Рішення № 12053088, 05.11.2010, Господарський суд Чернігівської області

Дата ухвалення
05.11.2010
Номер справи
11/126
Номер документу
12053088
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

05.11.10

УКРАЇНА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Чернігівської області

14000 , м. Чернігів                                                                                 тел. 77-44-62

проспект Миру, 20                                                                                          

Іменем України

РІШЕННЯ

01 листопада 2010 року справа № 11/115

Прокурор Варвинського району (вул. Шевченка, 54, смт. Варва, 17600) в інтересах держави

В особі: Варвинської районної державної адміністрації, вул. Шевченко 38, смт. Варва, Чернігівська область, 17600

Відповідач:           Товариство з обмеженою відповідальністю "Прогрес", вул. Незалежності, 40, с. Гнідинці, Варвинський район, Чернігівська область, 17640

Третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Остапівська сільська рада, вул. Куйбишева, 3, с. Остапівка, Варвинський район, Чернігівська область, 17641

Предмет спору: про стягнення заборгованості в сумі 141 463,87 грн.

                                                                                          Суддя Бобров Ю.М.

Представники сторін:

представник позивача: участі не взяв.

представник відповідача: не з'явився.

представник третьої особи: участі не взяв.

в судовому засіданні присутній: Демидок Д.А. - старший прокурор прокуратури Чернігівської області, посвідчення № 22

          

          Прокурором Варвинського району в інтересах держави в особі Варвинської районної державної адміністрації подано позов до Товариства з обмеженою відповідальністю "Прогрес", третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Остапівська сільська рада, про стягнення заборгованості зі сплати орендної плати за договором оренди земельної ділянки в сумі 78 898,00 грн.

Строк розгляду спору продовжувався, розгляд справи відкладався.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, прокурор в позовній заяві посилається, зокрема, на те, що в порушення умов договору про оренду землі, укладеного 04.07.2007 р. Між Варвинською районною адміністрацією Чернігівської області та ТОВ „Прогрес”, відповідачем не сплачено 78898,00 грн. орендної плати.

До прийняття рішення по справі, позивачем подано зміни до позовної заяви, в яких позивач збільшив розмір позовних вимог і просить стягнути з відповідача 141463,87 грн. орендної плати за землю за весь період користування відповідачем земельною ділянкою. Позивач просить розглянути справу без його участі.

В судовому засіданні прокурор підтримав збільшені позивачем позовні вимоги.

У поданій суду заяві Остапівська сільська рада позовні вимоги підтримує повністю, просить засідання проводити без участі ради.

          Відповідач у письмових запереченнях на позовну заяву (а.с. 50) з позовними вимогами не погоджується, зазначаючи, зокрема, що норми Законів України „Про систему оподаткування”, „Про оренду землі”, „Про плату за землю” не містять визначених для орендодавця прав щодо звернення до суду про стягнення орендної плати з орендаря, такими повноваженнями, на думку відповідача, наділені контролюючі органи, зокрема органи державної податкової служби. Крім того, відповідач посилається на те, що розрахунок несплачених сум орендної плати позивачем здійснено за межами строку позовної давності.

          В судовому засіданні 14.10.2010 р. Представниками відповідача надані копії платіжних доручень № 223 від 12.06.2008 р. та № 228 від 23.06.2008 р. (а.с. 62, 63) на підтвердження часткової сплати орендної плати в сумі 30000,00 грн. та 3971,53 грн.

          В судовому засіданні 14.10.2010 р. Представники відповідача підтримали заперечення на позов з мотивів, викладених у письмових запереченнях на позовну заяву.

          Задовольняючи, погоджену з представниками відповідача, письмову заяву прокурора, судом, ухвалою від 14.10.2010 р. (а.с. 67), було продовжено строк розгляду спору на 15 днів –до 01.11.2010 р., розгляд справи відкладено на 28.10.2010 р.

          До початку судового засідання 28.10.2010 р. від представника ТОВ „Прогрес” надійшло письмове клопотання про перенесення слухання справи (а.с. 69). Клопотання судом було задоволено, розгляд справи відкладено на 01.11.2010 р. Ухвалу суду про відкладення розгляду справи направлено учасникам судового процесу 28.10.2010 р.

          Представником ТОВ „Прогрес” 01.11.2010 р. через загальний відділ суду подано письмове клопотання від 01.11.2010 р. (а.с. 94), в якому представник просить повідомити відповідача та його представників про дату та час наступного судового розгляду справи.

          У зв’язку із закінченням передбачених ч. 1 та ч.3 ст. 69 ГПК України строків вирішення спору, клопотання судом відхилено.

          Суд вважає, що нез’явлення в призначене на 01.11.2010 р. судове засідання представників відповідача не перешкоджає розгляду справи по суті за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши подані матеріали, з’ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши та оцінивши надані учасниками судового процесу докази, заслухавши в судовому засіданні пояснення прокурора та представників відповідача, суд встановив наступне.

          Як свідчать матеріали справи, між Варвинською районною державною адміністрацією (Орендодавцем) та ТОВ „Прогрес” (Орендарем) було укладено договір оренди землі, зареєстрований у Варвинському райвідділі ДП „ЦДЗК”, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 04 липня 200 р. за № 0107849000001 (а.с. 23) (далі –Договір).

          Згідно п. 1.1 Договору Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (орні землі державної власності) на території Остапівської сільської ради (за межами населеного пункту) Варвинського району Чернігівської області.

          В оренду передаються земельні ділянки загальною площею 733,9 га, у тому числі землі сільськогосподарського використання –733,9 га (п. 2.1 Договору).

          Згідно п. 3.1 Договір укладено на 25 років.

          Орендна плата, відповідно до п. 4.1 Договору, вноситься Орендарем виключно у грошовій формі і складає 41164,25 грн. на рік.

          У п. 4.2 Договору сторони погодили, що орендна плата вноситься Орендарем щомісячно в рівних частинах в розмірі 3430,35 грн. на рахунок Остапівської сільської ради у строк до 30 числа.

          Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації (п. 4.3 Договору).

          У п. 4.5 Договору сторони передбачили підстави щорічного перегляду розміру орендної плати.

          04 липня 2007 року сторонами Договору було підписано Акт приймання-передачі земельних ділянок (а.с. 25).

          Як вбачається із матеріалів справи, контрольно-ревізійним відділом у Варвинському районі була проведена ревізія виконання бюджету та використання бюджетних коштів Остапівської сільської ради за період з 01 травня 2008 року по 31 березня 2010 року, за результатами якої складено акт ревізії від 23.04.2010 р.№ 04-25/10 (а.с. 10).

          Як зазначено у цьому акті (а.с. 13), за ревізований період до місцевих бюджетів за Договором, від ТОВ „Прогрес” не надійшло 78898,00 грн. (за 8 місяців 2008 року –27443,00 грн., за 2009 рік –41164, 00 грн., за 3 місяці 2010 року –10291,00 грн.)          зроблений позивачем розрахунок (а.с 44) здійснено за інший період з 04 липня 2007 року по 31 липня 2010 року, тобто за весь період користування відповідачем земельною ділянкою. Сума заборгованості ТОВ „Прогрес” по цьому розрахунку та сума заявлена до стягнення у позові складає 141463,87 грн.

          Разом з тим, зважаючи на те, що позов подано 16.08.2010 р., прокурором пропущено строк позовної давності за період з 04.07.2007 р. по 16.08.2007 р. (43 дні), що складає суму заборгованості 4849,49 грн. отже, стягненню підлягає 136614,38 грн. (141463,87 грн. –4849,49 грн.).

          Суд не приймає посилання відповідача про часткову сплату ним заборгованості по орендній платі, на підтвердження чого відповідачем надані копії вищевказаних платіжних доручень № 223 від 12.06.2008 р. та № 228 від 23.06.2008 р. (а.с. 62, 63), оскільки ці докази спростовуються, зокрема, довідкою Варвинської МДПІ від 27.10.2010 р. № 16/9/15-014 (а.с. 80). У цій довідці Варвинська МДПІ повідомляє, що ТОВ „Прогрес” було подано до МДПІ заяви від 23.07.2008 р. № 64 та від 28.08.2008 р. № 85 про зарахування сплачених сум орендної плати за земельні ділянки в рахунок сплати податку з доходів фізичних осіб. Сплачена сума 35971,53 грн. орендної плати за земельні ділянки по Остапівській сільській раді          була повністю зарахована в рахунок сплати податку х доходів фізичних осіб згідно перелічених у довідці виписок банку.

          Щодо інших заперечень, викладених відповідачем у запереченнях на позовну заяву, то суд звертає увагу на наступне.

          Правові засади оренди землі визначені, зокрема, статтею 2 Закону України "Про оренду землі" від 06.10.1998 р. № 161-XIV (далі –Закон № 161). За приписами вказаної норми, відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

          Закон України „Про плату за землю” від 03.07.1992 р. № 2535–XII (далі –Закон № 2535) розрізняє поняття „земельний податок” та „орендна плата”, а також чітко окреслює коло суб’єктів, які сплачують орендну плату або земельний податок (ст.ст. 1, 2 Закону № 2535). Договір, укладений сторонами, є цивільно-правовим договором. Він укладався, хоча і із суб’єктом владних повноважень, проте на підставі вільного волевиявлення сторін. Його укладання, зміна та виконання ґрунтуються на нормах цивільного та спеціального законодавства.

          Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, відповідно до частини четвертої статті 21 Закону № 161 (в редакції на момент укладення Договору) надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою за розмір земельного податку, що встановлюється Законом № 2535, та перевищувати 10 відсотків їх нормативної грошової оцінки. У разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати.

          Розмір, форма та строки внесення орендної плати, відповідно до частини другої статті 21 Закону № 161, встановлюються за згодою сторін у договорі оренди, що відрізняються від земельного податку стосовно того, що розмір, порядок та умови сплати податку на землю визначається Законом № 2535.

          Слід врахувати, що згідно статті 20 Закону № 2535, п. 8 ч. 1 статті 14 Закону України „Про систему оподаткування”, у випадку коли орендодавцем землі виступає відповідна місцева рада, то орендар, уклавши з нею договір на оренду землі, самостійно сплачує орендну плату за землю до місцевого бюджету.

          У пункті 4.2 Договору сторони погодили сплату орендної плати на відповідний рахунок Остапівської сільської ради у УДК в Чернігівській області, отримувач –місцевий бюджет Остапівської сільської ради.

          Законом України від 25.03.2005 року N 2505-ІУ "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" та деяких інших законодавчих актів України" внесено зміни до Закону України від 25.06.91 року N 1251-XII "Про систему оподаткування" із змінами і доповненнями, Закону України від 03.07.92 року N 2535-XII "Про плату за землю" із змінами і доповненнями, Закону України від 06.10.98 року N 161-XIV "Про оренду землі" (в редакції Закону України від 02.10.2003 року N 1211-IV із змінами і доповненнями).

Згідно п. 8 ч. 1 ст. 14 Закону України "Про систему оподаткування" до переліку загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів) віднесено орендну плату за земельні ділянки державної і комунальної власності (редакція з 01.04.2005 року).

Статтею 1 Закону № 161 встановлено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове, платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності. Статтею 5 Закону № 161 встановлено, що орендарями земельних ділянок є юридичні або фізичні особи, яким на підставі договору оренди належить право користування земельною ділянкою.

Відповідно до статті 13 Закону № 161 договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Згідно із статтею 18 згаданого Закону № 161 договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.

Згідно із статтею 14 Закону № 2535 платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями, подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Підставою для нарахування земельного податку, як визначено статтею 13 Закону № 2535 є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.

При цьому власники землі та землекористувачі, як визначено статтею 15 Закону № 2535, сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки (стаття 124 Земельного кодексу України від 25.10.2001 року N 2768-III зі змінами та доповненнями).

Право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами, а право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону (ст. ст. 126, 124 Земельного кодексу).

Отже, хоча з 01.04.2005 року орендна плата визнана обов'язковим загальнодержавним платежем, а строки сплати орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності відповідно до статті 21 Закону № 161 встановлюються Законом № 161, а не за згодою сторін договором оренди, однак дія згаданого Закону № 161 не припинена для платників фіксованого сільськогосподарського податку.

Згідно з вимогами статті 627 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахування вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Зміст договору становлять умови, визначені на розсуд сторін і погоджені ними та умови, які є обов'язковими відповідно актів цивільного законодавства.

Згідно з статтею 1 Закону № 161 оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

За змістом статті 13 Закону № 161 договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Відповідно до статей 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання повинні виконуватись належним чином, відповідно до умов договору, одностороння відмова від виконання зобов'язання або зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором чи законом.

Згідно приписів статті 96 Земельного кодексу України, землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.

Судом встановлено, що заборгованості відповідача по орендній платі за землю за період з 16.08.2007 р. по 31.07.2010 р. становить 136614,38 грн. Ця заборгованість, на день прийняття судом рішення, відповідачем не сплачена.

Отже, зважаючи на викладені обставини та враховуючи вищенаведені приписи чинного законодавства, суд доходить до висновку про часткове задоволення позову в сумі 136614,38 грн.

          Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повній сумі.

Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача.

          Керуючись ст.ст. 33, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.          

          2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Прогрес” (17640, Чернігівська область, Варвинський район, с. Гнідинці, вул.. Незалежності, 40, р/р 26006111764 в ВАТ „Райффайзен Банк Аваль”, МФО 380805, код 32535913) на користь Остапівської сільської ради Варвинського району Чернігівської області (р/р 33219812700099, місцевий бюджет Остапівської сільської ради, код 22814163, МФО 853592, ГУДКУ м. Чернігів) 136614,38 грн. заборгованості з орендної плати за землю, відмовивши в решті позовних вимог.

          

          3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Прогрес” (17640, Чернігівська область, Варвинський район, с. Гнідинці, вул.. Незалежності, 40, р/р 26006111764 в ВАТ „Райффайзен Банк Аваль”, МФО 380805, код 32535913) до державного бюджету (одержувач - державний бюджет м. Чернігова, р/р 31111095700002 в ГУДКУ у Чернігівській області, МФО 853592, код 22825965, код платежу 22090200) 1366,14 грн. держмита.

4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Прогрес” (17640, Чернігівська область, Варвинський район, с. Гнідинці, вул.. Незалежності, 40, р/р 26006111764 в ВАТ „Райффайзен Банк Аваль”, МФО 380805, код 32535913) до державного бюджету (одержувач –державний бюджет м. Чернігова, р/р 31210264700002 в ГУДКУ у Чернігівській області, МФО 853592, код 22825965, код бюджетної класифікації 22050003, символ звітності 264) 236,00 грн. оплати витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду у судах.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

В судовому засіданні 01.11.2010 р., на підставі ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, оголошено тільки вступну та резолютивну частини рішення.

          

          

Суддя Ю.М. Бобров

Повне рішення складено 05.11.2010 р.