Постанова № 12054421, 27.08.2010, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.08.2010
Номер справи
2а-3076/10/0870
Номер документу
12054421
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 серпня 2010 року 11:22 Справа № 2а-3076/10/0870

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Жучковій Н.С., за участю представника позивача Грек О.В., представника відповідача Кобець К.Б., розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за заявою Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Україна»

про стягнення 11087 грн. 99 коп. санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2009 році

ВСТАНОВИВ:

Запорізьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі позивач) звернулося із адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Україна» (далі відповідач або ТОВ «Україна») про стягнення 11087 грн. 99 коп. санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2009 році, у звязку з тим, що середньооблікова кількість штатних працівників, що працювали у відповідача, за рік склала 133 осіб, таким чином, середньооблікова кількість інвалідів, відповідно до нормативу, встановленого ч.1 ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» на підприємстві відповідача повинна складати 5 осіб. Згідно відомостей, наданих відповідачем у звіті за 2009рік, середньооблікова кількість інвалідів на підприємстві склала 4 особи. На підставі викладеного, позивач просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Україна» 11087 грн. 99 коп. санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2009 році.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, на задоволенні позову наполягав.

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечував. Зазначав, що ТОВ «Україна» виконаний норматив працевлаштування інвалідів, а при складанні Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів (форма 10 ПІ) не були враховані сезонні робітники. Крім того, підприємством здійснено всі необхідні дії щодо працевлаштування інвалідів, що свідчить про відсутність вини.

Розглянувши та дослідивши матеріли справи, вислухавши думку представників сторін, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Україна» (ідентифікаційний код 03749037) зареєстроване як юридична особа Куйбишевською районною державною адміністрацією Запорізької області 18.02.2000, за адресою: вул. Запорізька, буд. 1, смт.Куйбишеве, Куйбишевський район, Запорізька область, 71001.

Судом зясовано, що відповідач відноситься до субєктів підприємницької діяльності, яким, відповідно до ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» встановлюється норматив робочих місць по працевлаштуванню інвалідів.

Відповідно до ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, встановлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 4% середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого Законом, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунку кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

Згідно із Звітом відповідача про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2009 рік за формою №10-ПІ, середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу становить 133 особи. З них, середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність - 4 особи. Кількість інвалідів-штатних працівників, які повинні працювати на підприємстві відповідача на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» повинна складати 5 осіб.

Матеріалами справи зясовано, що протягом 2009 року у ТОВ «Україна» постійно працювали 3 інваліди, а саме: ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 Крім того, на підприємстві працювали інвалід ОСОБА_6 до 19.06.2009, інвалід ОСОБА_7 з 11.06.2009, інвалід ОСОБА_8 з 07.07.2009 до 25.10.2009.

Згідно з п.п.3.1 п.3 «Інструкції щодо заповнення форми №10-ПІ (річна) «Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів», затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 10.02.2007 №42, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 13.02.2007 за №117/13384 (далі «Інструкція щодо заповнення форми №10-ПІ (річна) «Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів»), середньооблікова кількість працівників відображається відповідно до п.3.2 «Інструкції зі статистики кількості працівників», затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 28.09.2005 №286, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 30.11.2005 за №1442/11722.

Відповідно до п.3.2.5 цієї Інструкції, середньооблікова кількість штатних працівників за період з початку року (у тому числі за квартал, півріччя, 9 місяців, рік) обчислюється шляхом підсумовування середньооблікової кількості штатних працівників за всі місяці роботи підприємства, що минули за період з початку року до звітного місяця включно, та ділення одержаної суми на кількість місяців у цьому періоді, тобто відповідно на 2, 3, 4, …12. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

Враховуючи вищевикладене, робиться розрахунок середньооблікової кількості штатних працівників за рік, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність, а саме:

4 + 4 + 4 + 4 + 4 + 5 + 5 + 5 + 5 + 4 + 4 / 12 = 4.

Таким чином, середньооблікова кількість штатних працівників ТОВ «Україна» за рік, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність, складає 4 особи.

Згідно з п.3.3 «Інструкції щодо заповнення форми №10-ПІ (річна) «Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів» кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених роботодавцем, відповідно до нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів, установленого статтею 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» для ТОВ «Україна» визначається шляхом множення середньооблікової кількості штатних працівників облікового складу на 4%, тобто 133 х 4% : 100% = 5,32 (при округленні складає 5).

Крім того, те, що кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених роботодавцем, відповідно до нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів, установленого статтею 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», повинна складати 5 осіб також підтверджується довідкою ТОВ «Україна», згідно якої середньорічна кількість працюючих осіб у 2009 році складає 131,75, а 4% від кількості працюючих складає 5,27 (довідка долучена до матеріалів прави).

Таким чином, відповідачем правильно заповнено звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2009 рік.

Як повідомив представник відповідача у судовому засіданні ТОВ «Україна» відноситься до сільськогосподарських підприємств і працює сезонно. На думку відповідача сезонність роботи впливає на кількісний склад працівників підприємства та у звязку з цим на кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених роботодавцем, відповідно до нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів, установленого статтею 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».

Також представником відповідача у судовому засіданні було зазначено, що, при прийнятті працівників на сезонні роботи, чи є серед них інваліди не зясовувалось. Записи до трудових книжок про прийняття на сезонні роботи не вносились.

Для підтвердження середньооблікової кількості штатних працівників облікового складу відповідачем до суду надані копії Звітів з праці за дванадцять місяців 2009 року, які ним щомісячно подавались до державного органу статистики.

Відповідно до пояснень представника відповідача у судовому засіданні сезонні працівники не вносились до вказаних звітів.

При збільшенні кількості працівників за рахунок сезонних працівників має збільшуватись й кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених роботодавцем, відповідно до нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів, установленого статтею 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».

Однак, відповідачем не надано до суду помісячної достовірної інформації про кількість працюючих сезонних працівників.

З урахуванням зазначеного, суд приходить до висновку, що за вказаних обставин сезонні роботи відповідача та прийняття ним на роботу сезонних працівників не впливає на норматив працевлаштування інвалідів, який ним самостійно правильно визначено у звіті про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2009 рік.

Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, у відповідності з ч.3 ст.18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з ч.4 ст.20 Закону України «Про зайнятість населення» підприємства, установи і організації незалежно від форми власності реєструються у місцевих центрах зайнятості за їх місцезнаходженням як платники збору до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, щомісяця подають цим центрам адміністративні дані у повному обсязі про наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів.

Інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19 грудня 2005 року №420 за погодженням з Держкомстатом.

Відповідно до п.2 «Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування», затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007р. №70 «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», роботодавці подають інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

Згідно листа Куйбишевського районного центру зайнятості від 14.06.2010 №182/10, за період з 01.12 2008 по 01.12.2009 ТОВ «Україна» надавало до центру зайнятості інформацію про наявність вакансій для інвалідів (звіт форми №3-ПН) у червні та липні 2009 року. На вакансії за направленням центру зайнятості працевлаштовані ОСОБА_7 та ОСОБА_8

Водночас суд вважає, що відповідачем не належним чином надавалась державній службі зайнятості інформація, необхідна для організації працевлаштування інвалідів.

Як свідчать матеріали справи, при явному недотриманні нормативу щодо працевлаштування інвалідів ТОВ «Україна» з січня по травень 2009 року та з серпня по грудень 2009 року інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, до державної служби зайнятості не надавало.

Згідно звітності про наявність вакансій як у червні 2009 року, так і у липні 2009 року ТОВ «Україна» мала потребу лише в одному інваліді. Інваліди державною службою зайнятості у ТОВ «Україна» направлялись, випадків не направлення не було.

Окрім інформування державної служби зайнятості у червні та липні 2009 року про наявність вакансій для інвалідів, інші заходи щодо працевлаштування інвалідів відповідач не вживав.

Таким чином, ТОВ «Україна» не вжило всіх заходів щодо виконання нормативу щодо працевлаштування інвалідів у 2009 році.

Частиною 1 ст.20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» передбачено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ст. 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.

Відповідно до звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2009 рік, середньорічна заробітна плата штатного працівника Товариства з обмеженою відповідальністю «Україна» складає 10933 грн. 83 коп., тому, у відповідності до приписів ст.20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу з працевлаштування інвалідів у 2009 році, застосованих до відповідача, складає 10933 грн. 83 коп.

У ч.2 ст.20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» зазначено, що порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Пункт 3.7 «Порядку нарахування пені та її сплати», затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15.05.2007р. №223, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.05.2007р. за №552/13819, встановлює, що у поданій позовній заяві за невиконання нормативу щодо працевлаштування інвалідів до відповідної судової інстанції відділення Фонду розраховує суму пені на дату її подання.

Термін прострочення на дату подання позовної заяви становив 47 днів, таким чином, сума пені становить 154 грн. 16 коп. Розрахунок здійснено позивачем вірно.

З урахуванням зазначеного, сума адміністративно-господарських санкцій для відповідача складає 10933грн. 83 коп. та пені в сумі 154 грн. 16 коп., а всього 11087грн.99коп.

Частина 4 ст.20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» встановлює, що адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону.

У вказаний період відповідачем адміністративно-господарські санкції не сплачено.

Згідно ч.9 ст.20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», спори, що виникають із правовідносин за статтями 19, 20 цього Закону, вирішуються Фондом соціального захисту інвалідів або в судовому порядку.

Відповідно до ч.4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 94, 158-163 КАС України; ст.ст. 18, 19, 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»; п.п. 3.1 п.3 «Інструкції щодо заповнення форми №10-ПІ (річна) «Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів», затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 10.02.2007 №42, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 13.02.2007 за №117/13384; п.3.2 «Інструкції зі статистики кількості працівників», затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 28.09.2005 №286, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 30.11.2005 за №1442/11722; п. 3.7 «Порядку нарахування пені та її сплати», затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15.05.2007р. №223, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.05.2007р. за №552/13819, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Україна» (ЄДРПОУ 03749037, Запорізька область, с.м.т. Куйбишеве, вул. Запорізька, 1) 11087 грн. 99 коп. санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2009 році.

Стягнуті кошти перерахувати за наступними реквізитами: одержувач Державний бюджет Куйбишевського району Запорізької області, р/р 31216230700152, код ЄДРПОУ 34676927, банк ГУДКУ у Запорізькій області, МФО 813015, код платежу 50070000, призначення платежу «Платежі до Фонду соціального захисту інвалідів за 2009 рік».

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя О.О.Прасов