Вирок № 120942310, 09.08.2024, Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Дата ухвалення
09.08.2024
Номер справи
308/4807/24
Номер документу
120942310
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 308/4807/24

В И Р О К

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 серпня 2024 року м. Ужгород

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області у складі:

головуючого - судді - ОСОБА_1

за участю секретаря - ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Ужгород в порядку спеціального судового провадження кримінальне провадження №22024070000000037 відомості щодо якого внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 20.02.2024 року про обвинувачення

ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця с. Островське, Первомайський р-н, Автономна Республіка Крим, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого,

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.7 ст.111-1 КК України, -

з участю сторін кримінального провадження:

прокурора - ОСОБА_4

захисника обвинуваченого - адвоката ОСОБА_5

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до статей 1-3, 6 Конституції України - Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава; суверенітет України поширюється на всю її територію; Україна є унітарною державою; територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною; людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю; права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність; державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову; органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.

Згідно зі статтями 17, 19, 65, 68 Конституції України, захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу; на території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом; на території України не допускається розташування іноземних військових баз; органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов`язком громадян України; кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей; незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

24 лютого 2022 року російською федерацію здійснено повномасштабне військове вторгнення на територію України, чим самим розпочато ведення агресивної війни проти України та захоплення її території.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався і діє на даний час на підставі Указу Президента України від 06.02.2023 № 58/2023.

У зв`язку із веденням агресивної війни з боку російської федерації проти України, 01.03.2022 її армією захоплено м. Херсон.

На підтвердження контролю над містом, 03.03.2022, після захоплення міста, окупаційні війська рф захопили приміщення Херсонської ОДА. 25.04.2022, в приміщення Херсонської міської ради за адресою: м. Херсон, проспект Ушакова, 37, увійшли озброєні військовослужбовці РФ, які попередили керівництво та працівників Херсонської міської ради, що управління місцевою адміністрацією переходить під керівництво Російської Федерації.

В той же час окупаційною владою на тимчасово окупованій території Херсонської області створено систему незаконних органів державної влади, в тому числі правоохоронних.

Зокрема, у тимчасово окупованому м. Херсон окупаційною адміністрацією на базі державної установи «Північна виправна колонія (№ 90)» (код ЄДРПОУ 08564699, м. Херсон, вул. Некрасова, 234) створено незаконний орган з питань виконання покарань - «Управление службы исполнения наказаний по Херсонской области" (далі - "УСИН по Херсонской области»), зареєстрований як юридична особа РФ, який розпочав функціонувати з 01.06.2022 та об`єднав у собі всі установи виконання покарань, які знаходились на тимчасово окупованій території.

Починаючи з 01.06.2022 на службу в незаконний правоохоронний орган - «УСИН по Херсонской области» набрано штат працівників. Зокрема, у червні 2022 року, але не раніше 01 червня 2022 року, прийнято на службу громадянина України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який обійняв посаду «младшого инспектора 2 категории отдела охрани УСИН по Херсонской области» із присвоєнням спеціального звання - рядовий внутрішньої служби. До кола службових обов`язків ОСОБА_3 входило здійснення контролю за дотриманням режиму утримування ув`язнених на території установи.

Поряд з цим, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів», до правоохоронних органів, серед інших, належать органи і установи виконання покарань, а також інші органи, які здійснюють правозастосовні або правоохоронні функції. З урахуванням наведеної норми закону можна зробити висновок про те, що незаконно створене «УСИН по Херсонской области» є незаконним правоохоронним органом, створеним на тимчасово окупованій території.

Таким чином, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , являючись громадянином України, діючи умисно, всупереч вимогам діючого законодавства, достовірно знаючи про збройну агресією рф проти України як обставину, яка є загальновідомим фактом, а також достеменно знаючи про факт захоплення частини Херсонської області, в т.ч. м. Херсон, збройними формуваннями рф, у червні 2022 року, з метою переслідування своїх особистих інтересів, підтримуючи воєнну агресію та окупаційну політику рф на території України, в порушення вимог Конституції та законів України, добровільно зайняв посаду «младшого инспектора 2 категории отдела охрани УСИН по Херсонской области», створеного представниками держави-агресора на території м. Херсон, тобто зайняв посаду в незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території.

Одночасно з цим ОСОБА_3 , усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно-небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, керуючись раніше виниклим корисливим мотивом, у червні 2022 року, але не раніше 01 червня 2022 року приступив до виконання своїх службових обов`язків у незаконному «УСИН по Херсонской области».

Протягом жовтня 2022 року, перед звільненням м. Херсон Збройними силами України, російська окупаційна адміністрація змінила дислокацію «УСИН по Херсонской области» та перемістила його вглиб тимчасово окупованої території Херсонської області. У зв`язку з цим ОСОБА_3 , здійснюючи колабораційну діяльність, у жовтні 2022 року виїхав із м. Херсона за місцем нової дислокації незаконного «УСИН по Херсонской области"» (м. Генічеськ, Херсонської області ), де продовжив виконувати свої службові обов`язки.

Дії ОСОБА_3 кваліфіковані за ч.7 ст. 111-1 КК України, а саме у добровільному зайнятті громадянином України посади в незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території.

Дане кримінальне провадження, як на етапі досудового розслідування, так і під час судового розгляду, здійснювалось за відсутності обвинуваченого (in absentia), котрий показань суду не надавав.

ЄСПЛ визнає, що хоча право обвинуваченого бути судимим у його присутності в Конвенції прямо не згадується, воно має «першорядне значення». Під час слухання людина володіє таким процесуальним правом як право фізично постати перед судовим посадовцем («Мулен проти Франції» (3710/406), (2010) §118; «Оджалан проти Туреччини» (46221/99), Велика палата (2005) §103; «Медведєв проти Франції» (3394/03), Велика палата (2010) §118). Право обвинувачених на особисту присутність вимагає, щоб влада досить завчасно інформувала їх самих (а також їх захисників) про дату і місце слухань, викликала їх до суду.

Водночас, обвинувачений може добровільно відмовитися від здійснення свого права бути присутнім на судових слуханнях, […]; супроводжуватися дотриманням гарантій, відповідних важливості такого рішення; і не повинна вступати в протиріччя з громадським інтересом («Колоцца проти Італії» (9024/80), (1985) §28; «Пуатрімоль проти Франції» (14032/88), (1993) §31; «Ермі проти Італії»(18114/02), Велика палата (2006) §73).

До початку судового процесу за відсутності обвинуваченого суд зобов`язаний переконатися, що обвинувачений був […] повідомлений про судовий розгляд, […]. Контрольні механізми в галузі прав людини, які вважають судовий розгляд in absentia допустимим у виняткових обставинах, передбачають, що в цьому випадку суди зобов`язані ще суворіше дотримуватися права обвинуваченого на захист. До таких прав також відноситься право на допомогу адвоката, навіть якщо обвинувачений відмовився особисто бути присутнім на суді […] («Пелладоах проти Нідерландів» (16737/90), (1994) §41; «Пуатрімоль проти Франції» (14032 / 88), (1993) §34).

Зважаючи на специфіку спеціального судового провадження (ч.3 ст.323 КПК України), суд, зберігаючи неупередженість та безсторонність, надає особливого значення охороні прав та законних інтересів обвинуваченого як учасника кримінального провадження, яке відбувається за його відсутності, забезпеченню повного та неупередженого судового розгляду з тим, щоб до обвинуваченого була застосована належна правова процедура в контексті приписів ст.2 КПК України з дотриманням всіх загальних засад кримінального провадження з урахуванням особливостей, встановлених виключно законом.

Так, згідно копії ухвали слідчого судді Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 22.02.2024 року, надано дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22024070000000037, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 20.02.2024, за підозрою ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Островське, Первомайського р-ну, Автономної Республіки Крим, громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України.

Крім того, 17.01.2024 складено повідомлення про підозру ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про те, що він підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, яке у відповідності до вимог ст. ст. 135, 276-278 КПК України опубліковано в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження (газеті «Урядовий кур`єр») та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

Постановою старшого слідчого 1-го відділення слідчого відділу Управління СБ України в Закарпатській області ОСОБА_6 від 20.02.2024 року оголошено в розшук підозрюваного у кримінальному провадженні громадянина України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

З копії особової картки Державної міграційної служби України від 23.10.2023 слідує, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 проживає за адресою: АДРЕСА_1 , а також те, що він документований паспортом громадянина України номер НОМЕР_1 , дата видачі 18.11.1997, орган видачі - Цюрупинський РВ УМВС України в Херсонській області.

Ухвалою Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 28.05.2024 року постановлено здійснювати спеціальне судове провадження у кримінальному провадженні №22024070000000037 відомості щодо якого внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 20.02.2024 року про обвинувачення ОСОБА_3 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України.

Обвинувачений ОСОБА_3 будучи обізнаним, що відносно нього розпочато кримінальне провадження, що йому повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення та обвинувальний акт відносно нього перебуває на розгляді в суді, в судові засідання неодноразово не з`явився.

Судом вживалися заходи для виклику обвинуваченого для забезпечення доступу до правосуддя, у зв`язку із чим він викликався в судові засідання в порядку ст. 323 КПК України. Так, повістки про виклик на кожне судове засідання були опубліковані у засобах масової інформації загальнодержавної сфери у виданні «Урядовий кур`єр», на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора та офіційному веб-сайті Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області.

У матеріалах справи містяться документи на підтвердження завчасних належних викликів обвинуваченого до слідчого, прокурора (на стадії досудового розслідування) та суду, текст повідомлення про підозру опубліковано на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора, що свідчить про те, що він мав підстави усвідомлювати, що відносно нього розпочато кримінальне провадження. Обвинувачений мав можливість бути обізнаним із усіма своїми правами, в тому числі, на захист та доступ до правосуддя. Процесуальні документи, що підлягають врученню обвинуваченому, надавались захиснику.

У той же час, ухилення обвинуваченого ОСОБА_3 від правосуддя, суд оцінює як реалізацію останнім його невід`ємного права на свободу від самозвинувачення чи самовикриття (п/п. «g» п. 3 ст. 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, ст. 63 Конституції України), як одну з ключових гарантій презумпції невинуватості.

Водночас, дане кримінальне провадження здійснювалось за обов`язковою участю захисника, який був забезпечений державою з Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Закарпатській області.

Захисник обвинуваченого ОСОБА_3 - адвокат ОСОБА_5 здійснювала активні дії, спрямовані на захист обвинуваченого, а саме приймала участь у дослідженні доказів, виступала у судових дебатах. Захисник була ознайомлена із матеріалами кримінального провадження, що підтверджується відповідною розпискою.

Враховуючи наведене, суд вважає, що стороною обвинувачення та судом вживалися достатні заходи щодо дотримання прав обвинуваченого на захист та доступ до правосуддя, з урахуванням здійснення спеціального досудового розслідування та спеціального судового провадження.

Під час судових дебатів прокурор серед іншого вказала, що всі обставини вчинення інкримінованого ОСОБА_3 кримінального правопорушення (злочину) були всебічно досліджені органом досудового слідства, перевірені судом під час судового розгляду і знайшли своє підтвердження. Дії обвинуваченого кваліфіковано вірно, а вина ОСОБА_3 у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч.7 ст. 111-1 КК України повністю підтверджується сукупністю досліджених судом належних та допустимих доказів. Прокурор просила визнати ОСОБА_3 винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.7 ст.111-1 КК України та призначити йому покарання за ч.7 ст. 111-1 КК України 13 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій в органах влади, установах, підприємствах та організаціях незалежно від форми власності строком на 11 (одинадцять) років, з конфіскацією усього належного йому майна на користь держави.

Захисник обвинуваченого - адвокат ОСОБА_5 під час судових дебатів зазначила, що вина ОСОБА_3 у вчиненні кримінального правопорушення за ч.7 ст. 111-1 КК України не доведена, досліджені докази не підтверджують його вини та добровільності дій. Просила виправдати його.

Не зважаючи на доводи захисника, вина ОСОБА_3 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.7 ст.111-1 КК України підтверджується зібраними по справі доказами, яким в ході судового розгляду було надано належну оцінку і які були дослідженні судом в повному обсязі, а саме:

- витягом з Єдиного реєстру досудових розслідувань від 20.02.2024 за №22024070000000037, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.7 ст.111-1 КК України, який підтверджує факт внесення відомостей до ЄРДР та початок проведення досудового розслідування;

- витягом з Єдиного реєстру досудових розслідувань від 15.06.2023 за №22023230000000328, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.7 ст.111-1 КК України, який підтверджує факт внесення відомостей до ЄРДР та початок проведення досудового розслідування ;

- повідомленням заступника начальника Управління Служби безпеки України в Херсонській області ОСОБА_7 про вчинення кримінального правопорушення №71/22/1-193-1655 від 15.06.2023 року та рапортом старшого оперуповноваженого 2 сектору 1 відділу ГВЗНД Управління СБУ в Херсонській області ОСОБА_8 №71/22/1/193-1654 від 13.06.2023 про виявлені ознаки кримінального правопорушення, за яким в діях громадян ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_13 ІНФОРМАЦІЯ_6 та інших невстановлених осіб вбачаються ознаки скоєння кримінальних правопорушень, передбачених ч. 7 ст. 111-1 КК України, До рапорта долучено матеріали протиправної діяльності вищезазначених осіб, на 19 арк. та копія штатного розпису «ИК «Северная справительная колония №90» УСИН по Херсонской области» на 27.07.2022 року, у якій серед інших зазначено «отдел охраны, младший инспектор 2 категории, ОСОБА_14 - рядовой внутренней службы»;

- протоколом огляду та додатками до нього від 03.08.2023 року, складений старшим слідчим в ОВС 1 відділення СВ УСБ України в Закарпатській області підполковником юстиції ОСОБА_15 , відповідно до якого в інтернет-ресурсі « ІНФОРМАЦІЯ_7 » здійснено пошук із введенням критеріїв пошуку, внаслідок чого встановлено, що серед зареєстрованих юридичних осіб у рф значиться наступна: «Управление службы исполнения наказаний по Херсонской области» з юридичною адресою: «РОССИЯ, ХЕРСОНСКАЯ ОБЛ., ОСОБА_16 , АДРЕСА_11»;

- копією протоколу огляду предмета та додатками до нього від 01.08.2023, який проведеного старшим оперуповноваженим відділу ВОР Херсонського управління ДВБ НПУ майором поліції ОСОБА_18 в рамках кримінального провадження за №22023230000000328 від 15.06.2023, підсобного приміщення на території ДУ «Північна виправна колонія №90» за адресою: м. Херсон, вул. Некрасова, буд. 234. Такий огляд було проведено в присутності понятих, за участю керівника ДУ «ПВК №90»- виконуючого обов`язки начальника Державної установи «Північна виправна колонія №90»- ОСОБА_19 . Огляд проведено на підставі добровільної згоди особи, яка є його керівником ОСОБА_19 , письмова згода додана до протоколу. В ході проведення огляду було виявлено та вилучено копії документів: «Список по штатному расписанию Учреждения ИК «Северная исправительная колония №90» УСИН по Херсонской области» на 27.07.2022 року, у якій серед інших осіб «отдел охраны, младший инспектор 2 категории, ОСОБА_14 - рядовой внутренней службы»;

- ухвалою слідчого судді Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 22.02.2024 року по справі №308/3363/24 про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22024070000000037, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 20.02.2024, за підозрою громадянина України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця с. Островське, Первомайський р-н, Автономна Республіка Крим, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого, у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України;

- ухвалою слідчого судді Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 22.02.2024 року по справі №308/3363/24 про застосування відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою без визначення розміру застави;

- протоколом пред`явлення особи для впізнання за фотознімками від 10.11.2023 за участі свідка ОСОБА_20 із фото таблицею, довідкою та компакт-диском з відеозаписом проведення процесуальної дії, з якого вбачається, що із свідком ОСОБА_20 , було проведено впізнання за 4 фотознімками. Свідок повідомив, що впізнав особу на фотозображенні № 1 як ОСОБА_3 . Згідно довідки про осіб, які зображені на фотокартках, що пред`являються для впізнання на фото № 1 зображений ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- протоколом пред`явлення особи для впізнання за фотознімками від 27.11.2023 за участі свідка ОСОБА_21 із фото таблицею, довідкою та компакт-диском з відеозаписом проведення процесуальної дії, з якого вбачається, що із свідком ОСОБА_21 , було проведено впізнання за 4 фотознімками. Свідок повідомила, що впізнала особу на фотозображенні № 1 як ОСОБА_3 . Згідно довідки про осіб, які зображені на фотокартках, що пред`являються для впізнання на фото № 1 зображений ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- протоколом пред`явлення особи для впізнання за фотознімками від 09.11.2023 за участі свідка ОСОБА_22 із фото таблицею, довідкою та компакт-диском з відеозаписом проведення процесуальної дії, з якого вбачається, що із свідком ОСОБА_22 , було проведено впізнання за 4 фотознімками. Свідок повідомила, що впізнала особу на фотозображенні № 1 як ОСОБА_3 . Згідно довідки про осіб, які зображені на фотокартках, що пред`являються для впізнання на фото № 1 зображений ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- протоколом пред`явлення особи для впізнання за фотознімками від 27.11.2023 за участі свідка ОСОБА_23 із фото таблицею, довідкою та компакт-диском з відеозаписом проведення процесуальної дії, з якого вбачається, що із свідком ОСОБА_23 , було проведено впізнання за 4 фотознімками. Свідок повідомив, що впізнав особу на фотозображенні № 1 як ОСОБА_3 . Згідно довідки про осіб, які зображені на фотокартках, що пред`являються для впізнання на фото № 1 зображений ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- протоколом пред`явлення особи для впізнання за фотознімками від 16.11.2023 за участі свідка ОСОБА_24 із фото таблицею, довідкою та компакт-диском з відеозаписом проведення процесуальної дії, з якого вбачається, що із свідком ОСОБА_24 , було проведено впізнання за 4 фотознімками. Свідок повідомила, що впізнала особу на фотозображенні № 1 як ОСОБА_3 . Згідно довідки про осіб, які зображені на фотокартках, що пред`являються для впізнання на фото № 1 зображений ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- протоколом пред`явлення особи для впізнання за фотознімками від 21.11.2023 за участі свідка ОСОБА_25 із фото таблицею, довідкою та компакт-диском з відеозаписом проведення процесуальної дії, з якого вбачається, що із свідком ОСОБА_25 , було проведено впізнання за 4 фотознімками. Свідок повідомила, що впізнала особу на фотозображенні № 1 як ОСОБА_3 . Згідно довідки про осіб, які зображені на фотокартках, що пред`являються для впізнання на фото № 1 зображений ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- протоколом допиту свідка ОСОБА_20 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , від 27.10.2023 року, хід та результати якого зафіксовані за допомогою відеофіксації, та згідно якого останній серед інших обставин повідомив, що працював у Північній виправній колонії №90» міста Херсон під час окупації з червня 2022 року по жовтень 2022 року на посаді молодшого інспектора-кінолога, в його функціональні обов`язки входило годування собак, який виставляли на периметр. Свідку відомо, що у 2022 році ПВК №90 була під контролем окупаційної адміністрації від росії, а саме, в кінці травня 2022 року особовий склад був вистроєний на території ПВК №90, вийшов начальник колонії ОСОБА_26 і доповів особовому складу. Свідку відомий ОСОБА_3 , якого знав з червня 2022 року під час окупації ПВК №90. ОСОБА_3 працював у ПВК №90 під час її окупації на посаді молодшого інспектора відділу охорони, перебував в нормальному морально-психологічному стані, отримував заробітну плату в кінці місяця в бухгалтерії, готівкою в руських купюрах. Свідок може впізнати ОСОБА_3 по фотографії, де останній зараз перебуває йому не відомо. Судом переглянуто DVD-R диск із вказаним відеозаписом, зміст якого відповідає змісту, зафіксованому в протоколі;

- протоколом допиту свідка ОСОБА_21 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , від 24.10.2023 року, хід та результати якого зафіксовані за допомогою відеофіксації, та згідно якого остання серед інших обставин повідомила, що станом на 24.02.2022 року вона працювала в державній установі «Північна виправна колонія №90» на посаді молодшого інспектора відділу охорони в місті Херсон до жовтня 2022 року. Північна виправна колонія №90 в місті Херсон перейшла працювати під російське законодавство та під російський прапор з 01.06.2022 року, про що особовому складу було повідомлено усно начальником державної установи Північна виправна колонія №90 ОСОБА_26 на загальному шикуванні. Свідку відомий ОСОБА_3 , який прийшов працевлаштовуватись під час окупації в «Північну виправну колонію» на посаду внутрішній надзор безпеки, він працював на закритій території і свідок його не бачила. ОСОБА_3 працював на ПВК 90 до кінця жовтня 2022 року, заходів фізичного чи психологічного впливу відносно нього не було, перебував в нормальному морально-психологічному стані, отримував заробітну плату в бухгалтерії, готівкою в руських купюрах. Свідок може впізнати ОСОБА_3 за рисами обличчя темне волосся, овал лиця та розріз очей, бачила його наприкінці жовтня 2022 року, де останній зараз перебуває їй не відомо. Судом переглянуто DVD-R диск із вказаним відеозаписом, зміст якого відповідає змісту, зафіксованому в протоколі;

- протоколом допиту свідка ОСОБА_22 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , від 24.10.2023 року, хід та результати якого зафіксовані за допомогою відеофіксації, та згідно якого остання серед інших обставин повідомила, що працювала з травня 2022 року в Державній установі Північна виправна колонія №90 на посаді молодший інспектор охорони, перевіряла документи та дивилась щоб нічого забороненого не проносили в зону. Працювала до кінця жовтня 2022 року. З літа 2022 року Північна виправна колонія №90 почала працювати під окупаційною владою, співробітників збирав начальник виправної колонії м. Херсон ОСОБА_26 . Свідку відомий ОСОБА_3 , познайомилась з ним з початку літа до початку осені 2022 року на роботі. Він працював у ПВК №90 під час її окупації на посаді молодшого інспектора охорони 2-ї категорії, займався охороною периметру, дивився щоб засуджені не скоїли побіг. Зазначила, що ОСОБА_3 залишився працювати на посаді до початку осені 2022 року, морально-психологічний стан в нього був нормальний. Отримував заробітню плату в бухгалтерії, готівкою в рублях. Може впізнати ОСОБА_3 за рисами обличчя розрізом очей та продовгуватим носом, де останній зараз перебуває їй не відомо. Судом переглянуто DVD-R диск із вказаним відеозаписом, зміст якого відповідає змісту, зафіксованому в протоколі;

- протоколом допиту свідка ОСОБА_23 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , від 23.10.2023року, хід та результати якого зафіксовані за допомогою відеофіксації, та згідно якого останній серед інших обставин повідомив, що станом на 24.02.2022 року перебував на посаді начальника чергової варти в Північній виправній колонії №90 в місті Херсон та працював до вересня 2022 року, в його обов`язки входило забезпечення варти особового складу. Північна виправна колонія №90 перейшла працювати з 01.06.2022 року під російське законодавство, про що було повідомлено особовому складу під час шикування начальником колонії ОСОБА_26 . Свідку відомий ОСОБА_3 , познайомилась з ним середині червня 2022 року він працевлаштовувався на роботу, на посаді молодшого інспектора відділу охорони, працював до вересня 2022 року, в його обов`язки входило забезпечення режимного об`єкту та недопущення втечі засуджених. Зазначив, що ОСОБА_3 добровільно погодився обіймати посаду, морально-психологічний стан в нього був задовільний. Востаннє бачив його наприкінці вересня 2022 року.. Може впізнати ОСОБА_3 за рисами, де останній зараз перебуває йому не відомо. Судом переглянуто DVD-R диск із вказаним відеозаписом, зміст якого відповідає змісту, зафіксованому в протоколі;

- протоколом допиту свідка ОСОБА_24 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , від 25.10.2023року, хід та результати якого зафіксовані за допомогою відеофіксації, та згідно якого остання серед інших обставин повідомила, що станом на 24 лютого 2022 року вона працювала в Північній виправній колонії №90 в місті Херсон на прохідній сторожем до вересня 2022 року. Підтвердила, що Північна виправна колонія №90 з червня 2022 року перейшла працювати під російське керівництво та під російський прапор, про що їй повідомив начальник відділення ОСОБА_26 . Свідку відомий ОСОБА_3 , знає його десь рік. Він працював у ПВК №90 під час її окупації на посаді інспектора, з червня 2022 року по вересень 2022 року, добровільно зайняв посаду, отримував заробітну плату в штабі ПВК №90 готівкою, бачила останній раз його у вересня 2022 року, де останній зараз перебуває їй не відомо. Судом переглянуто DVD-R диск із вказаним відеозаписом, зміст якого відповідає змісту, зафіксованому в протоколі;

- протоколом допиту свідка ОСОБА_25 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , від 27.10.2023року, хід та результати якого зафіксовані за допомогою відеофіксації, та згідно якого остання серед інших обставин повідомила, що яка повідомила, що працювала в Північній виправній колонії №90 на посаді оператора пульта з вересня 2021 року по серпень місяць 2022 року. Свідку відомо, що ПВК №90 в 2022 році перейшла під фактичне керівництво окупаційної адміністрації від росії, десь з літа 2022 року. Свідку відомий ОСОБА_3 , з яким працювала на ПВК №90. ОСОБА_3 працював на ПВК №90 під час окупації, на якій посаді не пам`ятає та що входило до його функціональних обов`язків не знає. На ОСОБА_3 не здійснювалися заходи фізичного впливу або психологічного з метою можливого змушення виходу на роботу на ПВК №90 в часи її окупації, він перебував у нормальному морально-психологічному стані на робочому місці. Свідок може ОСОБА_3 впізнати за рисами обличчя, де він зараз перебуває свідку не відомо. Судом переглянуто DVD-R диск із вказаним відеозаписом, зміст якого відповідає змісту, зафіксованому в протоколі.

Крім цього, згідно особової картки Державної міграційної служби України гр. ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , значиться документованою паспортом громадянина України НОМЕР_1 виданим 18.11.1997 року Цюрупинським РВ УМВС України у Херсонській області. Вказане підтверджує, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України.

Окрім того, допустимість вищенаведених доказів підтверджується долученими процесуальними документами:

- постановою прокурора Ужгородської окружної прокуратури ОСОБА_27 про виділення матеріалів досудового розслідування від 20.02.2024, якою постановлено виділити із матеріалів досудового розслідування №22023230000000328 від 15.06.2023, за ознаками складів кримінальних правопорушень (злочинів), передбачених ч. 7 ст. 111-1 КК України матеріали кримінального провадження стосовно підозрюваного ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України;

- постановою заступника начальника слідчого відділу Управління Служби безпеки України в Херсонській області ОСОБА_28 від 15.06.2023 року про визначення групи слідчих у кримінальному провадженні №22023230000000328 від 15.06.2023 року;

- постановою заступника керівника Херсонської обласної прокуратури ОСОБА_29 від 16.06.2023 про визначення групи прокурорів у кримінальному провадженні №22023230000000328 від 15.06.2023 року;

- постановою першого заступника Генерального прокурора ОСОБА_30 про доручення здійснення досудового розслідування кримінального правопорушення іншому органу досудового розслідування від 13.07.2023, згідно якого здійснення досудового розслідування кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, у кримінальному провадженні №22023230000000328 від 15.06.2023 доручено слідчому відділу УСБУ в Закарпатській області;

- постановою начальника 1 відділення слідчого відділу УСБ України в Закарпатській області підполковника юстиції ОСОБА_31 від 17.07.2023 про здійснення досудового розслідування слідчою групою у кримінальному провадженні №22023230000000328 від 17.07.2023 року;

- постановою начальника 1 відділення слідчого відділу УСБ України в Закарпатській області підполковника юстиції ОСОБА_31 від 18.10.2023 про здійснення досудового розслідування слідчою групою у кримінальному провадженні №22023230000000328 від 15.06.2023 року;

- постановою першого заступника керівника Закарпатської обласної прокуратури ОСОБА_32 від 13.07.2023 про визначення групи прокурорів у кримінальному провадженні №22023230000000328 від 15.06.2023 року;

- супровідним листом №10-1020вих23 від 24.07.2023 року, яким виконувачу обов`язків начальника СВ УСБУ в Закарпатській області направлено матеріали кримінального провадження №22023230000000328 від 15.06.2023 року;

- постановою начальника 1 відділення слідчого відділу УСБ України в Закарпатській області підполковника юстиції ОСОБА_31 від 20.02.2024 про здійснення досудового розслідування слідчою групою у кримінальному провадженні №№22024070000000037 від 20.02.202 року;

- постановою заступника керівника Закарпатської обласної прокуратури ОСОБА_33 від 20.02.2024 про визначення групи прокурорів у кримінальному провадженні №22024070000000037 від 20.02.2024 року;

- постановою старшого слідчого 1-го відділення слідчого відділу Управління СБ України в Закарпатській області старшого лейтенанта юстиції ОСОБА_6 від 20.02.2024 року про оголошення розшуку підозрюваного - громадянина України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ;

- постановою старшого слідчого 1 відділення СВ УСБ України в Закарпатській області старшого лейтенанта юстиції ОСОБА_34 від 16.01.2024 про залучення захисника в кримінальному провадженні №22023230000000328 від 15.06.2023 року;

- дорученням №58/6/1078 начальника 1 відділення слідчого відділу УСБУ в Закарпатській ОСОБА_35 від 05.03.2024 адресоване начальнику Херсонського управління Департаменту Внутрішньої безпеки Національної поліції України ОСОБА_36 в кримінальному провадженні №22023230000000328 від 15.06.2023 року;

- відповіддю заступника начальника УСБУ в Херсонській області ОСОБА_7 на доручення №71/22/1/129-3063 від 19.10.2023, відповідно до якої на виконання доручення СВ Управління СБ України в Закарпатській області (вих. №98/6/2931 від 08.08.2023), наданого в рамках оперативного супроводження кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 2202320000000328 від 15.06.2023, 1 відділом ГВ ЗНД Управління СБ України в Херсонській області встановлено інших осіб, які працевлаштувалися до «Управление службы исполнения наказаний по Херсонской области» на добровільній основі. Так, 07.05.2022 у тимчасово окупованому м. Херсон окупаційною адміністрацією російської федерації, на базі державної установи «Північна виправна колонія (№90)» (код ЄДРПОУ 08564699, АДРЕСА_3 ) створено незаконний орган з питань виконання покарань т.зв. «Управление службы исполнения наказаний по Херсонской области.» (далі - «УСИН по Херсонской области»), зареєстрований як юридична особа рф, який розпочав функціонувати з 01.06.2022 року. Починаючи з 01.06.2022 на службу в вищезазначений незаконний правоохоронний орган - «УСИН по Херсонской области» набрано штат працівників. Зокрема, проведеними оперативними заходами встановлено громадян України, які добровільно призначені на службу у вказаний незаконний правоохоронний орган та зайняли посади із присвоєнням спеціальних звань, а саме, серед інших ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_4 , який призначений на посаду «молодшого інспектора 2 категорії відділу нагляду та безпеки» із присвоєнням спеціального звання - рядового внутрішньої служби. У службові обов`язки ОСОБА_3 входило здійснення контролю за дотриманням режиму утримування ув`язнених на території установи. Після призначення на службу і до листопада 2022 року вказані особи проходили службу в «УСИН по Херсонской области» у м. Херсон, а з листопада 2022 року, після деокупації м. Херсон, разом з незаконним органом переїхали у м. Генічеськ Херсонської області на тимчасово окуповану територію. Крім того, за оперативними даними встановлено, що вищевказані громадяни добровільно призначені на службу в «УСИН по Херсонской области», заходи фізичного впливу до них не застосовувалися. Також вказані особи на даний час постійно проживають на тимчасово окупованій території та не мають наміру в`їжджати на територію, підконтрольну українській владі, з метою уникнення від кримінальної відповідальності за вчинені ними злочини;

- дорученням начальника 1 відділення слідчого відділу УСБУ в Закарпатській ОСОБА_35 адресоване начальнику Херсонського управління Департаменту Внутрішньої безпеки Національної поліції України ОСОБА_36 №58/6/4065 від 20.10.2023 року про проведення слідчих (розшукових) дій в порядку ст. ст. 40, 41 КПК України

- супровідним листом №7149/42-21/01-2023 від 08.12.2023 року, яким начальнику 1 відділення слідчого відділу УСБУ в Закарпатській ОСОБА_37 направлено матеріали виконаного доручення у кримінальному провадженні №22023230000000328 від 15.06.2023 року;

- відповіддю начальника Херсонського управління Департаменту Внутрішньої безпеки Національної поліції України ОСОБА_38 №7149/42-21/01-2023 від 08.12.2023 року на доручення №58/6/4065 від 20.10.2023 року, згідно якого встановлено, що 07.05.2022 у тимчасово окупованому м. Херсон окупаційною адміністрацією російської федерації, на базі державної установи «Північна виправна колонія (№90)» (код ЄДРПОУ 08564699, АДРЕСА_3 ) створено незаконний орган з питань виконання покарань т.зв. «Управление службы исполнения наказаний по Херсонской области.» (далі - «УСИН по Херсонской области»), зареєстрований як юридична особа рф, який розпочав функціонувати з 01.06.2022 року. Починаючи з 01.06.2022 на службу в вищезазначений незаконний правоохоронний орган - «УСИН по Херсонской области» набрано штат працівників. Зокрема, проведеними оперативними заходами встановлено громадян України, які добровільно призначені на службу у вказаний незаконний правоохоронний орган та зайняли посади із присвоєнням спеціальних звань, а саме, серед інших ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_4 , який призначений на посаду «молодшого інспектора 2 категорії відділу нагляду та безпеки» із присвоєнням спеціального звання - рядового внутрішньої служби. У службові обов`язки ОСОБА_3 входило здійснення контролю за дотриманням режиму утримування ув`язнених на території установи. Після призначення на службу і до листопада 2022 року вказані особи проходили службу в «УСИН по Херсонской области» у м. Херсон, а з листопада 2022 року, після деокупації м. Херсон, разом з незаконним органом переїхали у м. Генічеськ Херсонської області на тимчасово окуповану територію. Крім того, за оперативними даними встановлено, що вищевказані громадяни добровільно призначені на службу в «УСИН по Херсонской области», заходи фізичного впливу до них не застосовувалися. Також вказані особи на даний час постійно проживають на тимчасово окупованій території та не мають наміру в`їжджати на територію, підконтрольну українській владі, з метою уникнення від кримінальної відповідальності за вчинені ними злочини.

Поряд з цим, на виконання доручення, була проведена слідча дія впізнання за фотознімками з ОСОБА_21 ; ІНФОРМАЦІЯ_9 , громадянка України, уродженка Херсонської області, мешкає за адресою: АДРЕСА_5 ; ОСОБА_23 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , громадянин України, уродженець Херсонської області, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_6 , ОСОБА_24 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , громадянка України, уродженка Херсонської області, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_7 ; ОСОБА_22 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , громадянка України, мешкає за адресою: АДРЕСА_8 , ОСОБА_20 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , громадянин України; уродженець Херсонської області, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_9 , ОСОБА_25 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , громадянка України, уродженка Херсонської області, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_10 . Зібрані матеріали котрі характеризують особу, отримано довідки з медичних закладів, особові картки з Державної міграційної служби України; довіреності на майно, актові записи цивільного стану, інформація з Єдиного державного реєстру транспортних засобів МВС;

- супровідним листом №6382/42-21/01-2023 від 19.10.2023 року, яким начальнику 1 відділення слідчого відділу УСБУ в Закарпатській ОСОБА_37 направлено матеріали ЄО №123 Херсонського управління ДВБ НП України у кримінальному провадженні №22023230000000328 від 15.06.2023 року;

- рапортом старшого оперуповноваженого відділу оперативних розробок Херсонського управління ДВБ НА України ОСОБА_39 від 19.10.2023, у якому викладено обставини, аналогічні до відповіді заступника начальника УСБУ в Херсонській області ОСОБА_7 на доручення №71/22/1/129-3063 від 19.10.2023;

- дорученням №58/6/395 начальника 1 відділення слідчого відділу УСБУ в Закарпатській ОСОБА_35 від 23.01.2024 адресоване начальнику ГВ ЗНД УСБУ в Закарпатській області ОСОБА_40 у порядку ст. 40 та 41 КПК України в кримінальному провадженні №22023230000000328 від 15.06.2023 року;

- відповіддю начальника ГВЗНД УСБУ в Закарпатській області ОСОБА_41 на доручення №58/5/3-312 від 02.02.2024, згідно з якою за результатами оперативно-розшукових заходів інформації щодо обрання (в період 2020-2023 років) до органів місцевого самоврядування, представницьких органів державної влади, а також володіння на даний час статусом депутата або народного депутата, громадянами України, зокрема ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), не отримано;

- дорученням начальника 1 відділення слідчого відділу УСБУ в Закарпатській ОСОБА_35 адресоване начальнику Херсонського управління Департаменту Внутрішньої безпеки Національної поліції України ОСОБА_36 №58/6/393 від 23.01.2024 року у порядку ст. 40 КПК України в кримінальному провадженні №22023230000000328 від 15.06.2023 року;

- супровідним листом №18дор/42-21/01-2024 від 07.02.2024 року, яким начальнику 1 відділення слідчого відділу УСБУ в Закарпатській ОСОБА_37 направлено матеріали виконаного доручення у кримінальному провадженні №22023230000000328 від 15.06.2023 року;

- рапортом старшого оперуповноваженого відділу оперативних розробок Херсонського управління ДВБ НА України ОСОБА_39 на виконання доручення №58/6/393 від 23.01.2024 року;

- дорученням начальника 1 відділення слідчого відділу УСБУ в Закарпатській ОСОБА_35 від адресоване начальнику 1-го відділу ГВЗНД в Херсонській області ОСОБА_42 №58/6/4064 від 20.10.2023 у порядку ст. 40 КПК України у кримінальному провадженні №22023230000000328 від 15.06.2023 року;

- відповіддю заступника начальника УСБУ в Херсонській області ОСОБА_7 на доручення №58/6/4064 від 19.10.2023), в рамках кримінального провадження №22023230000000328 від 15.06.2023, згідно з якою в якості свідків допитано: ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_22 , ОСОБА_21 , ОСОБА_25 та ОСОБА_20 , щодо обставин кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, досудове розслідування якого провадиться у рамках даного кримінального провадження;

- відповіддю начальника 1 відділу ГВ ЗНД УСБУ в Закарпатській області ОСОБА_43 на доручення №58/6/4064 від 20.10.2023 в рамках кримінального провадження №22023230000000328 від 15.06.2023 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, 1 відділом ГВ ЗНД Управління у ході проведених відповідних заходів оперативним шляхом встановлено, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_14 , уродженець АР Крим, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_4 , із заявами про вчинення щодо нього злочинів, пов`язаних з російською агресією проти України, зокрема шляхом застосування відносно нього фізичного чи психологічного примусу з метою надання допомоги державі - агресору чи її окупаційної владі, до правоохоронних органів України не звертався. Крім того, за оперативними даними встановлено, що вищевказаний громадянин добровільно призначений на службу в «УСИН по Херсонской области», заходи фізичного впливу до нього не застосовувалися. Також вказана особа на даний час постійно проживає на тимчасово окупованій території, а саме в АДРЕСА_2 та не має наміру в`їжджати на територію, підконтрольну Україні, з метою уникнення від кримінальної відповідальності за вчинений ним злочин;

Аналізуючи зібрані у кримінальному провадженні та досліджені під час судового розгляду докази в сукупності за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального правопорушення, керуючись законом, оцінюючи кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв`язку для прийняття відповідного процесуального рішення, суд визнає їх належними та допустимими доказами для використання в процесі доказування, оскільки ці докази містять у собі фактичні дані, які логічно пов`язані з тими обставинами, які підлягають доказуванню у даному кримінальному провадженні та становлять предмет доказування, передбачені як джерела доказування у КПК України, зібрані у відповідності з чинним кримінальним процесуальним законодавством.

Недопустимості доказів згідно вимог ст.ст. 87-89 КПК України судом не встановлено, оскільки всі докази встановлені, зібрані та перевірені органом досудового розслідування, та судом, відповідно до вимог кримінального процесуального законодавства України. Істотних порушень прав та свобод людини, визначених ст. 87 КПК України, судом не встановлено. Досліджені в судовому засіданні письмові докази відповідають вимогам щодо їх отримання, проведення та оформлення, складені уповноваженими процесуальними особами відповідно, узгоджуються між собою, та не викликають сумнівів у суду. Порушень вимог КПК України, які б могли спростувати висновки суду під час розгляду справи, судом встановлено не було.

Дослідивши і перевіривши в ході судового розгляду протоколи допиту свідків, хід і результати допиту яких фіксувалися за допомогою технічних засобів відеофіксації, у відповідності до вимог ч.11 ст. 615 КПК України, які є процесуальними джерелами доказів, суд дійшов висновку, що такі можуть бути використані як докази, є конкретними та узгоджуються із сукупністю інших доказів, які судом покладено у вирок.

Судом не встановлено таких доказів, на яких ґрунтується доказування вини обвинуваченого ОСОБА_3 , які були б отримані внаслідок істотного порушення прав і свобод людини, та не встановлено підстав, які б призвели до визнання їх недопустимими.

Під час судового розгляду стороною захисту не заявлялось клопотання щодо визнання будь-яких доказів сторони обвинувачення очевидно недопустимими. Будь-яких інших доказів в ході судового розгляду сторонами з боку обвинувачення та захисту, які були вільними у використанні своїх прав у межах та у спосіб, передбачений КПК України, суду надано не було.

Відповідно до вимог ст. 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду. Ніхто не зобов`язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Згідно зі ст. 368 КПК України суд, ухвалюючи вирок, повинен вирішити, зокрема, питання: чи мало місце діяння, у вчиненні якого обвинувачується особа; чи містить це діяння склад кримінального правопорушення і якою статтею закону України про кримінальну відповідальність він передбачений; чи винен обвинувачений у вчиненні цього кримінального правопорушення.

Згідно частини 7 ст. 111-1 КК України визначено відповідальність за добровільне зайняття громадянином України посади в незаконних судових або правоохоронних органах, створених на тимчасово окупованій території, а також добровільна участь громадянина України в незаконних збройних чи воєнізованих формуваннях, створених на тимчасово окупованій території, та/або в збройних формуваннях держави-агресора чи надання таким формуванням допомоги у веденні бойових дій проти Збройних Сил України та інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізовувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України.

Суб`єкт злочину спеціальний - ним може бути лише громадянин України.

З суб`єктивної сторони колабораційна діяльність характеризується прямим умислом.

Згідно з ч. 2 ст. 24 КК України прямим є умисел, якщо особа усвідомлювала суспільно небезпечний характер свого діяння (дії або бездіяльності), передбачала його суспільно небезпечні наслідки і бажала їх настання.

Тобто, варто зазначити, що у складі кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, важливе значення має добровільність (якщо особа здійснювала відповідні дії не добровільно, а під примусом (байдуже яким), склад правопорушення відсутній).

Так, дослідженими доказами достовірно встановлено, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , являючись громадянином України, діючи умисно, всупереч вимогам діючого законодавства, достовірно знаючи про збройну агресією рф проти України як обставину, яка є загальновідомим фактом, а також достеменно знаючи про факт захоплення частини Херсонської області, в т.ч. м. Херсон, збройними формуваннями рф, у червні 2022 року, з метою переслідування своїх особистих інтересів, підтримуючи воєнну агресію та окупаційну політику рф на території України, в порушення вимог Конституції та законів України, добровільно зайняв посаду «младшого инспектора 2 категории отдела охрани УСИН по Херсонской области», створеного представниками держави-агресора на території м. Херсон, тобто зайняв посаду в незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території.

Одночасно з цим ОСОБА_3 , усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно-небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, керуючись раніше виниклим корисливим мотивом, у червні 2022 року, але не раніше 01 червня 2022 року приступив до виконання своїх службових обов`язків у незаконному «УСИН по Херсонской области».

Протягом жовтня 2022 року, перед звільненням м. Херсон Збройними силами України, російська окупаційна адміністрація змінила дислокацію «УСИН по Херсонской области» та перемістила його вглиб тимчасово окупованої території Херсонської області. У зв`язку з цим ОСОБА_3 , здійснюючи колабораційну діяльність, у жовтні 2022 року виїхав із АДРЕСА_2 ), де продовжив виконувати свої службові обов`язки.

Також встановлено, що створення так званого «Управление службы исполнения наказаний по Херсонской области» («УСИН по Херсонской области»), в якому ОСОБА_3 зайняв посаду «младшого инспектора 2 категории отдела охрани УСИН по Херсонской области» із присвоєнням спеціального звання - рядовий внутрішньої служби, не передбачено законодавством України, у зв`язку з чим вказаний правоохоронний орган є незаконним.

На підставі досліджених письмових доказів, та оглянутих відео-доказів, беззаперечно встановлено, що ОСОБА_3 діючи добровільно та умисно зайняв посаду в незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території.

Крім того, з огляду на вік обвинуваченого, очевидно, що останній усвідомлював суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачав їх суспільно-небезпечні наслідки і бажав їх настання, тобто діяв з прямим умислом.

При цьому, слід зазначити, що доводи захисника про те, що ОСОБА_3 необхідно виправдати у пред`явленому обвинуваченні за ч. 7 ст. 111-1 КК України, оскільки неможливо встановити чи вчинені інкриміновані йому дії ним добровільно, суд вважає безпідставними, виходячи з наступного.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 373 КПК України, виправдувальний вирок ухвалюється у разі, якщо не доведено, що: вчинено кримінальне правопорушення, в якому обвинувачується особа; кримінальне правопорушення вчинене обвинуваченим; в діянні обвинуваченого є склад кримінального правопорушення. Виправдувальний вирок також ухвалюється при встановленні судом підстав для закриття кримінального провадження, передбачених пунктами 1 та 2 частини першої статті 284 цього Кодексу.

Натомість, із досліджених судом матеріалів, не було встановлено жодних обставин, які б ставили під сумнів добровільність зайняття ОСОБА_3 вищевказаної посади. Навпаки, дослідивши надані стороною обвинувачення протоколи допиту свідків, результати яких у відповідності до вимог ч.11 ст. 615 КПК України, зафіксовано за допомогою відеофіксації, суд приходить до висновку, що і показаннями свідків підтверджується добровільність зайняття ОСОБА_3 посади «младшого инспектора 2 категории отдела охрани УСИН по Херсонской области» із присвоєнням спеціального звання - рядовий внутрішньої служби. Докази, що обвинуваченого примушували до зайняття посади в незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території за встановлених вище судом обставин, відсутні. Ніяких об`єктивних даних, які б свідчили про те, що до ОСОБА_3 застосовувався фізичний та/або психічний примус, внаслідок застосування яких/якого обвинувачений вчинив інкриміновані йому дії, суду не надано, тому правові підстави вважати про наявність обставин, що виключають кримінальну протиправність діяння ОСОБА_3 у суду відсутні.

За наведеного суд визнає неспроможними доводи захисника про необхідність виправдання ОСОБА_3 за ч. 7 ст. 111-1 КК України.

Всебічно вивчивши матеріали кримінального провадження та безпосередньо дослідивши кожний наданий доказ як окремо, так їх сукупність у взаємозв`язку, суд вважає, що вина ОСОБА_3 у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення підтверджується належними та допустимими доказами, такими, що узгоджуються між собою, та доведена поза розумним сумнівом.

Враховуючи вищевикладене та фактичні обставини справи, суд вважає доведеним, що в діях ОСОБА_3 наявний склад кримінального правопорушення передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, а саме добровільне зайняття громадянином України посади в незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території.

Згідно з ч.2 ст.50 КК України особі, яка вчинила кримінальне правопорушення, має бути призначено покарання, необхідне й достатнє для її виправлення, а також запобігання вчиненню нових кримінальних правопорушень.

Вирішуючи питання про обрання міри покарання обвинуваченому ОСОБА_3 суд, відповідно до вимог ст.65 КК України, враховує ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, особу винного та обставини, які пом`якшують та обтяжують покарання.

Згідно п.3 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 24 жовтня 2003 року «Про практику призначення кримінального покарання», визначаючи ступінь тяжкості вчиненого злочину, суди повинні виходити з класифікації злочинів (ст.12 КК України), а також із особливостей конкретного злочину й обставин його вчинення.

Обставин, що пом`якшують покарання обвинуваченого ОСОБА_3 судом не встановлено.

Обставиною, що обтяжує покарання, згідно ст.67 КК України, є вчинення злочину з використанням умов воєнного стану.

Також, при призначенні обвинуваченому покарання суд враховує ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, яке згідно ст.12 КК України є особливо тяжким злочином, вчиненим умисно, в період дії воєнного стану, що свідчить про підвищену суспільну небезпечність злочину, дані про особу обвинуваченого ОСОБА_3 , який раніше не судимий, згідно довідки №2319 від 09.11.2023 на обліку в КНП «Херсонський міський психіатричний центр» на психіатричному обліку не перебуває, згідно відповіді КНП «Херсонський обласний заклад з надання психіатричної допомоги Херсонської обласної ради №861 від 08.11.2023 на диспансерному обліку у Наркологічному центрі КНП «ХОРНПД№ ХОР не перебуває.

Виходячи з наведеного, суд прийшов до висновку, що ОСОБА_3 слід обрати покарання, достатнє і необхідне для його виправлення та попередження скоєння ним нових кримінальних правопорушень, в межах санкції ч.7 ст.111-1 КК України, у виді позбавлення волі, з позбавленням права обіймати посади пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій в органах влади, установах, підприємствах та організаціях незалежно від форми власності, та у відповідності до ч.2 ст. 59 КК України з конфіскацією всього належного йому майна, оскільки суд, застосовуючи принцип індивідуалізації покарання, переконаний, що таке покарання є необхідним і достатнім для його виправлення, попередження нових злочинів.

Речові докази у кримінальному провадженні відсутні.

Цивільний позов у кримінальному провадженні не заявлено.

Процесуальні витрати по справі відсутні.

Запобіжний захід щодо обвинуваченого не обирався, прокурор з клопотанням про обрання запобіжного заходу обвинуваченій до суду не звертався.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 323, 368, 373-374,395 КПК України, ст. ст. 12, 50, 65, 111-1 КК України, суд,-

УХВАЛИВ:

ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч.7 ст.111-1 КК України, та призначити йому покарання у виді позбавлення волі на строк 13 (тринадцять) років з позбавленням права обіймати посади пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій в органах влади, установах, підприємствах та організаціях незалежно від форми власності строком на 11 (одинадцять) років, з конфіскацією всього належного йому майна.

Строк відбування основного покарання рахувати з моменту фактичного затримання після набрання вироком суду законної сили.

Строк додаткового покарання у виді позбавлення права обіймати посади пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій в органах влади, установах, підприємствах та організаціях незалежно від форми власності обчислювати з моменту відбуття основного покарання.

Вирок може бути оскаржений шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його оголошення учасниками процесу до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області.

Вирок суду першої інстанції, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, вважається, що вирок не набрав законної сили.

Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку суду. Копію вироку негайно після його проголошення вручити прокурору та захиснику обвинуваченого.

Інформацію про ухвалений вирок, опублікувати у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті суду.

Суддя Ужгородського міськрайонного

суду Закарпатської області ОСОБА_1