Єдиний державний реєстр судових рішень
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 серпня 2024 року Справа № 280/5876/24 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Богатинського Б.В. розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі - відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач 2), в якій позивач просить суд:
Визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області у не зарахуванні до загального розміру середньої заробітної плати для обчислення пенсії заробітків за період з грудня 2003 року по березень 2007 року відповідно до довідки № 1160 від 04.03.2019 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області зарахувати до загального розміру середньої заробітної плати для обчислення пенсії заробітки за період з грудня 2003 року по березень 2007 року відповідно до довідки № 1160 від 04.03.2019 року ОСОБА_1 .
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області судовий збір у розмірі 605,60 грн на користь ОСОБА_1 .
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області судовий збір у розмірі 605,60 грн на користь ОСОБА_1 .
Позивачем сплачений судовий збір у розмірі 1211, 20 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки заробітну плату згідно архівної довідки № 1160 від 04.03.2019 враховано в розрахунок заробітку з 01.04.2019 згідно заяви про перерахунок пенсії від 10.04.2019. З вищенаведеною підставою позивач не згоден, оскільки у довідці форми ОК-5 відсутні відомості про заробітні плати за період з лютого 2004 року по березень 2007 року включно. На думку позивача заробітки, зазначені у довідці № 1160 від 04.03.2019 не були враховані відповідачем до загального розміру середньої заробітної плати для обрахування пенсії. Дії відповідача 2 є такими, що порушують право позивача на пенсійне забезпечення у належному розмірі, у зв`язку з чим позивач звернувся до суду за відновленням свого порушеного права оскільки має право на врахування всіх заробітків відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV). Просить позов задовольнити.
Ухвалою суду від 01 липня 2024 року відкрито провадження у справі, призначено справу до судового розгляду по суті за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
Відповідач 2 надав 10 липня 2024 року до суду відзив на позовну заяву, Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області вважає, що позовні вимоги не можуть бути задоволені з наступних підстав. За результатом розгляду документів позивача, які були надані ним для перерахунку, було прийняте рішення № 971090163194 від 07.06.2024 про відмову у перерахунку пенсії, так як було встановлено, що всі періоди роботи згідно трудової книжки Серія НОМЕР_1 та архівної довідки від 11.02.2020 № 1160 вже враховано в розрахунок заробітку з 01.04.2019 згідно заяви позивача про перерахунок пенсії від 10.04.2019. Відповідач 2 просить суд відмовити в задоволенні позовної заяви у повному обсязі.
16 липня 2024 року до суду надійшов відзив на позовну заяву відповідача 1. Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області позовні вимоги не визнає, вважає їх необґрунтованими та безпідставними, та просить суд відмовити в їх задоволенні повністю, виходячи з наступного. Розглянувши документи, які були надані позивачем для перерахунку пенсії, встановлено, що всі періоди роботи згідно трудової книжки серія НОМЕР_2 та архівної довідки від 11.02.2020 № 69 враховано до страхового стажу. Заробітну плату згідно архівної довідки від 04.03.2019 № 1160 враховано в розрахунок заробітку з 01.04.2019 згідно заяви про перерахунок пенсії від 10.04.2019. Дії органів Пенсійного фонду України є правомірними та відповідають чинному законодавству України, а вимоги позивача є такими, які не підлягають до задоволення.
На підставі матеріалів справи, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 , з 03.01.2015 отримує пенсію за віком, призначену на пільгових умовах відповідно до пункту «б» статті 13 Закону України від 01.11.1991 № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення та пункту 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV.
Позивач 03.06.2024 звернувся із заявою щодо перерахунку пенсії та просив врахувати період трудового стажу з грудня 2003 року по березень 2007 року та заробітки за період з грудня 2003 року по березень 2007 року відповідно до довідки № 1160 від 04.03.2019.
За принципом екстериторіальності, звернення позивача розглянуте Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області.
За результатами розгляду вищевказаної заяви, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області прийнято рішення від 07.06.2024 № 971090163194 про відмову у перерахунку пенсії. Розглянувши документи, які були надані для перерахунку пенсії, встановлено, що всі періоди роботи згідно трудової книжки серія НОМЕР_2 та архівної довідки від 11.02.2020 № 69 враховано до страхового стажу. Заробітну плату згідно архівної довідки від 04.03.2019 № 1160 враховано в розрахунок заробітку з 01.04.2019 згідно заяви про перерахунок пенсії від 10.04.2019.
Вважаючи протиправними дії відповідача 2, які полягають у не зарахуванні до загального розміру середньої заробітної плати для обчислення пенсії заробітків за період з грудня 2003 року по березень 2007 року відповідно до довідки № 1160 від 04.03.2019, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV (далі - Закон №1058-IV):
застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування (абзац п`ятий);
персоніфікований облік у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік) - організація та ведення обліку відомостей про застраховану особу, що здійснюється відповідно до законодавства і використовується в системі загальнообов`язкового державного соціального страхування в установленому законодавством порядку (абзац двадцять п`ятий).
Також, відповідно до статті 1 Закону №1058-IV страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Страхувальники - це роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
За змістом статті 20 Закону №1058-IV, страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.
Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
У відповідності до вимог частини другої статті 40 Закону № 1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn ); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується при обчисленні пенсії, визначається за формулою: Кз = Зв : Зс, де: Кз - коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи; Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу); Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), а в разі одноразової сплати єдиного внеску відповідно до частини п`ятої статті 10 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" - за місяць, в якому укладено договір про добровільну участь.
Сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), визначається за формулою: Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу); З - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої фактично сплачено страхові внески згідно з цим Законом за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу). У разі якщо сума страхових внесків, сплачена виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), для обчислення пенсії враховується розмір мінімальної заробітної плати. У разі якщо сума страхових внесків визначена платником та/або застрахованою особою, яка є працівником та гіг-спеціалістом резидента Дія Сіті відповідно до Закону України "Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні", і сплачена виходячи з суми, що є більшою за розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), але меншою за фактичну суму заробітної плати (доходу) застрахованої особи, для обчислення пенсії враховується лише та частина суми заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої фактично сплачено страхові внески згідно з цим Законом за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу); Зд - сума заробітної плати (доходу) або з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, застрахованої особи, розрахована виходячи із передбаченої частиною третьою статті 24 цього Закону доплати, за місяць, за який визначається коефіцієнт заробітної плати (доходу) або з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, і яка визначається за формулою: Зд=Д/Тх100%, де: Д - сума доплати, здійснена відповідно до частини третьої статті 24 цього Закону, або додаткових сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати; Т - розмір страхового внеску до солідарної системи у відповідному місяці.
У разі відсутності на момент призначення пенсії даних про щомісячну середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за попередні місяці для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) враховується щомісячна середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за наявний попередній місяць з наступним перерахунком коефіцієнта заробітної плати (доходу) після отримання даних про щомісячну середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за місяць (місяці), що передує зверненню за призначенням пенсії.
Згідно ст.62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII (далі - Закон № 1788-XII) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 "Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній" № 637 від 12.08.1993 року, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. Пунктом трудової книжки або відповідних записів у ній у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Згідно з матеріалами пенсійної справи позивача, які надані відповідачем 1 до страхового стажу, судом встановлено, що позивачу зараховані періоди роботи та заробітки у ЗАО «Центродорстрой-Автобаза № 4» у м. москва за період з грудня 2003 року по березень 2007 року відповідно до довідки № 1160 від 04.03.2019.
Враховуючи зазначене та дослідивши матеріали пенсійної справи, суд не погоджується з твердженням позивача, що відповідачами не зараховано заробітки за період з грудня 2003 року по березень 2007 року відповідно до довідки № 1160 від 04.03.2019, оскільки, відповідачем враховано заробітну плату за такий період, про що зазначено і в рішенні Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 07.06.2024 № 971090163194.
Доводи позивача зводяться до того, що у довідці форми ОК-5 відсутні відомості про заробітні плати за період з лютого 2004 року по березень 2007 року включно.
Оцінюючи такі доводи позивача, суд враховує таке.
Функції, права та обов`язки Пенсійного фонду України та його територіальних органів з питань збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування чітко визначені статтями 12-1, 13-1, 14-1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 08 липня 2010 року № 2464-VI (далі - Закон № 2464-VI).
Відповідно до статті 1 Закону № 2464-VI державний реєстр загальнообов`язкового державного соціального страхування (надалі - Державний реєстр) - організаційно-технічна система, призначена для накопичення, зберігання та використання інформації про збір та ведення обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, його платників та застрахованих осіб, що складається з реєстру страхувальників та реєстру застрахованих осіб
Відповідно до Закону № 2464-VI Пенсійний фонд України формує та веде реєстр застрахованих осіб Державного реєстру за відомостями відповідно до яких, обчислюється страховий стаж, призначаються пенсійні та страхові виплати.
Згідно із пунктом 2 розділу IV Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18.06.2014 року №10-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.04.2018 року №476/31928 (далі - Положення №10-1), в реєстрі міститься, зокрема, персоніфіковані відомості про застрахованих осіб та інформація про нарахування страхових внесків за застрахованих осіб, що подається страхувальниками.
Відповідно до пункту 3 розділу IV Положення №10-1 відомості до Реєстру застрахованих осіб (далі - РЗО), зміни, уточнення до них вносяться в електронній формі в автоматичному режимі на підставі: звітності, що подається страхувальниками до Пенсійного фонду України.
З аналізу наведених вище норм встановлено, що обов`язок щодо своєчасного та в повному обсязі нарахування, обчислення і сплати єдиного соціального внеску, ведення обліку виплат (доходу) застрахованої особи та нарахування єдиного внеску за кожним календарним місяцем і календарним роком покладено на платника єдиного внеску - підприємство-страхувальника, а контролюючі функції на органи Пенсійного фонду України.
Відповідно до пунктів 3-4 частини IV Положення №10-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27.03.2018 року №8-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.04.2018 року за №476/31928), відомості до Реєстру застрахованих осіб, зміни, уточнення до них вносяться в електронній формі в автоматичному режимі, зокрема на підставі звітності, що подається страхувальниками до Пенсійного фонду України.
Таким чином, оскільки відсутні відомості щодо сплати страхових внесків з заробітків отриманих позивачем на території росії, суми заробітних плат не відображені у Реєстрі застрахованих осіб ДРЗДСС (форма ОК-5).
При цьому, суд повторно звертає увагу позивача, що заробітки за період з грудня 2003 року по березень 2007 року відповідно до довідки № 1160 від 04.03.2019 зараховано в розрахунок заробітку позивача для обчислення пенсії.
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За наведеного вище, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві вимоги позивача задоволенню не підлягають.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.
Судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись ст.ст. 139, 241-246, 255, 262 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, - відмовити.
Розподіл судових витрат не здійснюється.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 КАС України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в порядок та строки, передбачені ст.ст. 295, 297 КАС України. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Третього апеляційного адміністративного суду.
Повне найменування сторін та інших учасників справи:
Позивач ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_3 ),
Відповідач 1 - Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул.Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000; код ЄДРПОУ 21366538),
Відповідач 2 Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (просп.Соборний, буд.158-б, м.Запоріжжя, 69057; код ЄДРПОУ 20490012).
Повне судове рішення складено 07.08.2024.
Суддя Б.В. Богатинський