Рішення № 12056970, 19.10.2010, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
19.10.2010
Номер справи
13/1468-10
Номер документу
12056970
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"19" жовтня 2010 р.Справа № 13/1468-10 за позовом                               Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області м.

Хмельницький

до                     Вищого професійного училища № 36 с. Балин Дунаєвецького

району

про стягнення суми 97781,70 грн. шкоди

Суддя Матущак О.І.

За участю представників сторін:

позивача: Сліпчук О.П. по довіреності б/н від 28.04.2010р.

відповідача: Осипчук М.Я. - директор

Рішення приймається 19.10.2010 р., оскільки в судовому засіданні 18.10.2010 р. оголошувалася перерва.

Позивач у позові просить господарський суд прийняти рішення, яким стягнути з відповідача в дохід держави суму 97781,70 грн. шкоди заподіяної навколишньому природному середовищу внаслідок самовільного водокористування без наявності відповідного дозволу, чим порушено вимоги Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”.

Представник позивача в судовому засіданні наполягав на задоволенні позовних вимог у повному об’ємі.

Відповідач у відзиві на позов від 03.09.2010 р. заперечував щодо позовних вимог з посиланням на те, що частково водозабір на протязі 2009 р. здійснювався з резервних свердловин.

Директор відповідача в судовому засіданні повідомив про те, що відповідач частково отримував воду в іншого суб’єкта господарювання згідно договору на постачання води № 1 від 10.01.2010 р., а також подав належний розрахунок використаної води із зазначенням джерел її використання.

В судових засіданнях, як відбулися 18 та 19.10.2010 р., директором відповідача також подано листи –пояснення, згідно яких, вважає довідку, видану під час проведення інспектором позивача перевірки і яка стала підставою нарахування шкоди помилковою, виданою швидкоруч без перевірки внесених до неї некомпетентним працівником відповідача даних.

Також у такому листі зазначив, що у фермерського господарська „Балинське ВПУ”, яке є самостійним суб’єктом господарювання та юридичною особою згідно названого вище договору та накладних купив за період з 07.11.2009 р. по 30.04.2010 р. 3287,3 м.куб., а з 01.05.2010 р. по 12.05.2010 р. 216,5 м. куб. Води, добутої з артезіанської свердловини. Решта ж води у об’ємі 57,6 м.куб. в період з 07.11.2009 р. по 30.04.2010 р. та 10,3 м.куб. за період з 01.05.2010 р. по 12.05.2010 р. видобуто з артезіанської свердловини, яка належить саме відповідачу.

Крім зазначеного вище, розглядом матеріалів справи господарським судом встановлено наступне.

Проведеною позивачем перевіркою встановлено факт водокористування відповідачем для забезпечення господарсько-побутових потреб за відсутності дозволу на спеціальне водокористування за період з 07.11.2009 р. по 12.05.2010 р. забрано без відповідного дозволу 3571,7 м.куб. води згідно довідки відповідача № 159 від 13.05.2010 р., про що складено відповідний акт перевірки № 100/08 від 13.05.2010 р.

Згідно розрахунку розміру відшкодування збитків, заподіяних державі при самовільному водокористуванні, склав суму 97781,1 грн. Підставою для обчислення шкоди стала Методика розрахунку відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення охорони законодавства про охорону та використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 20.07.2009 р. № 389 та зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 14.08.2009 р. за № 767/16783 (надалі Методики).

На підставі протоколу № 007815 від 13.05.2010 р. про адміністративне правопорушення, 18.05.2010 р. Державною екологічною інспекцією винесено постанову № 007789/08 про накладення адміністративного стягнення на директора вищого професійного училища № 36 Осипчука М.Я. у сумі 850 грн.

17.06.2010 р. позивачем в адресу відповідача було надіслано лист за вих. № 3506/03 з вимогою відшкодувати шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу у сумі 97781,70 грн., яка залишена останнім без відповіді та задоволення.

12.01.2009 р. та 10.01.2010 р. між ФГ „Балинське ВПУ” та ВПУ № 36 укладено два ідентичні договори на постачання води.

Згідно розділу 1 договорів, ФГ „Балинське ВПУ” зобов’язалося постачати, а ВПУ № 36 примати та оплачувати отриману по водопроводу воду по ціні 3.12 грн. за 1 м. куб протягом 2009 р. та 3.82 грн. за м. куб. протягом 2010 р.

На підставі рахунку № 10 від 21.12.2009 р. ФГ „Балинське ВПУ” протягом періоду з жовтня по грудень місяці 2009 р. поставило ВПУ № 36 води у об’ємі 1317 м.куб. води на суму 4109,04 грн., а згідно рахунків № 1 від 23.03.2010 р. за період з січня по березень 2010 р. –1168 м. куб. на суму 4461,76 грн., № 2 від 23.06.2010 р. за період з квітня по червень місяці 2010 р. –1231 м.куб. води на суму 4702,42 грн.

Вказані рахунки відповідачем оплачені у повному об’ємі згідно платіжних доручень № 604 від 23.12.2009 р. у сумі 4109,04 грн., № 134 від 24.03.2010 р. у сумі 4461,76 грн. та № 406 від 07.09.2010 р. у сумі 4702,42 грн.

Таким чином, враховуючи обґрунтування директора відповідача про обставини видачі довідки, яка стала підставою для нарахування а також подані ним докази купівлі води від іншого суб’єкта господарювання, господарським судом з урахуванням положень Методики із відповідними змінами в частині зміни ставок для обчислення шкоди, господарським судом проведено самостійно перерахунок.

Згідно такого перерахунку шкода завдана відповідачем внаслідок використання водних ресурсів без відповідного дозволу за період з 07.11.2009 р. по 30.04.2010 р. склала суму 1514,88 грн., а за період з 01.05.2010 р. по 12.05.2010 р. суму 445,56 грн. Загалом сума шкоди склала розмір 1960,36 грн.

Приймаючи рішення господарським судом враховується, що відповідно до ст. 20 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належать державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, а також за додержанням норм екологічної безпеки.

Забезпечення реалізації державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки на відповідній території згідно Положення про

Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19.12.2006 №548, зареєстровано у Міністерстві юстиції України 13 лютого 2007 року за №119/13386 „Про

затвердження Положення про Державне управління охорони навколишнього природного середовища в областях, містах Києві та Севастополі та Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі” покладено на Державну екологічну інспекцію.

Згідно з ч. 5 Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затверджено Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19.12.2006 №548 (із змінами) Інспекція вправі обстежувати в установленому порядку підприємства, установи і організації з метою перевірки додержання ними вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, виконувати в установленому порядку відбір проб, інструментально-лабораторні вимірювання показників складу та властивостей, у тому числі забруднюючих речовин на об'єктах, що обстежуються; перевіряти документи на право спеціального використання природних ресурсів (ліцензії, дозволи); складати акти перевірок і протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення у межах повноважень, визначених законом; подавати позови про відшкодування втрат і збитків, завданих унаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Відповідно до ст. 68 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України. Відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи винні у самовільному спеціальному використанні природних ресурсів. Підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні та фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, завдану внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

У відповідності до ст. 69 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Згідно ч. 2 ст. 48 Водного кодексу України, спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.

Відповідно до п. 9 ст. 44, ч. 1 ст. 49 вказаного кодексу, водокористувачі зобов’язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу. Спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу.

Згідно ст. ст. 110, 111 зазначеного кодексу, порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України.

Підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов’язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.

Дослідивши усі матеріали справи та давши їм правову оцінку в сукупності, враховуючи доводи та заперечення сторін, господарський суд приходить до висновку що позов заявлений обґрунтовано та підтверджений належними доказами в частині стягнення лише суми 1960,36 грн. шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу.

В решті суми 95821,34 грн. шкоди у позові належить відмовити, оскільки такий розмір не підтверджено належними доказами і спростовується поданими обґрунтуваннями та письмовими доказами відповідача.

Оскільки спір виник внаслідок неправильних дій відповідача на нього належить покласти обов’язки по оплаті державного мита та витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, пропорційно обгрунтовано заявленим та задоволеним позовним вимогам.

Керуючись ст. ст. 20, 68, 69 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, п. 9 ст. 44, ч. 2 ст. 48, ч. 1 ст. 49, ст. ст. 110, 111 Водного кодексу України, ст. ст. 44, 49, 82-84, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

В И Р І Ш И В :

Позов задовольнити частково.

Стягнути з Вищого професійного училища № 36 с. Балин, вул. Леніна, 1 Дунаєвецького району (ідентифікаційний код 26294370) на користь держави (одержувач коштів: УДК в Красилівському районі, р/р 33116331700298, код класифікації 24062100, код одержувача 23565526, МФО 815013, банк одержувача-ГУДКУ в Хмельницькій області) суму 1960,36 (одна тисяча дев’ятсот шістдесят гривень 36 коп.) заподіяної шкоди.

Видати наказ.

Стягнути з Вищого професійного училища № 36 с. Балин, вул. Леніна, 1 Дунаєвецького району (ідентифікаційний код 26294370) в дохід державного бюджету України (по коду бюд жетної класифікації 22090200, символ звітності 095 через відділення державного казначейства на рахунок 31112095700002 УДК м. Хмельницького, банк отримувача ГУ ДКУ у Хмельницькій області, код 23565225, МФО 815013) державне мито у розмірі 102,00 (сто дві гривні 00 коп.).

Видати наказ.

Стягнути з Вищого професійного училища № 36 с. Балин, вул. Леніна, 1 Дунаєвецького району (ідентифікаційний код 26294370) в дохід державного бюджету (на розрахунковий рахунок 31211264700002, МФО 815013 ГУ ДКУ у Хмельницькій області, ЄДРПОУ 23565225 УДК м. Хмельницький, код бюджетної класифікації 22050003) суму 236,00 (двісті тридцять шість гривень 00 коп.) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Видати наказ.

У решта сумі 95821,34 грн. позовних вимог у задоволенні відмовити.

Копії рішення надіслати в адреси позивача та відповідача.

Оскільки в судовому засіданні 19.10.2010 р. оголошувалась вступна та резолютивна частини, йог повний текст виготовлений та підписаний 21.10.2010 р.

                              Суддя                                                                      О.І. Матущак