Єдиний державний реєстр судових рішень Справа №949/1535/23
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 липня 2024 року м.Дубровиця
Суддя Дубровицького районного суду Рівненської області Оборонова І.В., розглянувши матеріали справи, які надійшли від відділення поліції №1 Сарненського РВП ГУНП в Рівненській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працюючого інспектором прикордонної служби 2-ї категорії, проживаючого по АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , виданий 01 березня 2001 року Дубровицьким РВ УМВС України в Рівненській області, ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ,
за ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
В С Т А Н О В И В:
29 липня 2023 року о 13-36 год. по вулиці Грушевського, в м.Дубровиця Сарненського району Рівненської області, ОСОБА_1 керував мотоциклом марки «Viper ZS150A» з державним номерним знаком НОМЕР_3 , перебуваючи в стані алкогольного сп`яніння, що стверджуєтьсярезультатом проведеноготесту навміст алкоголюу видихуваномуповітрі приладом"Alcotest6810",показник якогостановить 1,53%проміле,чим порушиввимоги п.2.9«а» ПДРУкраїни.
При складенні протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 від дачі пояснень та підпису у протоколі відмовився.
На одному із судових засідань ОСОБА_1 свою вину у вчиненому адміністративному правопорушенні визнав повністю.
На розгляд справи до суду 18 липня 2024 року ОСОБА_1 не з`явився, хоча про розгляд був неодноразово повідомлений своєчасно та належним чином, про що свідчать поштові повідомлення про вручення йому судових повісток про день, місце та час розгляду справи, які містяться у справі.
Згідно ст.268 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
16 липня 2024 року від ОСОБА_2 , яка є дружиною ОСОБА_1 надійшла заява, у якій вона просила перенести розгляд справи про адміністративне правопорушення, відносно її чоловіка ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП на іншу дату, у зв`язку із тим, що із 16 травня 2024 року по теперішній час, він перебуває у службовому відрядженні у зоні проведення активних бойових дій у Харківській області (а.с.33), на підтвердження чого долучила до матеріалів справи довідку №08/623 від 05 червня 2024 року (а.с.31). Крім того, аналогічні за своїм змістом довідки від ОСОБА_2 , але з іншими вихідними номерами та датами видачі вже долучалися до матеріалів справи (а.с.21, 23 ,27, 31).
Вирішуючи подане клопотання, суд зауважує, що відповідно до ч. 2 ст.268КУпАП при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені частиною першою статті 44, статтями 51, 146, 160, 172-4 - 172-9, 173, частиною третьою статті 178, статтями 185,185-1, статтями 185-7, 187 цього Кодексу, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов`язковою. За змістом наведеної норми участь особи, що притягається до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП, в розгляді справи про адміністративне правопорушення не є обов`язковою. На суд покладено обов`язок належним чином повідомити таку особу про час та місце судового розгляду.
Вказана справа надійшла до суду 04 серпня 2023 року, розгляд якої, за клопотанням ОСОБА_1 , неодноразово відкладався. Слід зазначити, що ОСОБА_1 не був позбавлений можливості подати клопотання, пояснення та докази, що стосуються предмету судового розгляду в письмовому вигляді або скористатись послугами захисника. Тим більше, останній був присутній на одному із судових засідань, де надав свої пояснення.
З цих підстав, суд приходить до висновку про відсутність необхідності у подальшому відкладенні судових засідань, оскільки письмових доказів, що містяться в матеріалах справи та встановлених у судовому засіданні обставин за участі ОСОБА_1 достатньо для правильного вирішення справи про адміністративне правопорушення.
Верховний Суд у своїх рішеннях неодноразово наголошував, що заборона зловживання процесуальними правами є загально правовим принципом і поширюється на всі види судочинства (ухвала від 07.02.2022 у справі № 266/108/22, від 07.11.2022 у справі № 757/9655/22-к та ін.).
У постанові Вищого спеціалізованого суду України від 17.10.2014 № 11 «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» зазначається, що оцінюючи поведінку учасників кримінального провадження, слід враховувати існування випадків зловживання процесуальними правами. Водночас слід враховувати, що використання процесуальних прав, зокрема, заявлення клопотань, скарг, не може розцінюватися як перешкоджання здійсненню провадження, за винятком випадків, коли йдеться про зловживання правом.
У рішенні Європейського суду з прав людини від 07.07.1989 у справі «Юніон Аліментаріа проти Іспанії» зазначено, що заявник зобов`язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов`язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, повинна добросовісно використовувати надані процесуальні права, не зловживати ними та зобов`язана демонструвати готовність брати участь у судовому розгляді і утримуватися від використання методів, які пов`язані зі зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби, передбачені законом для прискорення процедури слухання.
Під зловживанням правом, як матеріальним, так і процесуальним, Європейський Суд з прав людини у своїй практиці розуміє таке його використання, яке спрямоване на боротьбу із закладеним у ньому ж позитивним регулятивним потенціалом, в тому числі, що суперечить принципу правової визначеності.
За своєю суттю дії, спрямовані на зловживання процесуальними правами, хоч і виглядають як дії, спрямовані на повне та всебічне дослідження обставин справи або захист порушеного права стороною процесу, однак по суті вони направлені на деструктивність судового розгляду.
Аналіз викладених вище обставин, дає підстави стверджувати у відсутності у ОСОБА_1 інтересу до вказаної справи та свідчить про умисне уникнення від явки до суду та затягування судового розгляду даної справи.
Враховуючи наведене, суд вважаєза можливерозглянути справупро притягненнядо адміністративноївідповідальності ОСОБА_1 , за його відсутності.
Дослідивши повно й об`єктивно обставини адміністративного правопорушення та матеріали справи, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, а йоговину увчиненні адміністративногоправопорушення,яке полягалоу керуваннітранспортним засобомособою встані алкогольногосп`яніння,що знижуєувагу ташвидкість реакціїдоведено повністю,що підтверджуєтьсяписьмовими доказами,які небули спростованіпід чассудового розгляду,зокрема:
- роздруківкою приладу "Drager" від 29липня 2023 року, з результатом 1,53 % проміле (а.с.2);
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД №280937 від 29 липня 2023 року (а.с.3);
- направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції до КНП "Дубровицька МЛ" від 29 липня 2023 року (а.с.5);
-актом оглядуна станалкогольного сп`янінняз використаннямспеціальних технічнихзасобів від29липня 2023року (а.с.6);
- рапортом від 29 липня 2023 року (а.с.8);
- копією письмових пояснень ОСОБА_3 (а.с.9);
- копією письмових пояснень ОСОБА_1 (а.с.10);
- переглянутими в судовому засіданні відеозаписами, які були долучені працівниками поліції до матеріалів справи, з яких було встановлено, що ОСОБА_1 , який 29 липня 2023 року керував мотоциклом, продув газоаналізатор "Alcotest 6810", показник алкоголю у видихуваному повітрі становив 1,53 % проміле (а.с.12).
Ст.245КУпАП передбачається, що завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ч.1 ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ст.252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до ч.1 ст.130 КУпАП, відповідальність за вказане адміністративне правопорушення настає за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного сп`яніння, а так само за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп`яніння.
Відповідно до п.2.9 «а» ПДР України, водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
При накладенні адміністративного стягнення відносно ОСОБА_1 суд враховує характер скоєного правопорушення та особу правопорушника.
Обставин, які пом`якшують чи обтяжують відповідальність ОСОБА_1 за вчинене ним адміністративне правопорушення суд не вбачає.
За такихпідстав,враховуючи те,що ОСОБА_1 скоїв правопорушення,що відрізняєтьсяпідвищеною суспільноюнебезпекою,є одниміз найнебезпечнішихправопорушень натранспорті,при керуванніджерелом підвищеноїнебезпеки. Підстав для звільнення його від адміністративної відповідальності чи закриття провадження у справі не встановлено. Тому, оскільки адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами, і враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, суд приходить до висновку, що необхідним та достатнім буде призначити ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами, оскільки саме такий вид стягнення є необхідним і достатнім для його виховання у дусі додержання законів України, поваги до суспільних правил та запобігання вчиненню ним нових правопорушень.
Відповідно до вимогст.40-1 КУпАП України, особою, на яку накладено адміністративне стягнення, сплачується судовий збір.
Враховуючи те,що адміністративнеправопорушення ОСОБА_1 було вчинено у 2023 році, а відповідно до ст.58 Конституції України, Закони та інші нормативні акти не мають зворотної сили, тому з нього слід стягнути судовий збір за ставками, які діяли на момент вчинення адміністративного правопорушення, тобто в розмірі 536,80 грн.
Керуючись ст.ст.40-1,284,287,294 КУпАП,
П О С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 визнати винним за ч.1 ст.130 Кодексу Українипро адміністративніправопорушення та застосувати відносно нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000,00 грн. (сімнадцять тисяч гривень) з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Реквізити для оплати штрафу:
- отримувач коштів: ГУК у Рівненській області (21081300)
- код отримувача: (код за ЄДРПОУ) 38012494
- банк отримувача: Казначейство України ЕАП
- рахунок отримувача: UA218999980313020149000017001
- код класифікації доходів бюджету: 21081300
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі Державної судової адміністрації України судовий збір в розмірі 536,80 грн. (п`ятсот тридцять шість гривень 80 коп.) грн.
Реквізити для оплати судового збору:
- отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106;
- код за ЄДРПОУ: 37993783;
- банк отримувача: Казначейство України (ЕАП):
- код банку отримувача 899998;
- рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001;
- кодкласифікації доходів бюджету: 22030106.
Постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено особою, щодо якої її винесено, її захисником до Рівненського апеляційного суду через Дубровицький районний суд протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постановине пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, тобто 34000,00 грн. (тридцять чотири тисячі гривень).
Суддя: підпис
Виготовлено з автоматизованої системи документообігу суду
Суддя Дубровицького
районного суду
Рівненської області Оборонова І.В.