Рішення № 12056307, 03.09.2010, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
03.09.2010
Номер справи
32/113
Номер документу
12056307
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА

01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 32/11303.09.10

За позовом Заступника прокурора Деснянського району м. Києва в інтересах держави в

особі Державної екологічної інспекції у місті Києві

до 1. Фізичної особи підприємця ОСОБА_1

2. Комунального підприємства «Київтранспарксервіс»Київської міської ради

Треті особи, які не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні Позивача:

1.Київське комунальне обєднання зеленого будівництва «Київзеленбуд»

2.Комунальне підприємство по утриманню зелених насаджень

Деснянського району м. Києва

про стягнення 61 200,00 грн.

Суддя Хрипун О.О.

Представники сторін:

Від Прокуратури Фединяк Н.Е. пом.прок., Одуденко А.В. пом.прок., Касьян А.О.

стажист.прок.

Від Позивача Ящук Р.М., Іванченко О.В. предст.

Від Відповідачів 1. ОСОБА_7 предст.

2. Станіславський А.Є. предст

Від Третіх осіб 1. Слободянюк О.О. предст.

2. не з'явилися

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Заступник прокурора Деснянського району м. Києва звернувся до Господарського суду міста Києва в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у місті Києві з позовом до Фізичної особи підприємця ОСОБА_1про стягнення збитків у сумі 61 200,00 грн., які спричинені самовільним знищенням газону лугового площею 0,36 га на земельній ділянці вздовж трамвайної лінії по вул. Милославській навпроти будинку № 25 у Деснянському районі м. Києва при облаштуванні автостоянки.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Відповідачем нанесені пошкодження зеленим насадженням, в результаті чого, були порушені вимоги законодавства щодо охорони навколишнього природного середовища.

Позивач письмових пояснень по суті спору не надав, повноважний представник Державної екологічної інспекції у місті Києві в судовому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги та наполягав на задоволенні позову.

Відповідач-1 позовні вимоги повністю заперечив, вказавши, що не вчиняв жодних дій, які б могли призвести до порушення норм природоохоронного законодавства при облаштуванні паркувального майданчика огорожею, МАФ для охорони та шлагбаумом за адресою: вул. Милославська, 25 (навпроти будинку). Крім того, Відповідач-1 стверджує, що Позивачем проведенні перевірки, за наслідками якої складено акт від 20.11.2009, було порушено порядок проведення перевірок.

Треті особи надали письмові пояснення по суті спору, витребувані ухвалами суду, проти задоволення позову не заперечували.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників учасників судового процесу, Господарський суд міста Києва

ВСТАНОВИВ:

Згідно з рішенням Київської міської Ради народних депутатів № 21 від 17.04.1994 «Про надання та вилучення земельних ділянок та погодження місця розташування обєктів», із змінами та доповненнями, внесеними рішенням Київської міської Ради народних депутатів № 41 від 12.01.1995 «Про внесення змін та доповнень до рішення Київської міської Ради народних депутатів», земельна ділянка навпроти будинку № 25 по вул. Милославській у Деснянському районі м. Києва становить частину земельної ділянки, наданої Комунальному підприємству «Київтранспарксервіс»в постійне користування для будівництва І черги трамвайної лінії швидкісного руху, СТО та обслуговуючих споруд з житлового масиву Вигурівщина-Троєщина до просп. Воззєднання.

Як зазначає Головне управління земельних ресурсів Київської міської ради (лист № 03-86/22459 від 27.07.2010; 06-34/23409 від 06.08.2010), державний акт на право постійного користування земельною ділянкою зареєстровано 06.06.1995 за № 62-4-00007.

Головним управлінням земельних ресурсів Київської міської ради 20.11.2009 під час проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства при використанні земельної ділянки за адресою: вул. Милославська, навпроти будинку № 25 у Деснянському районі м. Києва, встановлено, що на частині земельної ділянки площею близько 0,36 га Субєктом підприємницької діяльності фізичною особою ОСОБА_1 проводились будівельні роботи (підготовчі роботи по влаштуванню паркувального майданчика); документи, що посвідчують право власності або право користування земельною ділянкою, передбачені ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України, у Відповідача-1 відсутні.

Про проведення вказаної перевірки дотримання вимог земельного законодавства Головним управлінням земельних ресурсів Київської міської ради було складено відповідний акт № 1299/03.

Відповідно до пп. 4 п. а) ч. 1 ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування»до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження щодо прийняття рішень про організацію стоянок автомобільного транспорту, здійснення контролю за їх діяльністю відповідно до закону.

Розділом XVII рішенням Київської міської ради № 1051/1051 «Про Правила благоустрою міста Києва»від 25.12.2008 було затверджено Правила паркування транспортних засобів у м. Києві (далі Правила).

Підпунктом 17.3.1 Правил визначено, що платні місця для паркування транспортних засобів (майданчики для платного паркування) призначені для тимчасової стоянки транспортного засобу зі стягненням плати за паркування у відведених або спеціально обладнаних місцях без відповідальності за збереження транспортного засобу або з такою відповідальністю, якщо можливе оснащення місця для паркування транспортних засобів необхідним обладнанням. Організація та експлуатація місць платного паркування транспортних засобів здійснюється лише оператором або підприємствами, з якими оператор уклав відповідний договір.

Особливі умови користування земельними ділянками, на яких розташовані спеціально обладнані та відведені місця, полягають в розробці та погодженні в установленому цими Правилами порядку схем організації дорожнього руху, згідно з якими у оператора виникає право надання платних послуг паркування транспортних засобів та не потребує розроблення проектів відведення цих земельних ділянок. На таких земельних ділянках оператор не має права здійснювати будь-яку діяльність, окрім надання платних послуг з паркування транспортних засобів та обладнання таких місць, що полягає у запровадженні інноваційних технологій (сучасних систем паркування), нанесенні дорожньої розмітки, встановленні відповідних дорожніх знаків, огорожі та інших елементів благоустрою, у порядку визначеному цими Правилами (пп. 17.3.2 Правил).

Рішенням Київської міської ради від 26.06.2007 № 930/1591 «Про вдосконалення паркування автотранспорту в м. Києві»визначено Комунальне підприємство виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) «Київтранспарксервіс»єдиним оператором з паркування транспортних засобів, стягнення паркувального збору та виготовлення єдиних абонементних талонів з паркування автомобільного транспорту (пункт 3 вказаного рішення).

Розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 11.06.2001 № 1158 «Про затвердження Переліку платних місць паркування транспортних засобів у м. Києві»затверджено Перелік місць платного відстою транспортних засобів у м. Києві, відведених для експлуатації єдиним оператором, пунктом 90 до якого було включено земельну ділянку по вул. Милославській, 25 у Деснянському районі м. Києва.

19.10.2009 між Комунальним підприємством виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) «Київтранспарксервіс»та Фізичною особою підприємцем ОСОБА_1 укладено Договір № 148-Н про надання Відповідачем-2 Відповідачу-1 права на експлуатацію 30 фіксованих місць для паркування автотранспортних засобів за адресою: Деснянський район, вул. Милославська, 25 (навпроти будинку).

На виконання п. 2.1.2 зазначеного договору Відповідачем-2 було розроблено та погоджено з КП «Київдорсервіс», КП «Київавтодор», Головним управлінням транспорту виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) схему організації дорожнього руху щодо вказаного обєкту.

Згідно з п. 2.2.3 Договору Відповідач-1 зобовязався за власний рахунок здійснити заходи щодо облаштування обєкту та прилеглих до нього зелених зон парканом та іншими засобами (шлагбаумом, МАФ для охорони).

При цьому, суд зазначає, що умовами п. 1.3 Договору № 148-н від 19.10.2009 безпосередньо на Відповідача-1 покладено відповідальність за наявність необхідних дозволів на ведення власної господарської діяльності, повязаної з облаштуванням та експлуатацією обєкта.

Крім того, згідно з п. 2.2.1 Договору № 148-н від 19.10.2009 Відповідача-1 зобовязано здійснювати експлуатацію обєкту з 01.12.2009 відповідно до Правил паркування транспортних засобів у м. Києві, затверджених рішенням Київської міської ради від 25.12.2008 за № 1051/1051, за схемою організації дорожнього руху.

Відповідно до п. 17.4.5 Правил контроль за дотриманням вимог чинного законодавства, пов'язаного з паркуванням транспортних засобів (на тротуарах, зелених зонах, в зоні дії забороняючих дорожніх знаків, створення перешкод для утримання та прибирання об'єктів і елементів благоустрою) здійснюється працівниками Головного управління контролю за благоустроєм м. Києва, Управління ДАІ ГУ МВС України у м. Києві, оператора чи іншими визначеними Київською міською радою органами.

Державним органом, що здійснює державні функції з регулювання в сфері охорони навколишнього природного середовища в місті Києві є Державна екологічна інспекція в місті Києві.

20.11.2009 Державною екологічною інспекцією в м. Києві було проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства щодо порушень вимог природоохоронного законодавства при будівництві автостоянки по вул. Милославській навпроти буд. № 25 у Деснянському районі м. Києва, за результатами якої було встановлено, що на земельній ділянці орієнтовною площею 0,36 га за вказаною адресою в результаті проведення підготовки до будівельних робіт будівельною технікою пошкоджено зелені насадження до ступеня припинення росту.

Судом не приймаються твердження Відповідачі-1, що вказана перевірка проведена фахівцями Державної екологічної інспекції без дотримання вимог чинного законодавства, оскільки встановлення відповідності таким вимогам дій інспектора Державної екологічної інспекції під час проведення перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства при будівництві автостоянки по вул. Милославській навпроти буд. № 25 у Деснянському районі м. Києва не є предметом розгляду у даній справі, а вирішення спорів фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень дій чи бездіяльності не відноситься до компетенції господарських судів.

Як вбачається з матеріалів справи, долучених Комунальним підприємством по утриманню зелених насаджень Деснянського району м. Києва, останній має загальний облік вулиці Милославська без зонування зелених насаджень, в той же час, Третьою особою-2 було зазначено, що на земельній ділянці по вул. Милославська, навпроти будинку № 25 у Деснянському районі м. Києва існував газон луговий (ділянка навесні вкривалась травяною рослинністю природного походження).

Відповідно до ст. 4, 5 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»природні ресурси України є власністю народу України, який має право на володіння, використання та розпорядження природними багатствами республіки, а державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і невикористовувані в народному господарстві в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.

Згідно зі ст. 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог: а) раціонального і економного використання природних ресурсів на основі широкого застосування новітніх технологій; б) здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища; в) здійснення заходів щодо відтворення відновлюваних природних ресурсів; г) застосування біологічних, хімічних та інших методів поліпшення якості природних ресурсів, які забезпечують охорону навколишнього природного середовища і безпеку здоров'я населення; д) збереження територій та об'єктів природно-заповідного фонду, а також інших територій, що підлягають особливій охороні; е) здійснення господарської та іншої діяльності без порушення екологічних прав інших осіб. При використанні природних ресурсів має забезпечуватися виконання й інших вимог, встановлених цим Законом та іншим законодавством України.

Пунктом 2 ст. 16 Закону України «Про благоустрій населених пунктів»передбачено, що на об'єктах благоустрою забороняється самовільно влаштовувати городи, створювати, пошкоджувати або знищувати газони, самовільно висаджувати та знищувати дерева, кущі тощо.

Частиною 2 ст. 18 Закону України «Про благоустрій населених пунктів»встановлено, що підприємства, установи та організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов'язані відшкодовувати збитки та іншу шкоду, завдану ними внаслідок порушення законодавства з питань благоустрою та охорони навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, установлених законодавством України.

Відповідно до ст. 19 зазначеного Закону збитки, завдані об'єкту благоустрою в результаті порушення законодавства з питань благоустрою населених пунктів, підлягають відшкодуванню в установленому порядку. Оцінка завданих збитків проводиться балансоутримувачем у разі протиправного пошкодження чи знищення елементів благоустрою, ліквідації аварій на інженерних мережах та інших елементах благоустрою, здійсненні ремонту інженерних мереж, видаленні аварійних сухостійних дерев та чагарників, прокладанні нових інженерних мереж, виконанні інших суспільно необхідних робіт.

Стаття 28 цього Закону передбачає, що охороні та відновленню підлягають усі зелені насадження в межах населених пунктів під час проведення будь-якої діяльності, крім зелених насаджень, які висаджені або виросли самосівом в охоронних зонах повітряних і кабельних ліній, трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів и пристроїв. Видалення дерев, кущів, газонів і квітників здійснюється в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.

У п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.2006 № 1045, якою затверджено Порядок видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах, встановлено, що видалення зелених насаджень на території населеного пункту здійснюється за рішенням виконавчого органу міської, селищної, сільської ради на підставі ордеру.

Частиною 4 ст. 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»на підприємства, установи, організації та громадян покладено обов'язок відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Знищення газону звичайного є порушенням ст. 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст.ст. 16, 18, 28 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», п. 7.1, п. 7.2 Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства від 10.04.2006 № 105, п. 3, 4 Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах, затвердженому постановою Кабінету міністрів України від 01.08.2006.

Відповідно до ч. 1 ст. 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»шкода, завдана внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища підлягає компенсації в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від плати за забруднення навколишнього природного середовища погіршення якості природних ресурсів.

Як встановлено ст. 1166 Цивільного кодексу України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної чи юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Матеріалами справи підтверджено, що Відповідач-1 на земельній ділянці орієнтовною площею 0,36 га по вул. Милославській навпроти буд. № 25 у Деснянському районі м. Києва в результаті проведення підготовки до будівельних робіт будівельною технікою знищив луговий газон природного походження без отримання відповідних документів.

Згідно з розрахунком розміру збитків, що здійснений Державною екологічною інспекцією в м. Києві, відповідно до «Такс для обчислення розміру відшкодування шкоди, заподіяної земельним насадженням у межах міст та інших населених пунктів», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.1999 № 559 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2001 № 1786), зазначеними діями заподіяно державі матеріальних збитків на суму 61200,00 грн.

З урахуванням умов договору та викладених вимог законодавства суд доходить до висновку про наявність належних доказів та підстав для покладення саме на Відповідача-1 цивільно-правової відповідальності у вигляді відшкодування шкоди у розмірі 61 200,00грн.

Враховуюче викладене, суд доходить до висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог щодо стягнення з Відповідача-1 61200,00 грн., у звязку з чим позов підлягає задоволенню.

Статтею 15 Цивільного кодексу України встановлено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Частина 1 ст. 33 Господарського процесуального кодексу України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Згідно з ч. 2 ст. 34 Господарського процесуального кодексу України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Державне мито, судові витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на Відповідача-1.

Керуючись ст. ст. 32-34, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1(02166, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь держави в особі Державної екологічної інспекції в м. Києві (04071, м. Київ, вул. Набережно-Лугова, 4, код 34481451) 61200,00 грн. збитків.

Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1(02166, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Державного бюджету України 612,00 грн. державного мита та 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання та може бути оскаржене у порядку та строки, визначені Господарським процесуальним кодексом України.

Суддя О.О.Хрипун

Дата підписання рішення: 04.10.2010