ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"27" листопада 2007 р. Справа № 13/5521а
Господарський суд Черкаської області в складі: головуючого судді Скиби Г.М.,
секретаря судового засідання Бордунос Л.І. в приміщенні господарського суду у відкритому судовому засіданні розглянув справу за адміністративним позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області, м. Черкаси, вул. Смілянська, 131
до Золотоніського районного споживчого товариства Черкаської Облспоживспілки, Черкаська обл., м. Золотоноша, вул. Шевченка, 153
про стягнення 1256 грн. 91 коп. штрафу
за участю представників сторін:
від позивача: Косточка Т.В. –за довіреністю від 06.08.2007 р.
від відповідача: Головченко Н.С. –за дорученням від 26.11.2007 р. № 415
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні матеріли справи, господарський суд ВСТАНОВИВ:
Державною інспекцією з контролю за цінами в Черкаській області на виконання п. 18 плану роботи інспекції на I півріччя 2007 року в березні 2007 року проведена перевірка Золотоніського РайСТ Черкаської облспоживспілки з питання дотримання державної дисципліни цін на окремі види продовольства.
Перевіркою встановлено, що відповідач застосував торгівельні надбавки в розмірі від 22,6% до 37,2%, замість встановленого 22% граничного рівня з врахуванням транспортних витрат (згідно розпорядження від 03.11.2005 року № 489), та 21-відсоткового граничного рівня з врахуванням транспортних витрат (згідно розпорядження від 25.12.2006 року № 526).
В результаті чого відповідачем унаслідок порушень порядку встановлення і застосування цін на продовольчі товари необгрунтовано одержана виручка за період з 30.10.2006 року по 01.03.2007 року склала 418,97 грн.
Факт порушення зафіксовано в акті Державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області від 02.03.2007 року № 0243.
За матеріалами перевірки, керуючись пунктами 1.3, 1.4, 2.1 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої спільним наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України і Міністерства фінансів України 03.12.2001 року № 298/519 (зареєстровано в Міністерстві юстиції 18.12.2001 року № 1047/6238), позивачем винесено рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 05.03.2007 року № 13 на загальну суму 1256,91 грн., в т.ч. штраф 837,94 грн., та разом із листом-вимогою щодо усунення виявлених порушень від 14.03.2007 року № 486 надіслано відповідачу. Претензія від 14.03.2007 року №487 залишена без відповіді.
Станом на 05.11.2007 року рішення позивача відповідачем не виконано і у встановленому законом порядку не оскаржено.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав. Просить позов задовольнити повністю.
Відповідач позовні вимоги заперечив з наступних підстав:
Вказує, що він неухильно виконує та дотримується Закону України "Про ціни та ціноутворення від 03.12.1990 року № 507-Х1 в галузі ціноутворення”.
Розпорядженням голови Черкаської Обладміністрації від 03.12.2005 року №489 "Про регулювання цін на основні продовольчі товари" із змінами внесеними від 27.10.06 р., №441 та від 18.10.2007р. №6 встановлений граничний рівень торговельної надбавки на окремі продовольчі товари. При перевірці цін на (крупи, олію) за період з 30.10.2006 року по 01.03.2007 року інспекцією виявлені по окремим накладним перевищення граничних рівнів торговельних надбавок на суму 418 грн.97 коп., що сталося по причині відсутності в накладних на відпуск товару ціни виробника, які не вказав постачальник.. Не знаючи ціни виробника, граничний рівень торговельної надбавки вимушено засовувався до відпускних цін постачальників.
В результаті дотримання в переважній більшості граничних рівнів торговельних надбавок, збитки від реалізації окремих продовольчих товарів по яких встановлено обмеження за 2006 рік по споживчому товариству склали 295 тисяч гривень, за дев'ять місяців 2007 року -175 тисяч гривень. Нанесені збитки покриваються за рахунок фінансово-господарської діяльності підприємства. Так звані порушення носять характер поодиноких випадків, допущених не з вини споживчого товариства. Згідно Законів України " Про кооперацію", " Про споживчу кооперацію" Держава гарантує додержання прав і законних інтересів споживчої кооперації та її членів. Рішення органів Державної влади, що зачіпають інтереси споживчої кооперації приймаються після попереднього погодження з відповідними кооперативними органами. В даному випадку приймаючи розпорядження голови Черкаської Облдержадміністрації" Про регулювання цін на основні продовольчі товари " ", зміни до нього жодного разу не було погоджено з споживчим товариством, чи Черкаською обласною спілкою споживчих товариств.. Держава не відповідає за зобов'язаннями споживчих товариств та їх спілок, а останні не відповідають за зобов'язаннями Держави. Забороняється втручання в фінансово-господарську та іншу діяльність споживчого товариства. Тому збитки, завдані споживчому товариству внаслідок виконання рішень державних органів, які порушили їх права, підлягають відшкодуванню за рахунок цих органів. Крім того, в подібних випадках стягнення накладається виключно на споживчу кооперацію, яка веде прозорий облік поступлення і реалізації товарів, а не зачіпають приватний бізнес, який не можливо перевірити і притягнути до відповідальності. Такий підхід Держави по дотриманню Законів України в питанні ціноутворення є однобоким, несправедливим і дискримінаційним. Просить не застосовувати санкції та відмовити в задоволенні позову. Відповідач не надав суду доказів оскарження в установленому законом порядку рішення про застосування штрафних санкцій від 05.03.2007 року №13 відповідач не надав.
Дослідивши наявні у матеріалах справи докази, вислухавши пояснення представників сторін, суд вважає що позовні вимоги підлягають до повного задоволення з наступних підстав:
Частина 1 статті 8 Закону України " Про ціни та ціноутворення" від 03.12.1990 року № 507-ХІ визначає, що державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення:
- державних фіксованих цін (тарифів);
- граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів. Стаття 4 Закону України " Про ціни та ціноутворення" від 03.12.1990 року № 507-ХІ визначає повноваження Кабінету Міністрів України в галузі ціноутворення:
- забезпечує здійснення в республіці державної політики цін;
- визначає перелік продукції, товарів і послуг, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи на які затверджуються відповідними органами державного управління;
- визначає повноваження органів державного управління в галузі встановлення і застосування (тарифів), а також по контролю за цінами (тарифами).
Відповідно до ст. 13 Закону України " Про ціни та ціноутворення" від 03.12.1990 року № 507-ХІІ визначено, що державний контроль за цінами здійснюється при встановлені і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.1996 року № 1548 "Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)" затверджено повноваження центральних органів виконавчої влади, обласних державних адміністрацій щодо регулювання (встановлення фіксованих та граничних рівнів цін (тарифів), торговельних надбавок, нормативів рентабельності.
Розпорядженням голови Черкаської облдержадміністрації від 03.11.2005 року № 489 "Про регулювання цін на основні продовольчі товари" із змінами, внесеними розпорядженням голови Черкаської облдержадміністрації від 27.10.2006 року № 441, розпорядженням голови Черкаської облдержадміністрації від 25.12.2006 року № 526 "Про регулювання цін на основні продовольчі товари" із змінами, внесеними розпорядженням голови Черкаської облдержадміністрації від 18.01.2007 року № 6, встановлений граничний рівень торговельної надбавки на продовольчі товари.
Збільшення розмірів граничного рівня торговельних надбавок, встановлених зазначеним розпорядженням, відповідно до ст. ст. 13, 14 Закону України "Про ціни і ціноутворення" є порушенням державної дисципліни цін.
У відповідності до пункту 1.4 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої спільним наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України і Міністерства фінансів України 03.12.2001 року № 298/519 (зареєстровано в Міністерстві юстиції 18.12.2001 року № 1047/6238), підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необгрунтованої виручки в результаті, зокрема:
- застосування торговельних і постачальницько-збутових надбавок (націнок) понад встановлений граничний розмір.
Позивач належними доказами довів порушення відповідачем порядку встановлення та застосування цін на окремі види продовольства.
З відповідача підлягає також стягненню судовий збір в сумі 12 грн. 57 коп. на підставі ст. 94 КАС України.
Керуючись ст.ст. 160, 163 КАС України, господарський суд –
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Золотоніського районного споживчого товариства Черкаської Облспоживспілки, код 017738923135, Черкаська обл., м. Золотоноша, вул. Шевченка, 153, р/р 26001853 в Черкаській ОД “Райффайзен Банк Аваль”, МФО 354411
у дохід державного бюджету на код 21081100, р/р 31112106700402 ГУДКУ в Черкаській області, МФО 854018, КОД 22809216
1256 грн. 91 коп. економічних санкцій.
Стягнути з Золотоніського районного споживчого товариства Черкаської Облспоживспілки, код 017738923135, Черкаська обл., м.Золотоноша, вул.Шевченка, 153, р/р 26001853 в Черкаській ОД “Райффайзен Банк Аваль”, МФО 354411
в доход державного бюджету через Золотоніську ОДПІ районі на користь УДК України в Черкаській області, МФО 854018 код 22809222, рахунок №31117095700002
12 грн. 57 коп. судового збору.
Постанова (судове рішення) набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання постанови, оформленої відповідно до вимог ст. 167 КАС України. Сторони у справі протягом 10 днів мають право подати заяву про намір оскарження та в 20 денний строк подати апеляційну скаргу до апеляційного суду на вказану постанову через господарський суд Черкаської області.
Суддя Г.М. Скиба