ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
01.11.10Справа №2а-9770/08/2 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Яковлєва С.В., при секретарі Дрягіні В.П., розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі АР Крим
до Комунального підприємства «Щолкіно-Азов»
про стягнення заборгованості в сумі 516977,45 грн.,
за участю представників:
від позивача – не з’явився;
від відповідача – не з’явився;
Суть спору: Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі АР Крим (далі позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом про стягнення з Комунального підприємства «Щолкіно-Азов» (далі – відповідач) 516977,45грн. заборгованості, мотивуючи свої вимоги тим, що відповідач всупереч вимог ст. 106 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» не здійснює сплату заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, фінансових санкцій та пені.
Позивач явку свого представника у судове засідання не забезпечив, про час, дату та місце його проведення повідомлений належним чином, надав суду клопотання про розгляд справи за відсутності його представника та підтримання позовних вимог у повному обсязі.
Відповідач у судове засідання не з’явився, про час, дату та місце його проведення повідомлений належним чином, надав заперечення на позовну заяву разом з клопотанням про розгляд справи за відсутності його представника.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи неявку сторін, належним чином повідомлених про час, дату та місце судового розгляду, достатність доказів, наявних в матеріалах справи, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за відсутності сторін.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд
ВСТАНОВИВ:
Комунальне підприємства «Щолкіно-Азов» 07.07.2005 року зареєстровано Ленінською районною державною адміністрацією АР крим як юридична особа, про що свідчить свідоцтво про державну реєстрацію серії А00 № 441865 від 07.07.2005 року.
З наданою заявою відповідач зареєстрований як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в Управлінні Пенсійного фонду України в Ленінському районі АР Крим за № 01-274.
Принципи, основи та механізм функціонування системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування визначені в Законі України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.03р. №1058-IV (далі Закон).
Згідно ст. 1 Закону страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону.
Ст. 3 Закону визначає, що Пенсійний фонд і юридичні особи є суб'єктами системи пенсійного забезпечення в Україні.
Відповідно до ч.2 ст. 5 Закону виключно цим Законом визначаються порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, а також стягнення заборгованості за цими внесками.
Страхувальники зобов’язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 днів із дня закінчення цього періоду (ч. 6 ст. 20 Закону).
Згідно з ч. 6 ст. 17 Закону, страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Відповідно до розрахунків сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, поданих відповідачем позивачу в порядку звітності, за відповідачем утворилась заборгованість зі сплати страхових внесків за березень-жовтень 2008 в загальній сумі 469485,14 грн. з урахуванням часткової сплати у розмірі 36656,37 грн.
Територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Протягом десяти робочих днів із дня одержання вимоги про сплату недоїмки страхувальник зобов'язаний сплатити суми недоїмки та суми фінансових санкцій.
Страхувальник у разі незгоди з розрахунком суми недоїмки, зазначеної у вимозі про сплату недоїмки, узгоджує її з органами Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, а в разі неузгодження вимоги із органами Пенсійного фонду має право на оскарження вимоги в судовому порядку. (ч. 3 ст. 106 Закону).
В порядку ст. 106 Закону позивачем на адресу відповідача було направлено вимоги про сплату боргу від 04.04.2008 року № Ю-229/29, від 01.05.2008 року № Ю-229/30, від 01.06.2008 року №Ю-229/31, від 01.07.2008 року № Ю-229/32, від 01.08.2008 року № Ю-229/33, від 01.09.2008 року № 229/34 та від 01.10.2008 року № 229/35, які отримані останнім 10.04.2008 року, 15.05.2008 року, 12.06.2008 року, 11.07.2008 року, 11.08.2008 року, 08.09.2008 року та 08.10.2008 року відповідно, про що свідчить відмітки на повідомленнях про вручення поштових відправлень.
Враховуючи відсутність незгоди відповідача з розрахунком суми заборгованості, вказані вимоги є узгодженими.
Суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій. (ч. 2 ст. 106 Закону).
Ч. 9 ст. 106 Закону передбачено, що виконавчі органи Пенсійного фонду за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, застосовують до страхувальників штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Ч. 13 ст. 106 Закону встановлено, що про нарахування пені та накладення штрафів, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, виносять рішення, які протягом трьох робочих днів із дня їх винесення надсилаються страхувальнику, банку чи організації, яка здійснює виплату і доставку пенсій.
Суми пені та штрафів, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, підлягають сплаті страхувальником, банком чи організацією, яка здійснює виплату і доставку пенсій, протягом десяти робочих днів з дня одержання відповідного рішення. При цьому в цей же строк страхувальник, банк чи організація, яка здійснює виплату і доставку пенсій, має право оскаржити зазначене рішення до вищого органу Пенсійного фонду або в судовому порядку з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це відповідного виконавчого органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення.
Відповідно до ч. 14 ст. 106 Закону суми пені та фінансових санкцій, застосованих за порушення порядку та строків обчислення, нарахування та сплати страхових внесків стягуються в тому ж порядку, що й недоїмка із сплати страхових внесків, зокрема шляхом звернення до суду з позовом про стягнення.
Управлінням Пенсійного фонду України в Ленінському районі АР Крим було проведено перевірку відповідача з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та перерахування внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, достовірності відомостей, наданих до системи персоніфікованого обліку відомостей.
На підставі акту № 101-Ю від 28.11.2008 року, складеного за результатами проведеною перевірки, позивачем прийнято рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками чи органом Пенсійного фонду № 649 від 05.07.2008 року, яким до відповідача застосовано 19334,88 грн. штрафу та 28157,43 грн. пені.
Як вбачається з матеріалів справи, рішення позивача у встановленому законом порядку не оскаржене.
У порядку ст. 71 КАС України відповідачем не надано доказів того, що рішення про застосування фінансових санкцій прийняті з порушенням діючого законодавства.
В запереченні на позовну заяву відповідач зазначив про те, що позивачем неправомірно застосовано до нього штрафні (фінансові) санкції, оскільки Господарським судом АР Крим ухвалою від 19.01.2009 року по справі № 2-17/344-2009 порушено справу про банкрутство Комунального підприємства «Щолкіно-Азов».
Відповідно ж до ч. 4 ст. 12 Закону України «Про поновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів не нараховуються неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов’язань та зобов’язань відносно сплати страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування та інші види загальнообов’язкового державного соціального страхування. Податків і зборів (обов’язкових платежів).
Проте, суд звертає увагу на те, що ухвалою Господарського суду АР Крим від 18.06.2009 року по справі № 2-17/344-2009 заяву Комунального підприємства «Щолкіно-Азов» про порушення справи про банкрутство залишено без розгляду.
Постановою Севастопольського апеляційного господарського суду від 03.09.2009 року по справі № 2-17/344-2009 ухвалу Господарського суду АР Крим від 18.06.2009 року по справі № 2-17/344-2009 залишено без змін.
За таких умов, суд не приймає доводи відповідача щодо неможливості нарахування та стягнення неустойки (штрафу, пені) за невиконання чи неналежне виконання зобов’язань відносно сплати страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.
Станом на день розгляду справи заборгованість відповідача зі сплати страхових внесків та фінансових санкцій, нарахованих за несвоєчасну сплату страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування складає 516977,45 грн.
На підставі викладеного суд вважає, що позивач правомірно звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача заборгованості в сумі 516977,45 грн.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належить задовольнити у повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Комунального підприємства «Щолкіно-Азов» (98213, АР Крим, Ленінський район, м. Щолкіне, буд.3 ЄДРПОУ 33490313; р/р 26002301393580 ФВ ПІБ м. Керч, МФО 324548) на користь Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі Автономної Республіки Крим (98200 АР Крим, смт. Леніне, Ленінський район, вул. Трудова,2, ЄДРПОУ 22259945; р/р 25605010046501 в КРУ ВАТ «Державний Ощадний банк України», МФО 324805) 516977,45 грн. заборгованості.
У разі неподання апеляційної скарги, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення.
У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Яковлєв С.В.