Рішення № 120575690, 24.07.2024, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.07.2024
Номер справи
260/3408/24
Номер документу
120575690
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

24 липня 2024 року м. Ужгород№ 260/3408/24 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гаврилка С.Є., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

14 травня 2024 року до Закарпатського окружного адміністративного суду звернувся з позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), яким просить суд: "1. Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невидання позивачу нового грошового атестату та довідки про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням (надбавок, доплат, підвищень) та премії (за 24 місяці військової служби перед звільненням) для обчислення пенсії відповідно до ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та абзацу восьмого пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393 (зі змінами) із зазначенням індексації грошового забезпечення за 2016 - 2018 років; 2. Зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_2 видати ОСОБА_1 новий грошовий атестат та довідку про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням (усіх надбавок, доплат, підвищень) та премії (за 24 місяці військової служби перед звільненням) для обчислення пенсії відповідно до ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та абзацу восьмого пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393 (зі змінами) із зазначенням індексації грошового забезпечення за період 01.01.2016 - 26.12.2018, які скерувати до Головного управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області для здійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 27 грудня 2018 року.".

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 15 травня 2024 року було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в даній адміністративній справі.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач вважає протиправним те, що відповідач не видає йому нового грошового атестата та довідки про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення із зазначенням індексації грошового забезпечення, яка йому була нарахована та виплачена на виконання судових рішень, а відтак вважаючи такі дії відповідача протиправними, він звернувся з позовом до суду.

Від відповідача, до суду надійшов відзив, у якому відповідач не погодився із позовними вимогами з тих підстав, що вважає, що індексація грошового забезпечення не відноситься до жодного із видів грошового забезпечення, відтак не може бути включена ні в грошового атестату, ні до довідки про додаткові види грошового забезпечення. У задоволенні позову відповідач просить відмовити.

Відповідно до статті 229 частини 4 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до статті 4 частини 1 пункту 10 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Розглянувши подані сторонами докази, (заслухавши сторони та їх представників) всебічно і повно оцінивши всі фактичні обставини (факти), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 27 квітня 2021 року у справі № 260/564/21 позов ОСОБА_1 задоволено частково, визнано протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо нездійснення нарахування та виплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01 січня 2016 року по 26 грудня 2018 року. Зобов`язано ІНФОРМАЦІЯ_4 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по 26 грудня 2018 року (а.с.а.с. 14-17).

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 30 вересня 2021 року апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 залишено без задоволення, а рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 27 квітня 2021 року, що ухвалене в адміністративній справі № 260/564/21 без змін.

Як вбачається із КП "Діловодство спеціалізованого суду" постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 30 вересня 2021 року додаткове рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 13 травня 2021 року в адміністративній справі № 260/564/21 змінено, а саме замінено в абзаці другому резолютивної частини додаткового рішення цифру "3200 (три тисячі двісті)" на цифру "2000 (дві тисячі)".

Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 18 лютого 2022 року у справі №260/7492/21 адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо здійснення нарахування та виплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з січня 2016 року по лютий 2018 року із застосуванням базового місяця серпня 2014 року. Зобов`язано ІНФОРМАЦІЯ_2 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018, із застосуванням базового місяця січня 2008 року та в порядку, передбаченому Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" і Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб, відповідно до п. 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №44 від 15.01.2004. Визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не здійснення нарахування індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з березня 2018 по грудень 2018 року, відповідно до вимог п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078. Зобов`язано ІНФОРМАЦІЯ_2 здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з березня 2018 року по грудень 2018 року, відповідно до вимог п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до п. 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 44 від 15.01.2004. Зобов`язано ІНФОРМАЦІЯ_2 здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 компенсації втрат доходів у зв`язку з порушенням термінів виплати індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по день її фактичної виплати, відповідно до Закону України від 19 жовтня 2000 року №2050-ІІІ "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" та "Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року № 159. В решті позовних вимог відмовлено. Стягнуто з бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 3500 гривень 00 коп. витрат на професійну правничу допомогу (а.с.а.с. 18-23).

Як вбачається із КП "Діловодство спеціалізованого суду" 04 квітня 2023 року Восьмий апеляційний адміністративний суд апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 задовольнив частково. Рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 18 лютого 2022 року у справі № 260/7492/21 скасував в частині визнання протиправними дій та зобов`язання ІНФОРМАЦІЯ_1 здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01 березня 2018 року по 26 грудня 2018 року відповідно до вимог п. 5 Порядку № 1078, із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до п. 2 Порядку № 44 та прийняти в цій частині нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 в цій частині відмовлено повністю. В решті рішення суду першої інстанції залишено без змін.

11 квітня 2024 року ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_3 із заявою що видання ОСОБА_1 нового грошового атестату та довідки про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення ОСОБА_1 (усіх надбавок, доплат, підвищень) та премії (за 24 місяці військової служби перед звільненням) для обчислення пенсії відповідно до статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та пункту 7 абзацу 8 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393 (зі змінами) із зазначенням індексації грошового забезпечення за період 01 січня 2016 року 26 грудня 2018 року, які скерувати до Головного управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області для здійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 27 грудня 2018 року (а.с.а.с. 24, 25).

Проте, листом від 23 квітня 2024 року № 812/3465 у задоволенні заяви щодо видання нового грошового атестату та довідки позивачу було відмовлено (а.с. 26).

Позивач, вважаючи бездіяльність відповідача щодо невидачі нового грошового атестату та довідки із зазначенням у них індексації грошового забезпечення, протиправними, звернувся до суду для захисту своїх прав.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та аргументам учасників справи, суд керується таким.

На підставі статті 9 частини 1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі по тексту Закон України № 2011-ХІІ) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Відповідно до частини 2 вказаної статті до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Статтею 9 частиною 3 Закону України № 2011-ХІІ передбачено, що грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Відповідно до пункту 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007 (далі по тексту - Порядок №3-1), заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом (2262-12), подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи, зокрема, Міністерства оборони України.

Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ (далі по тексту Закон України № 2262-ХІІ), затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 (далі по тексту - Порядок № 45).

Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Статтею 51 частинами 2, 3 Закону України № 2262-ХІІ визначено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до правового висновку, викладеного у постановах Верховного Суду від 30.09.2019 у справі №750/9785/16-а, від 20.11.2019 у справі №127/6228/16-а та від 31.03.2021 у справі №428/11102/16-а, індексація має спеціальний статус виплати з боку держави у формі відшкодування знецінення грошових доходів громадян, зокрема, пенсії, стипендії; оплати праці (грошового забезпечення), які мають систематичний характер, а тому індексація є невід`ємною складовою частиною сум, для розрахунку пенсії військовослужбовцям. Ураховуючи, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист.

Як встановив суд, відповідачем не включено відомостей про індексацію грошового забезпечення до грошового атестату позивача та не надала за його заявою довідки про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії відповідно до статті 43 Закону України № 2262-ХІІ та пункту 7 абзацу 8 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 (зі змінами) із зазначенням індексації грошового забезпечення.

При цьому суд ураховує, що позивач має право на індексацію грошового забезпечення, що встановлено судовими рішеннями у справах №260/564/21 та 260/7492/21.

З огляду на наведене, відповідач протиправно не включив до грошового атестату позивача та довідки про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії індексацію грошового забезпечення, оскільки індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.

З метою повного та ефективного захисту права позивача суд зобов`язує відповідача видати грошовий атестат та довідку про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення позивачу (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії відповідно до статті 43 Закону України № 2262-ХІІ та пункту 7 абзацу 8 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 (зі змінами) із зазначенням індексації грошового забезпечення, з метою скерування до Головного управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області для здійснення перерахунку та виплати пенсії.

Відтак, позов підлягає задоволенню повністю.

Відповідно до статті 77 частини 1 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.

З огляду на вищевказане, враховуючи обставини встановлені судом, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 242-246 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ),про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не видання нового грошового атестату та довідки про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення ОСОБА_1 (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії відповідно до статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та пункту 7 абзацу 8 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 (зі змінами) із зазначенням індексації грошового забезпечення.

Зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_2 видати грошовий атестат та довідку про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення ОСОБА_1 (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії відповідно до статі 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та пункту 7 абзацу 8 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 (зі змінами) із зазначенням індексації грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по 26 грудня 2018 року, з метою скерування до Головного управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області для здійснення перерахунку та виплати пенсії, з 27 грудня 2018 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

СуддяС.Є. Гаврилко