Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 487/6365/24
Провадження № 2/487/2534/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29.07.2024 суддя Заводського районного суду м. МиколаєваЛагода А.А., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 про встановлення факту дублювання адреси об`єкта нерухомого майна домоволодіння, -
ВСТАНОВИВ:
24.07.2024 позивач звернувся до суду з вказаною позовною заявою. Просить суд встановити факт дублювання адреси АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 за часткою майна, яка належить ОСОБА_2 .
В обґрунтування заяви ОСОБА_1 зазначила, що є власником 10/100 частини домоволодіння з господарськими будівлями та спорудами на підставі договору купівлі-продажу від 14.07.1987, зареєстрованого МБТІ 23.07.1987 за р.№2621 (продавець ОСОБА_7 ). попередній власник придбав цю частку в 1978 у ОСОБА_8 , бабусі відповідачки ОСОБА_2 . ОСОБА_8 продала 10/100 часток з 25/100 часток, на які вона мала свідоцтво про право особистої власності від 30.03.1971. за інвентарною справою МБТІ на домоволодіння АДРЕСА_2 , 03.09.1985 ОСОБА_8 пише заяву на виклик техніка для видачі довідки-характеристики для дарування будинку, домоволодіння проходить інвентаризацію та всі співвласники отримують технічні паспорти, зокрема, є ОСОБА_9 (нині прізвище ОСОБА_10 ). Тобто ОСОБА_8 подарувала будинок своїй онуці ОСОБА_2 , яка вказувала слідчому у кримінальній справі щодо підробки документів ОСОБА_11 при оформленні рішення №358 «Про зміну ідеальних часток в домоволодінні» (кримінальне провадження №12016150030001681). В 1986 помирає ОСОБА_8 та спадщину від неї у розмірі 15/100 часток приймає її дочка ОСОБА_11 . Домоволодіння складається з трьох кам`яних житлових будинків: літ.А площею 44,10кв.м., літ.В площею 29,60кв.м., літ.Г площею 20,20кв.м., та прилеглими вбиральнями. Кухнею, тамбуром, навісом та спорудами. 08.08.1955 рішенням ВК ММР народних депутатів трудящих №1291 «Про результати обміру земель з будівництва кварталу №201 м. Миколаєва» затверджено за землекористувачами 14953кв.м. земельної площі, у тому числі за домоволодінням будинку АДРЕСА_2 земельної площі у розмірі 1444кв.м. З оформленням ОСОБА_11 по АДРЕСА_2 самовільного будівництва ВК Заводської районної ради народних депутатів м. Миколаєва було прийнято рішення №358 «Про зміну ідеальних часток в домоволодінні». 30.11.1992 було видано свідоцтво про право особистої власності на домоволодіння, замість договору купівлі-продажу від 14.07.1987. За цим свідоцтвом ОСОБА_1 є власником 11/100 частини домоволодіння АДРЕСА_2 . 30.11.1992 ВК ММР народних депутатів трудящих, згідно рішення №358 від 20.11.1992, були зроблені свідоцтва про право особистої власності на домоволодіння: ОСОБА_11 (41/100 частин домоволодіння), ОСОБА_12 (15/100 частин домоволодіння), ОСОБА_13 (14/100 частин домоволодіння), ОСОБА_14 (19/100 частин домоволодіння), ОСОБА_15 (11/100 частин домоволодіння). Іншими співвласниками на теперішній час є ОСОБА_4 , ОСОБА_16 , ОСОБА_5 , ОСОБА_2 З 1981 з`являється адреса АДРЕСА_1 , яка утворилась внаслідок розподілу будинку літ.В за адресою: АДРЕСА_2 та вказана адреса рахується за часткою майна, яка належить ОСОБА_2 . На той час частина будинку літ.В належала ОСОБА_7 , а друга частина належала ОСОБА_8 . Дане майно зареєстровано повторно і за адресою: АДРЕСА_2 за ОСОБА_2 . За адресою: АДРЕСА_2 в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно зареєстровано право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, загальною площею 1448кв.м., житловою площею 342кв.м. Заявник зазначив, що враховуючи положенням п.52 Порядку присвоєння адрес об`єктам будівництва, об`єктам нерухомого майна, що затверджений Постановою КМУ від 07.07.2021 № 690, єдиним органом, уповноваженим на зміну адреси об`єкта нерухомого майна у разі її дублювання є суд.
Відповідно до пункту 1 частини другої статті 186 ЦПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо: заява не підлягає розгляду в судах у порядку цивільного судочинства.
При вирішенні питання про можливість відкриття провадження у справі, суддя дійшов висновку про необхідність відмовити у відкритті провадження, з огляду на таке.
Відповідно до частини першої статті 19 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.
Оскільки чинним законодавством передбачено позасудове встановлення певних фактів, що мають юридичне значення, то суддя, приймаючи заяву, повинен перевірити, чи може взагалі ця заява розглядатися в судовому порядку і чи не віднесено її розгляд до повноважень іншого органу.
Судом встановлено, що порядок зміни адреси об`єкту нерухомого майна здійснюється відповідно до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Порядку присвоєння адрес об`єктам будівництва, об`єктам нерухомого майна, затвердженого Постановою КМУ від 07.07.2021 № 690.
Так, відповідно до статті 3 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»: відносини у сфері містобудівної діяльності регулюються Конституцією України, Цивільним, Господарським і Земельним кодексами України, цим Законом, законами України «Про Генеральну схему планування території України», «Про основи містобудування», «Про архітектурну діяльність», «Про комплексну реконструкцію кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду», «Про землеустрій», іншими нормативно-правовими актами.
Згідно з частиною 2 статті 4 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», суб`єктами містобудування є органи виконавчої влади, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи.
Відповідно до статті 6 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»: управління у сфері містобудівної діяльності здійснюється Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, органами державного архітектурно-будівельного контролю, іншими уповноваженими органами містобудування та архітектури, місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування.
До уповноважених органів містобудування та архітектури належать органи, визначені у статті 13 Закону України "Про архітектурну діяльність".
До органів державного архітектурно-будівельного контролю належать:
1) структурні підрозділи з питань державного архітектурно-будівельного контролю Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій;
2) виконавчі органи з питань державного архітектурно-будівельного контролю сільських, селищних, міських рад.
Органом державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.
Примірне положення про органи державного архітектурно-будівельного контролю затверджується Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до статті 26-3 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»: адресою об`єкта нерухомого майна (далі-адреса) є унікальна структурована сукупність реквізитів, що використовуються для ідентифікації об`єкта та визначення місця його розташування на місцевості.
Порядок присвоєння адрес об`єктів нерухомого майна затверджується Кабінетом Міністрів України. Порядок не може передбачати обов`язок фізичних та юридичних осіб щодо отримання будь-яких дозволів, погоджень або інших документів дозвільного характеру, а також повноважень державних органів, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових осіб, підприємств, установ, організацій, утворених такими органами, видавати зазначені документи. Адреса присвоюється об`єктам будівництва, будинкам, будівлям, спорудам, квартирам, гаражним боксам, машиномісцям, іншим житловим та нежитловим приміщенням, які є самостійними об`єктами нерухомого майна.
Адреса (крім реквізиту, визначеного пунктом 10 частини четвертої цієї статті) присвоюється, змінюється, коригується, анулюється:
- виконавчим органом сільської, селищної, міської ради - у разі, якщо об`єкт знаходиться у межах території, на яку поширюються повноваження сільської, селищної, міської ради;
- місцевою державною адміністрацією - у разі, якщо об`єкт знаходиться у межах території, на яку не поширюються повноваження сільської, селищної, міської ради, а також у разі неприйняття органом з присвоєння адреси рішення про присвоєння, зміну, коригування, анулювання адреси у строк, визначений цією статтею.
У містах з районним поділом за рішенням міських рад повноваження щодо присвоєння, зміни, коригування, анулювання адрес можуть делегуватися виконавчим органам районних в місті рад.
Виконавчий орган сільської, селищної, міської та районної у місті ради, місцева державна адміністрація або районна у місті Києві державна адміністрація (далі - орган з присвоєння адреси) протягом п`яти робочих днів з дня отримання повідомлення про необхідність присвоєння адреси об`єкту нового будівництва, визначеного частиною дев`ятою статті 36 та частиною третьою статті 37 цього Закону:1) приймає рішення про присвоєння адреси, що повинно містити відомості про ідентифікатор об`єкта будівництва; 2) оприлюднює рішення про присвоєння адреси на своєму офіційному веб-сайті (у разі наявності); 3) вносить інформацію про присвоєння адреси (у тому числі копію рішення про присвоєння адреси) до Реєстру будівельної діяльності. Адреса вважається присвоєною з дня внесення до Реєстру будівельної діяльності інформації про її присвоєння.
У разі якщо після присвоєння адреси відбулося коригування проектної документації, що може вплинути на визначення адреси об`єкта нового будівництва (зміна місця розташування об`єкта, головного входу, зміна кількості об`єктів тощо), замовник у повідомленні про такі зміни зазначає про необхідність коригування (зміни, присвоєння, анулювання) адреси згідно з частиною шостою статті 36 та частиною сьомою статті 37 цього Закону.
Орган з присвоєння адреси протягом п`яти робочих днів з дня отримання повідомлення, визначеного частиною шостою статті 36 та частиною сьомою статті 37 цього Закону:1) приймає рішення про коригування адреси, що повинно містити відомості про раніше присвоєну адресу та ідентифікатор об`єкта будівництва; 2) оприлюднює рішення про коригування адреси на своєму офіційному веб-сайті (у разі наявності); 3) вносить інформацію про коригування адреси (у тому числі копію рішення про коригування адреси) до Реєстру будівельної діяльності. Адреса вважається зміненою, присвоєною, анульованою з дня внесення до Реєстру будівельної діяльності інформації про її коригування. Рішення про коригування адреси доводиться до відома заявника в порядку, визначеному статтею 26-1 цього Закону, у день внесення інформації про коригування адреси до Реєстру будівельної діяльності.
Аналіз вище законодавчих положень дає підстави для висновку про те, що вирішення питання про присвоєння об`єкту нерухомого майна поштової адреси чи зміни адреси належить до повноважень виконавчого органу сільської, селищної, міської ради.
Аналогічний висновок міститься у постанові Верховного Суду від 22.01..2019 у справі №441/1625/15-а.
Із позовної заяви та поданих документів не вбачається, що ОСОБА_1 зверталась до Виконавчого комітету Миколаївської міської ради із заявою, в якій просила у зв`язку із подвоєнням адреси упорядкувати адресу житлового будинку з господарськими будівлями, що належать заявнику, шляхом коригування або зміни адреси.
До того ж, п.52 Порядку присвоєння адрес об`єктам будівництва, об`єктам нерухомого майна, затвердженого Постановою КМУ від 07.07.2021 № 690, який передбачав, що у разі виявлення дублювання номерів об`єктів нерухомого майна, один чи більше з яких не є об`єктами державної чи комунальної власності та не підпадають під випадки, зазначені у пункті 50 цього Порядку, зміна, коригування адреси здійснюються на підставі рішення суду, виключено на підставі постанови КМУ№ 785 від 05.07.2024.
З огляду на зміст викладеної норми, суд зазначає, що у судовому порядку не може бути розглянуто питання щодо встановлення факту дублювання адреси в порядку цивільного судочинства.
Більше того, з матеріалів справи не вбачається, що обставина дублювання адреси Виконавчим комітетом Миколаївської міської ради ставиться під сумнів.
Вивчивши матеріали цивільної справи, суд вважає, що позовна заява про встановлення факту дублювання адреси, не підлягає розгляду в судах у порядку цивільного судочинства.
На підставівикладеного,керуючись статтями47,55,186,258,260,261ЦПК України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Відмовити у відкритті провадження у цивільній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 про встановлення факту дублювання адреси об`єкта нерухомого майна домоволодіння.
Заяву з додатками повернути заявнику відповідно до частини 3 статті 186 ЦПК України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею відповідно до частини 2 статті 261 ЦПК України.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня складання повної ухвали.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали.
Суддя А.А. Лагода