ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"12" жовтня 2010 р.Справа № 11/76-1547 Господарський суд Тернопільської області
у складі
Розглянув справу
За позовом: Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Тернопільській області, м. Тернопіль, вул. Лисенка,1
до відповідача: Збаразького районного комунального архітектурно-планувального бюро, м. Збараж, вул. Грушевського, 18 Тернопільської області
За участю представників:
позивача: Осядач В.Б. –завідувач сектору правового забезпечення
відповідача: Дир Я.Д. –директор
Суть справи: Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Тернопільській області звернулась до господарського суду Тернопільської області з позовом до Збаразького районного комунального архітектурно-планувального бюро, м. Збараж, вул. Грушевського, 18 Тернопільської області про стягнення штрафу у розмірі 4 200,00 грн.
Відповідач у відзиві на позовну заяву просить суд зменшити розмір штрафу та розтермінувати його на термін з врахуванням фінансових можливостей підприємства до 01.07.2011р. Крім того, зазначає, що бюро щомісячно погашаються штрафні санкції Інспекції по позаплановій перевірці від 21.05.2010р. та станом на 11.10.2010р ним повністю сплачено штраф по постанові №1 від 21.05.2010р. в сумі 600,00 грн. та частково в сумі 600,0 грн. по постанові №2 від 25.05.2010р., а після завершення сплати штрафних санкцій по постанові №2 бюро буде сплачувати штраф по постанові №3 від 26.05.2010р., оскільки не в змозі одноразово погасити штрафні санкції, в зв’язку з значним зменшенням замовлень на виконання проектних робіт в цьому році.
В розпочатому судовому засіданні представникам сторін роз’яснено їх процесуальні права та обов’язки відповідно до статті 22 Господарського процесуального кодексу України.
За відсутності відповідного клопотання технічна фіксація судового процесу не здійснювалась.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доводи представника позивача та заперечення відповідача, господарський суд встановив наступне:
Відповідно до ч. 1 статті 1 Господарського процесуального Кодексу України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб’єкта підприємницької діяльності (далі –підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Позивач по справі –Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Тернопільській області, є юридичною особою, зареєстрованою виконавчим комітетом Тернопільської міської ради 13.12.2007 року , ідентифікаційний код 35642569, що підтверджується Витягом з ЄДРПОУ від 30.09.2010р. №3272/02-2, а тому наділена правом на звернення до суду за захистом своїх прав та інтересів.
Інспекції державного архітектурно –будівельного контролю у своїй діяльності керуються Конституцією та законами України, актами Президента України, актами Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства регіонального розвитку та будівництва та Державної архітектурно –будівельної інспекції, а також Положенням “Про інспекції державного архітектурно –будівельного контролю в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві і Севастополі”, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку та будівництва України від 19.11.2007 р. № 317 (з наступними змінами і доповненнями), згідно пункту 3 якого, одним із основних завдань Інспекції є виконання в межах компетенції дозвільних, реєстраційних функцій та здійснення контролю і нагляду у сфері будівництва, містобудування та архітектури (далі - державний архітектурно-будівельний контроль).
Відповідно до п.2 Положення “Про державний архітектурно–будівельний контроль”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.1993 р. № 225 (з наступними змінами і доповненнями) державний архітектурно-будівельний контроль і нагляд з питань будівництва, містобудування та архітектури здійснює Державна архітектурно-будівельна інспекція (Держархбудінспекція) та її територіальні органи.
Пунктом 4 зазначеного Положення передбачено, що Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю, в разі встановлення порушення у сфері містобудування, реалізують свої повноваження шляхом складання протоколів про правопорушення, приписів та застосування штрафних санкцій у відповідності до “Положення про порядок накладання штрафів за правопорушення у сфері містобудування”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.1995р. № 244.
На виконання делегованих повноважень, працівниками інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Тернопільській області було проведено перевірку дотримання вимог діючого законодавства у сфері містобудування Збаразьким районним комунальним архітектурно-планувальним бюро.
Так, зокрема: згідно наказу від 13.05.2010р. №54 "Про проведення позапланової перевірки за дотриманням суб'єктом господарювання ліцензійних умов", 21 травня 2010 року Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Тернопільській області (далі Інспекція) проведено перевірку господарської діяльності Збаразького районного комунального архітектурно-планувального бюро та встановлено, що у невідповідності до ДБНА.2.2-3-2004 "Проектування. Склад, порядок розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва (далі ДБН А.2.2-3-2004) без архітектурно-планувального завдання, без затвердженого завдання на проектування, без технічних умов для приєднання об'єкта до комунікацій, в порушення рішення виконавчого комітету Збаразької міської ради від 31.08.2009р. №314 "Про надання дозволу гр. Катеринюку П.Г. на влаштування водовідведення та будівництво септика" самовільно в коридорі та прохідній кімнаті квартири гр. Катеринюк П.Г. запроектовано прихожу, тамбур, туалет та душову; в порушення ДБН А.2.2-3-2004, в частині забезпечення обслуговування інвалідів, виготовлено та передано у виробництво замовнику Бойко В.І. проектну документацію, в тому числі робочу документацію з будівництва магазину-кафетерію в с. Киданці Збаразького району; в порушення ДБН А.2.2-3-2004,без завдання на проектування виготовлена та передана у виробництво гр. Осьмак О.А. проектна документація, у тому числі робоча документація з будівництва торгового комплексу продуктових і промислових товарів в м. Збаражі по вул. Заводська; в порушення ДБН А.2.2-3-2004, без завдання на проектування, виготовлена та передана у виробництво замовнику СПД ФО Гулику В.П. проектна документація, у тому числі робоча документація "Будівництво стрічкової пилорами в с. Колодно Збаразького району Тернопільської області", а також виготовлена та передана у виробництво архітектурно-планувальним бюро проектна документація не передбачає жодних міроприємств щодо сейсмічності.
В результаті виявлених правопорушень інспекцією винесено Припис №1, яким відповідачу запропоновано невідкладно до 21.06.2010р. привести у відповідність до вимог державних будівельних норм, вихідних даних, технічних умов, виготовлені і передані у виробництво зазначені проектні документації.
За наслідками перевірки та виявлених порушень головним державним інспектором –начальником відділу контролю забудови північного регіону області Скакальським І.Р. в присутності директора Збаразького районного комунального архітектурно-планувального бюро - Дира Я.Д., складено Протокол №3 про правопорушення у сфері містобудування від 26.05.2010 року.
Відповідальність підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності за правопорушення у сфері містобудування встановлена Законом України "Про відповідальність підприємств, їх об’єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування" від 14.10.1994 р. № 208/94 ВР, відповідно до статті 1 якої передбачено відповідальність за передачу проектною організацією замовнику робочої документації для будівництва, що не відповідає державним стандартам, нормам і правилам, вихідним даним на проектування об’єктів архітектури, які надані у встановленому порядку, та затвердженому проекту, - у розмірі тридцяти відсотків вартості розробленої робочої документації.
Відповідно до частин 1, 2, 4 статті 3 Закону № 208/94 ВР, п.4., п. 7 Положення підставою для розгляду справи про правопорушення у сфері містобудування є протокол, складений уповноваженою на те особою інспекції державного архітектурно –будівельного контролю за результатами перевірки. Разом з протоколом складається припис про усунення допущених порушень. Рішення посадової особи інспекції державного архітектурно-будівельного контролю про накладення штрафу оформляється постановою про накладення на підприємство штрафу за правопорушення у сфері містобудування відповідно до цього Закону.
Зважаючи на наведені обставини, на підставі протоколу інспекції державного архітектурно - будівельного контролю, №3 від 26.05.2010 р. інспекцією, відповідно до ст. 1 та ч.4 ст. 3 Закону № 208/94 ВР на відповідача, постановою № 3 накладено штраф в розмірі 4 200,00 грн.
Постанову отримано директором Збаразького районного комунального архітектурно-планувального бюро –Дир Я.Д. - 26.05.2010 року.
Згідно ч. 7 ст. 3 Закону № 208/94 ВР, п. 10 Положення, штраф підлягає сплаті підприємством у п'ятнадцятиденний термін з дня його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується у судовому порядку. Штраф підлягав сплаті до 10 червня 2010 р.
Станом на день розгляду справи в суді штраф відповідачем не сплачено, що підтверджується відсутністю будь-яких доказів про сплату останнього.
Пунктом 11 Положення про порядок накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 6 квітня 1995 р. № 244, визначено, що у разі несплати штрафу в зазначений термін він стягується інспекцією за рішенням суду (господарського суду).
Відповідно до ст.4 Закону України Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування" рішення у справах про правопорушення у сфері містобудування, передбачені цим Законом, може бути оскаржено до господарського суду. При цьому виконання постанови про накладення штрафу зупиняється до прийняття відповідного рішення або ухвали господарським судом.
Враховуючи, що матеріалами справи підтверджено факт вчинення відповідачем правопорушення у сфері містобудування, матеріали перевірки підписано представниками підприємства без заперечень, розмір штрафних санкцій накладених на відповідача відповідає розміру санкцій, передбачених чинним законодавством за дане правопорушення, суд вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення як такі, що ґрунтуються на нормах чинного законодавства та не спростовані належними та допустимими доказами відповідачем.
Разом з тим, приймаючи до уваги клопотання Збаразького районного комунального архітектурно-планувального бюро про надання відстрочки виконання рішення, суд зазначає, що стягнення одноразово 4 200,00 грн. суттєво вплине на виконання Бюро інших обов’язкових платежів до бюджету та виплату заробітної плати працівникам та вимоги ст. 83 Господарського процесуального кодексу України, яка надає право суду у виняткових випадках відстрочити виконання рішення (п. 6 ст. 83 ГПК України), а тому, суд вважає за доцільне задовольнити клопотання відповідача та відстрочити виконання рішення суду до 30.12.2010 року.
У відповідності до вимог ст. ст. 44-49 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно –технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 1, 22, 33, 43, 49, 82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд ,-
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Збаразького районного комунального архітектурно-планувального бюро, вул. Грушевського, 18, м. Збараж, Тернопільської області, ідентифікаційний код 24627689:
- на користь Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Тернопільській області вул. Лисенка, 1, м. Тернопіль, р/р 31118106700198, одержувач УДК у Збаразькому районі 21081100, ЄДРПОУ одержувача 23588094, МФО 838012 –4 200 грн. 00 коп. штрафу за правопорушення у сфері містобудування;
- в доход державного бюджету України 102 грн. державного мита та 236 грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Наказ видати після набрання рішенням суду законної сили.
Відстрочити виконання рішення господарського суду до 30.12.2010р.
3. На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили, сторонами може бути подано апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня його прийняття (підписання –14 жовтня 2010 року) через місцевий господарський суд.
Суддя