Постанова № 12123462, 20.10.2010, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.10.2010
Номер справи
2а-6306/10/0870
Номер документу
12123462
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 жовтня 2010 року <Текст >                              Справа № 2а-6306/10/0870

Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Прасов О.О., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу

за позовом:          Державної інспекції з контролю за цінами в Запорізькій області, м. Запоріжжя

до:                    Комунального шляхово-експлуатаційного підприємства

                     Бердянської міської ради, м. Бердянськ Запорізької області           

про:                    стягнення економічних санкцій,

ВСТАНОВИВ:

          10 серпня 2010 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної інспекції з контролю за цінами в Запорізькій області (далі за текстом – Державна інспекція, позивач) до Комунального шляхово-експлуатаційного підприємства Бердянської міської ради (далі за текстом – КШЕП Бердянської міської ради, відповідач), у якому позивач просить суд стягнути з відповідача суму економічних санкцій у розмірі 5375 грн. 16 коп.

          В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначає, що на підставі п. 2.1.4 Плану роботи на II квартал 2010 року Державною інспекцією в період з 18.05.2010 по 08.06.2010 було проведено перевірку КШЕП Бердянської міської ради з питань дотримання порядку формування, встановлення та застосування тарифів на послуги з вивезення побутових відходів. Зазначеною перевіркою встановлено, що відповідачем у період з 01.07.2009 по 16.09.2009 застосовувались вільні тарифи на послуги за умови запровадження для них режиму державного регулювання, тим самим відповідач порушив, на думку позивача, вимоги п. 2 ст. 31, п. 2 ст. 32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги з вивезення побутових відходів» № 1010 від 26.07.2006 та п. 2 рішення виконавчого комітету Бердянської міської ради «Про встановлення тарифів КШЕП на послуги з вивезення твердих побутових відходів» № 400 від 05.08.2009, внаслідок чого відповідачем було отримано необґрунтовану виручку у розмірі 1791 грн. 72 коп. За результатами перевірки Державної інспекцією було складено акт № 263 від 08.06.2010 на підставі якого до КШЕП Бердянської міської застосовані економічні санкції за порушення державної дисципліни цін, про що прийнято рішення № 178 від 15.06.2010 на суму 5375 грн. 16 коп.           Факт порушення державної дисципліни цін з боку відповідача позивач вважає встановленим та доведеним матеріалами перевірки. Крім того, позивач посилає на вимоги ч. 1 ст. 14 Закону України «Про ціни і ціноутворення» відповідно до яких, необґрунтовано одержана підприємством сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін підлягає вилученню в доход відповідного бюджету із застосуванням штрафу у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки.

          Ухвалою суду від 27 вересня 2010 року було відкрито скорочене провадження у справі. Ухвала про відкриття скороченого провадження у адміністративній справі була направлена відповідачу у якій йому було запропоновано у десятиденний строк, з дня одержання ухвали, подати на адресу суду заперечення проти позову.

          18 жовтня 2010 на адресу Запорізького окружного адміністративного суду надійшло письмове заперечення (вх. № 30550) на адміністративний позов, у яких відповідач просить суд залишити без задоволення адміністративний позов Державної інспекції до КШЕП Бердянської міської ради про стягнення економічних санкцій. Відповідач у поданих запереченнях підтвердив, що Державною інспекцією у період з 18.05.2010 по 08.06.2010 було проведено перевірку КШЕП Бердянської міської ради за результатами якої позивачем було прийняте рішення про застосування до відповідача економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін. Проте відповідач вважає, що позивач вийшов за межі строку звернення з адміністративним позовом до суду, а тому, на думку відповідача, позовні вимоги Державної інспекції не підлягають задоволенню. Відповідач посилається на ст. 99 КАС України відповідно до якої, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Крім того, відповідач зазначає, що відповідно до п. 3.6. Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, у разі невиконання рішення, повного або часткового відхилення претензії чи залишення її без відповіді орган державного контролю за цінами в 30-денний термін подає позов до суду про примусове стягнення суми економічних санкцій разом з третім примірником рішення.

          Розглянувши письмові заперечення відповідача з вимогою щодо залишення позовної заяви Державної інспекції без задоволення, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

          Рішення № 178 від 15.06.2010 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, прийняте Державною інспекцією, отримане відповідачем 18.06.2010 про що свідчить наявна в матеріалах справи копія поштового повідомлення.

          Відповідно до ч. 1 ст. 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

          Частиною 5 ст. 99 КАС України передбачено, що для звернення до адміністративного суду щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів, встановлюється місячний строк.

          Згідно п. 7 ч. 2 ст. 108 КАС України, позовна заява повертається позивачеві, якщо позовну заяву із вимогою стягнення грошових коштів, яка ґрунтується на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, подано суб'єктом владних повноважень до закінчення строку, передбаченого частиною третьою статті 99 цього Кодексу.

          Відповідно до ч. 3 ст. 99 КАС України, для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

          Отже, відповідно до вимог ст. 99 КАС України, позивач – суб'єкт владних повноважень має право звернутися до суду з позовом про стягнення економічних санкцій після спливу місячного строку, який надано відповідачу для оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів.

          Доказів щодо оскарження у судовому порядку КШЕП Бердянської міської ради у місячний строк передбачений ч. 3, 5 ст. 99 КАС України рішення № 178 прийнятого Державною інспекцією 15.06.2010 про стягнення економічних санкцій відповідачем не надано.

          Таким чином, позивачем не порушені строки звернення до адміністративного суду, позов подано відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України.

          Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд вирішив продовжити розгляд справи у порядку скороченого провадження і встановив наявність достатніх підстав для задоволення позову виходячи з наступного.

Частиною 1 ст. 238 Господарського кодексу України передбачено, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про ціни і ціноутворення», державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції. Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України.

Згідно п. 1 «Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами в Запорізькій області», затвердженого Наказом Державної інспекції з контролю за цінами № 81 від 29.07.2009, Державна інспекція з контролю за цінами в Запорізькій області є територіальним органом Державної інспекції з контролю за цінами у складі Міністерства економіки України і підпорядковується їй.

Відповідно до п. 5 «Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами в Запорізькій області», Держінспекція зокрема має право приймати відповідно до законодавства рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення порядку формування, встановлення та застосування цін (тарифів).

Частиною 1 ст. 14 Закону України «Про ціни та ціноутворення», вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації.

Пунктом 1.6. «Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами», затвердженої Наказом Міністерства економіки та з питань Європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України № 298/519 від 03.12.2001, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України за № 1047/6238 від 18.12.2001, передбачено, що необґрунтовано одержані суб’єктами господарювання, унаслідок порушень порядку встановлення і застосування цін, суми виручки та штрафи підлягають вилученню згідно із законодавством на підставі рішень, прийнятих органами державного контролю за цінами.

Відповідно до п. 5 «Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами в Запорізькій області», Держінспекція має право звертатися до суду з позовами про стягнення до бюджету сум у разі застосування відповідних адміністративно-господарських санкцій, зобов’язання вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

          На підставі викладеного, керуючись ч. 1 ст. 14 Закону України «Про ціни і ціноутворення», ст. ст. 71, 159-163, 1832 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ :

Адміністративний позов Державної інспекції з контролю за цінами в Запорізькій області до Комунального шляхово-експлуатаційного підприємства Бердянської міської ради про стягнення економічних санкцій – задовольнити.

Стягнути з Комунального шляхово-експлуатаційного підприємства Бердянської міської ради Запорізької області (71100, м. Бердянськ Запорізької області, вул. Свободи, буд. 46) на користь Державного бюджету м. Бердянськ Запорізької області (роз. рахунок №31113106700011, код ЄДРПОУ 34676953, МФО 813015, ГУДКУ в Запорізькій області) суму економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін у розмірі 5375 (п’ять тисяч триста сімдесят п’ять) гривень 16 копійок.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано.

          Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

          Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

          Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду

          

          

Суддя                                                  (підпис)                                        О.О. Прасов