Рішення № 121114539, 20.08.2024, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.08.2024
Номер справи
643/2161/24
Номер документу
121114539
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 серпня 2024 р. Справа № 643/2161/24

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шевченко О.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення адміністрації Салтівського району Харківської міської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Московського районного суду м. Харкова звернувся позивач, ОСОБА_1 , з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення адміністрації Салтівського району Харківської міської ради, в якому просить суд:

- визнати противоправними дії Управління соціального захисту населення Адміністрації Салтівського району Харківської міської ради щодо призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям ОСОБА_1 за грудень 2023 року у розмірі 0,00 грн. та з січня 2024 року по травень 2024 рік у розмірі 432,63 грн. щомісяця;

- зобов`язати Управління соціального захисту населення Адміністрації С алтівського району Харківської міської ради здійснити перерахунок врахованого розміру державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям за грудень 2023 рік та з січня 2024 по травень 2024 рік.

Ухвалою Московського районного суду м. Харкова від 07.03.2024 по справі №643/2161/24 справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення адміністрації Салтівського району Харківської міської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії передано за підсудністю до Харківського окружного адміністративного суду.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу справи між суддями, справу розподілено судді Шевченко О.В.

Ухвалою суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення адміністрації Салтівського району Харківської міської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що до складу сім`ї позивача включаються неповнолітні діти: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Відповідачем призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям з 01.12.2023 року по 31.12.2023 рік у розмірі 0,00 грн. та з 01.01.2024 року по 31.05.2024 року у розмірі 432,63 грн. щомісяця. Не погодившись із розміром допомоги позивач звернувся до УПСЗН адміністрації Салтівського району ХМР з відповідною заявою. Листом УПСЗН адміністрації Салтівського району ХМР №122/0/872-24 від 05.02.2024 року повідомило, що відповідно до відомостей ДПІ за період з 01.04.2023 року по 30.09.2023 року дохід сім`ї склав 65263,00 грн. (16560 грн. 00 коп. - пенсія, 48703 грн. 00 коп. - дохід від продажу майна). Середньомісячний дохід сім`ї склав 10877 грн. 17 коп. Оскільки середньомісячний сукупний дохід сім`ї (10877,17 грн.) перевищує рівень забезпечення прожиткового мінімуму (9454,80 грн.), допомогу з грудня 2023 року призначено 0,00 грн. З січня 2024 року рівень забезпечення прожиткового мінімуму сім`ї позивача склав 11309,80 грн., розмір допомоги склав з січня 2024 року по травень 2024 рік 423,63 грн. щомісяця. Не погоджуючись з призначенням допомоги з грудня 2023 року - 0,00 грн. та з січня 2024 - 423,63 грн., позивач звернувся до суду з даним позовом.

Представником відповідача надіслано до суду відзив на позов, в якому заперечував проти задоволення позовних вимог з підстав, викладених у відзиві, зазначивши, що відповідно до відомостей ДПІ за період з 01.04.2023 року по 30.09.2023 року дохід сім`ї склав 65263,00 грн. (16560 грн. 00 коп. - пенсія, 48703 грн. 00 коп. - дохід від продажу майна). Середньомісячний дохід сім`ї склав 10877 грн. 17 коп. Оскільки середньомісячний сукупний дохід сім`ї (10877,17 грн.) перевищує рівень забезпечення прожиткового мінімуму (9454,80 грн.), допомогу з грудня 2023 року призначено 0,00 грн. З січня 2024 року рівень забезпечення прожиткового мінімуму сім`ї позивача склав 11309,80 грн., розмір допомоги склав з січня 2024 року по травень 2024 рік 423,63 грн. щомісяця. Отже, відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог.

Представником відповідача також надіслано до суду додаткові пояснення.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Як свідчать матеріали справи, ОСОБА_1 взято на облік як внутрішньо переміщену особу згідно довідки від 27.11.2023 №6343-5003049984, виданої Управлінням соціального захисту населення адміністрації Салтівського району Харківської міської ради.

До складу сім`ї позивача входять неповнолітні діти: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Позивач звернувся до Управлінням соціального захисту населення адміністрації Салтівського району Харківської міської ради від 07.12.2023 року із заявою про призначення державної соціальної допомоги відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям".

Рішенням Управління соціального захисту населення адміністрації Салтівського району Харківської міської ради №1438101170-2024-1 від 18.01.2024, сім`ї ОСОБА_1 призначено державну соціальну допомогу з 01.12.2023 по 31.12.2023 - 00,00 грн., з 01.01.2024 по 31.05.2024 - 432,63 грн.

В листі Управління соціального захисту населення адміністрації Салтівського району Харківської міської ради від 05.02.2024 №122/0/872-24 зазначено, що відповідно до відомостей ДПІ за період з 01.04.2023 року по 30.09.2023 року дохід сім`ї склав 65263,00 грн. (16560 грн. 00 коп. - пенсія, 48703 грн. 00 коп. - дохід від продажу майна). Середньомісячний дохід сім`ї склав 10877 грн. 17 коп. Оскільки середньомісячний сукупний дохід сім`ї (10877,17 грн.) перевищує рівень забезпечення прожиткового мінімуму (9454,80 грн.), допомогу з грудня 2023 року призначено 0,00 грн. З січня 2024 року рівень забезпечення прожиткового мінімуму сім`ї позивача склав 11309,80 грн. (2361,00 грн. для осіб, які втратили працездатність, 4474,40 грн. на кожну дитину віком від 6 до 18 років), розмір допомоги склав з січня 2024 року по травень 2024 рік 423,63 грн. щомісяця.

Аналогічні твердження викладені відповідачем у відзиві на позов та в додаткових поясненнях.

Не погоджуючись з тим, що відповідачем призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям за грудень 2023 року - 0,00 грн., з січня 2024 року по травень 2024 року - 432,63 грн. щомісяця, позивач звернувся до суду з даним позовом.

По суті спірних правовідносин, суд зазначає наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Закон України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» від 01.06.2000 № 1768-III (надалі Закон № 1768-III) спрямований на реалізацію конституційних гарантій права громадян на соціальний захист та забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім`ям.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям (далі - державна соціальна допомога) щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї.

Сім`я це особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Права члена сім`ї має одинока особа. Малозабезпечена сім`я - це сім`я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.

Прожитковий мінімум для сім`ї є визначена для кожної сім`ї залежно від її складу сума прожиткових мінімумів, розрахованих та затверджених відповідно до Закону України «Про прожитковий мінімум» для осіб, які відносяться до основних соціальних і демографічних груп населення.

Статтею 3 Закону № 1768-ІІІ передбачено, що право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім`ї, які постійно проживають на території України.

Згідно із статтею 4 Закону № 1768-ІІІ призначення і виплата державної соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за місцем проживання уповноваженого представника сім`ї.

На виконання вимог згаданої норми Закону № 1768-ІІІ Кабінет Міністрів України постановою від 24 лютого 2003 року № 250 затвердив Порядок, який визначає умови призначення і виплати малозабезпеченим сім`ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом № 1768-ІІІ (далі - Порядок № 250).

Відповідно до пункту 2 Порядку № 250, державна соціальна допомога призначається і виплачується малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України та з поважних або незалежних від них причин мають середньомісячний сукупний дохід менший від прожиткового мінімуму для сім`ї. Державна соціальна допомога призначається на шість місяців з місяця звернення за її призначенням.

Пунктом 3 Порядку № 250 визначено, що призначення і виплата державної соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами міських рад міст обласного значення, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за зареєстрованим місцем проживання або місцем проживання уповноваженого представника малозабезпеченої сім' ї.

За правилами пункту 5 Порядку № 250 для призначення державної соціальної допомоги уповноважений представник малозабезпеченої сім`ї, особа якого посвідчується паспортом громадянина України або іншим документом, що підтверджує право на постійне проживання в Україні (для іноземця та особи без громадянства), подає такі документи: заяву, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики; декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація); довідку про доходи у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня в ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо та згідно із законодавством не може бути отримана за відповідним запитом органу соціального захисту населення. У разі неможливості підтвердження таких доходів довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру; довідку встановленої форми про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях (за наявності). Інформація про склад малозабезпеченої сім`ї заявника зазначається в декларації. Якщо заявник вже отримує будь-який із видів державної допомоги, які призначаються органами соціального захисту населення, відомості про розмір допомоги враховуються цим органом без необхідності її декларування.

Згідно пункту 7 Порядку №250, розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім`ї та середньомісячним сукупним доходом малозабезпеченої сім`ї.

Розмір прожиткового мінімуму для сім`ї залежить від її складу і визначається як сума прожиткових мінімумів, розрахованих і затверджених відповідно до Закону України Про прожитковий мінімум для осіб, які належать до основних соціальних і демографічних груп населення.

Пунктом 9 вказаного Порядку визначено, що середньомісячний сукупний дохід малозабезпеченої сім`ї - обчислений у середньому за місяць дохід усіх членів малозабезпеченої сім`ї, одержаний ними протягом шести місяців.

Шість місяців становлять шість місяців перед місяцем звернення або два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (далі - період, за який враховуються доходи).

Середньомісячний сукупний дохід малозабезпеченої сім`ї для призначення державної соціальної допомоги визначається відповідно до Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім`ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 р. № 632.

Відповідно до пункту 19 Порядку № 632, для призначення державної соціальної допомоги на запит органу соціального захисту населення у п`ятиденний строк з дня його отримання подаються відомості про доходи осіб із Державного реєстру фізичних осіб - платників податків - ДПС (у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном).

Рішення про призначення державної соціальної допомоги або про відмову в її призначенні приймається органом соціального захисту населення протягом 10 календарних днів з дня подання заяви і надсилається наступного дня після його прийняття уповноваженому представнику малозабезпеченої сім`ї (пункт 21 Порядку № 632).

Відповідно до статті 4 Закону України Про прожитковий мінімум, прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік. Прожитковий мінімум публікується в офіційних виданнях загальнодержавної сфери розповсюдження.

Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» установлено з 1 січня 2023 року прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі 2589 гривень, а для основних соціальних і демографічних груп населення: дітей віком до 6 років - 2272 гривні; дітей віком від 6 до 18 років - 2833 гривні; працездатних осіб - 2684 гривні;осіб, які втратили працездатність, - 2093 гривні.

Статтею 9 Закону установлено, що у 2023 році рівень забезпечення прожиткового мінімуму для призначення допомоги відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" у відсотковому співвідношенні до прожиткового мінімуму для основних соціальних і демографічних груп населення становить: для працездатних осіб - 45 відсотків; для осіб, які втратили працездатність, та осіб з інвалідністю - 100 відсотків; для дітей - 130 відсотків відповідного прожиткового мінімуму.

Так, статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» установлено з 1 січня 2024 року прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі 2920 гривень, а для основних соціальних і демографічних груп населення: дітей віком до 6 років - 2563 гривні; дітей віком від 6 до 18 років - 3196 гривень; працездатних осіб - 3028 гривень; осіб, які втратили працездатність, - 2361 гривня.

Статтею 9 Закону установлено, що у 2024 році рівень забезпечення прожиткового мінімуму для призначення допомоги відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" у відсотковому співвідношенні до прожиткового мінімуму для основних соціальних і демографічних груп населення становить: для працездатних осіб - 55 відсотків; для осіб, які втратили працездатність, та осіб з інвалідністю - 100 відсотків; для дітей - 140 відсотків відповідного прожиткового мінімуму.

Рішенням Управління соціального захисту населення адміністрації Салтівського району Харківської міської ради №1438101170-2024-1 від 18.01.2024, сім`ї ОСОБА_1 призначено державну соціальну допомогу з 01.12.2023 по 31.12.2023 - 00,00 грн., з 01.01.2024 по 31.05.2024 - 432,63 грн.

В позовній заяві зазначено, що позивач не здійснював продажу нерухомого майна, а інформація, зазначена Головним управлінням ДПС у Харківській області у Відомостях з Державного реєстру фізичних осіб - платників датків про джерела/суми нарахованого доходу, нарахованого (перерахованого) датку та військового збору станом на 25.01.2024 року, щодо продажу нерухомого майна, є помилковою.

Тому, як вважає позивач, Управлінням соціального захисту населення повинен бути здійснений перерахунок розміру призначеної державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям за грудень 2023 рік та з січня 2024 року по травень 2024 рік без помилково врахованого продажу рухомого майна у розмірі 48 703,00 грн.

Суд не погоджується з такими твердженнями позивача, з огляду на наступне.

В матеріалах справи наявна копія розрахунку доходів, а також Відомостей з Державного реєстру фізичних осіб - платників датків про джерела/суми нарахованого доходу, нарахованого (перерахованого) датку та військового збору, наданих Головним управлінням ДПС у Харківській області, в яких зазначено, що з 01 квітня по 31 серпня 2023 року ОСОБА_1 (утриманці: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ) отримала дохід в сукупному розмірі 65 263,00 грн., в тому числі у травні 2023 року 48 703,00 грн. (код виплати 105).

Довідник ознак доходів фізичних осіб містить розшиірування коду виплати 105 - "частина доходів від операцій з продажу або обміну об`єктів рухомого майна".

Отже, як підтверджено матеріалами справи, у травні 2023 року позивачем отримано дохід 48 703,00 грн. саме від продажу рухомого майна. Встановлені обставини позивачем в позові взагалі не заперечувались та не спростовувались жодними доказами.

В той час, в позові позивач наголошує на помилковості висновків відповідача щодо отримання ним доходу саме від продажу нерухомого майна у травні 2023 року.

Суд звертає увагу, що відповідач ні у відзиві на позов, ні в додаткових поясненнях взагалі не зазначав, що отриманий позивачем у травні 2023 року дохід 48 703,00 грн. є доходом від продажу нерухомого майна. Отже, такі твердження позивача є помилковими.

Отже, виходячи з отриманого сімє`ю позивача сукупного доходу 65 263,00 грн. (в т.ч. 48703,00 грн. дохід від продажу нерухомого майна) відповідачем розраховано середньомісячний дохід сім`ї 10877,17 грн., середньомісячний дохід члена сім`ї 3625,72 грн.

В листі Управління соціального захисту населення адміністрації Салтівського району Харківської міської ради від 05.02.2024 №122/0/872-24 зазначено, що відповідно до відомостей ДПІ за період з 01.04.2023 року по 30.09.2023 року дохід сім`ї склав 65263,00 грн. (16560 грн. 00 коп. - пенсія, 48703 грн. 00 коп. - дохід від продажу майна). Середньомісячний дохід сім`ї склав 10877 грн. 17 коп. Оскільки середньомісячний сукупний дохід сім`ї (10877,17 грн.) перевищує рівень забезпечення прожиткового мінімуму (9454,80 грн.), допомогу з грудня 2023 року призначено 0,00 грн. З січня 2024 року рівень забезпечення прожиткового мінімуму сім`ї позивача склав 11309,80 грн. (2361,00 грн. для осіб, які втратили працездатність, 4474,40 грн. на кожну дитину віком від 6 до 18 років), розмір допомоги склав з січня 2024 року по травень 2024 рік 423,63 грн. щомісяця.

Оскільки виходячи зі змісту Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік», в даному випадку розмір прожиткового мінімуму для сім`ї позивача ( ОСОБА_1 та (утриманці: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ) у 2023 році становив 9454,80 грн., згідно Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» - 11309,80 грн., при цьому середньомісячний дохід сім`ї складав 10877,17 грн., відповідачем правомірно призначено сім`ї позивача щомісячну державну соціальну допомогу у грудні 2023 року у розмірі 00,00 грн., а з січня по травень 2024 року - 423,63 грн. (11309,80 грн. - 10877,17 грн. = 423,63 грн.) відповідно до пункту 7 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. № 250.

Отже, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Відповідно, розподіл судових витрат згідно статті 139 КАС України не здійснюється.

Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 205, 242-246, 250, 255, 257-263, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення адміністрації Салтівського району Харківської міської ради (просп. Тракторобудівників, буд. 144, м. Харків, 61121, код ЄДРПОУ 25864181) визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Шевченко О.В.