Постанова № 12123186, 18.08.2010, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
18.08.2010
Номер справи
2а-5126/10/16/0170
Номер документу
12123186
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

18.08.10Справа №2а-5126/10/16/0170 (11:57) Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Александрова О.Ю., при секретарі Габрись П.С., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Первомайського районного управління юстиції АР Крим

до Спортивного клубу "Фрайдорф"

про спонукання до виконання певних дій

за участю представників сторін:

від позивача: Барилюк М.М., довіреність № 03-43/1956 від 04.06.10р.,

від відповідача: не зявився.

Суть спору: Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом до відповідача про примусовий розпуск (ліквідацію) відповідача.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем порушено вимоги ст. 4 Закону України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" в частині обов'язкової реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, ч.2 ст. 38 Закону України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" у частині подання органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.

Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 12.05.10р. відкрито провадження у справі, закінчено підготовче провадження та справа призначена до розгляду на 29.07.10р., у судове засідання, що відбулося 29.07.10р., відповідач не зявився, був належним чином повідомлений про день, час та місце судового розгляду справи та завчасно рекомендованою кореспонденцію з рекомендованим повідомленням про вручення.

У звязку із неявкою відповідача справу слуханням було відкладено на 18.08.10р.

Відповідач у судове засідання що відбулося 18.08.10р., явку представника не забезпечив, про день, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином: рекомендованою кореспонденцією з повідомленням. Крім того про судове засідання, що відбудеться 18.08.10р. відповідача було повідомлено через засоби масової інформації. Відповідач про причини неявки суд не повідомив, письмові заперечення не надав, клопотання про розгляд справи за його відсутності суду не надав.

У судовому засіданні, що відбулося 18.08.10р., позивач пояснив суду, що наполягає на задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази, надані позивачем, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до ст. 5 Закону України „Про обєднання громадян”, законодавство про об'єднання громадян складається з Конституції України, цього Закону та актів законодавства, прийнятих відповідно до нього.

Відповідно до ч.2, ч. 3 ст.1 Закону України „Про обєднання громадян”, об'єднанням громадян, незалежно від назви (рух, конгрес, асоціація, фонд, спілка тощо) відповідно до цього Закону визнається політична партія або громадська організація.

Дія цього Закону не поширюється на релігійні, кооперативні організації, об'єднання громадян, що мають основною метою одержання прибутків, комерційні фонди, органи місцевого та регіонального самоврядування (в тому числі ради і комітети мікрорайонів, будинкові, вуличні, квартальні, сільські, селищні комітети), органи громадської самодіяльності (народні дружини, товариські суди тощо), інші об'єднання громадян, порядок створення і діяльності яких визначається відповідним законодавством, яким для благодійних організацій є Закон України „Про благодійництво та благодійні організації”, та інші нормативно-правових акти, що регулюють благодійництво та благодійну діяльність.

Згідно ст. 3 Закону України „Про обєднання громадян”, громадською організацією є об'єднання громадян для задоволення та захисту своїх законних соціальних, економічних, творчих, вікових, національно-культурних, спортивних та інших спільних інтересів.

Таким чином, дія Закону України „Про обєднання громадян” поширюється лише на діяльність обєднань громадян, визначених ч. 2 ст. 1 цього Закону (політична партія, громадська організація). Судом зясовано, що Спортивний клуб "Фрайдорф" є громадською організацією, тому на нього поширюється дія Закону України „Про обєднання громадян”.

Відповідно до листа Головного управління статистики в АР Крим від 16.11.2009 р. вих. № 05.3-8.1/3740 у ЄДРПОУ значиться Спортивний клуб "Фрайдорф", ідентифікаційний номер 26072712, юридична адреса - 96300, Автономна Республіка Крим, Первомайський район, село. Чернове, вул. Спортивна, буд. 9 (а.с.17).

Судом зясовано, що позивач просить суд про примусовий розпуск (ліквідацію) відповідача за двома підставами:

- не надання більше року податкової звітності до ДПІ;

- не внесення відповідних змін у статутні документи.

Що стосується посилання позивача на ст. 4 Закону України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" (не внесення відповідних змін у статутні документи) як на підставу для задоволення позову, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до ч.2 ст.25 Закону України „Про об'єднання громадян" органи, що проводять легалізацію об'єднань громадян, здійснюють контроль за додержанням ними положень статуту.

Перевіркою статутної діяльності Спортивного клубу "Фрайдорф", що проведена Первомайським районним управлінням юстиції, було встановлено, що за адресою, вказаною у статутних документах, Спортивний клуб "Фрайдорф" не знаходиться, у зв'язку з чим проведення перевірки стало неможливим. Про відсутність громадської організації Спортивного клубу "Фрайдорф" за місцезнаходженням складено Акт від 11.11.2009р. (а.с.15).

Згідно зі ст.13 Закону України „Про об'єднання громадян" інформація стосовно місцезнаходження організації є невід'ємною частиною статуту організації. Згідно статті 15 вищезгаданого Закону зміни та доповнення до статуту підлягають обов'язковій реєстрації.

Як вбачається з п. 3 статті 4 Закону України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" зміни, до установчих документів юридичної особи підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру.

Судом встановлено, що відповідачем документи на реєстрацію змін до статуту у зв'язку зі зміною місцезнаходження Спортивного клубу "Фрайдорф" до реєструючого органу не надавались.

Таким чином, відповідачем порушено вимоги статті 15 Закону України „Про об'єднання громадян" та статті 4 Закону України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" в частині обов'язкової реєстрації змін у статутних документах.

Відповідно до ст. 13 Закону України „Про об'єднання громадян" - громадські організації діють на підставі Статуту. Згідно п. 4.1. Статуту Спортивного клубу "Фрайдорф", вищим керівним органом Клубу є Загальні збори, які скликаються по необхідності, але не менш як раз на рік.

Згідно п. 4.5.2. Статуту Спортивного клубу "Фрайдорф", Загальні збори обирають Правління, Президента та Ревізійну комісію Клубу терміном на 3 роки. Згідно п. 4.6. Статуту Спортивного клубу "Фрайдорф", в період між зборами керівництво діяльністю Клубу здійснює Правління. Згідно п. 4.9. Статуту Спортивного клубу "Фрайдорф", Президент Клубу здійснює керівництво усій діяльності Клубу та представляє його інтереси в відношеннях з державними, громадськими і іншими організаціями, підприємствами, установами. Згідно п. 4.13. Статуту Спортивного клубу "Фрайдорф", для контролю за діяльністю виконавчих органів Клубу створена Ревізійна комісія. Склад керівних органів вказується в Реєстрі об'єднань громадян (Положення про порядок легалізації об'єднань громадян, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 26 лютого 1993 р. N 140).

Відповідно до п. 2.6.1 Положення про Єдиний реєстр громадських формувань, Розділ "Реєстр громадських організацій" Єдиного реєстру поряд з іншим містить відомості про склад керівництва центральних статутних органів: прізвище, ім'я, по батькові, посада в організації.

Згідно п. 7 Порядку підготовки та оформлення рішень щодо легалізації об'єднань громадян та інших громадських формувань, Головне управління юстиції приймає рішення про взяття до відома інформації про зміну керівних органів об'єднання громадян.

Судом зясовано, що відповідачем з 2001 року до Первомайського районного управління юстиції взагалі не було подано жодного протоколу засідань статутних органів, в тому числі про переобрання останніх. Таким чином, були порушені положення Статуту в частині переобрання та проведення засідань статутних органів, та норми статей 13, 25 Закону України „Про об'єднання громадян", а також статті 4 Закону України „Про державну реєстрацію юридичних осіб і фізичних осіб - підприємців".

Судом також зясовано, що на запити Первомайського районного управління юстиції від 24.11.2009 року та від 13.01.2010р. засновнику Спортивного клубу "Фрайдорф" (а.с.20-22), документи, підтверджуючі здійснення статутної діяльності, відповідачем надані не були.

Згідно ст.29 Закону України „Про об'єднання громадян" якщо об'єднанням громадян вчинено правопорушення, яке не тягне за собою обов'язкового застосування іншого виду стягнення, передбаченого цим Законом, відповідний легалізуючий орган виносить письмове попередження.

Судом зясовано, що Первомайським районним управлінням юстиції на підставі ст.ст. 28, 29 Закону України „Про об'єднання громадян" винесено Попередження № 01-5.9/809 від 24.11.2009р., у якому, крім іншого, вимагалось надати інформацію про статутну діяльність організації (а.с.19).

Не зважаючи на це, інформацію про здійснення статутної діяльності відповідачем надано не було, виявлені порушення не усунуті.

Відповідно до п.3 статті 32 Закону України „Про об'єднання громадян" примусовий розпуск (ліквідація) об'єднань громадян за поданням реєструючого органу, здійснюється за рішенням суду у разі продовження протиправної діяльності після накладення стягнень передбачених вищезгаданим законом.

Спортивний клуб "Фрайдорф" після винесення Попередження № 01-5.9/809 від 24.11.2009р. продовжував ухилятися від державного контролю, а саме: не знаходився по юридичній адресі, не надав інформацію про проведення засідань, порушуючи тим самим статтю 25 Закону України „Про об'єднання громадян", що підтверджується зокрема довідкою виконкому Черновської сільської ради №180 від 30.11.09р. Крім того суд зазначає, що на адресу відповідача було надіслано ще два Попередження № 01-5.9/116 від 15.02.2010р. та № 01-5.9/117 від 15.02.2010р., але пояснень з цього приводу відповідачем надано так і не було.

Відповідач згідно зі ст. 71 КАСУ не надав суду доказів, що спростовують позовні вимоги в цій частині, тобто доказів знаходження за місцем реєстрації юридичної особи та доказів надання позивачу інформації про проведення засідань статутних органів, в тому числі про переобрання останніх.

Що стосується посилання позивача на не надання відповідачем більше року податкової звітності до ДПІ суд зазначає наступне.

За даними Управління Пенсійного фонду України в Первомайському районі АРК Спортивний клуб "Фрайдорф" зареєстровано в якості платника страхових внесків з 01.07.2002 р., але звітність не надає з листопада 2006 р. (лист від 12.11.2009 р., №11746/03-05) (а.с.18).

Згідно листа ГУ Статистики в АРК №07.1-06/287 від 16.11.09р. Спортивний клуб "Фрайдорф" на адресу органів статистики звітність по ф. №1-ГО «Звітність щодо діяльності громадської організації» за станом на 01.01.09р. не надавав (зворотній бік а.с. 17).

Згідно даних Первомайської Міжрайонної державної податкової інспекції АРК, останній раз податкова звітність від Спортивного клубу "Фрайдорф" надійшла 09.07.2008р. (лист від 22.11.2009р., № 2018/9/280) (а.с.18).

Відповідно до ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами" № 2181-III від 21.12.2000р. платники податків повинні представляти до органів ДПІ звітність з періодичністю, встановленою нормами діючого законодавства.

Відповідач згідно зі ст. 71 КАСУ не надав доказів оформлення податкових декларацій, іншої звітності та відправлення цих матеріалів до податкових органів. Таким чином відповідач припустив порушення діючого податкового законодавства, яке їм на час розгляду справи не усунуто.

Враховуючи вищевикладене суд прийшов до висновку, що Спортивний клуб "Фрайдорф" не знаходиться за юридичною адресою, порушує вимоги законодавства про об'єднання громадян щодо обов'язкової реєстрації змін до статуту, не проводить засідання та переобрання статутних органів та не звітує до пенсійного фонду, органів ДПІ, що є порушенням ст.ст. 13, 15, 24, 25, 26 Закону України „Про об'єднання громадян" і статті 4 Закону України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" та заподіює шкоду інтересам держави, зважаючи на неможливість держави в особі уповноважених нею органів (Пенсійного фонду, Головного управління юстиції, Первомайської МДПІ в АРК) контролювати відповідно фінансово господарську та статутну діяльність громадської організації.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, щопозовні вимоги обґрунтовані, підтверджуються матеріалами справи та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Згідно з ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень і відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Тому судові витрати по справі не підлягають стягненню з відповідача.

У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину постанови.

Постанова складена у повному обсязі 23.08.10р.

Керуючись ст. ст. 160-163, ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

1.Адміністративний позов задовольнити повністю.

2.Припинити діяльність громадської організації - Спортивний клуб "Фрайдорф", що зареєстрована Первомайським районним управлінням юстиції Автономної Республіки Крим 01.06.2001р., свідоцтво № 30, юридична адреса : АРК, 96344, Первомайський р-н, село Чернове, вул. Спортивна, буд. 9, шляхом ліквідації (примусового розпуску).

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Александров О.Ю.