Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 серпня 2024 року Справа№200/3964/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді КошкошО.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними, скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії
У С Т А Н О В И В:
Адвокат Лозінська Оксана Олександрівна (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) в інтересах ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) звернулася через підсистему Електронний Суд до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010, 84122, Донецька область, м.Слов`янськ, пл.Соборна, 3) про визнання дій протиправними щодо припинення виплати пенсії з 01.03.2022 та відмови виплачувати пенсію на визначений банківський рахунок, скасування рішення від 26.01.2024 П/С №914120146708; зобов`язання поновити нарахування та виплату пенсії та сплатити заборгованість за весь період, починаючи з 1 березня 2022 року на банківський рахунок НОМЕР_3 відкритий в Акціонерному товаристві комерційний банк ПРИВАТБАНК. В обґрунтування зазначено, що до березня 2022 року позивач отримувала пенсію через підприємство поштового зв`язку( АТ Укрпошта), однак з березня 2022 року виплата пенсії не здійснювалась, оскільки в смт Талаківка Маріупольського району відділення Укрпошти не працювало. За результатом розгляду заяви про на зміну способу виплати пенсії від 24.01.2024 управлінням протиправно відмовлено у переведенні виплати пенсії гр. ОСОБА_1 на рахунок відкритий в АТ «ПриватБанк».
21 червня 2024 року ухвалою суду відкрито провадження у справі, призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідачем надано відзив, в якому зазначено, що ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області з дислокацією у м. Маріуполь як отримувач пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». За період з 01.03.2022 по 31.08.2022 нарахування пенсійних коштів ОСОБА_1 проводилось шляхом включення до сформованої відомості через поштове відділення НОМЕР_4 АДРЕСА_2 , які передавались для виплати до виплатних об`єктів АТ «Укрпошта», але кошти не були отримані пенсіонером. На виконання Постанови №162 нарахування пенсії ОСОБА_1 за період з 01.09.2022 по 31.05.2023 (з урахуванням невиплачених коштів за період з 01.03.2022 по 31.08.2022) проводилось шляхом включення до сформованої відомості на виплату пенсій з подальшим зарахуванням на поточний рахунок, відкритий в банківській установі АТ «Ощадбанк» за зверненням Пенсійного фонду України. Пенсійні кошти ОСОБА_1 за період з 01.09.2022 по 31.05.2023 повернуті АТ «Ощадбанк» у зв`язку з відсутністю укладеного договору банківського рахунка з Банком після закінчення шестимісячного строку з дати відкриття рахунка. З 01.06.2023 виплата пенсії автоматично припинена у зв`язку з неотриманням призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд відповідно до вимог пункту 4 частини 1 статті 49 Закону №1058. З метою поновлення виплати пенсії необхідно подати заяву на проходження фізичної ідентифікації. Заява від 16 вересня 2023 року не розглядалась та переведена у статус «помилковий» у зв`язку з тим, що заявнику необхідно звернутись безпосередньо до територіального органу Пенсійного фонду України з оригіналами паспорту, ІПН та заяви з реквізитами банку (за бажанням) для проведення ідентифікації особи. Просив відмовити у задоволені позовних вимог.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, судом встановлено таке.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області як отримувач пенсії.
24 січня 2024 року звернулася до управління із заявою про виплату пенсії через АТ «ПриватБанк».
26 січня 2024 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області прийнято рішення про відмову у переведені виплати пенсії на рахунок в АТ «ПриватБанк». В рішенні зазначено, що ОСОБА_1 за період з 01.03.2022 по 31.08.2022 пенсія нарахована, але не виплачена через відділення поштового зв`язку 87592 смтСартана. На виконання Постанови 162 виплата поточної пенсії ОСОБА_1 здійснювалась з 01.09.2022 по 31.05.2023 (з урахуванням невиплачених коштів за період з 01.03.2022 по 31.08.2022) на поточний рахунок, відкритий в АТ«Державний ощадний банк України» за зверненням Пенсійного фонду України. Кошти повернуто банком на рахунок Пенсійного фонду України 22.09.2022 за період з 01.08.2022 по 31.08.2022 у зв`язку з закінченням шестимісячного строку (рахунок відкрито у вересні 2022) згідно абзацу 9 п.1 Постанови 162, 26.06.2023 - за період з 01.09.2022 по 28.02.2023, та 24.12.2023 - за період з 01.03.2023 по 31.05.2023 на вимогу Пенсійного фонду України. З 01.06.2023 виплата пенсії ОСОБА_1 призупинена відповідно до частини 4 статті 49 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд. У зв`язку з відсутністю особистого звернення пенсіонерки до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою про поновлення пенсії відповідно до вимог абзацу 1 пункту 1.1 Порядку №22-1 або відсутністю проходження пенсіонеркою фізичної ідентифікації шляхом відеоконференцзв`язку з метою поновлення пенсії відповідно до вимог Постанови №162 та Порядку 49-2, підстави для переведення виплати пенсії ОСОБА_1 на АТ «ПриватБанк» відсутні.
Також, відповідачем надано суду відривні талони з відомостей АТ «Укрпошта» за період березень 2022 року - серпень 2022 року із штампом «ДОКПД Донецької Укрпошта».
Надаючи правову оцінку правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно частини 1статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Закріплюючи на конституційному рівні право на соціальний захист кожного громадянина, без будь-яких винятків, держава реалізує положення статті 24 Конституції України, відповідно до якої громадяни мають рівні конституційні права і не може бути обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Статтею 3 Конституції України закріплене визнання найвищою соціальною цінністю в України людини, її життя і здоров`я, честі і гідності, недоторканності і безпеки, відповідальність держави перед людиною за свою діяльність та головний обов`язок держави щодо утвердження і забезпечення прав і свобод людини.
Положеннями статті 64 Конституції України установлено, що конституційні права та свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. В умовах воєнного чи надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Основи соціального захисту, форми та види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України (пункт 6 частини 1 статті 92 Конституції України).
Статтею 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII (далі Закон № 1788-ХІІ) визначено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом. Іноземці та особи без громадянства, які проживають в Україні, мають право на пенсію нарівні з громадянами України на умовах, передбачених законодавством або міждержавними угодами. Пенсійне забезпечення громадян України, що проживають за її межами, провадиться на основі договорів (угод) з іншими державами. У тих випадках, коли договорами (угодами) між Україною та іншими державами передбачено інші правила, ніж ті, що містяться у цьому Законі, то застосовуються правила, встановлені цими договорами (угодами).
Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі Закон № 1058-IV), розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Зміна умов і норм загальнообов`язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.
Відповідно до статті 5 Закону № 1058-IV цей Закон регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного та соціального страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом та Законом України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування».
Виключно цим Законом визначаються: принципи та структура системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню; види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком; мінімальний розмір пенсії за віком; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов`язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування; організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов`язкового державного пенсійного та соціального страхування.
Частиною першою статті 47 Закону № 1058-IV пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України незалежно від задекларованого або зареєстрованого місця проживання пенсіонера організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.
Припинення та поновлення виплати пенсії передбачене статтею 49 Закону № 1058-IV.
Відповідно до частини першої статті 49 Закону № 1058-IV виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється:
1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості;
2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України;
3) у разі смерті пенсіонера;
4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд;
5) в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з частиною другою статті 49 Закону № 1058-IV поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з`ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати. Виплата пенсії поновлюється в порядку, передбаченому частиною третьою статті 35 та статтею 46 цього Закону.
Статтею 46 Закону № 1058-IV визначено, що нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми неотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії.
Нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Як встановлено судом ОСОБА_1 зареєстрована в п.Сартана вул.Лермонтова 34.
Відповідач зазначає, що виплата пенсії позивачу здійснювалась щомісяця відповідно до вимог статті 47 Закону №1058 через відділення поштового зв`язку 87592 смтСартана.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 № 75 (у редакції наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 27 липня 2022 року № 169), затверджено Перелік територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 23 липня 2022 року, який діяв до 27.12.2022.
До вказаного переліку віднесено Сартанську селищну територіальну громаду Маріупольського району.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 22 грудня 2022 року № 309 затвердженого Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, який набрав чинності 27 грудня 2022 року.
Згідно означеного Переліку вся територія Маріупольського району Донецької області (за винятком с. Заїченко, с. Пікузи) окупована з 05.03.2022.
Згідно інформації розміщеній на веб-сайті АТ «Укрпошта» https://www.ukrposhta.ua/ua/news/57016-robota-ukrposhti-na-teritorijah-de-vedutsja-vonni-bojovi-dii-abo-jaki-perebuvajut-u-timchasovij-okupacii-otochenni-blokuvanni:
«В умовах правового режиму воєнного стану, введеного у країні відповідно до Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №64/2022 (зі змінами), затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, роботу мережі об`єктів поштового зв`язку Укрпошти ускладнено, водночас можуть відбуватися зміни в режимі роботи відділень поштового зв`язку (далі ВПЗ), переліку надання послуг та строків їх надання.
Зараз тимчасово не працюють ВПЗ у тих населених пунктах, де відбуваються бойові дії та обстріли, ВПЗ, які зруйновані внаслідок цього, та ВПЗ, що розташовані на території, що тимчасово окупована ворогом. Слід зазначити, що відновлення діяльності Укрпошти на тимчасово окупованих територіях України може відбутися тільки після відновлення конституційного ладу на цих тимчасово окупованих територіях».
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 26.02.2022 № 162 Про особливості виплати та доставки пенсій, грошових допомог на період введення воєнного стану (далі Постанова № 162) визначено, що АТ Укрпошта за погодженням з відповідною військовою адміністрацією до 28 числа місяця, що передує виплатному періоду, подає Пенсійному фонду України письмове повідомлення про населені пункти, в яких АТ Укрпошта не має технічної можливості здійснювати виплату і доставку пенсій, а протягом трьох днів про відновлення такої можливості у зазначених населених пунктах. Одержувачам, яким у визначених населених пунктах АТ Укрпошта не має технічної можливості здійснювати виплату і доставку пенсій, Пенсійний фонд України відповідні суми пенсій перераховує на їх поточні рахунки, які відкриваються в банку за зверненням органів Пенсійного фонду України без отримання від одержувачів заяв про виплату пенсії з відкриттям рахунка в банку, відповідно до Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 р. № 1596 (Офіційний вісник України, 1999 р., № 35, ст. 1803; 2016 р., № 79, ст. 2636), і вони виплачуються одержувачам після укладення ними договору банківського рахунка з банком. На таких же умовах виплата пенсій за поточний місяць здійснюється у разі, коли до Пенсійного фонду України до 15 числа поточного місяця надійде додаткове повідомлення АТ Укрпошта, погоджене з відповідною військовою адміністрацією про населені пункти, в яких АТ Укрпошта не має технічної можливості здійснювати виплату і доставку пенсій одержувачам. При цьому до такого повідомлення Пенсійному фонду України додаються відомості на виплату пенсій.
Отже, зі змісту положень Постанови № 162 вбачається, що відповідач мав бути обізнаним про припинення функціонування відділення АТ «Укрпошта», яке обслуговує позивача та, відповідно, терміново без її звернень, мав забезпечити відновлення виплати пенсії, на підставі Постанови № 162 шляхом відкриття у банку поточного рахунка для перерахування пенсії позивача й проінформувати про це позивача, як одержувача пенсії. При цьому, суми пенсійних виплат виплачуються одержувачам після укладення ними договору банківського рахунка з банком.
Відповідач у відзиві на позовну заяву зазначив, що за період з 01.03.2022 по 31.08.2022 нарахування пенсійних коштів ОСОБА_1 проводилось шляхом включення до сформованої відомості через поштове відділення НОМЕР_4 АДРЕСА_2 , які передавались для виплати до виплатних об`єктів АТ «Укрпошта», але кошти не були отримані пенсіонером.
Враховуючи встановлені судом обставин, суд дійшов висновку, що позивач не міг отримати належну йому пенсію нараховану з 01.03.2022, оскільки нарахування пенсії та включення її у відповідні відомості за умови припинення роботи відділення поштового зв`язку у смт.Сартана Маріупольського району не забезпечує її отримання позивачем, тому що вона має бути видана одержувачу працівником відділення поштового зв`язку.
Викладене свідчить про те, що, пенсія позивачем не отримана з незалежних від нього причин.
Суд враховує, що 26 лютого 2022 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 162 «Про особливості виплати та доставки пенсій, грошових допомог на період введення воєнного стану» (даліПостанова КМУ № 162).
Однак в первинній редакції Постанова КМУ № 162 не визначала особливості виплати та доставки пенсій на період введення воєнного стану тим одержувачам, які отримували пенсійні виплати через відділення поштового зв`язку.
21 березня 2022 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 343 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 26 лютого 2022 р. № 162» (даліПостанова КМУ № 343).
На підставі п. 1 Постанови КМУ № 343 внесені зміни до Постанови КМУ № 162, зокрема доповнено п. 3 такого змісту:
«3. Неможливість (у тому числі технічна) доставки акціонерним товариством «Укрпошта» пенсій, грошової допомоги на території адміністративно-територіальних одиниць, зазначених в абз. 5 п. 1 цієїпостанови, включаючи втрату відомостей на виплату пенсій, грошової допомоги, відсутність готівкових коштів, посвідчується відповідною військово-цивільною адміністрацією. Невиплачені суми пенсій, грошової допомоги включаються до виплати у наступних виплатних періодах.».
26 квітня 2022 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 492 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 26 лютого 2022 року № 162» (даліПостанова КМУ № 492).
П. 1 Постанови КМУ № 162 в редакції Постанови КМУ № 492 Уряд погодився з пропозицією Міністерства соціальної політики щодо виплати та доставки пенсій, грошової допомоги на період введення воєнного стану з урахуванням таких особливостей:
АТ «Укрпошта» за погодженням з відповідною військовою адміністрацією до 28 числа місяця, що передує виплатному періоду, подає Пенсійному фонду України письмове повідомлення про населені пункти, в яких АТ «Укрпошта» не має технічної можливості здійснювати виплату і доставку пенсій, а протягом трьох днівпро відновлення такої можливості у зазначених населених пунктах. Одержувачам, яким у визначених населених пунктах АТ «Укрпошта» не має технічної можливості здійснювати виплату і доставку пенсій, Пенсійний фонд України відповідні суми пенсій перераховує на їх поточні рахунки, які відкриваються в банку за зверненням органів Пенсійного фонду України без отримання від одержувачів заяв про виплату пенсії з відкриттям рахунка в банку, відповідно до Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 року № 1596, (даліПорядок № 1596), і вони виплачуються одержувачам після укладення ними договору банківського рахунка з банком. На таких же умовах виплата пенсій за поточний місяць здійснюється у разі, коли до Пенсійного фонду України до 15 числа поточного місяця надійде додаткове повідомлення АТ «Укрпошта», погоджене з відповідною військовою адміністрацією про населені пункти, в яких АТ «Укрпошта» не має технічної можливості здійснювати виплату і доставку пенсій одержувачам. При цьому до такого повідомлення Пенсійному фонду України додаються відомості на виплату пенсій.
Суми пенсій, зараховані на такі поточні рахунки, повертаються банком Пенсійному фонду України не пізніше ніж наступного операційного дня від дня відмови банком в укладенні договору банківського рахунка з підстав, визначених законодавством та/або нормативними актами Національного банку, а також не пізніше ніж наступного операційного дня від дня закінчення шестимісячного строку з дати відкриття такого рахунка, якщо протягом цього строку одержувачем не укладено договір банківського рахунка. При цьому банк повідомляє Пенсійному фонду України про причини повернення сум пенсій. У разі звернення одержувача, яким не укладено договору банківського рахунка, до органу Пенсійного фонду України у визначеному законодавством порядку, в тому числі надіслання одержувачем письмової заяви поштовим відправленням, щодо виплати пенсії через поточний рахунок, відкритий в іншому уповноваженому банку, або щодо виплати йому пенсії за місцем проживання через АТ «Укрпошта» суми пенсій, зараховані на поточний рахунок, через який здійснювалися виплати до такого звернення, повертаються банком Пенсійному фонду України не пізніше ніж наступного операційного дня від дня надходження до банку відповідної вимоги Пенсійного фонду України.
У разі отримання від АТ «Укрпошта» інформації про відновлення технічної можливості здійснювати виплату і доставку пенсій в окремих населених пунктах Пенсійний фонд України протягом трьох робочих днів від дня надходження повідомлення подає вимогу банку про повернення сум пенсій, зарахованих на такі поточні рахунки (крім випадків, коли одержувачі уклали з банком договір банківського рахунка). Кошти повертаються банком Пенсійному фонду України не пізніше наступного операційного дня з дня надходження вимоги Пенсійного фонду України.
Виплата пенсії може здійснюватися без урахування строків, визначених ч. 1ст. 47 Закону № 1058, зокрема раніше від визначеної дати виплати пенсії одержувачу, та в розмірах не менших, ніж були встановлені за попередній місяць, з подальшим проведенням перерахунку.
Виплата пенсії, грошових допомог у разі неможливості пред`явлення паспорта громадянина України або іншого документа, що посвідчує особу, може здійснюватися за умови пред`явлення єДокумента в мобільному додатку Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, про що АТ «Укрпошта» робить відмітку у відомостях на виплату пенсії.
Відповідач зазначив, що на виконання Постанови №162 нарахування пенсії ОСОБА_1 за період з 01.09.2022 по 31.05.2023 (з урахуванням невиплачених коштів за період з 01.03.2022 по 31.08.2022) проводилось шляхом включення до сформованої відомості на виплату пенсій з подальшим зарахуванням на поточний рахунок, відкритий в банківській установі АТ «Ощадбанк» за зверненням Пенсійного фонду України.
Проте, пенсійні кошти ОСОБА_1 за період з 01.09.2022 по 31.05.2023 повернуті АТ «Ощадбанк» у зв`язку з відсутністю укладеного договору банківського рахунка з Банком після закінчення шестимісячного строку з дати відкриття рахунка.
Також відповідач зазначив, що з 01 червня 2023 року виплата пенсії автоматично припинена у зв`язку з неотриманням призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд на підставі п. 4 ч. 1ст. 49 Закону № 1058.
Суд відзначає, що неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд є визначеною законом підставою припинення виплати пенсії.
При цьому ні п. 4 ч. 1ст. 49 Закону № 1058, ні інші норми цьогоЗакону, не обумовлюють припинення виплати пенсії наявністю вини одержувача пенсійної виплати в її неотриманні.
Отже, для припинення виплати на підставі п. 4 ч. 1ст. 49 Закону № 1058достатньо самого лише факту неотримання одержувачем призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд.
Сторони визнають, що з 01 березня 2022 року, тобто більш ніж 6 місяців підряд, позивач пенсію не отримувала.
Таким чином, ГУ ПФУ в Донецькій області припинило виплату пенсії з підстави, що передбаченаЗаконом № 1058.
Водночас суд зазначає що, припиняючи виплату пенсії, ГУ ПФУ в Донецькій області діяло не у спосіб, що визначений ч. 1ст. 49 Закону № 1058.
Такий висновок суду ґрунтується на тому, що відповідно до ч. 1ст. 49 Закону № 1058виплата пенсії припиняється за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду. Винятків з цього правиласт. 49 Закону № 1058не містить; можливості припинення виплати пенсії «автоматично» не передбачає.
Рішення територіального органу Пенсійного фонду про припинення виплати пенсії позивачеві суду не надано.
Суд відхиляє аргументи відповідача, які зводяться до того, що чинним законодавством не затверджена форма рішення територіального органу Пенсійного фонду про припинення виплати пенсії, оскільки відсутність затвердженої форми такого рішення не звільняє пенсійний орган від обов`язку дотримуватися вимогЗакону № 1058, в тому числі тих, що визначені ч. 1ст. 49 цього Закону.
Перевіривши дії ГУ ПФУ в Донецькій області, які полягали в припиненні нарахування та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01 червня 2023 року, на відповідність критеріям, наведеним у ч. 2ст. 2 КАС, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання їх протиправними, оскільки відповідач діяв не у спосіб, визначений ч. 1ст. 49 Закону № 1058.
Звертаючись до суду з цим позовом, позивач просить визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області щодо припинення виплати пенсії з 01 березня 2022 року.
Правові та фактичні підстави для визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Донецькій області в частині, яка стосується періоду з 01 березня 2022 року по 31 травня 2023 року, відсутні, з огляду на те, що впродовж цього періоду відповідач нараховував та виплачував пенсію, однак остання її не отримала з об`єктивних причин, які є наслідком широкомасштабної збройної агресії російської федерації проти України та тимчасової окупації населеного пункту, в якому проживає позивач.
Як наслідок, позовні вимоги в частині визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Донецькій області щодо припинення виплати пенсії в період з 01 березня 2022 року по 31 травня 2023 року не підлягають задоволенню.
Згідно зіст. 8 Конституції Українив Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Відповідно до ч. 2ст. 6 КАСсуд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Згідно з ч. 1ст. 17 Закону України від 23 лютого 2006 року № 3477-IV «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини»суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Ст. 1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод1950 року, ратифікованоїЗаконом України від 17 липня 1997 року № 475/97-ВР «Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7 та 11 до Конвенції», визначає, що Високі Договірні Сторони гарантують кожному, хто перебуває під їхньою юрисдикцією, права і свободи, визначені в розділі I цієї Конвенції.
Ст. 1 Першого протоколу доКонвенції про захист прав людини і основоположних свободвизначає, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
У справі «Суханов та Ільченко проти України», №№ 68385/10, 71378/10, §§ 52, 30-31, 53, рішення від 26 червня 2014 року, Європейський суд з прав людини зазначив, що зменшення розміру або припинення виплати належним чином встановленої соціальної допомоги може становити втручання у право власності.
Щодо соціальних виплат ст. 1 Першого протоколу не встановлює жодних обмежень свободи Договірних держав вирішувати, мати чи ні будь-яку форму системи соціального забезпечення та обирати вид або розмір виплат за такою системою. Проте якщо Договірна держава має чинне законодавство, яке передбачає виплату як право на отримання соціальної допомоги (обумовлене попередньою сплатою внесків чи ні), таке законодавство має вважатися таким, що передбачає майнове право, що підпадає під дію ст. 1 Першого протоколу щодо осіб, які відповідають її вимогам.
Таким чином, припинення виплати пенсії не у спосіб, визначений законом, становить порушення права позивача на мирне володіння своїм майном, яке є об`єктом захисту за ст. 1 Першого протоколу до Конвенції.
Поновлення виплати пенсії регламентовано нормамист. 49 Закону № 1058.
За приписами ч. 2ст. 49 Закону № 1058поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з`ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати. Виплата пенсії поновлюється в порядку, передбаченому ч. 3 ст.35та ст.46цьогоЗакону.
Ст. 46 Закону № 1058регламентує виплату пенсії за минулий час.
Відповідно до ч. 1ст. 46 Закону № 1058нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми неотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії.
За правилами ч. 2ст. 46 Закону № 1058нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно доЗакону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»затвердженийпостановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, (даліПорядок № 22-1).
Відповідно до абз. 1 п. 1.1 розділу І Порядку № 22-1 заява про поновлення пенсії подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (даліорган, що призначає пенсію).
Згідно з абз. 1 п. 1.2 розділу І Порядку № 22-1 заява про виплату пенсії шляхом зарахування на поточний рахунок пенсіонера в банку подається заявником згідно з Порядком виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженимпостановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 року № 1596.
Відповідно до абз. 7 п. 1.8 розділу І Порядку № 22-1 днем звернення за поновленням виплати пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Діядата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).
Згідно з абз. 1 п. 2.8 розділу ІІ Порядку № 22-1 поновлення виплати пенсії, здійснюються за документами, що є в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на дату призначення пенсії.
Відповідно до абз. 1 п. 2.9 розділу ІІ Порядку № 22-1 під час подання заяв, передбачених п. 1.1 розділу І, цього Порядку, особою пред`являється паспорт громадянина України або тимчасове посвідчення громадянина України.
Порядок виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках затвердженийпостановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 року № 1596(даліПорядок № 1596).
За правилами абз. 1 п. 4 Порядку № 1596 виплата пенсій відповідно до цього Порядку здійснюється за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання одержувачів в населених пунктах у межах України через вибрані одержувачами уповноважені банки, їх відокремлені підрозділи (філії, відділення, представництва тощо) (даліустанови уповноважених банків).
Згідно з п. 5 Порядку № 1596 уповноважені банки проводять операції з відкриття поточних рахунків, зарахування сум пенсій на поточні рахунки і їх виплати відповідно до зобов`язань, визначених додатком до Порядку відбору банків, через які здійснюється виплата пенсій, грошової допомоги, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням та заробітної плати працівникам бюджетних установ, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 року № 1231, та укладених договорів, передбачених п. 3 цього Порядку.
Абз. 1 п. 6 Порядку № 1596 визначено, що одержувачі самостійно вибирають уповноважений банк для відкриття поточного рахунка.
Відповідно до п. 8 Порядку № 1596 поточні рахунки одержувачам відкриваються уповноваженими банками згідно з вимогами, встановленими нормативно-правовими актами Національного банку, що регулюють порядок відкриття рахунків у національній та іноземній валюті.
Згідно з абз. 1 п. 9 Порядку № 1596 між уповноваженим банком і одержувачем укладається договір банківського рахунка. Положеннями договору не можуть погіршуватися умови виплати пенсій та грошової допомоги, встановлені цим Порядком. Умови договору повинні передбачати можливість його розірвання за ініціативою однієї із сторін.
П. 10 Порядку № 1596 визначено, що заява про виплату пенсії або грошової допомоги (додаток 1) подається одержувачем особисто до органу Пенсійного фонду України за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання одержувача в населеному пункті в межах України.
Заява про виплату пенсії або грошової допомоги може прийматися органом Пенсійного фонду України через установи уповноваженого банку, зокрема, в електронній формі з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, одержувача та уповноваженого працівника банку.
Заява приймається за умови пред`явлення паспорта громадянина України або іншого документа, що посвідчує особу та підтверджує її вік, і визначеного законодавством документа, необхідного для з`ясування місця її проживання, та реєструється в установленому порядку.
Заява про виплату пенсії може подаватися до органу Пенсійного фонду України в електронній формі через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України з використанням засобів кваліфікованого електронного підпису.
Абз. 4 п. 4 Постанови КМУ № 162 установлено, що особам, які проживають на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, або тимчасово окупованих російською федерацією територіях України, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, щодо яких не визначено дату завершення бойових дій або тимчасової окупації, і виплату пенсій яким було припинено в період з 01 серпня 2022 року відповідно до п. 4 ч. 1ст. 49 Закону № 1058, виплата пенсії може бути відновлена за поданими з використанням віддаленого кваліфікованого електронного підпису «Дія.Підпис» («Дія ID»), створеного за допомогою мобільного додатка Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, заявами про виплату пенсії на поточні рахунки в уповноважених банках або за заявами про поновлення виплати пенсії, що надійшли через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України, у разі встановлення органами Пенсійного фонду України особи пенсіонера у режимі відеоконференцзв`язку із дотриманням законодавства у сфері електронних довірчих послуг, під час якого пред`являються документи, що посвідчують особу. Порядок та умови встановлення особи пенсіонера шляхом відеоконференцзв`язку органами Пенсійного фонду України затверджуються правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Міністерством соціальної політики та Міністерством цифрової трансформації.
Суд встановив, що 24 січня 2024 року через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України позивач подала заяву про виплату пенсії на поточний рахунок НОМЕР_3 , який відкрито у 50046/9999 - ПАТ КБ "ПРИВАТБАНК".
Таким чином, позивач реалізувала своє право на обрання способу виплати пенсії (ч. 1ст. 47 Закону № 1058), а також право самостійно обирати уповноважений банк для відкриття поточного рахунка (абз. 1 п. 6 Порядку № 1596).
Заява про виплату пенсії або грошової допомоги подана через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, тобто у спосіб, що передбачений абз. 1 п. 1.2 Порядку № 22-1 та п. 10 Порядку № 1596.
До того ж можливість звернення з заявою про виплату пенсії на поточні рахунки в уповноважених банках через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України прямо передбачена абз. 4 п. 4 Постанови КМУ № 162.
Незважаючи на вжиті позивачем заходи, 26 січня 2024 року за наслідками розгляду її заяви від 24 січня 2024 року, яка зареєстрована за № 230, ГУ ПФУ в Донецькій області прийняло рішення П/С №914120146708 «Про відмову у переведенні виплати пенсії гр. ОСОБА_1 на АТ КБ «Приватбанк».
Суд зауважує, що правові наслідки для позивача створює саме це рішення пенсійного органу, яке й підлягає перевірці на відповідність критеріям, наведеним в ч. 2ст. 2 КАС України.
В рішенні від 26 січня 2024 року П/С №914120146708 «Про відмову у переведенні виплати пенсії гр. ОСОБА_1 на АТ КБ «Приватбанк» в якості підстави для відмови позивачці у виплаті пенсії на її рахунок в банку, пенсійний орган зазначив: 1) відсутність особистого звернення пенсіонерки до територіального органу Пенсійного фонду України з заявою про поновлення пенсії, або 2) не проходження нею фізичної ідентифікації шляхом відеоконференцзв`язку з метою поновлення пенсії.
З приводу твердження пенсійного органу про необхідність особистого звернення позивачки безпосередньо до територіального органу Пенсійного фонду України з заявою про поновлення виплати пенсії з документами, що посвідчують особу (паспорт, ідентифікаційний код), суд зазначає наступне.
За умови протиправного припинення виплати пенсії не звернення до ГУ ПФУ в Донецькій області із заявою про поновлення виплати пенсії не може слугувати підставою для позбавлення позивача права на отримання пенсії, яка їй призначена довічно.
Щодо посилання відповідача на норми абз. 4 п. 4 Постанови КМУ № 162 в контексті необхідно встановлення органами Пенсійного фонду України особи пенсіонера суд вважає за необхідне зазначити таке.
Дійсно абз. 4 п. 4 Постанови КМУ № 162 передбачено, що виплата пенсії може бути відновлена, зокрема у разі встановлення органами Пенсійного фонду України особи пенсіонера у режимі відеоконференцзв`язку із дотриманням законодавства у сфері електронних довірчих послуг, під час якого пред`являються документи, що посвідчують особу; порядок та умови встановлення особи пенсіонера шляхом відеоконференцзв`язку органами Пенсійного фонду України затверджуються правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Міністерством соціальної політики та Міністерством цифрової трансформації.
20 листопада 2023 року відповідно до п. 17 Порядку № 1596, п. п. 9, 10 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 року № 280, п. 4 Постанови КМУ № 162, абз. 4 п. 1постанови Кабінету Міністрів України від 05 листопада 2014 року № 637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам»правління Пенсійного фонду України прийняло постанову № 49-2 «Про затвердження Порядку встановлення територіальним органом Пенсійного фонду України одержувача пенсії, щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, інших соціальних виплат шляхом відеоконференцзв`язку», яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 05 грудня 2023 року за № 2111/41167, (даліПостанова правління ПФУ № 49-2).
Постанова правління ПФУ № 49-2 набрала чинності 08 грудня 2023 року.
Постановою правління ПФУ № 49-2 затверджений Порядок встановлення територіальним органом Пенсійного фонду України одержувача пенсії, щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, інших соціальних виплат шляхом відеоконференцзв`язку (даліПорядок № 49-2).
Відповідно до п. 1 Порядку № 49-2 цей Порядок визначає механізм встановлення територіальним органом Пенсійного фонду України особи одержувача пенсії, […] шляхом відеоконференцзв`язку із дотриманням законодавства у сфері електронних довірчих послуг.
За визначенням, наведеним в пп. пп. 1, 2, 5 п. 2 Порядку № 49-2, верифікаціявстановлення (підтвердження) органом Пенсійного фонду правильності наданих одержувачем даних на підставі поданих ним офіційних документів та/або повідомлених ним відомостей під час ідентифікації особи; відеоідентифікаціяпроцес встановлення особи одержувача шляхом відеоконференцзв`язку; ідентифікаціяпроцедура встановлення органом Пенсійного фонду особи одержувача.
Таким чином, метою ідентифікації (відеоідентифікації) є встановлення особи одержувача пенсійної виплати.
Суд зауважує, що із заявою про виплату пенсії або грошової допомоги позивач звернулася через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, що вимагало застосування кваліфікованого електронного підпису одержувача пенсійної виплати.
При цьому відповідно до п. 17 Порядку № 1596 авторизація в електронному кабінеті на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України за допомогою віддаленого кваліфікованого електронного підпису «Дія.Підпис» («Дія ID»), створеного за допомогою мобільного додатка Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, прирівнюється до фізичної ідентифікації.
З огляду на встановлені фактичні обставини та правове регулювання спірних правовідносин, діючи на підставі ч. 2ст. 9 КАС, суд дійшов висновку, що рішення ГУ ПФУ в Донецькій області від 26 січня 2024 року П/С №914120146708 «Про відмову у переведенні виплати пенсії гр. ОСОБА_1 на АТ КБ «Приватбанк» підлягає визнанню протиправним і скасуванню.
Визнання протиправним рішення пенсійного органу охоплює позовні вимоги в частині визнання протиправними його дій щодо відмови виплачувати пенсію на визначений нею банківський рахунок.
Ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свободпередбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Засіб юридичного захисту, якого вимагає ст. 13, має бути «ефективним» як з практичної, так і з правової точки зору. При цьому під ефективним способом слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.
Таким чином, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам та виключати подальше звернення особи до суду за захистом порушених прав.
З метою забезпечення повного та ефективного захисту конституційного права позивача на соціальний захист відповідно до ч. 2ст. 9 КАСсуд вважає за необхідне застосувати такі способи захисту як зобов`язання ГУ ПФУ в Донецькій області поновити ОСОБА_1 нарахування пенсії з 01 червня 2023 року та здійснити виплату пенсії починаючи з 01 березня 2022 року на поточний рахунок, відкритий в ПАТ КБ «Приватбанк» ( НОМЕР_3 ).
Покладаючи на пенсійний орган обов`язок виплати пенсії з 01 березня 2022 року судом враховано, що за період 01.03.2022 по 31.05.2023 пенсія позивачу нарахована однак виплата її не здійснена.
Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Суд надав оцінку основним доводам і запереченням сторін. Решта доводів і заперечень сторін не спростовують висновків суду по суті позовних вимог.
Щодо строку звернення до суду.
Відповідно до ч. 2ст. 46 Закону № 1058нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.
Оскільки позивач звернулася до суду з позовом про виплату пенсії, право на яку відповідачем не заперечується, однак було піддано формальним обмеженням у спосіб, що суперечить вимогам закону, згідно з ч. 2ст. 46 Закону № 1058суми пенсії виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.
Отже, позивач не потребує поновлення судом строку звернення до адміністративного суду. З наведених вище мотивів суд відхиляє доводи відповідач щодо пропуску позивачем строку звернення до суду.
Відповідно до ч. 1ст. 139 КАСпри задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цьогоКодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Ухвалою від 21 червня 2024 року суд відстрочив позивачці сплату судового збору за подання адміністративного позову до ухвалення судового рішення у справі.
Враховуючи те, що позивачем заявлено дві вимоги немайнового характеру (щодо припинення виплати пенсії, щодо відмови у виплаті пенсії на поточний рахунок) суд дійшов висновку щодо стягнення за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь держави судового збір у розмірі 1937,92 грн.
Керуючись ст. ст.2,12,241,242,243,244,245,246,250,251,255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними, скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо припинення нарахування та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01 червня 2023 року.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 26 січня 2024 року П/С №914120146708 про відмову у переведенні виплати пенсії гр. ОСОБА_1 на АТ «ПриватБанк».
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області(ідентифікаційний код 13486010, 84122, Донецька область, м.Слов`янськ, пл.Соборна, 3) поновити ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) нарахування пенсії з 01 червня 2023 року та здійснити виплату пенсії починаючи з 01 березня 2022 року на поточний рахунок, відкритий в ПАТ КБ «Приватбанк» ( НОМЕР_3 ).
В іншій частині позовних вимогвідмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010, 84122, Донецька область, м.Слов`янськ, пл.Соборна, 3) на користь держави судовий збір в сумі 1937 (одна тисяча дев`ятсот тридцять сім) гривень 92 копійки.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.О. Кошкош