ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
_____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"18" жовтня 2010 р. Справа № 60/185-10
вх. № 7022/4-60
Суддя господарського суду
при секретарі судовогозасідання
за участю представників сторін:
прокурора - Фатєєв С.Л., посвідчення №15 від 15.01.2010р.
позивача - не з`явився
відповідача - Щербак С.А., паспорт МК 733315
розглянувши справу за позовом Харківського міжрайонного прокурора Харківської області, м. Харків в інтересах держави в особі Безлюдівської селищної ради Харківського району Харківської області, с. Безлюдівка
до Товариства з обмеженою відповідальністю "ІНТЕРСОЮЗ", м. Харків
про визнання договору недійсним
ВСТАНОВИВ:
Харківський міжрайонний прокурор Харківської області звернувся до господарського суду Харківської області з позовом в інтересах держави в особі Безлюдівської селищної ради Харківського району Харківської області (позивач) до відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "ІНТЕРСОЮЗ" про визнання недійсним договору оренди землі, укладеного між позивачем та відповідачем від 15.10.2009р., зареєстрованого в Харківському районному відділі ХРФ ДП "Центр ДЗК при Держкомземі України", про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 10.12.2009р. за №040970300006.
В обгрунтування позовних вимог прокурор посилається на те, що вказаний договір оренди земельної ділянки не відповідає вимогам закону, а саме земельну ділянку надано в оренду без проведення земельних торгів, тому Харківським міжрайонним прокурором Харківської області було внесено відповідні протести на рішення позивача, а саме: рішення ХVIII сесії V скликання Безлюдівської селищної ради від 16.07.2008 р. "Про надання дозволу Товариству з обмеженою відповідальністю "ІНТЕРСОЮЗ" на розробку проекту відведення земельної ділянки" та рішення ХХVI сесії V скликання Безлюдівської селищної ради від 16.07.2009р. "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю "ІНТЕРСОЮЗ", з урахуванням чого рішенням ХХХI сесії V скликання Безлюдівської селищної ради від 13.05.2010р. задоволено протести прокурора та скасовано вищезазначені рішення позивача. Таким чином, на думку прокурора, викладене є підставою для визнання договору оренди землі недійсним у відповідності до вимог частини 3 статті 203, статті 215 Цивільного кодексу України та статі 207 Господарського кодексу України, оскільки підстава укладення договору оренди земельної ділянки, а саме рішення Безлюдівської селищної ради Харківського району скасоване, як таке, що суперечить вимогам діючого законодавства та в даному разі волевиявлення учасника правочину не відповідає його внутрішній волі.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 06 серпня 2010 року було прийнято позовну заяву до розгляду, порушено провадження у справі та призначено її розгляд на 18 серпня 2010 року о 11:40 годині.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 18 серпня 2010 року розгляд справи було відкладено на 06 вересня 2010 року о 12:20.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 06 вересня 2010 року продовжено строк вирішення спору до 19 жовтня 2010 року, розгляд справи №60/185-10 відкладено на "07" жовтня 2010 р. о 11:30.
У судовому засіданні 07 жовтня 2010 року судом було оголошено перерву до 14 жовтня 2010 року о 14:30 для надання відповідачем витребуваних ухвалами суду документів.
У судовому засіданні 14 жовтня 2010 року судом було оголошено перерву до 18 жовтня 2010 року о 16:30 для надання відповідачем доказів знаходження в провадженні Харківського району суду Харківської області справи про визнання незаконним та скасування рішення позивача від 13 травня 2010 року, яким скасовано рішення 26 сесії 5 скликання від 16.07.2009р., а також надання письмового відзиву на позовну заяву.
Прокурор у судовому засіданні підтримує позовні вимоги, просить суд їх задовольнити на підставах, викладених у позовній заяві.
Позивач у призначене судове засідання не з`явився, про причини неявки суд не повідомив, про час та місце слухання справи був повідомлений належним чином.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечує з підстав викладених у письмових запереченнях на позов (вх. №23503 від 18 жовтня 2010 року), зокрема посилається на те, що у відповідача виникло першочергове право на укладення спірного договору оренди земельної ділянки відповідно до рішення господарського суду Харківської області від 07 травня 2009 року, яке є обов`язковим до виконання та зазначає, що вказане судове рішення не оспорювалось і не скасовано, також відповідач посилається на рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частини чотирнадцятої статті 46, частин першої, десятої статті 59 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні“ (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) від 16 квітня 2009 року, відповідно до якого Конституційний Суд України зазначає, що ненормативні акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їх виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.
Крім того, відповідач зазначає про те, що для захисту своїх інтересів він звернувся з відповідним позовом в порядку адміністративного судочинства до Харківського районного суду про визнання рішення Безлюдівської селищної ради від 13.05.2010р. незаконним, тому рішення Харківського районного суду матиме преюдиційне значення для вирішення даного спору, у зв`язку з чим просить суд зупинити розгляд справи.
Суд, розглянувши клопотання відповідача про зупинення провадження у справі, відхиляє його, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.1 ст. 79 Господарського процесуального кодексу України господарський суд зупиняє провадження у справі в разі неможливості розгляду даної справи до вирішення пов'язаної з нею іншої справи, що розглядається іншим судом, а також у разі звернення господарського суду із судовим дорученням про надання правової допомоги до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави.
Відповідачем не надано доказів того, що в провадженні Харківського районного суду Харківської області знаходиться на розгляді справа про визнання незаконним та скасування рішення ХХХI сесії V скликання Безлюдівської селищної ради від 13.05.2010р., з наданої відповідачем ухвали Харківського районного суду Харківської області від 18 жовтня 2010 року по справі №2-а-5679/10 не вбачається, яке рішення Безлюдівської селищної ради оспорюється відповідачем. Крім того, суд також зазначає, що скасування рішення, на підставі якого укладено договір оренди не може бути безумовною підставою для визнання недійсним договору оренди землі, укладеного на підставі скасованого рішення, оскільки вирішуючи спір про визнання угоди недійсною, суд повинен встановити наявність тих обставин, з якими закон пов’язує визнання угод недійсними та настання відповідних наслідків: відповідність змісту угоди вимогам закону, додержання встановленої форми угоди, правоздатність сторін за угодою, у чому конкретно полягає неправомірність дій сторони та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.
При таких обставинах, суд не вбачає достатніх правових підстав для зупинення провадження у справі та відхиляє клопотання відповідача як безпідставне та не підтверджене суду належними та допустимими доказами.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення прокурора, представника відповідача, перевіривши наявні у справі матеріали на предмет їх юридичної оцінки, дослідивши докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
07 травня 2009 року рішенням господарського суду Харківської області по справі № 37/74-09 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ІНТЕРСОЮЗ" до Безлюдівської селищної ради Харківського району Харківської області про визнання першочергового права на укладання договору оренди земельної ділянки, зобов`язання затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, зобов`язання надати в оренду земельну ділянку та зобов`язання укласти договір оренди земельної ділянки позов задоволено повністю, а саме вирішено:
- визнати за товариством з обмеженою відповідальністю "ІнтерСоюз" (код ЄДРПОУ 32239755) першочергове право на укладення договору оренди земельної ділянки площею 0,7665 га для будівництва та обслуговування 5-ти поверхового житлового будинку по вул. Перемоги, 162-б в смт. Безлюдівка Харківського району Харківської області;
- зобов'язано Безлюдівську селищну раду затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,7665 га для будівництва та обслуговування 5-ти поверхового житлового будинку по вул. Перемоги, 162-б в смт. Безлюдівка Харківського району Харківської області;
- зобов'язано Безлюдівську селищну раду надати в оренду товариству з обмеженою відповідальністю "ІнтерСоюз" (код ЄДРПОУ 32239755) земельну ділянку площею 0,7665 га для будівництва та обслуговування 5-ти поверхового житлового будинку по вул. Перемоги, 162-б в смт. Безлюдівка Харківського району Харківської області;
- зобов'язано Безлюдівську селищну раду укласти договір оренди з товариством з обмеженою відповідальністю "ІнтерСоюз" (код ЄДРПОУ 32239755) земельної ділянки площею 0,7665 га для будівництва та обслуговування 5-ти поверхового житлового будинку по вул. Перемоги, 162-б в смт. Безлюдівка Харківського району Харківської області строком на 49 років.
Вищезазначене рішення господарського суду Харківської області не оскаржено та набрало законної сили.
Відповідно до ст. 115 Господарського процесуального кодексу України, рішення, ухвали, постанови господарського суду, що набрали законної сили, є обов`язковими на всій території України і виконуються у порядку, встановленому Законом України “Про виконавче провадження”. Ця норма є відтворенням норми ст.124 Конституції України, згідно з якою судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов`язковими до виконання на всій території України.
Також, відповідно до статті 11 Закону України ”Про судоустрій”, що діяв на момент прийняття рішення ХХVI сесії V скликання Безлюдівської селищної ради від 16.07.2009р., судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання усіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими особами, об`єднаннями громадян та іншими організаціями, громадянами та юридичними особами на всій території України.
16 липня 2009 року на пленарному засіданні ХХVI сесії Безлюдівської селищної ради Харківського району Харківської області V скликання, розглянувши заяву директора Товариству з обмеженою відповідальністю "ІНТЕРСОЮЗ" Щербака Сергія Анатолійовича з проханням затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки Товариству з обмеженою відповідальністю "ІНТЕРСОЮЗ" для будівництва та обслуговування 5-ти поверхового житлового будинку по вулиці Перемоги 162 б в смт. Безлюдівка та затвердити технічну документацію з нормативної грошової оцінки вищезазначеної земельної ділянки та надати земельну ділянку на умовах оренди строком на сорок дев`ять років для будівництва та обслуговування 5-ти поверхового житлового будинку по вулиці Перемоги 162 б в смт. Безлюдівка, проект землеустрою щодо відведення вищезазначеної земельної ділянки, технічну документацію з нормативної грошової оцінки вищезазначеної земельної ділянки, виготовлену ПП "Регіонземпроект", рішення господарського суду Харківської області від 07 травня 2009 року, заслухавши думку з цього питання депутата Заборенко М.І., який запропонував надати земельну ділянку на умовах оренди Товариству з обмеженою відповідальністю "ІНТЕРСОЮЗ" строком на 49 років з встановленням орендної плати з розрахунку 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, сесія Безлюдівської селищної ради вирішила:
1. затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки Товариству з обмеженою відповідальністю "ІНТЕРСОЮЗ" для будівництва та обслуговування 5-ти поверхового житлового будинку в смт. Безлюдівка по вулиці Перемоги 162 б, розроблений ПП "Реал-Т".
2. Затвердити технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що надається в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю "ІНТЕРСОЮЗ" для будівництва та обслуговування 5-ти поверхового житлового будинку в смт. Безлюдівка по вулиці Перемоги 162 б, виконану ПП "Регіонземпроект", розрахунок нормативної грошової оцінки земельної ділянки в сумі 700351,05 грн.
3. Надати Товариству з обмеженою відповідальністю "ІНТЕРСОЮЗ" земельну ділянку загальною площею 0,7665 га на умовах оренди строком на 49 років в смт. Безлюдівка по вулиці Перемоги 162 б для будівництва та обслуговування 5-ти поверхового житлового будинку.
4. Встановити орендну плату з розрахунку 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки за один рік.
5. Зобов`язати директора Товариства з обмеженою відповідальністю "ІНТЕРСОЮЗ" укласти договір оренди земельної ділянки для будівництва та обслуговування 5-ти поверхового житлового будинку в смт. Безлюдівка по вулиці Перемоги 162 б з Безлюдівською селищною радою та зареєструвати його в Харківському районному відділі ХРФ ДП "Центр державного земельного кадастру".
Враховуючи вищевикладене, на виконання рішення господарського суду Харківської області від 07 травня 2009 року по справі № 37/74-09, та на підставі вищезазначеного рішення ХХVI сесії V скликання Безлюдівської селищної ради Харківського району Харківської області від 16.07.2009 року між позивачем та відповідачем було укладено договір оренди землі від 15 жовтня 2009 року, зареєстрований в Харківському районному відділі ХРФ ДП "Центр ДЗК при Держкомземі України", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 10.12.2009р. за №040970300006.
Відповідно до пункту 1 договору оренди землі позивач надає, а відповідач приймає в строкове платне користування земельну ділянку - землі житлової та громадської забудови, яка знаходиться в межах населеного пункту в смт. Безлюдівка, вул. Перемоги, 162б Харківського району Харківської області.
У пункті 2 договору оренди землі зазначено, що в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,7655 га.
Згідно п.8. вищезазначеного договору встановлено, що цей договір укладено на сорок дев`ять років.
За актом приймання - передачі земельної ділянки від 10 грудня 2009 року позивачем було передано відповідачу вищезазначену земельну ділянку.
05 травня 2010 року Харківською міжрайонною прокуратурою було внесено протест за № 03-25 на пункти 3, 4, 5, 8 рішення Безлюдівської селищної ради Харківського району Харківської області ХVІІІ сесії V скликання від 16.07.2008р. "Про надання дозволу ТОВ "ІнтерСоюз" на розробку проекту відведення земельної ділянки", відповідно до якого, посилаючись на те, що на розробку проекту землеустрою було надано дозвіл ТОВ "ІнтерСоюз" без проведення аукціону, прокурор визначив, що пункти 3, 4, 5, 8 рішення Безлюдівської селищної ради Харківського району Харківської області ХVІІІ сесії V скликання від 16.07.2008р. "Про надання дозволу ТОВ "ІнтерСоюз" на розробку проекту відведення земельної ділянки" на розробку проекту відведення земельної ділянки суперечать вимогам ст.ст. 116, 124, 134 Земельного кодексу України та п.1, ст.ст. 1, 14, 19 Конституції України, а тому підлягають скасуванню.
Також, 05 травня 2010 року Харківською міжрайонною прокуратурою було внесено протест № 03-25 на рішення Безлюдівської селищної ради Харківського району Харківської області ХХVІ сесії V скликання від 16.07.2009р. "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі в оренду ТОВ "ІнтерСоюз", в обгрунтування якого прокурор зазначив, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній власності здійснюється за результатами проведення земельних торгів, однак відповідачу було надано в оренду земельну ділянку без проведення аукціону, що є підставою для скасування рішення.
Рішенням ХХХІ сесії Безлюдівської селищної ради Харківського району Харківської області V скликання від 13 травня 2010 року "Про розгляд протесту № 03-25 від 05.05.2010р. Харківської міжрайонної прокуратури на рішення Безлюдівської селищної ради Харківського району Харківської області ХХVI сесії V скликання від 16.07.2009р. "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі в оренду ТОВ "ІнтерСоюз" скасовано рішення ХХVI сесії Безлюдівської селищної ради Харківського району Харківської області V скликання від 16 липня 2009 року "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ "ІнтерСоюз" для будівництва та обслуговування 5-ти поверхового житлового будинку по вулиці Перемоги 162 б в смт. Безлюдівка. Про затвердження нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Про надання земельної ділянки на умовах оренди строком на 49 років для будівництва та обслуговування 5-ти поверхового житлового будинку по вул. Перемоги 162 б смт. Безлюдівка".
Крім того, рішенням ХХХІ сесії Безлюдівської селищної ради V скликання від 13 травня 2010 року "Про розгляд протесту №03-25 від 05.05.2010р. Харківської міжрайонної прокуратури на пункти 3, 4, 5, 8 рішення Безлюдівської селищної ради Харківського району Харківської області ХVІІІ сесії V скликання від 03.07.2008р. "Про надання дозволу ТОВ "ІнтерСоюз" на розробку проекту відведення земельної ділянки" скасовано пункти 3, 4, 5, 8 рішення Безлюдівської селищної ради Харківського району Харківської області ХVІІІ сесії V скликання від 03.07.2008р. "Про надання дозволу ТОВ "ІнтерСоюз" на розробку проекту відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування 5-ти поверхового житлового будинку в смт. Безлюдівка по вул. Перемоги, 162б."
Надаючи правову кваліфікацію викладеним у позовній заяві обставинам, з урахуванням фактичних та правових підстав позову, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки від 15.10.2009р., зареєстрованого в Харківському районному відділі ХРФ ДП "Центр ДЗК при Держкомземі України", про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 10.12.2009р. за №040970300006, виходячи з наступного.
Прокурор у позовній заяві посилається на те, що передача в оренду відповідачу земельної ділянки здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами 2, 3 ст. 134 Земельного кодексу України. Передача відповідачу в оренду земельної ділянки під будівництво та обслуговування 5-ти поверхового житлового будинку не підпадає під випадок, встановлений частинами 2, 3 ст. 134 Земельного кодексу України. Підстав для укладення договору оренди землі між сторонами не було, а тому, враховуючи скасування вищенаведених рішень Безлюдівської селищної ради, договір оренди земельної ділянки має бути визнаний недійсним у відповідності до вимог частини 3 статті 203, статті 215 Цивільного кодексу України та статі 207 Господарського кодексу України.
У відповідності до частини 1 ст. 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу, якими, зокрема, передбачено, що: зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства; особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Згідно з частиною 1 статті 207 Господарського кодексу України судом може бути визнане недійсним повністю або частково господарське зобов`язання, що не відповідає вимогам закону, або вчинено з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, або укладено учасниками господарських відносин з порушенням хоча б одним з них господарської компетенції (спеціальної правосуб`єктності). Отже, угода може бути визнана недійсною лише з підстав і з наслідками, передбаченими законом.
Частиною 2 статті 15 Закону України "Про оренду землі " передбачено, що відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов передбачених цією статтею, а також порушення вимог статей 4-6, 11, 17, 19 цього Закону є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору недійсним відповідно до закону.
Загалом, угода може бути визнана недійсною лише на підставі та з наслідками, передбаченими законом. В кожній справі про визнання угоди недійсною необхідно встановити ті обставини, з якими закон пов'язує визнання угоди недійсною, та настання визначених юридичних наслідків. Вирішуючи спір про визнання угоди недійсною, суд повинен встановити наявність тих обставин, з якими закон пов’язує визнання угод недійсними та настання відповідних наслідків: відповідність змісту угоди вимогам закону, додержання встановленої форми угоди, правоздатність сторін за угодою, у чому конкретно полягає неправомірність дій сторони та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення спору (аналогічна позиція викладена в постанові Пленуму Верховного Суду України №3 від 28.04.1978р. "Про судову практику в справах про визнання угод недійсними").
Статтею 3 Земельного кодексу України закріплено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Відповідно до ст.14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Статтею 373 Цивільного кодексу України передбачено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується Конституцією України. Право власності на землю (земельну ділянку) набувається і здійснюється відповідно до закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, що знаходяться на території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об’єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.
Відповідно до ст.ст. 142-145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об`єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень.
Главою 15 Земельного кодексу України визначено два види користування землею - право постійного користування земельною ділянкою, право оренди земельної ділянки.
Відповідно до ч.1 ст. 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Порядок надання у постійне користування земельних ділянок юридичним особам та порядок передачі земельних ділянок в оренду визначені ст.ст. 123, 124 Земельного кодексу України та ст. 16 Закону України "Про оренду землі".
Згідно приписів ст.116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування та державних органів приватизації щодо земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Органи місцевого самоврядування згідно ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" в межах своїх повноважень приймають нормативні та інші акти у формі рішень.
Відповідно до ст.ст. 26, 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад належить вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
У відповідності по п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Положеннями п. 34 ч.1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що вирішення питань регулювання земельних відносин є виключною компетенцією пленарного засідання сільської, селищної, міської ради.
Повноваження сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин визначені статтею 12 Земельного кодексу України, зокрема це: розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу та інше.
Згідно ч.1 ст. 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради надають земельні ділянки у постійне користування юридичним особам із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Згідно ч. 1 ст. 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 1 статті 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Згідно з частиною 2 статті 125 Земельного кодексу України, право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону – частина 2 статті 126 Земельного кодексу України.
Частиною 2 та частиною 3 статті 21 Господарського процесуального кодексу України, визначено, що позивачами є підприємства та організації, що подали позов або в інтересах яких подано позов про захист порушеного чи оспорюваного права або охоронюваного законом інтересу; відповідачами є підприємства та організації, яким пред`явлено позовну вимогу.
В пункті 1 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 1 грудня 2004 року N 18-рп/2004 дається офіційне тлумачення поняття "охоронюваний законом інтерес", що вживається в частині першій статті 4 Цивільного процесуального кодексу України та інших законах України у логічно-смисловому зв'язку з поняттям "права", яке треба розуміти як прагнення до користування конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом, як зумовлений загальним змістом об'єктивного і прямо не опосередкований у суб'єктивному праві простий легітимний дозвіл, що є самостійним об'єктом судового захисту та інших засобів правової охорони з метою задоволення індивідуальних і колективних потреб, які не суперечать Конституції і законам України, суспільним інтересам, справедливості, добросовісності, розумності та іншим загальноправовим засадам.
В рішенні господарського суду Харківської області від 07 травня 2009 року по справі № 37/74-09 встановлено, що 23 вересня 2008 року між позивачем та відповідачем було укладено договір, відповідно до п.1.1. договору позивач надає дві земельні ділянки по вул.Перемоги, 89 та вул.Перемоги, 162 б для будівництва двох 5-ти поверхових будинків ТОВ "ІнтерСоюз" та відповідно до п.1.2 цього договору ТОВ "ІнтерСоюз" згідно рішення XVIII сесії Безлюдівської селищної ради від 03.07.2008 року перераховує на рахунок позивача 900 тис. гривень для проведення робіт по укріпленню матеріальної бази соціальної інфраструктури селища або виконує роботи на цю суму по укріпленню соціальної інфраструктури селища, що підтверджено договорами, кошторисами та актами виконаних робіт.
Згідно ч.2 ст. 35 Господарського процесуального кодексу України, факти, встановлені рішенням господарського суду (іншого органу, який вирішує господарські спори) під час розгляду однієї справи, не доводяться знову при вирішенні інших спорів, в яких беруть участь ті самі сторони.
Враховуючи вищевикладене та приймаючи до уваги те, що спірний договір оренди землі було укладено між позивачем та відповідачем на виконання рішення господарського суду Харківської області від 07 травня 2009 року по справі № 37/74-09, на підставі рішення Безлюдівської селищної ради Харківського району Харківської області прийнятого на пленарному засіданні, таким чином рада вирішила питання щодо надання у користування вищезазначеної земельної ділянки відповідачу, а отже її волевиявлення знайшло своє відображення у формі прийняття відповідного рішення, рада ініціювала своїм рішенням укладання даного договору оренди землі на умовах, які передбачені договором з відповідачем, а відповідач погодився з умовами даного договору оренди земельної ділянки; обов`язок щодо оформлення даного договору оренди земельної ділянки, згідно вимог чинного законодавства України, що регулює дані правовідносини, лежить на відповідному повноважному державному органі, в даному випадку на позивачеві, тому суд вважає, що при укладенні спірного договору відповідачем не були порушені права або охоронювані законом інтереси позивача.
Згідно ч. 1 статті 15 Закону України "Про оренду землі" істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін.
З матеріалів справи також вбачається, що оспорюваний договір підписаний уповноваженою особою на підставі рішення ХХVI сесії V скликання Безлюдівської селищної ради Харківського району Харківської області від 16.07.2009 року в межах своїх повноважень, та містить всі істотні умови, передбачені чинним законодавством.
На підставі викладеного суд дійшов висновку про те, що прокурором не визначено встановлених чинним законодавством підстав для визнання договору оренди землі недійсним, а посилання на те, що рішенням ХХХI сесії V скликання Безлюдівської селищної ради від 13.05.2010р. задоволено протести прокурора та скасовані рішення ХVIII сесії V скликання Безлюдівської селищної ради від 16.07.2008 р. "Про надання дозволу Товариству з обмеженою відповідальністю "ІНТЕРСОЮЗ" на розробку проекту відведення земельної ділянки" та рішення ХХVI сесії V скликання Безлюдівської селищної ради від 16.07.2009р. "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю "ІНТЕРСОЮЗ", на підставі якого укладено договір оренди не може бути безумовною підставою для визнання недійсним договору оренди землі, укладеного на підставі скасованого рішення.
Разом з тим, суд також зазначає, що у рішенні Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частини чотирнадцятої статті 46, частин першої, десятої статті 59 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні“ (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) від 16 квітня 2009 року встановлено, що в Основному Законі України передбачено форми та засоби реалізації права територіальних громад на місцеве самоврядування і вказано, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов’язковими до виконання на відповідній території (частина перша статті 144). На основі цього положення Конституції України в Законі визначено, що у формі рішень рада приймає нормативні та інші акти (частинаперша статті 59). Проаналізувавши функції і повноваження органів місцевого самоврядування, врегульовані Конституцією України та іншими законами України, Конституційний Суд України дійшов висновку, що органи місцевого самоврядування, вирішуючи питання місцевого значення‚ представляючи спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, приймають нормативні та ненормативні акти. До нормативних належать акти, які встановлюють, змінюють чи припиняють норми права, мають локальний характер, розраховані на широке коло осіб та застосовуються неодноразово, а ненормативні акти передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб’єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію. Такий висновок узгоджується із правовими позиціями Конституційного Суду України, викладеними у рішеннях від 27грудня 2001 року № 20-рп/2001 у справі про укази Президії Верховної Ради України щодо Компартії України, зареєстрованої 22липня 1991 року (абзац перший пункту 6 мотивувальної частини), від 23 червня 1997 року № 2-зп у справі про акти органів Верховної Ради України (абзац четвертий пункту 1 мотивувальної частини).
Конституційний Суд України зазначає, що в Конституції України закріплено принцип, за яким права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність (стаття3). Органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами (стаття 74 Закону). Таким чином, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов’язані з реалізацією певних суб’єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб’єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є „гарантією стабільності суспільних відносин“ між органами місцевого самоврядування і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення, що узгоджується з правовою позицією, викладеною в абзаці другому пункту 5 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 13 травня 1997 року № 1-зп у справі щодо несумісності депутатського мандата.
Ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.
Відповідно до ст. 69 Закону України "Про Конституційний Суд України" рішення і висновки Конституційного Суду України рівною мірою є обов'язковими до виконання.
Згідно ст.43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об’єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Відповідно до вимог ст. 32 ГПК України: доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Зважаючи на вищевикладені обставини справи в їх сукупності, а також виходячи з системного аналізу норм діючого законодавства, суд дійшов висновку про необґрунтованість та непідтвердженість посилання прокурора у позовній заяві про наявність достатніх правових підстав для визнання недійсним договору оренди земельної ділянки, прокурором та позивачем не доведено наявність обставин, зазначених у ст. 203 Цивільного кодексу України, статті 15 Закону України "Про оренду землі", статті 207 Господарського кодексу України, з яким закон пов`язує визнання угоди недійсною.
Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України державне мито у розмірі, передбаченому статтею 3 Декрету Кабінету Міністрів України "Про державне мито", що становить 85,00 грн., та згідно зі статтею 44 Господарського процесуального кодексу України, Постановою Кабінету Міністрів України від 21.12.2005р. № 1258 судові витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 236,00 гривень при відмові прокурору в задоволенні позовних вимог не покладається на позивача або відповідача.
Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 13, 14, 142-145 Конституції України, статтями 3, 12, 17, 84, 93, 122, 124, 125, 126, 134 Земельного кодексу України, ст.ст. 6, 15, 16 Закону України "Про оренду землі", ст.ст. 203, 215, 373 Цивільного кодексу України, ст. 207 Господарського кодексу України, ст.ст. 26, 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", статтею 3 Декрету Кабінету Міністрів України "Про державне мито", Постановою Кабінету Міністрів України від 21.12.2005 р. № 1258, ст.ст. 1, 4, 12, 22, 32, 33, 38, 43, 44, 49, 79, ст.ст. 82-85, 115 Господарського процесуального кодексу України, суд,-
ВИРІШИВ:
Відхилити клопотання відповідача про зупинення провадження у справі.
Відмовити в задоволенні позову повністю.
Суддя
Повний текст рішення по справі №60/185-10 підписано 22 жовтня 2010 року.