Постанова № 12178347, 08.11.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.11.2010
Номер справи
2а-25023/10/0570
Номер документу
12178347
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 листопада 2010 р. справа № 2а-25023/10/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: < година >

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Кірієнка В.О.

при секретарі Ломиног А.М.

за участю представника позивача Рибалки О.М.

відповідача Курді Д.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Добропільської об’єднаної державної податкової інспекції до Державного підприємства «Добропіллявугілля» про стягнення заборгованості перед бюджетом з податку на додану вартість у розмірі 10621013,00 грн., -

ВСТАНОВИВ:

Добропільська об’єднана державна податкова інспекції звернулась до суду з адміністративним позовом до Державного підприємства «Добропіллявугілля» про стягнення заборгованості перед бюджетом з податку на додану вартість у розмірі 10621013,00 грн.

Позивач свої вимоги мотивував тим, що відповідач знаходиться на податковому обліку у Добропільської об’єднаної державної податкової інспекції, та має заборгованість перед бюджетом у сумі 10621013,00 грн., яка утворилася в результаті несплати поточних податкових зобов’язань з податку на додану вартість по декларації № 9004519348 та нарахованих штрафних санкцій.

Майно платника податків описувалось та реалізовувалось у рахунок погашення податкової заборгованості, але застосування вказаних заходів не призвело до повного погашення податкової заборгованості.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги і просив задовольнити їх в повному обсязі, а саме стягнути з Державного підприємства «Добропіллявугілля» заборгованість перед бюджетом з податку на додану вартість у розмірі 10621013,00 грн.

Представник відповідача надав суду заяву, в якій зазначає, що суму боргу у розмірі 10621013,00 грн. визнає в повному обсязі та просить суд розстрочити суму податкового боргу строком на 7 років (84 місяці). Зазначені вимоги мотивував своїм складним фінансово-економічним становищем, про що стверджує звіт про фінансові результати за 9 місяців 2010 року. Також представник відповідача зазначив, що станом на 01.10.2010 року заборгованість по заробітній платі становить 97924,00 грн., дебіторська заборгованість складає 168978,00 грн., а кредиторська заборгованість в чотири рази перевищує дебіторську заборгованість та складає 694736,00 грн. Отже відповідач вважає, що стягнення заборгованості у розмірі 10621013,00 грн. на даному етапі приведе до ускладнення ведення господарської діяльності та приведе до несвоєчасної виплати заробітної плати робітникам підприємства. Просив задовольнити заяву про розстрочення виконання судового рішення у повному обсязі.

Згідно частини 3 статті 136 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, зокрема, у зв’язку з визнанням адміністративного позову ухвалюються за правилами, встановленими статтею 112 КАС України.

Так, відповідно до частини 3 статті 112 КАС України, у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.

Представник позивача проти розстрочення податковому боргу строком на 7 років не заперечував.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне:

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов’язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування», платники податків і зборів (обов’язкових платежів) зобов’язані, зокрема, сплачувати належні суми податків і зборів (обов’язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Судом встановлено, що Державне підприємство «Добропіллявугілля» (ЄДРПОУ 32186934) зареєстровано розпорядженням виконавчого комітету Добропільської міської ради за № 260 120 0000 000010 від 11.03.2003 року. Підприємство знаходиться на податковому обліку в Добропільської об’єднаної державної податкової інспекції та є платником податків, зборів та обов’язкових платежів згідно із діючим законодавством.

Станом на 02.11.2010 року у підприємства, у зв’язку із несплатою поточних податкових зобов’язань виникла податкова заборгованість з податку на додану вартість у розмірі 10621013,00 грн. та нарахованих платником самостійно штрафних санкцій.

Вказана заборгованість виникла на підставі наданої платником до Добропільської ОДПІ декларації з податку на додану вартість № 9004519348 від 20.10.2010 року.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» відповідачу було направлено перші податкові вимоги від 19 червня 2003 року за № 1/39 на суму 55408068,09 грн. та від 19 червня 2003 року № 1/52 на суму 87407,05 грн.; другі податкові вимоги за № 2/50 від 21 липня 2003 року на суму 56025120,85 грн. та № 2/65 від 21 липня 2003 року на суму 170155,21 грн.

Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб та юридичних осіб у сфері публічно–правових відносин від порушень, у тому числі, органів державної влади.

Відповідно до ст.2 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”, завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів /обов’язкових платежів/, а також неподаткових доходів, установлених законодавством.

Відповідно до пункту 30 статті 2 Бюджетного кодексу України органи стягнення - податкові, митні та інші державні органи, яким відповідно до закону надано право стягнення до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших надходжень.

Згідно ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право:

1) здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків);

2) здійснювати контроль за:

додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку;

11) застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України; ( Пункт 11 статті 11 із змінами, внесеними згідно з Законом № 2505-IV ( 2505-15 ) від 25.03.2005 )

Відповідно до ст. 5 Закону України від 21.12.2000 р. № 2181-ІІІ “ Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами ” платник податків зобов’язаний самостійно сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену у поданій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого для подання податкової декларації. У випадку визначення суми податкового зобов’язання податковим органом платник податків зобов’язаний самостійно погасити її узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом десяти календарних днів, наступних за днем такого узгодження.

Відповідно до п.5.1 ст.5 вказаного Закону податкове зобов’язання самостійно визначене платником податків ту податковій декларації , вважається узгодженим з дня подання такої декларації. Зазначене податкове зобов’язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.

Пп.5.2.1 п.5.2 ст.5 Закону № 2181-ІІІ встановлено, що податкове зобов’язання платника податків , нараховане контролюючим органом , вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення.

Згідно пп.5.4.1 п.5.4 ст.5 зазначеного Закону узгоджена сума податкових зобов’язань , не сплачена у строки, визначені цією статтею, визнаються сумою податкового боргу платника.

Отже, залишок суми податкового боргу на 02.11.2010 року становить 10621013,00 грн.

Майно платника податків описувалось та реалізовувалось у рахунок погашення податкової заборгованості, але застосування вказаних заходів не призвело до повного погашення податкової заборгованості.

Згідно п.11 ст.10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990р. за №509 органам державної податкової служби надано право звертатись до суду із позовними заявами про стягнення заборгованості перед бюджетом та державними цільовими фондами.

Таким чином, вжиті заходи на виконання вимог Закону України від 21.12.2000 р. № 2181-ІІІ “ Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами ” не сприяли погашенню податкової заборгованості Державним підприємством «Добропіллявугілля», що негативно впливає на наповнення Державного бюджету України.

Враховуючи вищевикладене, а також визнання відповідачем адміністративного позову, суд вважає, що вимоги позивача про стягнення заборгованості підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати з відповідача не стягуються.

Крім того, враховуючи заяву відповідача про розстрочення виплати боргу у зв’язку із наявністю обставин, що ускладнюють виконання судового рішення, а саме скрутність фінансового становища, що підтверджується недостатністю коштів на рахунку підприємства для погашення заборгованості перед позивачем, суд вирішує зазначену заяву задовольнити з наступних підстав.

Згідно звіту про фінансові результати роботи за 9 місяців 2010 року вбачається, що підприємство на теперішній час є збитковим. Сума збитків складає 35 643,00 грн.

Довідка, яка підписана заступником директора з економіки та фінансів, а також головним бухгалтером Державного підприємства «Добропіллявугілля» підтверджує факт заборгованості по заробітній платі становить 97974,00 грн. у тому числі перед працівниками - 39885,5 грн., що відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких актів України про забезпечення своєчасної виплати заробітної плати» № 2103 від 21.10.2004 року повинна бути погашена в першочерговому порядку, а всі інші виплати здійснюються після виконання зобов’язань по оплаті праці.

Станом на 01.10.2010 року дебіторська заборгованість по ДП «Добропіллявугілля» складає 168978,00 грн., а кредиторська – 694736,00 грн., що також підтверджується довідкою.

Окрім того, боржник зазначив, що підприємство в повному обсязі виконує свої зобов’язання по прийнятим ухвалам про розстрочення податкових боргів, надав суду графік погашення сум сплати розстроченого податкового боргу з податку на додану вартість по декларації № 9004519348 від 20.10.2010 року. Згідно зазначеного графіку боржник зобов’язується сплачувати суму боргу з 15.12.2010 року 15.12.2013 року у розмірі 30000,00 грн. в місяць, а з 15.01.2014 року по 15.11.2017 року по 202361,98 грн. в місяць.

Таким чином, суд враховуючи скрутний стан підприємства, вбачає підстави для задоволення заяви про розстрочення виконання судового рішення строком на 7 років (84 місяці)

Представник позивача не заперечувала проти розстрочення виконання постанови суду.

У відповідності до ст. 263 КАС України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Згідно зі ст. 257 КАС України, у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні. Так само на відповідних суб'єктів владних повноважень можуть бути покладені обов'язки щодо забезпечення виконання рішення.

З урахуванням зазначених обставин суд задовольняє заяву представника відповідача, та надає розстрочку виконання судового рішення на 7 років.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 14, 20 Закону України «Про систему оподаткування», ст.ст. 4, 5, 17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», із змінами та доповненнями, ст.ст. 2, 8-11, 17, 69-72, 86, 94, 158–163, 185-186, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Добропільської об’єднаної державної податкової інспекції до Державного підприємства «Добропіллявугілля» про стягнення заборгованості перед бюджетом з податку на додану вартість у розмірі 10621013,00 грн. – задовольнити.

Стягнути з Державного підприємства «Добропіллявугілля» (ЄДРПОУ 32186934; 85000, Донецька область, Добропільський район, м. Добропілля, пр-т Шевченка,2) на користь Добропільської об’єднаної державної податкової інспекції (85004, Донецька область, м. Добропілля, пр. Радянський, 4, код ЄДРПОУ 23355183) заборгованість перед бюджетом з податку на додану вартість у розмірі 10621013,00 (десять мільйонів шістсот двадцять одна тисяча тринадцять) грн. 00 коп.

Розстрочити стягнення податкового боргу перед бюджетом в розмірі 10621013,00 грн. строком на 7 років (84 місяці) починаючи з 15 грудня 2010 року по 15 грудня 2013 року проплатами рівними частинами по 30000,00 (тридцять тисяч) грн. 00 коп. в місяць та з 15 січня 2014 року по 15 листопада 2017 року проплатами рівними частинами по 202361,98 (двісті дві тисячі триста шістдесят одна) грн. 98 коп. в місяць.

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошений її вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 08 листопада 2010 року.

Повний текст постанови складений 12 листопада 2010 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Кірієнко В.О.