Постанова № 12054267, 28.10.2010, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
28.10.2010
Номер справи
2а-11491/10/18/0170
Номер документу
12054267
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

28.10.10Справа №2а-11491/10/18/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого суддіЛавренчукО.В., при секретарі ДехтяренкоА.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Джанкойському районі АРКрим

до Фізичної особи підприємця ОСОБА_1

про стягнення,

за участю представників:

від позивача - не зявився.

від відповідача - не зявився.

Обставини справи: Управління Пенсійного фонду України в Джанкойському районі АРКрим звернулося до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Фізичної особи підприємця ОСОБА_1 про стягнення 3293,63грн., у тому числі 2562,38грн. заборгованості по страховим внескам на загальнообовязкове державне пенсійне страхування та 730,68грн. штрафних (фінансових) санкцій.

Ухвалами суду від 07.09.2010р. було відкрито провадження у адміністративній справі та справу призначено до судового розгляду.

Позовні вимоги ґрунтуються на ст. 17, 20, 106 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» та мотивовані тим, що відповідачем не сплачуються у встановлені законодавством строки та розмірах страхові внески, за що позивачем було нараховано штрафні санкції.

Сторони у судове засідання, що відбулося 28.10.2010р. явку своїх представників не забезпечили, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином - рекомендованою кореспонденцію з повідомленням про вручення.

Відповідач заперечень проти позову не представив, про причини неявки суду не повідомив.

Суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності представників сторін, керуючись ст.128 КАС України, на підставі наявних доказів.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа підприємець ОСОБА_1 зареєстрована в Управлінні Пенсійного фонду України в Джанкойському районі Автономної Республіки Крим як платник внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування за НОМЕР_2.

Принципи, основи та механізм функціонування системи загальнообовязкового державного пенсійного страхування визначені в Законі України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.03р. №1058-IV (далі Закон №1058) із відповідними змінами та доповненнями.

Згідно ст. 1 Закону №1058 страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, яке діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування згідно цього Закону.

Стаття 3 Закону №1058 визначає, що Пенсійний фонд, страхувальники, підприємства, установи, організації (далі - організації), що здійснюють виплату і доставку пенсій є суб'єктами системи пенсійного забезпечення в Україні.

Відповідно до п. 2 ст. 5 Закону №1058 виключно цим Законом визначаються порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, а також стягнення заборгованості за цими внесками.

Відповідно до п.1 ст.14 Закону № 1058 страхувальниками відповідно до цього Закону є підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.

Згідно з п. 4. ст. 17 Закону №1058, п.5.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками і застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в Пенсійний фонд України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України 19.12.2003р. №21-1 (далі - Інструкція), платники подають до органу Пенсійного фонду для реєстрації протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця, розрахунок зобовязань зі сплати збору на обовязкове державне пенсійне страхування, в якому вказується самостійно обчислені суми зобов'язань.

Згідно п.3 ст.20 Закону №1058 обчислення страхових внесків територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі складених актів перевірки правильності нарахування та сплати страхових внесків, звітності, що подається страхувальником, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суму заробітної плати (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Страхові внески обчислюються територіальним органом Пенсійного фонду в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, за непрямим методом виходячи з оцінки валового доходу та витрат страхувальника, кількості осіб, які перебувають з ним у трудових відносинах, обсягу виробленої (реалізованої) продукції (послуг), суми сплачених ним податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законодавством, у разі:

ухилення страхувальника чи його посадових осіб від надання територіальному органу Пенсійного фонду звітності чи інших документів про сплату страхових внесків;

неведення страхувальником бухгалтерського обліку чи відсутності в нього відповідних первинних документів;

якщо сума страхових внесків, нарахована страхувальником, не підтверджується документами.

Обчислення територіальними органами Пенсійного фонду сум страхових внесків за минулі періоди провадиться виходячи з розміру страхового внеску, що діяв на день нарахування виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Відповідно до п.5.11 Інструкції у разі ухилення страхувальника чи його посадових осіб від надання органу Пенсійного фонду звітності чи інших документів про сплату страхових внесків, неведення страхувальником бухгалтерського обліку чи відсутності в нього відповідних первинних документів або якщо сума страхових внесків, нарахована страхувальником, не підтверджується документами, визначення страхових внесків здійснюється органами Пенсійного фонду за непрямими методами в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Судом встановлено, що 12.07.2010р. Управлінням Пенсійного фонду України в Джанкойському районі АРКрим було складено акт про ненадання розрахунку сум страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування за 2009рік (а.с.11).

Управлінням Пенсійного фонду України в Джанкойському районі АРКрим проведено звірку суми чистого прибутку за 2009рік субєкта підприємницької діяльності ОСОБА_1, за результатами якої складено акт №6 від12.07.2010р. (а.с.9).

Вказаний акт №6 від12.07.2010р. був отриманий відповідачем 15.07.2010р., про що свідчить поштове повідомлення про вручення (а.с.10).

За результатами звірки Управлінням Пенсійного фонду України в Джанкойському районі АРКрим встановлено, що прострочена заборгованість складає 2562,38грн. (зворотній бік а.с.9).

Таким чином, за відповідачем склалася заборгованість по страховим внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за 2009 рік в розмірі 2562,38грн.

Згідно ч. 6 ст. 17 Закону, страхувальник зобовязаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Стаття 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058 (далі - Закон) передбачає, що територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом. Протягом десяти робочих днів із дня одержання вимоги про сплату недоїмки страхувальник зобовязаний сплатити суми недоїмки та суми фінансових санкцій.

На підставі зазначеної норми позивачем на адресу відповідача була направлена вимога про сплату боргу №Ю-1088С від09.082010р. на суму 172562,38грн. (а.с.13), яка була отримана відповідачем 11.08.2010р., про що свідчить поштове повідомлення про вручення (а.с.12).

Однак, відповідач не погасив недоїмку за 2009 рік в розмірі 2562,38грн.

Згідно ч.3 ст. 106 Закону №1058 України страхувальник у разі незгоди з розрахунком суми недоїмки, зазначеної у вимозі про сплату недоїмки, узгоджує її з органами Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, а в разі неузгодження вимоги із органами Пенсійного фонду має право на оскарження вимоги в судовому порядку.

Враховуючи відсутність незгоди відповідача з розрахунком суми недоїмки, вказана вимога про сплату боргу є узгодженою.

Отже станом на момент розгляду справи за відповідачем склалась заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування за 2009рік в розмірі 2562,38грн.

Позовні вимоги позивача про стягнення недоїмки в сумі 2562,38грн. є обґрунтованими, такими що підтверджуються матеріалами справи та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Крім того, судом встановлено, що Управлінням Пенсійного фонду України в Джанкойському районі АРКрим за ненадання відомостей до системи персоніфікованого обліку фізичною особою підприємцем ОСОБА_1 за 2009рік було прийнято рішення про застосування штрафних санкцій №822 від09.08.2010р. на суму 365,34грн. та рішення про застосування штрафних санкцій №823 від 09.08.2010р. на суму 365,34грн. (а.с.14, 15).

Стаття 3 Закону №1058 визначає, що Пенсійний фонд і юридичні особи є суб'єктами системи пенсійного забезпечення в Україні.

Відповідно до ст. 1 Закону №1058 персоніфікований облік у системі загальнообовязкового державного пенсійного страхування визначено як організацію та ведення обліку відомостей про застраховану особу, що використовуються у системі загальнообовязкового державного пенсійного страхування в порядку, визначеному Законом №1058.

У відповідності до ч.1 ст.21 Закону №1058 органи Пенсійного фонду ведуть облік усіх застрахованих осіб та персоніфікований облік надходження страхових внесків, створюють і забезпечують функціонування єдиного державного автоматизованого банку відомостей про застрахованих осіб, здійснюють облік коштів Накопичувального фонду на накопичувальних пенсійних рахунках.

Підставою для формування інформаційної бази системи персоніфікованого обліку серед інших є і відомості, що надходять від роботодавців (ч.2 ст.21 Закону №1058).

Отже відповідач в розумінні Закону №1058 є роботодавцем, який повинний надавати відомості до системи персоніфікованого обліку.

Згідно з пп. 1 п.1.3. Порядку формування та подання органам Пенсійного фонду України відомостей про застраховану особу, що використовуються в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, що затверджений постановою правління Пенсійного фонду України 10.06.2004 №7-6 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 10 серпня 2004 р. за №1000/9599 (далі - Порядок) страхувальник один раз на рік до 1 квітня поточного року згідно із затвердженим графіком подає до територіального органу Пенсійного фонду за місцем реєстрації комплект документів первинної звітності до системи персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб за попередній рік.

Згідно п. 5 ч. 9 ст. 106 Закону № 1058 за ненадання, невчасне надання, надання не по встановленій формі або представлення недостовірних відомостей, використовуваних в системі персоніфікованого обліку і іншої звітності, передбаченої законодавством, до територіальних органів Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10% суми страхових внесків, які були сплачені або підлягали сплаті за відповідний звітний період, за кожен повний або неповний місяць затримки представлення відомостей, звітності, але не менше десяти не оподатковуваних податком мінімумів доходів громадян, а у разі повторного протягом року такого порушення - у розмірі 20 % вказаних сум і не менше 20 не оподатковуваних податком мінімумів доходів громадян.

У порушення вимог законодавства відповідачем не надані до системи персоніфікованого обліку у строки, встановлені законодавством до 01 квітня поточного звітного року, відомості за 2009 звітний рік.

Згідно частини 14 статті 106 Закону України №1058, рішення органу Пенсійного фонду про нарахування пені або накладення штрафу є виконавчим документом. У разі незгоди з рішенням про нарахування пені та накладення штрафу, страхувальник у десятиденний строк має право на оскарження рішення у судовому порядку.

Рішення Управління ПФУ в Джанкойському районі АР Крим №822 та №823 від09.08.2010р. про застосування до відповідача штрафних санкції загалом в сумі 730,68грн. отримано відповідачем 11.08.2010р., про що свідчить поштове повідомлення про вручення (а.с.12).

Рішення Управління ПФУ в Джанкойському районіАР Крим №822 та №823 від09.08.2010р. відповідачем оскаржені не були та набрали законної сили.

Згідно частини 2 статті 49 КАСУ, особи, які беруть участь у справі, зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.

Відповідач не надав суду доказів, що підтверджують сплату заборгованості за рішенням Управління ПФУ в Джанкойському районі АР Крим №822 та №823 від09.08.2010р., тобто доказів сплати 730,68грн. фінансових санкцій, а також не довів суду необґрунтованість позовних вимог.

Таким чином, на момент розгляду справи заборгованість відповідача по штрафним санкціям становить 730,68грн.

Позовні вимоги позивача про стягнення штрафних санкцій в сумі 730,68грн. є обґрунтованими, такими що підтверджуються матеріалами справи та підлягають задоволенню у повному обсязі.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача про стягнення з відповідача 3293,06грн., у тому числі 2562,38грн. заборгованості по страховим внескам на загальнообовязкове державне пенсійне страхування з урахуванням штрафних санкцій та пені за 2009рік, січень-липень 2010 року та 730,68грн. штрафних санкцій є обґрунтованими, такими, що підтверджуються матеріалами справи та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Враховуючи, що позивач не здійснював судових витрати по справі, судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.

В судовому засіданні проголошені вступна та резолютивна частини постанови.

Постанова у повному обсязі буде складена у строк, визначений ч.3 ст.160 КАС України.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 158-163, ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.Позов задовольнити повністю.

2.Стягнути з Фізичної особи підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; Ідентифікаційний кодНОМЕР_1, банківські рахунки не відомі) на користь Управління Пенсійного фонду України в Джанкойському районі АРК (96100, АР Крим, м. Джанкой, вул.Леніна,8; код ЄДРПОУ20727218, р/р25601010045001 КРУ«Державний Ощадбанк України», м.Сімферополь, МФО324805) 3293,06грн. (три тисячі двісті девяності три гривні шість копійок), у тому числі 2562,38грн. заборгованості по страховим внескам на загальнообовязкове державне пенсійне страхування з урахуванням штрафних санкцій та пені за 2009рік, січень-липень 2010 року та 730,68грн. штрафних санкцій.

3.Після набрання постановою законної сили за заявою позивача видати виконавчий лист.

У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі.

Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то постанова набирає законної сили через 10 днів з дня отримання особою копії постанови, у разі неподання нею заяви про апеляційне оскарження.

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова може бути оскаржена в порядку і строки передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Лавренчук О.В.