Єдиний державний реєстр судових рішень
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 жовтня 2010 р.Справа № 2-а-9518/09/1570 Категорія:2.11.8Головуючий в 1 інстанції: Харченко Ю.В.
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Крусян А.В.,
суддів Джабурії О.В., Шляхтицького О.І.,
при секретарі Тимошенко В.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 28 липня 2010 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія «АСК»до Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси про визнання неправомірним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, -
В С Т А Н О В И Л А:
07 липня 2009 року товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія «АСК»(далі ТОВ «Компанія «АСК») звернулося до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси (надалі ДПІ у Малиновському районі м. Одеси), в якому просило визнати неправомірним та скасувати рішення ДПІ у Малиновському районі м. Одеси № 0000412340 від 21 квітня 2009 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 6460грн. та №0000342340 від 21 квітня 2009 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 5100грн.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 28 липня 2010 року позов задоволений, визнано неправомірними та скасовано рішення відповідача № 0000412340 від 21 квітня 20089 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 6460грн. та №0000342340 від 21 квітня 2009 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 5100грн.
Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати та постановити нову про відмову у задоволенні позову.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, законність та обґрунтованість судового рішення в межах апеляційної скарги, суд приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що 01 квітня 2009 року ДПІ у Малиновському районі м. Одеси була проведена планова перевірка залу гральних автоматів, що належить ТОВ «Компанія «АСК», розташованого за адресою : м. Донецьк перехрестя вул. Шахтобудівників та вул. Шевченко, щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу субєктами підприємницької діяльності. За наслідками перевірки складений акт №0121/05/63/23/26503365 від 01 квітня 2009 року, в якому зафіксовано порушення позивачем п.п.1 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме зазначено, що у гральному залі встановлено 19 гральних автоматів, які вводяться в дію за допомогою ключа, однак зазначені автомати знаходяться у робочому стані, але не переведені у фіскальний режим роботи, тобто не працюють в режимі РРО.
На підставі зазначеного акту ДПІ у Малиновському районі м. Одеси прийнято рішення №0000412340 від 21 квітня 2009 року про застосування до ТОВ «Компанія «АСК»штрафних санкцій у розмірі 6460грн.
Також, 01 квітня 2009 року ДПІ у Малиновському районі м. Одеси була проведена планова перевірка залу гральних автоматів, що належить ТОВ «Компанія «АСК», розташованого за адресою : м. Донецьк перехрестя вул. Шахтобудівників та вул. Шевченко, щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу субєктами підприємницької діяльності. За наслідками перевірки складений акт №0118/05/63/23/26503365 від 01 квітня 2009 року, в якому зафіксовано порушення позивачем п.п.1 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме зазначено, що у гральному залі встановлено 15 гральних автоматів, які вводяться в дію за допомогою ключа, однак зазначені автомати знаходяться у робочому стані, але не переведені у фіскальний режим роботи, тобто не працюють в режимі РРО.
На підставі зазначеного акту ДПІ у Малиновському районі м. Одеси прийнято рішення №0000342340 від 21 квітня 2009 року про застосування до ТОВ «Компанія «АСК»штрафних санкцій у розмірі 5100грн.
Задовольняючи позов суд першої інстанції виходи з того, що в діях позивача відсутнє порушення вимог чинного законодавства, оскільки відповідач не надав суду доказів того, що введена в дію компютерно-касова система «Фіскал»є сумісною з усіма гральними автоматами, які використовуються позивачем.
Судова колегія вважає висновок суду помилковим виходячи з наступного.
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами) (далі - суб'єкти підприємницької діяльності), які здійснюють операції з розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти. Встановлення норм щодо застосування або незастосування реєстраторів розрахункових операцій в інших законах не допускається.
Відповідно до пункту 1 статті 3 названого Закону суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Статтею 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»реєстратор розрахункових операцій визначено як пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг). До реєстраторів розрахункових операцій відносяться: електронний контрольно-касовий апарат, електронний контрольно-касовий реєстратор, комп'ютерно-касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг) тощо.
Пунктом 6 Додатку до постанови Кабінету Міністрів України від 07 лютого 2001 року №121 «Про терміни переведення субєктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій»встановлено строк переведення субєктів підприємницької діяльності на розрахунки із застосуванням РРО, а саме, при використанні гральних автоматів з 31 грудня 2006 року.
Таким чином, з 01 січня 2007 року у субєктів господарювання, що надають послуги у сфері грального бізнесу, виник обовязок застосовувати гральні автомати, що виконують фіскальні функції.
Згідно зі статтею 12 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»на території України дозволяється реалізовувати та застосовувати лише ті реєстратори розрахункових операцій вітчизняного та іноземного виробництва, які включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій та конструкція і програмне забезпечення яких відповідає конструкторсько-технологічній та програмній документації виробника.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 07 лютого 2001 року №121 «Про переведення субєктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій»на Міністерство промислової політики було покладено обовязок забезпечити організацію розроблення автоматів з продажу товарів (послуг), які відповідатимуть необхідним вимогам, а також запамятовуючих пристроїв (фіскальної памяті) для оснащення автоматів, що вже діють.
Наказом Державної податкової адміністрації України від 01 липня 2008 року №430 «Про затвердження Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій у новій редакції»(наказ втратив чинність згідно з наказом Державної податкової адміністрації України від 10 вересня 2008 року №581) до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій було включено компютерно-касову систему «Фіскал», яка призначена для фіскалізації гральних автоматів.
Таким чином, з моменту включення до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій компютерно-касової системи «Фіскал»(тобто з 01 липня 2008 року) субєкти господарювання зобовязані використовувати зазначену систему.
За змістом частин першої, другої статті 218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Таким чином, на субєкта господарювання в даному випадку ТОВ «Компанія «АСК»покладений обовязок щодо забезпечення виконання використовуваними ним гральними автоматами фіскальних функцій, а саме: звернення до ексклюзивного виробника компютерно-касової системи «Фіскал»- товариства з обмеженою відповідальністю «Експотрейд»для встановлення наявності можливості переведення спірних гральних автоматів у режим виконання функцій РРО.
Однак позивач не надав суду доказів, які підтверджували факт звернення до зазначеного виробника, що свідчить про відсутність у позивача наміру дійсного оснащення гральних автоматів у відповідності до вимог чинного законодавства.
За таких обставин, судова колегія вважає, що суд першої інстанції невірно застосував норми матеріального права, тому в порядку п.4 ч.1 ст.202 КАС України постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нової про відмову у задоволенні позову.
Керуючись ст.ст.198, 202, 205, 207 КАС України, судова колегія, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси задовольнити, постанову Одеського окружного адміністративного суду від 28 липня 2010 року скасувати.
Прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія «АСК»до Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси про визнання неправомірним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили після її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі.
Головуючий:
Судді: