) зареєстровано Антрацитівським міськвиконкомом Луганської області 30.04.2003 року в якості юридичної особи за реєстраційним №04051885ю0010158 та взято на податковий облік в якості платника податків Антрацитівської ОДПІ Луганської області з 21 травня 2003 року, підприємство є платником податку на додану вартість згідно свідоцтва №16146407 від 23.05.2003р. Згідно з п.3 ч.1 ст.9 Закону України „Про систему оподаткування” платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобовязані сплачувати належні суми податків і зборів у встановлені законом терміни. У звязку з несвоєчасною сплатою податкових зобовязань. У звязку з несвоєчасною сплатою податкового зобовязання станом на 07.06.2010 року за відповідачем лічиться податкова заборгованість (основний борг) перед бюджетом, яка становить 6683927,12 грн., з яких: заборгованість з податку на додану вартість за 2010 рік складає 5606730,00грн., що підтверджується податковою декларацією №9001769818 від 19.05.2010р., заборгованість по збору за геологорозвідувальні роботи складає 294067,52 грн., що підтверджується розрахунком №9001501174 від 06.05.2010р., заборгованість по збору за користування надрами складає 783129,60 грн., що підтверджується розрахунком №9001535491 від 07.05.2010р. З метою погашення податкового боргу Антрацитівською ОДПІ Луганської області на підставі п.п.6.2.1 пункту 6.2 статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» №2181 відповідачу були направлені перша податкова вимога №1/36 від 05.10.2001р., яка була отримана головним бухгалтером відповідача Бакай Н.Н. 08.10.2001 року, та друга податкова вимога №2/194 від 08.11.2001р., яка також була отримана головним бухгалтером відповідача Бакай Н.Н. 08.11.2001 року. На підставі п.п.7.2.1 п.7.2 ст.7 Закону №2181 заступником начальника Антрацитівської ОДПІ Луганської області 04.09.2003р. було прийнято рішення №795. про застосування заходів погашення податкового боргу платника податків за рахунок стягнення його активів. На виконання вимог п.п 8.6.5 п.8.6 ст.8 Закону №2181 позивачем актом опису активів від 18.09.2007р. було описано майнові права ДП «Антрацит» на грошові кошти за відвантажене вугілля ДП «Вугілля України» на суму 25,0 млн.грн., у 2008 році актом опису описані активи підприємства на суму 8517,3 тис.грн. та реалізовано активів на суму 7688,3 тис.грн. Станом на 01.11.2009р. описано активів на суму 309363,6 тис.грн., реалізовано активів на суму 14591 тис.грн., у т.ч. через УУТБ 2993,5 тис.грн., передано майна на УУТБ з метою реалізації на суму 6845,9 тис.грн., у т.ч. 10007т вугілля, з якого реалізовано 5166 тон на суму 2993,5 тис.грн. Станом на 01.05.2010р. описано активів ДП «Антрацит» на суму 115 млн. 053,8 тис.грн., з них реалізовано на суму 6970,8 тис.грн., до платника податків тричі застосовувався адміністративний арешт, в результаті чого до бюджету надійшло 2,5 млн.грн. Однак, всі прийняті заходи щодо повного погашення податкового боргу бажаних результатів не надали. Відповідно до п.п.3.1.1 пункту 3.1 статті 3 Закону №2181 активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду. Тому позивач просив стягнути в судовому порядку з Державного підприємства «Антрацит» податкового боргу по сплаті податку на додану вартість в сумі 5606730,00 грн., боргу по збору за геологорозвідувальні роботи в сумі 294067,52 грн., боргу по збору за користування надрами в сумі 783129,60 грн., 6683 927,12 грн. шляхом звернення стягнення на активи.

У судовому засіданні представник позивача Антрацитівської ОДПІ Луганської області позовні вимоги підтримав у повному обсязі та надав суду аналогічні викладеним у позовній заяві пояснення.

Представник відповідача - Державного підприємства «Антрацит» в судовому засіданні позовні вимоги визнав повністю, у відзиві на позову заяву від 12.08.2010р. №09/344 зокрема зазначив, що у звязку з важким фінансовим становищем підприємства податкова заборгованість за позовом на загальну суму 6683927,12 грн. не може бути в повному обсязі погашена найближчим часом, просив встановити порядок виконання постанови шляхом розстрочення її виконання строком на пять років, починаючи з вересня 2010 року по серпень 2015 року відповідно до наданого графіка.

Заслухавши пояснення представників сторін, проаналізувавши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову повністю з наступних підстав.

Частиною 1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Справи за участю Державних податкових інспекцій є адміністративними, оскільки відповідають вимогам пункту 1 частини першої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України стосовно визначення адміністративної справи.

Пункт 4 частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України визначає, що до компетенції адміністративних судів відносяться спори за зверненнями суб'єкта владних повноважень у випадах, встановлених законом.

Окрім того, такі справи не підпадають під перелік публічно-правових справ, визначених частиною другою статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України, на які не поширюється компетенція адміністративних судів.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який визначає статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності є Закон України «Про державну податкову службу в Україні».

Згідно ч.1 ст. 11 вказаного Закону органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, повязаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обовязкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обовязкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус субєктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обовязок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обовязкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі- платники податків).

Відповідно до ч.1 ст. 13 Закон України «Про державну податкову службу в Україні» посадові особи органів державної податкової служби зобовязані дотримувати Конституції (254к/96-ВР) і законів України, інших нормативних актів, прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій, забезпечувати виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та повною мірою використовувати надані їм права.

Порядок нарахування та сплати податку на додану вартість визначено Законом України «Про податок на додану вартість» (із змінами та доповненнями) від 03.04.1997р. №168/97-ВР. Згідно зі ст. 7 цього Закону, субєкти господарювання зобовязані у встановленому цим законом порядку сплачувати податок на додану вартість.

Спеціальним Законом який регулює гірничі відносини з метою забезпечення раціонального, комплексного використання надр для задоволення потреб у мінеральній сировині та інших потреб суспільного виробництва, охорони надр, гарантування при користуванні надрами безпеки людей, майна та навколишнього природного середовища, а також охорона прав і законних інтересів підприємств, установ, організацій та громадян є Кодекс України «Про надра».

Відповідно до ст. 13 Кодексу України «Про надра» користувачами надр можуть бути підприємства, установи, організації, громадяни України, а також іноземні юридичні особи та громадяни.

Статтею 28 Кодексу встановлено, що користування надрами є платним, крім випадків, передбачених статтею 29 цього Кодексу. Плата справляється за користування надрами в межах території України, її континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони. Плата за користування надрами справляється у вигляді:платежів за користування надрами;відрахувань за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету;збору за видачу спеціальних дозволів; акцизного збору. Плата за користування надрами не звільняє користувачів від сплати інших обов'язкових платежів, передбачених законодавчими актами України.

Згідно з п.12 ст.14 Закону України "Про систему оподаткування" збір за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, відноситься до загальнообов'язкових податків і зборів (обов'язкових платежів).

Відповідно до пункту 1 Порядку встановлення нормативів збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету та його справляння, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 29.01.1999 №115, відрахування за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, справляються з користувачів надр, які здійснюють видобуток корисних копалин на раніше розвіданих родовищах і повністю надходять до державного бюджету.

Пункт 13 цього Порядку передбачає, що збір за виконані геологорозвідувальні роботи обчислюється надрокористувачами самостійно відповідно до вимог Інструкції про порядок справляння зборів за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету.

Судом встановлено, підтверджується матеріалами справи, що Державне підприємство «Антрацит» (код ЄДРПОУ 32226065) зареєстровано Антрацитівським міськвиконкомом Луганської області 30.04.2003 року в якості юридичної особи за реєстраційним №04051885ю0010158 та перебуває на податковому обліку в якості платника податків Антрацитівської ОДПІ Луганської області з 21 травня 2003 року за №03/05-11, підприємство є платником податку на додану вартість згідно свідоцтва №16146407 з 23.05.2003р. (аркуші справи 9,11,12).

Згідно ст. 67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки та збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно з п.3 ч.1 ст.9 Закону України „Про систему оподаткування” платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобовязані сплачувати належні суми податків і зборів у встановлені законом терміни.

Станом на 07.06.2010 року за Державним підприємством «Антрацит» утворилася заборгованість (основний борг) перед бюджетом, яка становить в загальній сумі 6683927,12 грн., з яких: заборгованість з податку на додану вартість за 2010 рік - 5606730,00грн., що підтверджується податковою декларацією №9001769818 від 19.05.2010р., заборгованість по збору за геологорозвідувальні роботи - 294067,52 грн., що підтверджується розрахунком №9001501174 від 06.05.2010р., заборгованість по збору за користування надрами - 783129,60 грн., що підтверджується розрахунком №9001535491 від 07.05.2010р. (аркуші справи 20-26).

Згідно до п.5.1 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Зважаючи на те, що боржник не сплатив узгоджену суму податкового зобовязання у встановлені строки, податковим органом відповідно до ст.6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ відповідачу були вручені перша податкова вимога №1/36 від 05.10.2001р., яка була отримана головним бухгалтером відповідача Бакай Н.Н. 08.10.2001 року, та друга податкова вимога №2/194 від 08.11.2001р., яка також була отримана головним бухгалтером відповідача Бакай Н.Н. 08.11.2001 року (аркуш справи 17).

Відповідно до п.п.5.2.1, 5.2.2. ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ податкове зобовязання вважається узгодженим у день отримання податкового повідомлення, якщо воно протягом 10 днів з дня отримання не оскаржено платником податків. Факту оскарження відповідачем податкового зобовязання судом не встановлено.

Згідно п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку.

Згідно ст.ст. 9,11 Закону України “Про систему оподаткування”, платники податку несуть обовязки щодо сплати податків і зборів (обовязкових платежів) та відповідальність за порушення відповідно до законів України.

Пунктом 11 ст.10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” зазначено, що органи державної податкової служби мають право стягувати заборгованість перед бюджетом та державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Відповідно до пп. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.

Відповідно до ч.ч. 1,3 ст. 112 Кодексу адміністративного судочинства України, позивач може відмовитися від адміністративного позову повністю або частково, а відповідач - визнати адміністративний позов повністю або частково. Відмова від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову під час підготовчого провадження мають бути викладені в адресованій суду письмовій заяві, яка приєднується до справи. У разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.

Таким чином, позовні вимоги Антрацитівської ОДПІ Луганської області знайшли своє обґрунтування наданими суду доказами та нормами чинного законодавства, визнанням у повному обсязі позову відповідачем. У зв'язку з цим, суд вважає за можливе стягнути з Державного підприємства «Антрацит» податковий борг з податку на додану вартість в сумі 5606730,00 грн., боргу по збору за геологорозвідувальні роботи в сумі 294067,52 грн., боргу по збору за користування надрами в сумі 783129,60 грн., а всього 6683927,12 грн., шляхом звернення стягнення на активи платника податків.

Відповідно до частини 1 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні.

З урахуванням клопотання відповідача, відсутністю заперечень позивача, суд вважає за необхідне відповідно до ч.1 ст.257 КАС України встановити спосіб та порядок виконання даного судового рішення шляхом розстрочення Державному підприємству «Антрацит» сплату в доход Державного бюджету України податкового боргу в розмірі 6683 927,12 грн. строком на пять років (шістдесят місяців), починаючи з вересня 2010 року по липень 2015 року включно рівними частинами по 111 398,78 грн. та в серпні 2015 року 111 399,10 грн. в рахунок погашення податкового боргу з податку на додану вартість в сумі 5606730,00 грн., боргу по збору за геологорозвідувальні роботи в сумі 294067,52 грн., боргу по збору за користування надрами в сумі 783129,60 грн., та зобовязання Антрацитівської ОДПІ Луганськох області провести розстрочення у картках особових рахунків Державного підприємства “Антрацит» з податку на додану вартість, зі збору за геологорозвідувальні роботи та зі збору за користування надрами.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні 16 серпня 2010 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено на 21 серпня 2010 року, про що згідно вимог частини 4 статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України повідомлено сторонам після проголошення вступної та резолютивної частин постанови в судовому засіданні.

Керуючись ст.ст. 2, 17, 87, 94, 98, 112, 158 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Антрацитівської обєднаної державної податкової інспекції Луганської області до Державного підприємства «Антрацит» про стягнення податкового боргу по сплаті податку на додану вартість в сумі 5606730,00 грн., боргу по збору за геологорозвідувальні роботи в сумі 294067,52 грн., боргу по збору за користування надрами в сумі 783129,60 грн., а всього 6683 927,12 грн. шляхом звернення стягнення на активи - задовольнити повністю.

Стягнути з Державного підприємства «Антрацит» (код ЄДРПОУ 32226065, місцезнаходження: 94601 Луганська область, м.Антрацит, вул.Ростовська,буд.38; р/р 26000307150573, філія «Відділення ПІБ в м.Антрацит», МФО 304331) податковий борг з податку на додану вартість в сумі 5606730 грн. 00 коп. (пять мільйонів шістсот шість тисяч сімсот тридцять грнивень 00 коп), який перерахувати до Державного бюджету України на п/р 31114029700010, код платежу 14010100, банк платника ГУ ДКУ в Луганській області, МФО 804013, код отримувача 25992095, отримувач Антрацитівська ВДК), борг по збору за геологорозвідувальні роботи в сумі 294067 грн. 52 коп. (двісті девяносто чотири тисячі шістдесят сім гривень 52 коп.), який перерахувати до Державного бюджету України на п/р 31316300700010, код платежу 13040100, банк платника ГУ ДКУ в Луганській області, МФО 804013, код отримувача 25992095, отримувач Антрацитівська ВДК), борг по збору за користування надрами в сумі 783129 грн. 60 коп. (сімсот вісімдесят три тисячі сто двадцять девять тисяч 60 коп.), який перерахувати до Державного бюджету України на п/р 31112021700010, код платежу 13030100, банк платника ГУ ДКУ в Луганській області, МФО 804013, код отримувача 25992095, отримувач Антрацитівська ВДК), а всього 6683927 грн. 12 коп. (шість мільйонів шістсот вісімдесят три тисячі девятсот двадцять сім гривень 12 коп.) шляхом звернення стягнення на активи.

Розстрочити виконання постанови Луганського окружного адміністративного суду від 16 серпня 2010 року по справі № 2а-4870/10/1270 за адміністративним позовом Антрацитівської обєднаної державної податкової інспекції Луганської області до Державного підприємства «Антрацит» про стягнення податкового боргу по сплаті податку на додану вартість в сумі 5606730,00 грн., боргу по збору за геологорозвідувальні роботи в сумі 294067,52 грн., боргу по збору за користування надрами в сумі 783129,60 грн., а всього 6683 927,12 грн. шляхом звернення стягнення на активи строком на п'ять років починаючи з вересня 2010 року по липень 2015 року включно рівними частинами по 111398 грн. 78 коп. та у серпні 2015 року - 111399 грн. 10 коп. згідно з таким графіком:

Антрацитівській обєднаній державній податковій інспекції Луганської області провести в картках особових рахунків Державного підприємства "Антрацит" розстрочення суми податкової заборгованості по сплаті податку на додану вартість в сумі 5606730 грн. 00 коп. (пять мільйонів шістсот шість тисяч сімсот тридцять грнивень 00 коп), боргу по збору за геологорозвідувальні роботи в сумі 294067 грн. 52 коп. (двісті девяносто чотири тисячі шістдесят сім гривень 52 коп.), боргу по збору за користування надрами в сумі 783129 грн. 60 коп. (сімсот вісімдесят три тисячі сто двадцять девять тисяч 60 коп.), згідно затвердженого графіку.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено 21 серпня 2010 року.

СуддяР.С. Твердохліб