Рішення № 12182693, 03.11.2010, Господарський суд Одеської області

Дата ухвалення
03.11.2010
Номер справи
26/103-10-2767
Номер документу
12182693
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

_______________________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"03" листопада 2010 р.Справа № 26/103-10-2767 Господарський суд Одеської області у складі : судді                                         Никифорчука М.І.

при секретареві                     Войтенко С.М.

за участю представників :

від прокуратури: не з’явився

від позивача (Кілійська районна державна адміністрація): Новиков В.О. за довіреністю від 20.01.2010р.;

від відповідача : Зелінський Г.А. за довіреністю від 11.01.2010р.

за позовом : Дунайського транспортного прокурора в інтересах держави в особі Кілійської районної державної адміністрації Одеської області;

до відповідача : фермерського господарства „Дунайська Нива”

про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки , –

в с т а н о в и в :

Дунайський транспортний прокурор звернувся до господарського суду в інтересах держави в особі Кілійської державної адміністрації ” ( далі –позивач) до селянського фермерського господарства „Дунайська Нива” ( далі - відповідач ) про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки посилаючись на наступне.

Відповідно до п. 4 ст. 59 Земельного кодексу України ( далі –ЗК) громадянам та юридичним особам органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування із земель водного фонду можуть передаватися на умовах оренди земельні ділянки прибережних захисних смуг, смуг відведення і берегових смуг водних шляхів, а також озера, водосховища, інші водойми, болота та острови для сінокосіння, рибогосподарських потреб, культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт тощо.

Статтею ст.124 Земельного кодексу України передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, які перебувають в державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладання договору оренди земельної ділянки.

Відповідно до п.п.2,3 ст.125 Земельного кодексу право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. При цьому, приступати до використання земельної ділянки без встановлення її меж в натурі, одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації - забороняється.

Пункт 2 ст126 Земельного кодексу зазначає, що право оренди оформляється договором , який реєструється відповідно до закону.

Проведеною в 2009 році прокуратурою перевіркою встановлено, що 02 серпня 2006 р. головою Кілійської районної державної адміністрації винесено розпорядження № 421 «Про затвердження акту вибору земельної ділянки та надання дозволу фермерському господарству «Дунайська Нива»на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,02 га для рибогосподарських потреб (будівництво риболовецького причалу) із земель прибережної захисної смуги ріки Дунай, що перебувають в запасі на території Кілійської міської ради». Даним розпорядженням Кілійська РДА затвердила акт вибору земельної ділянки розташований в прибережно-захисній смузі ріки Дунай, що перебувають в запасі на території Кілійської міської ради. Пунктом 4 даного розпорядження СФГ «Дунайська Нива»зобов'язано замовити проект землеустрою та в термін до 01.02.2007р. представити його в РДА для погодження.

Як зазначає прокурор у позові, всупереч встановленому Земельним кодексом України порядку та без відповідного розпорядження райдержадміністрації (про передачу землі в оренду), а також незважаючи на невиконання пункту 4 вищевказаного розпорядження, 05 лютого 2007 року головою Кілійської райдержадміністрації Гречаним О.А. укладено «тимчасовий»договір оренди земельної ділянки з СФГ «Дунайська Нива»в особі його директора Солодовського Віктора Леонідовича строком на 1 рік із встановленням орендної плати в розмірі 300грн. за 1га (незважаючи на відсутність грошової оцінки земельної ділянки). Згідно розрахунку розміру орендної плати, з урахуванням загальної площі земельної ділянки - 0,02га, орендна плата склала 60грн. на рік.

На думку прокурора, даний договір не має юридичної сили та правового підґрунтя для його укладення, оскільки Земельним кодексом не передбачено тимчасову форму укладання договорів оренди земельних ділянок. Крім того, в даному випадку головою райдержадміністрації Гречаним О.А. порушено вищевказаний порядок укладання договору оренди, оскільки не було прийнято відповідного розпорядження про передачу земельної ділянки вищезазначеній особі в оренду.

Крім того, в строк до 01.02.2007р. відповідачем на розгляд райдержадміністрації не було надано проект відводу земельної ділянки та відповідну проектно-технічну документацію, що унеможливило вищевказаний орган місцевого самоврядування укладати будь-які договори оренди земельних ділянок з даною особою.

Як зазначає прокурор у позові, незважаючи на очевидність того факту, що даний договір є незаконним, він став підставою для користування відповідачем зазначеною земельною ділянкою без правовстановлюючих дозвільних документів.

Так, відповідачем на даній земельній ділянці збудовано риболовецький причал та організовано роботу бази стоянки маломірних плавзасобів. Для відповідного функціонування бази відповідачем встановлено бетонну огорожу навколо причалу, на території розміщено приміщення для обслуговуючого персоналу та охорони, при цьому площа огородженої земельної ділянки склала 0,0753 Га (753м2), що на 0,0553 Га більше площі, на яку відповідачу надано згоду на виготовлення проектно-технічної документації.

За виявленими фактами порушень вимог чинного законодавства, Дунайською транспортною прокуратурою внесено ряд актів прокурорського реагування (приписи на адресу Кілійської РДА та Ізмаїльського прикордонного загону) за результатами розгляду яких незаконну роботу бази стоянки припинено, однак самовільно зайнята земельна ділянка від будівель та огорожі відповідачем не звільнена.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель»самовільне зайняття земельної ділянки - це будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду).

Статтею 212 Земельного кодексу України передбачено, що самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власнику землі. Відповідно ст.387 ЦК України власник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним

Відповідно ст. 14 Конституції України та ст.1 Земельного кодексу України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Земельна ділянка, якою користується відповідач відповідно до ст.84 Земельного кодексу України перебуває у державній власності. Встановлена відповідачем огорожа земельної ділянки перешкоджає вільному доступу населення до водойми, тим самим обмежуючи його конституційні права.

Відповідно п.2 ст.121 Конституції України прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.

Частиною 2 ст.36-1 Закону України «Про прокуратуру»підставою представництва інтересів держави в суді є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.

Зважаючи на те, що зазначена земельна ділянка відноситься до земель водного фонду, які перебувають у прибережно-захисній смузі р. Дунай, її незаконне використання може завдати істотної шкоди економічним інтересам держави у вигляді нераціонального використання землі, неспроможності в повному обсязі проведення заходів щодо охорони земель.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.58, 59, 60, 61, 84, 212 Земельного кодексу України, ст.ст.88-89 Водного кодексу України, ст.387 ЦК України, ст.121 Конституції України, ст.36-1 Закону України «Про прокуратуру», ст. 2 ГПК України, з метою захисту інтересів держави, прокурор просить - Зобов'язати СФГ «Дунайська Нива»повернути самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,0753 Га, яка розташована на узбережжі 47км. р. Дунай в прибережно-захисній смузі - Кілійській районній державній адміністрації, розчистивши при цьому земельну ділянку від самовільно зведених споруд у вигляді огорожі, приміщень та причалу для стоянки маломірних (малих) суден.

Під час розгляду справи 26.07.2010 р. прокурор надав заяву про уточнення позовних вимог, згідно якої прокурор просить Зобов’язати селянське фермерське господарство „Дунайська Нива” звільнити земельну ділянку площею 0, 0753 Га, яка розташована на узбережжі 47 км. р. Дунай в прибережно –захисній смузі, розчистивши її при цьому від самовільно зведених споруд у вигляді огорожі, приміщень та причалу для стоянки маломірних ( малих ) суден.

Заперечуючи проти позову відповідач надав відзив у якому зазначив наступне.

Виділена ФГ „Дунайська Нива” земельна ділянка самовільно зайнята не була, так як відповідно до акту вибору земельної ділянки № 373 від 24.06.2005 р. з договором укладеним з Кілійською РДА № 54 від 05.02.2007 р. вказана земельна ділянка була передана по акту приймання –передачі, тобто про захоплення ділянки не йдеться. СФГ був замовлений та виготовлений проект відводу земельної ділянки, який пройшов землевпорядну експертизу.

На вказаній земельній ділянці знаходяться тимчасові споруди, які до теперішнього часу не експлуатуються з причин оформлення документів на землю та заборони ДП Держфлотінспекції на експлуатацію рибного причалу. На думку відповідача, вимоги прокуратури з посиланням на наказ №642 від 16.07.2004р. є необґрунтованими

На підставі викладеного відповідач просить у позові відмовити.

На відзив відповідача під час розгляду справи 25.08.2010 р. прокурор надав лист у якому зазначив таке. Відповідно до ст.1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель»самовільне зайняття земельної ділянки - це будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду).

Як зазначає прокурор, відповідного рішення органу виконавчої влади про передачу земельної ділянки Відповідачу в оренду немає, що свідчить про самовільне зайняття цієї земельної ділянки. До того ж, проект землеустрою до теперішнього часу не погоджено Кілійською райдержадміністрацією.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 18 серпня 2010 р. за клопотанням відповідача строк розгляду спору по справі №26/103-10-2767 продовжено на 15 днів до 08 вересня 2010 р.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 06 вересня 2010 р. за клопотанням позивача строк розгляду спору по справі №26/103-10-2767 продовжено на 15 днів до 23 вересня 2010 р.

06.09.2010р. ухвалою господарського суду Одеської області по справі № 26/103-10-2767 призначено судову експертизу, провадження по справі зупинено.

До господарського суду Одеської області надійшов лист директора Одеського науково–дослідного інституту судових експертиз в якому повідомляється, про неможливість проведення експертизи у зв'язку з відсутністю в інституті фахівців для вирішення поставлених в ухвалі від 06.09.2010р. по справі № 26/103-10-2767 питань, також повідомляється, що відомостями про спеціалізовані експертні установи, які можуть провести такі дослідження, інститут не володіє.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 20.10.2010р. провадження по справі № 26/103-10-2767 поновлено.

Вислухавши представників сторін, проаналізувавши надані докази, господарський суд прийшов до наступного висновку.

Відповідно до вимог ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Як свідчать матеріали справи приведені прокурором обставини справи підтверджуються наданими доказами –розпорядженням Кілійської райдержадміністрації № 421 від 02.08.2006 року, актом вибору земельної ділянки, тимчасовим договором оренди землі № 54 від 5 лютого 2007 року, приписом Дунайського регіонального представництва Головної Державної інспекції України з безпеки судноплавства від 04 червня 2009 р. № 31-02/В, приписом Дунайської транспортної прокуратури №27-64-09 за липень 2009р., постановою від 5 березня 2009 р. про накладення адміністративного стягнення.

Згідно п.4 вказаного тимчасового договору строк його дії закінчився 6 лютого 2008 р. ( договір діє до 5 лютого 2008 р.) Доказів пролонгації строку дії договору відповідач не надав.

Тобто з 6 лютого 2008 р. відповідач займає вказану земельну ділянку безпідставно.

Пунктом 13 вказаного Договору визначено, що після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку. Отже відповідач повинен повернути вказану земельну ділянку Кілійській райдержадміністрації.

Крім того, ураховуючи, що відповідач без правовстановлюючих дозвільних документів збудував риболовецький причал та організував роботу бази стоянки маломірних плавзасобів, та для відповідного функціонування бази встановив бетонну огорожу навколо причалу, на території розміщено приміщення для обслуговуючого персоналу та охорони, то ці споруди підлягають розчищенню за рахунок відповідача.

Аналізуючи вищеприведене суд вважає, що вимоги позивача є обґрунтованими та доведеними з вищеприведених мотивів і тому позов підлягає задоволенню.

Згідно вимог ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст.33, 34, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

В И Р І Ш И В:

Позов Дунайського транспортного прокурора в інтересах держави в особі Кілійської районної державної адміністрації Одеської області - задовольнити повністю .

Зобов’язати фермерське господарство „Дунайська Нива” ( 68301, Одеська область, м. Кілія, вул. Хотинська, 61-а, код ОКПО 22505999 ) звільнити земельну ділянку площею 0, 0753 Га, яка розташована на узбережжі 47 км. р. Дунай в прибережно –захисній смузі, розчистивши її при цьому від самовільно зведених споруд у вигляді огорожі, приміщень та причалу для стоянки маломірних ( малих ) суден.

Стягнути з фермерського господарства „Дунайська Нива” ( 68301, Одеська область, м. Кілія, вул. Хотинська, 61-а, код ОКПО 22505999 , р/р 260020001974001 у АКБ „Імексбанк” м. Одеса. МФО 328384) до Державного бюджету України (Головне Управління Державного казначейства України в Одеській області, банк –Головне Управління Державного казначейства України в Одеській області, МФО №828011, ЄДРПОУ 23213460, рахунок №31114095700008, КБК 22090200, символ звітності банку 095) державне мито у сумі 85 (вісімдесят п’ять) грн.,

Стягнути з фермерського господарства „Дунайська Нива” ( 68301, Одеська область, м. Кілія, вул. Хотинська, 61-а, код ОКПО 22505999 , р/р 260020001974001 у АКБ „Імексбанк” м. Одеса. МФО 328384) до державного бюджету - Оплату витрат з інформаційно - технічного забезпечення розгляду справ у судах по коду бюджетної класифікації 22050003, (символ звітності 264) рахунок № 31213264700008, Банк одержувача –ГУДКУ в Одеській області, МФО 828011, одержувач –ГУДКУ у Одеській області , код ЄДРПОУ 23213460 –у сумі 236 (двісті тридцять шість) грн.

Суддя

Повне рішення складено 08 листопада 2010 р.