Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 листопада 2010 р. № 2а-8618/10/1370
Львівський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого судді Сакалоша В.М.,
при секретарі Дака Т.П.,
за участю представника позивача Шепіди В.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Турківського районного центру зайнятості Львівського обласного центру зайнятості (82500, Львівська області, м. Турка, вул. Шевченка, 2, р/р 37174974900665 в ГУДКУ у Львівській області, МФО 825014, ЄДРПОУ 23949988)
до ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1)
про стягнення коштів -
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з вищезазначеним адміністративним позовом, в якому просить постановити рішення про стягнення з ОСОБА_2 коштів в сумі 5 467 грн. 30 коп.
Ухвалою суду від 28.09.2010 року відкрито провадження по справі. Хід розгляду справи відображено в ухвалах суду. В судовому засіданні 04.11.2010 року судом проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, посилаючись на обставини зазначені у позовній заяві та письмових поясненнях до позову, а також просив позов задовольнити у повному обсязі.
Відповідач явку повноважного представника не забезпечив, письмових заперечень проти позову не надав, хоча був належним чином повідомлений по розгляд справи, а тому суд розглядає справу за наявними матеріалами, згідно ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Розглянувши подані документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
30.01.2006 року ОСОБА_2 звернулась до Турківського районного центру зайнятості Львівського обласного центру зайнятості із заявою про надання статусу безробітної з виплатою допомоги по безробіттю. У такій заяві ОСОБА_2 підтвердила той факт, що не зареєстрована як субєкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається та пенсійних виплат не отримує. Статус безробітної їй було надано відповідно до наказу позивача №НТ060130 від 30.01.2006 року та призначено нарахування і виплату допомоги по безробіттю. Згідно наказу Турківського районного центру зайнятості №НТ070125 від 25.01.2007 року ОСОБА_2 було припинено виплату допомоги по безробіттю на підставі п.п.12 п.1 ст.31 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
11.02.2008 року відповідач повторно звернувся до Турківського районного центру зайнятості із заявою про надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю, вказавши що не зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається та пенсію не отримує. Відповідно до наказу позивача №НТ080211 від 11.02.2008 року ОСОБА_2 надано статус безробітної та призначено допомогу по безробіттю. Згідно наказу Турківського районного центру зайнятості №НТ090205 від 05.02.2009 року ОСОБА_2 було припинено виплату допомоги по безробіттю на підставі п.п.12 п.1 ст.31 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»та на підставі наказу Турківського районного центру зайнятості №НТ090630 від 30.06.2009 року відповідача було знято з обліку громадян, що шукають роботу, і безробітних.
Таким чином, в період з 30.01.2006 року по 24.01.2007 року та з 11.02.2008 року по 04.02.2009 року ОСОБА_2 перебувала на обліку в центрі зайнятості як безробітна та одержувала допомогу по безробіттю.
Позивачем проведено перевірку обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітній ОСОБА_2, за результатами якої складені акти №92 та №92а від 13.08.2010 року. Встановлено, що ОСОБА_2, яка знаходилась на обліку центру зайнятості як безробітна, в період з 11.02.2008 року по 26.06.2009 року та 30.01.2006 року по 04.03.2007 року була зареєстрована як субєкт підприємницької діяльності фізична особа, а отже незаконно отримала матеріальне забезпечення в розмірі 3449,04 грн. та 2018,26 грн. відповідно.
Згідно довідки державного реєстратора №113 від 06.10.2010 року ОСОБА_2 зареєстрована як субєкт підприємницької діяльності фізична особа з 04.05.1995 року.
Як вбачається з довідки Державної податкової інспекції у Турківському районі Львівської області № 7361/8/29-007/459 від 20.10.2010 року ОСОБА_2 перебуває на податковому обліку з 04.05.1995 року.
Загальна сума коштів витрачених позивачем на матеріальне забезпечення відповідача становить 5 467 грн. 30 коп.
Вирішуючи спір, суд виходив з наступного.
Відносини у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття врегульовані Законом України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»від 02.03.2000 року № 1533-ІІІ (надалі Закону України № 1533-ІІІ).
Турківський районний центр зайнятості є робочим органом виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та діє відповідно до законів України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», «Про зайнятість населення», «Про державну службу» тощо.
Як вбачається з ст.2 Закону України «Про зайнятість населення» безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Відповідно до ст.7 Закону України № 1533-ІІІ видами забезпечення безробітних є допомога по безробіттю, у тому числі одноразова її виплата для організації безробітним підприємницької діяльності; допомога по частковому безробіттю; матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного; допомога на поховання у разі смерті безробітного або особи, яка перебувала на його утриманні.
Згідно з ч.2 ст.36 Закону України №1533-ІІІ застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до п.3 ст.1 Закону України «Про зайнятість населення»в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців.
Відповідно до ст.46 Господарського кодексу України підприємництво це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється субєктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Як вбачається з п.2 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13 лютого 2009 р. №60/62, постановою правління Пенсійного фонду України від 13 лютого 2009 р. №7-1 (далі-Порядок), розслідування здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної. Пунктом 4 Порядку передбачено, що для проведення перевірки центри зайнятості взаємодіють з Державною податковою адміністрацією України та Пенсійним фондом України шляхом обміну інформацією про отримані особами, які перебувають на обліку в державній службі зайнятості як безробітні, доходи від провадження підприємницької діяльності, виконання робіт за трудовим договором, у тому числі за сумісництвом, під час роботи за кордоном, виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами. Обмін інформацією здійснюється між Державним центром зайнятості, Державною податковою адміністрацією України та Пенсійним фондом України як центральними органами виконавчої влади.
Згідно положень п. 5 Порядку за результатами звірки або перевірки оформлюється акт, який підписується посадовими особами, що її проводили.
Відповідно до п.6 Порядку у разі встановлення центром зайнятості належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
Суд встановив, що з 04.05.1995 року відповідач зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності, а отже не може підпадати під категорію безробітної особи, отримувати відповідні соціальні послуги та матеріальне забезпечення.
Відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні.
Враховуючи вище викладене, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, матеріалів справи, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги базуються на законі, обґрунтовані, доведені і підлягають до задоволення.
Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 94, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в :
1.Адміністративний позов задовольнити повністю.
2.Стягнути з ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь Турківського районного центру зайнятості Львівського обласного центру зайнятості (82500, Львівська області, м. Турка, вул. Шевченка, 2, р/р 37174974900665 в ГУДКУ у Львівській області, МФО 825014, ЄДРПОУ 23949988) кошти в сумі 5 467 грн. 30 коп.
Судові витрати по справі згідно ч.4 ст.94 КАС України не стягуються.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова виготовлена у повному обсязі 08.11.2010 року.
Суддя Сакалош В.М.