Постанова № 12185466, 02.11.2010, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.11.2010
Номер справи
11087/10/2070
Номер документу
12185466
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м.Харків

02 листопада 2010 р. № 2-а- 11087/10/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Ізовітової - Вакім О.В., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі Інспекції Держенергонагляду в Луганській області в особі Відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Донбаському регіоні" до Військової частини А - 1451 про стягнення суми штрафу, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд стягнути з відповідача до державного бюджету України штраф в сумі 170, 00 грн.

Відповідач ухвалу про відкриття скороченого провадження отримав 13.10.2010р., що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення. Заперечення проти позову або заяву про визнання позову відповідач в десятиденний строк з дня одержання ухвали до суду не надав.

Суд, дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача та прокурора, вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Центральним органом державної виконавчої влади, на який покладено здійснення державної політики в галузі паливно-енергетичного комплексу відповідно з Указом Президента України «Про зміни в структурі центральних органів виконавчої влади» від 15.12.1999р. № 1573/99, є Міністерство палива та енергетики України. Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» підпорядковано Міністерству палива та енергетики України і засновано на державній власності.

Державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії відповідно до Законів України «Про електроенергетику», «Про теплопостачання» здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд), яка підпорядкована безпосередньо Державному підприємству «Національна енергетична компанія «Укренерго» при виконанні функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07.08.96р із змінами від 13 лютого 2006р. №131, наказом Міністерства палива та енергетики України №422 від 3 листопада 2006р. «Про державний енергетичний нагляд» та діє у складі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (далі - ДП НЕК «Укренерго») та його територіальних структурних підрозділів.

Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Луганській області є одним зі структурних підрозділів відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» Державного підприємства «Національна енергетична компанія Укренерго».

Головною метою діяльності ДП НЕК «Укренерго» є забезпечення цілісності об'єднаної енергетичної системи України, задоволення інтересів держави у сфері енергопостачання, здійснення централізованого оперативно-технологічного управління ОЕС, запобігання порушенням режимів і аваріям системного значення та ліквідація можливих аварій з найменшими витратами для країни (абзаци 1, 2 пункту 2.2. Статуту), а до основних напрямків діяльності підприємства відноситься здійснення державного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії відповідно до Закону України «Про електроенергетику», Закону України «Про теплопостачання» та Положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України (абзац 14 пункту 2.3. Статуту).

Особа, якою заявлено адміністративний позов щодо стягнення штрафних санкцій, є субєктом владних повноважень в розумінні статті 3 КАС України, оскільки здійснює владні управлінські функції на основі законодавства.

Правовідносини сторін є публічними, стосуються стягнення санкцій за порушення встановленого державою порядку у енергетичних відносинах (адміністративно-господарські санкції). ДП “НЕК “Укренерго” у спірних правовідносинах виступає не як господарюючий суб'єкт, а як особа, до складу якої входить Держенергонагляд, що здійснює контролюючі функції. Суду до позову були надані документи (Статут, Положення), які підтверджують наявність у складі позивача підрозділу Держенергонагляду.

Таким чином, позивач є суб'єктом, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства і є суб'єктом владних повноважень.

Відповідно ст. 5 Закону України «Про електроенергетику», ст.6 Закону України «Про теплопостачання» до принципів державної політики в енергетиці, у сфері теплопостачання належать створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики, теплопостачання, а також забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів, суб'єктів теплопостачання.

Частина 1 ст.9 Закону України «Про електроенергетику» визначає, що державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії (далі - Інспекція) у порядку, визначеному законодавством України, а частина 5 ст. 9 закону надає Інспекції повноваження застосовувати в установленому порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів.

Так у відповідності з частиною 3 ст.27 Закону України «Про електроенергетику» суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Інспекції та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Судом встановлено, що 29 травня 2009р. Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Луганській області було видано припис №02/21-0318 Військовій частині А - 1451, яким зобов'язано виконати заходи з усунення виявлених порушень.

29 жовтня 2009 року державним інспектором з енергетичного нагляду Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Луганській області Черепеніним О.І. складено акт перевірки №02/21-0140, в якому встановлено невиконання у встановлений термін вимоги припису №02/21-0318 від 29.05.2009 року року, а саме пунктів № 1, 2, 3, 4, чим порушено вимоги статті 26 Закону України «Про електроенергетику».

На підставі зазначеного Акту перевірки, постановою від 29 грудня 2009 р. №02/21-0140 на відповідача накладено штраф за порушення законодавства про електроенергетику у розмірі 170,0 грн. Постанову про накладення штрафу відповідач, згідно поштового повідомлення, отримав 11 січня 2010р.

Згідно статті 27 Закону України "Про електроенергетику", за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій до суб'єктів господарської застосовується штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до п. 10 Положення «Про порядок накладення на субєктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику», затвердженого поставною Кабінету Міністрів України № 1312 від 21.07.1999 року, субєкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін сама стягується у судовому порядку.

Постанова №02/21-0140 від 29.12.2009р. відповідачем не оскаржувалась у встановленому законодавством порядку та є чинною, однак в порушення вимог Закону, відповідачем у добровільному порядку штрафні санкції до Державного бюджету України не сплачено.

Враховуючи викладене вище, беручи до уваги той факт, що відповідно до ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона належними і достатніми доказами повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, відповідач належними доказами не довів факту погашення заборгованості у розмірі 170,00 грн., тому суд вбачає достатньо підстав для задоволення позову.

Вимогами частини 4 статті 94 КАС України визначено, що у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 2, 8 - 14, 71, 94, 159, 160 - 164, 167, 183-2, 186, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі Інспекції Держенергонагляду в Луганській області в особі Відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Донбаському регіоні" до Військової частини А - 1451 про стягнення суми штрафу - задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з Військової частини А - 1451 (код ЄДРПОУ 08208941, юридична адреса: 61018, м.Харків, вул. Дерев'янко, 3) до Державного бюджету України (п/р №31119106700002, одержувач Держбюджет м.Луганська, банк одержувача ГУ ДКУ у Луганській області, МФО 804013, ідентифікаційний код 24046582, код бюджетної класифікації 21081100) штраф у сумі 170.00 грн. (сто сімдесят гривень 00 коп.).

Постанова, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною та підлягає негайному виконанню.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги, в порядку встановленому ст. 254 КАС України.

Суддя Ізовітова-Вакім О.В.