Постанова № 12100065, 04.11.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.11.2010
Номер справи
2а-6745/10/0570
Номер документу
12100065
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 листопада 2010 р. справа № 2а-6745/10/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 11 год. 44 хв.

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Козаченка А.В.

при секретаріШалагіновій М.В.

за участю:

представника позивача Еллі В.В.

представника відповідача Оленюк О.Л.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу з позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Дружківська харчосмакова фабрика» про стягнення економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін,

В С Т А Н О В И В:

Державна інспекція з контролю за цінами в Донецькій області звернулася до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Дружківська харчосмакова фабрика» про стягнення економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що Державною інспекцією з контролю за цінами в Донецькій області була проведена планова перевірка відповідача з питання порядку формування, встановлення та застосування цін на продукти харчування, щодо яких встановлено державне регулювання.

За результатами проведеної перевірки прийняте рішення №341 від 09.12.2009 року про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін на загальну суму 31063,41 грн., яке направлено відповідачу рекомендованим листом.

Відповідно до вимог чинного законодавства разом з рішенням відповідачу була направлена претензія від 09.12.2009 року № 05-04/341-341.

До теперішнього часу сума заборгованості відповідачем не сплачена.

У разі невиконання субєктом господарювання рішення органів державного контролю за цінами, сума застосованих економічних санкцій відповідно до ч.1 ст.14 Закону України «Про ціни і ціноутворення» стягується у судовому порядку.

На підставі викладеного просив стягнути з відповідача економічні санкції за порушення державної дисципліни цін в розмірі 31063,41 грн.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги, мотивуючи свою позицію аналогічно викладеному у позовній заяві, просив задовольнити позов в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, вважав їх необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, просив відмовити в задоволені позовних вимог.

Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Так, судом встановлено, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України “Питання Державної інспекції з контролю за цінами” № 1819 від 13.12.2000 року державна інспекція з контролю за цінами є урядовим органом, що діє у системі Мінекономіки, відповідальний перед Кабінетом Міністрів України, підзвітний та підконтрольний Міністрові економіки. У межах своєї компетенції Держцінінспекція організує виконання актів законодавства і здійснює систематичний контроль за їх реалізацією, узагальнює практику застосування законодавства з питань, що належать до її компетенції, розробляє пропозиції щодо його вдосконалення та вносить їх на розгляд Міністру економіки.

Згідно ст.13 Закону України «Про ціни і ціноутворення» та «Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами», затвердженого постановою КМ України від 13.12.2000р. №1819 на Державну інспекцію з контролю за цінами покладені контрольно-наглядові функції з питань додержання центральними та місцевими органами виконавчої влади та субєктами господарювання вимог щодо формування, встановлення та застосування цін і тарифів.

Таким чином, позивач є суб`єктом владних повноважень та здійснює в даних правовідносинах надані йому чинним законодавством України повноваження.

В результаті проведеної позивачем планової перевірки відповідача з питання порядку формування, встановлення та застосування цін на продукти харчування, щодо яких встановлено державне регулювання, складено Акт перевірки №760 від 08.12.2009р., яким виявлено порушення Постанови Кабінету Міністрів України від 17.10.2007р. №1222 «Про затвердження Порядку декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари» зі змінами, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2008р. №709 «Про внесення змін до Порядку декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари» та розпорядження голови Донецької обласної державної адміністрації від 03.12.2007р. №750 «Про декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари» зі змінами, затвердженими розпорядження голови Донецької обласної державної адміністрації від 26.06.2008р. №305 «Про внесення змін до розпорядження голови облдержадміністрації від 03.12.2007р. №750», а саме, застосування оптово-відпускних цін на продукцію, ціни на яку підлягають державному регулюванню, з порушенням порядку обовязкового декларування їх зміни, за період з 01.11.2008р. по 30.09.2009р. на суму 10354,47 грн. (а.с.13-19).

За наслідками зазначеної перевірки позивачем, на підставі ст. 14 Закону України “Про ціни та ціноутворення”, прийняте рішення від 09.12.2009 року №341 про застосування до ТОВ «Дружківська харчосмакова фабрика» економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, а саме: стягнення в доход бюджету відповідно до вимог розділу І ст. 2 п.15 Закону України “Про Державний бюджет України на 2009 рік”, безпідставно отриманої суми виручки в результаті порушення державної дисципліни цін у розмірі 10354,47 грн., а також штраф у двократному розмірі необґрунтовано отриманої суми виручки 20708,94 грн. Загальна сума економічної санкції складає 31063,41 грн. (а.с.5). Дане рішення відправлено відповідачу рекомендованим листом від 23.12.2009р. за №03546745 (а.с.7).

Крім цього, разом з рішенням відповідачу була направлена претензія від 09.12.2009р. № 05-04/341-341 (а.с.6).

Проте, сума заборгованості відповідачем не сплачена.

Також судом встановлено, що постановою Донецького окружного адміністративного суду від 26.07.2010р. по справі №2а-8785/10/0570 відмовлено у задоволені позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Дружківська харчосмакова фабрика» до Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 09.12.2009р. №341, яке стало підставою для звернення до суду з даним позовом.

Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 23.09.2010р. по справі №2а-8785/10/0570 постанову Донецького окружного адміністративного суду від 26.07.2010р. по справі №2а-8785/10/0570 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Дружківська харчосмакова фабрика» до Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 09.12.2009р. №341, залишено без змін.

У вищезазначених постанові та ухвалі суди першої та апеляційної інстанцій зробили висновки, що інспекція діяла у межах своїх повноважень та правомірно здійснила розрахунок необґрунтовано одержаної ТОВ «Дружківська харчосмакова фабрика» суми виручки.

Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Як вже зазначалось судом, постановою Донецького окружного адміністративного суду від 26.07.2010р. по справі №2а-8785/10/0570 відмовлено у задоволені позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Дружківська харчосмакова фабрика» до Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 09.12.2009р. №341.

Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 23.09.2010р. по справі №2а-8785/10/0570 постанову Донецького окружного адміністративного суду від 26.07.2010р. по справі №2а-8785/10/0570 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Дружківська харчосмакова фабрика» до Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 09.12.2009р. №341, залишено без змін. Вказана постанова Донецького апеляційного адміністративного суду від 23.09.2010р. набрала чинності.

Таким чином, враховуючи приписи ч.1 ст.72 КАС України, суд вважає, що факти правомірності дій позивача щодо прийняття рішення №341 від 09.12.2009р. про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є доведеними на підставі постанови Донецького окружного адміністративного суду від 26.07.2010р. та ухвали Донецького апеляційного адміністративного суду від 23.09.2010р. по справі №2а-8785/10/0570, у звязку з чим доказуванню за цією адміністративною справою не підлягають.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з пп. 1, 2 ч.3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.

Крім того, відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Таким чином, виходячи з вищенаведених правових норм та досліджених обставин, у тому числі враховуючі обставини, встановлені у постанові Донецького окружного адміністративного суду від 26.07.2010р. та ухвалі Донецького апеляційного адміністративного суду від 23.09.2010р. по справі №2а-8785/10/0570, суд вважає, що відповідачем в судовому засіданні не доведений факт неправомірності винесення рішення про застосування економічних санкцій, позивачем в судовому засіданні надані докази правомірності винесення рішення про застосування економічних санкцій, у звязку з чим позовні вимоги позивача про стягнення економічних санкцій за порушення державної дисципліни змін підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 11, 15, 17, 23, 58, 69-71, 79, 86-87, 94, 158-163, 185-186, 254 Кодексу адмністративного судочинства України,

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Дружківська харчосмакова фабрика» про стягнення економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Дружківська харчосмакова фабрика» (84294, п. Олексіїво-Дружківка Донецької області, вул. Ілліча, 117-А, ЄДРПОУ 31754195) на користь бюджету суму застосованих економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін в розмірі 31063,41 гривень.

Постанова в повному обсязі складена 08.11.2010 року.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Постанова в адміністративній справі може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання через Донецький окружний адміністративний суд апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Козаченко А.В.