Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 листопада 2010 рокуСправа № 2а-2675/10/0370
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Лозовського О.А.,
при секретарі судового засідання Чміль І.В.,
з участю представника позивача Поліщука І.І.,
представника відповідача Ярошика Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "СВА Плюс" до Луцької обєднаної державної податкової інспекції про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 5100,00 грн.
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «СВА Плюс» звернулося з адміністративним позовом до Луцької обєднаної державної податкової інспекції про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 5100,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 25.08.2010 року на підставі направлення №205445 від 25.08.2010 року працівниками ДПА України у Волинській області була проведена планова виїзна перевірка господарської одиниці готелю-ресторану «Альтаміра», який знаходиться за адресою: село Струмівка, вул.Рівненська, 184, Луцького району та належить субєкту господарської діяльності ТзОВ «СВА Плюс». За результатами перевірки був складений акт (довідка) перевірки за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій №202045 від 25.08.2010 року, в якому зафіксовано порушення позивачем пункту 9 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме: не забезпечено щоденного роздрукування на РРО фіскальних звітних чеків в кількості 15 штук. На підставі акту перевірки Луцькою обєднаною державною податковою інспекцією 10.09.2010 року прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0001442303 на суму 5100,00 грн. Просить визнати протиправним та скасувати рішення Луцької обєднаної державної податкової інспекції про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 10.09.2010 року №0001442303 на суму 5100,00 грн.
В судовому засіданні представник позивача адміністративний позов підтримав з підстав, викладених у позовній заяві. Просить визнати протиправним та скасувати рішення Луцької обєднаної державної податкової інспекції про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 10.09.2010 року №0001442303.
Представник відповідача в судовому засіданні та поданих суду письмових запереченнях адміністративний позов не визнав повністю та пояснив, що за результатами перевірки господарської одиниці готелю-ресторану «Альтаміра», який знаходиться за адресою: село Струмівка, вул.Рівненська, 184, Луцького району з питань дотримання субєктами господарювання порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів та ліцензій, проведеної працівниками ДПА України у Волинській області був складений акт №202045 від 25.08.2010 року, яким встановлено порушення позивачем пункту 9 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» щодо не роздрукування на реєстраторі розрахункових операцій фіскальних звітних чеків в кількості 15 штук. Вказане рішення вважає правомірним. Просить в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити частково.
Судом встановлено, що 27.08.2008 року Луцькою районною державною адміністрацією Волинської області проведено державну реєстрацію Товариства з обмеженою відповідальністю «СВА Плюс», ідентифікаційний код 36112232, яке перебуває на обліку як платник податків в Луцькій обєднаній державній податковій інспекції.
З матеріалів справи вбачається, що 25.08.2010 року працівниками ДПА України у Волинській області на підставі направлення №205445 від 25.08.2010 року була проведена планова виїзна документальна перевірка господарської одиниці готелю-ресторану «Альтаміра», який знаходиться за адресою: село Струмівка, вул. Рівненська, 184, Луцького району та належить субєкту господарської діяльності ТзОВ «СВА Плюс» з питань дотримання субєктами господарювання порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів та ліцензій.
За результатами проведеної перевірки складено акт (довідка) №202045 від 25.08.2010 року, у якому зафіксовано порушення відповідачем пункту 9 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме: не забезпечено щоденного роздрукування на реєстраторі розрахункових операцій фіскальних звітних чеків від 16.02.2010 року, 22.02.2010 року, 15.03.2010 року, 19.03.2010 року, 24.03.2010 року, 05.04.2010 року, 1.04.2010 року, 08.05.2010 року. 12.05.2010 року, 29.05.2010 року, 08.06.2010 року, 10.06.2010 року, 18.08.2010 року. 20.08.2010 року.
На підставі вказаного акту перевірки Луцькою обєднаною державною податковою інспекцією 10.09.2010 року прийнято рішення про застосування до ТзОВ «СВА Плюс» штрафних (фінансових) санкцій №0001442303 за порушення пункту 9 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» на загальну суму 5100,00 грн.
Відповідно до пункту 1 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» субєкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобовязані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг)фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.
Відповідно до частини першої статті 238 Господарського кодексу України (ГК України) за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до субєктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення субєкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
Згідно із частиною першою статті241 ГК України грошова сума, що сплачується субєктом господарювання до відповідного бюджету у разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності, розглядається як адміністративно-господарський штраф.
Статтею 239 ГК України передбачено, що одним із видів адміністративно-господарських санкцій є адміністративно-господарський штраф, який застосовується до субєкта господарювання за порушення визначених законодавством України правил здійснення господарської діяльності. За загальним правилом, встановленим частиною другою статті 241 ГК України, перелік порушень, за які з субєкта господарювання стягується штраф, розмір і порядок його стягнення визначаються законами, що регулюють податкові та інші відносини, в яких допущено правопорушення.
Отже, штрафні санкції за порушення субєктами господарювання порядку використання реєстраторів розрахункових операцій є адміністративно-господарськими санкціями в розумінні положень ГК України.
Відповідно до вимог статті 218 даного Кодексу підставою господарської відповідальності учасника господарських відносин, у тому числі для застосування адміністративно-господарських санкцій, є вчинене таким субєктом господарське правопорушення. В силу частини другої зазначеної статті, учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобовязання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Статтею 250 Господарського кодексу України передбачено, адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до субєкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення але не пізніше як через один рік з дня порушення цим субєктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності.
Судом встановлено, що порушення Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме встановлення фактів незабезпечення роздрукування на РРО 15 фіскальних звітних чеків за період з 16.02.2010 року по 20.08.2010 року, які зафіксовані в акті від 25.08.2010 року дійсно мали місце, що не заперечив представник позивача в судовому засіданні.
За результатами перевірки Луцькою ОДПІ до позивача рішенням №0001442303 від 10.09.2010 року застосовано штрафні санкції на суму 5100,00 грн. за незабезпечення щоденного друку 15 фіскальних звітних чеків, тобто по 340 грн. (двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян) за невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку.
Відповідно до пункту 4 статті 17 Закону “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції в розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Тобто, даною нормою передбачено застосування штрафної санкції за вчинення самого порушення у вигляді нероздрукування та незберігання фіскальних звітних чеків, однак при цьому не встановлено можливість застосування штрафної санкції за кожен факт нероздрукування та незберігання Z-звітів.
Застосоване в тексті вказаної норми Закону визначення "фіскальний звітний чек" в однині жодним чином не свідчить про необхідність застосування штрафної санкції за кожен такий незбережений чек, а лише визначає суму штрафу за факт вчинення субєктом господарювання порушення вимог даного Закону, в звязку з чим сума санкцій не залежить від кількості таких чеків. Відповідно, сума штрафу за зафіксоване в акті порушення повинна складати 340,00 грн., а не 5100,00 грн.
Разом з тим, суд не приймає до уваги посилання позивача на те, що перевірка проведена незаконно, оскільки податковим органом не було надіслано йому повідомлення за 10 днів до початку її проведення, з огляду на наступне.
Відповідно до частини 4 статті 11-1 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” право на проведення планової виїзної перевірки платника податків надається лише у тому випадку, коли йому не пізніше ніж за десять днів до дня проведення зазначеної перевірки надіслано письмове повідомлення із зазначенням дати початку та закінчення її проведення. Частиною 7 цієї статті визначено, що перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених Законом України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, вважаються позаплановими перевірками.
Однак, згідно із частиною 1 статті 15 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, який є спеціальним Законом у питаннях застосування РРО, контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Таким чином, планові перевірки РРО, що проводяться податковими органами для цілей Закону України “Про державну податкову службу в Україні” вважаються позаплановими. Це, у свою чергу, означає, що на такі перевірки не поширюються правила проведення планових перевірок, зокрема, щодо обовязкового надіслання платнику податків письмового повідомлення за десять днів до проведення перевірки.
Посилання позивача на ту обставину, що така перевірка повинна проводитись у відповідності до вимог Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” судом до уваги не береться, оскільки відповідно до статті 2 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” дія цього Закону поширюється на відносини, пов'язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності; дія цього Закону не поширюється на відносини, що виникають під час здійснення заходів валютного контролю, митного контролю, контролю за дотриманням бюджетного і податкового законодавства, контролю за дотриманням порядку проведення розрахунків, за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, використанням державного та комунального майна, банківського і страхового нагляду, інших видів спеціального державного контролю за діяльністю суб'єктів господарювання на ринку фінансових послуг, державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції, під час проведення процедур, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення, а також оперативно-розшукової діяльності, дізнання, прокурорського нагляду, досудового слідства і правосуддя.
В той же час відносини в процесі контролю за дотриманням податкового законодавства не належать до сфери господарської діяльності, а є відносинами, що виникають у сфері управління. Тому правове регулювання цих відносин здійснюється спеціальним законодавством, і зокрема, Законом України "Про державну податкову службу в Україні".
Таким чином, норми Закону України "Про державну податкову службу в Україні", які визначають порядок здійснення контролю податковими органами за дотриманням вимог податкового законодавства, є спеціальним порівняно з нормами Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Отже, відповідачем правомірно та на підставі норм чинного податкового законодавства проведено перевірку господарської одиниці готелю-ресторану «Альтаміра», який знаходиться за адресою: село Струмівка, вул. Рівненська, 184, Луцького району та належить субєкту господарської діяльності ТзОВ «СВА Плюс».
Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України), кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Згідно із частиною другою статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Відповідач не надав суду належних та допустимих доказів в обґрунтування правомірності винесення рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0001442303 від 10.09.2010 року.
Керуючись статтями 11, 17, 158, частиною 3 статті 160, статтями 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій Луцької обєднаної державної податкової інспекції №0001442303 від 10.09.2010 року в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 4760 (чотири тисячі сімсот шістдесят) грн. 00 коп.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде виготовлено 10 листопада 2010 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий О.А.Лозовський