КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 2-а-753/10/0270 Головуючий у 1-й інстанції: Гонтраук В.М. Суддя-доповідач: Літвіна Н. М.
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"02" листопада 2010 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого: Літвіна Н.М.,
Суддів:
при секретарі: Соловіцькій І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Вінниці на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 15 квітня 2010 року у справі за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у м. Вінниці до Дочірнього підприємства виробництва по ремонту та виготовленню аптечного обладнання Відкритого акціонерного товариства «Вінницяфармація»про припинення (скасування) державної реєстрації, -
В С Т А Н О В И В:
В лютому 2009 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Дочірнього підприємства виробництва по ремонту та виготовленню аптечного обладнання Відкритого акціонерного товариства «Вінницяфармація»про припинення (скасування) державної реєстрації.
Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 15 квітня 2010 року позов задоволено. Припинено (скасовано) державну реєстрацію юридичної особи дочірнього підприємства виробництва по ремонту та виготовленню аптечного обладнання ВАТ "Вінницяфармація" (юридична адреса: вул. Соборна, 9, м. Вінниця, 21000). Створено ліквідаційну комісію у складі: Державної податкової інспекції у м. Вінниці; виконуючого обов"язки голови Правління дочірнього підприємства виробництва по ремонту та виготовленню аптечного обладнання ВАТ "Вінницяфармація" Поліщука Ігоря Анатолійовича. Зобовязано ліквідаційну комісію після набрання чинності даною постановою законної сили повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію, про те, що дочірнє підприємство виробництва по ремонту та виготовленню аптечного обладнання ВАТ "Вінницяфармація" знаходиться в процесі припинення (скасування) його державної реєстрації згідно з рішенням суду. Зобов'язано ліквідаційну комісію не пізніше 10 днів з моменту набрання даною постановою законної сили розмістити в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення (скасування) державної реєстрації юридичної особи дочірнього підприємства виробництва по ремонту та виготовленню аптечного обладнання ВАТ "Вінницяфармація" та не пізніше двох місяців з дати публікації зазначеного повідомлення подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстратору документи, передбачені ч. 1 та 2 ст. 36 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців". Встановлено строк роботи ліквідаційної комісії 70 днів з дня набрання даною постановою законної сили.
Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, Державна податкова інспекція у м. Вінниці звернулася з апеляційною скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції в частині призначення членом ліквідаційної комісії Державну податкову інспекцію у м. Вінниці.
Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга позивача не підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, Дочірнє підприємство виробництва по ремонту та виготовленню аптечного обладнання ВАТ "Вінницяфармація" зареєстроване в установленому законом порядку виконавчим комітетом Ленінської районної Ради народних депутатів №633-р від 02 жовтня 2001 року, виконуючим обов"язки голови Правління якого станом на час розгляду справи є Поліщук І.А.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України станом на 17 березня 2010 року Дочірнє підприємство виробництва по ремонту та виготовленню аптечного обладнання ВАТ "Вінницяфармація" включене до ЄДРПОУ, ідентифікаційний код - 01975229, місцезнаходження: вул. Соборна, 9, м. Вінниця.
Згідно з довідкою Державної податкової інспекції у м. Вінниці №161/29 від 09 квітня 2010 року відповідач перебуває на податковому обліку в Державній податковій інспекції м. Вінниці з 05 травня 1997 року за №3/1410.
Проте, відповідач з 2004 року не подає податкову звітність, що підтверджується довідкою Державної податкової інспекції у м. Вінниці №1449 від 12 квітня 2010 року.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що відповідач не звітує у встановленому законодавством порядку більше, ніж один рік, а тому суд вважає вимоги позивача обгрунтованими.
Між тим, колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції в частині призначення головою ліквідаційної комісії Державну податкову інспекцію у м. Вінниці, виходячи з наступного.
Згідно з абз. 5 ч. 2 ст. 38 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців” від 15 травня 2003 року N 755-IV однією з підстав для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не повязано з банкрутством юридичної особи, є неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.
Враховуючи те, що відповідач не подавав до Державної податкової інспекції у м. Вінниці податкову звітність з 2004 року, суд вважає вимоги позивача обґрунтованими, у звязку з чим є всі підстави для припинення (скасування) державної реєстрації дочірнього підприємства виробництва по ремонту та виготовленню аптечного обладнання ВАТ "Вінницяфармація".
Відповідно до ст. 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" - суд, який постановив рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язане з банкрутством юридичної особи, у день набрання таким рішенням законної сили направляє його копію державному реєстратору за місцезнаходженням юридичної особи для внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення.
Згідно до п. 5 ст. 38 Закону - суд призначає в рішенні про припинення юридичної особи у зв'язку з її ліквідацією комісію з припинення (ліквідаційну комісію) та встановлює строк і порядок її роботи.
Ці норми кореспондуються зі ст. 105 ЦК України, в якій зазначено, що учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, призначають комісію з припинення юридичної особи (ліквідаційну комісію, ліквідатора тощо) та встановлюють порядок і строки припинення юридичної особи відповідно до цього Кодексу.
Комісія вживає усіх можливих заходів щодо виявлення кредиторів, а також письмово повідомляє їх про припинення юридичної особи.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»- органи державної податкової служби України у своїй діяльності керуються Конституцією України, законами України, іншими нормативно-правовими актами.
Згідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України - органи державної влади, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Відповідно до ч. 9 ст. 15 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»- покладання на службових осіб державної податкової служби обовязків, не передбачених цим Законом та іншими актами законодавства, забороняється.
Виходячи з системного аналізу вищеописаних норм законодавства колегія суддів приходить до висновку, що призначаючи головою ліквідаційної комісії Державну податкову інспекцію у м. Вінниці, до якої у звязку з цим перейшли функції щодо управління справами юридичної особи, суд першої інстанції не врахував правила чинного законодавства України щодо заборони втручання органів державної влади у здійснення господарської діяльності субєктами господарювання та зобовязав орган державної влади до вчинення дій, які не належать до сфери його компетенції та повноважень.
Таким чином судом першої інстанції при ухваленні постанови в цій частині було порушено норми матеріального права, у звязку з чим постанова у цій частині підлягає скасуванню, а апеляційна скарга задоволенню.
Відповідно до п. 4 ст. 202 КАС України - підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є, зокрема, порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Керуючись ст. ст. 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України,-
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Вінниці задовольнити частково.
Постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 15 квітня 2010 року в частині створення ліквідаційної комісії в складі: Державної податкової інспекції у м. Вінниці; виконуючого обов"язки голови Правління дочірнього підприємства виробництва по ремонту та виготовленню аптечного обладнання ВАТ "Вінницяфармація" Поліщука Ігоря Анатолійовича - скасувати та постановити нову, якою призначити ліквідатором дочірнього підприємства виробництва по ремонту та виготовленню аптечного обладнання ВАТ "Вінницяфармація" виконуючого обов"язки голови Правління Поліщука Ігоря Анатолійовича.
В іншій частині постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 15 квітня 2010 року - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі, тобто з 09 листопада 2010 року, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя:
Судді:
Повний текст постанови виготовлений 08 листопада 2010 року.